View Single Post
Eski 20-09-2012, 21:42   #683
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın lilium,bende de ceviz azdı,hala da öyle demişsiniz,,az olmasının en temel sebebi nedir sizce? ağaçlarınızın 6 yıllık chandler çeşidi olduğunu hatırlıyorum eğer yanılmıyorsam..verimden memnun değil misiniz ?
Sayın formullaone, bu konuyu çok defalar yazmıştım sanırım gözden kaçmış,

Chandlerin verimliliğinden memnunum memnun olmasına da dozlayıcı sorunum var, ben fidanları alırken dozlayıcı yoktu o zaman bana bursa 95 verdiler dozlar mı dedim dozlar abi dediler, üç yıl geçince gördüm ki dozlamayacak çünkü erken uyanıyordu, Sonra bir arkadaştan franguette alıp aşıladım aşılar o yıl tuttu bir sonraki sene arkadaş abi bana franguette diye verdikleri franguette değilmiş demez mi başımdan kaynar sular döküldü.
Bu iş böyle olmayacak deyip muharrem yavaştan geçen yıl tüplü fernette fidanı getirttim ektim (Daha ilk yıl bir tane erkek çiçek yaptı fakat yetersiz) ve bu yılda ağustosta o fidanlardan göz alıp büyümüş olan bursa 95 leri aşıladım hepsi tuttu, dozlayıcı sorunumu çözdüm fakat bu aşıların gelişip çiçek açmaları bir kaç yıl sürebilir, aşıladığım ağaçlar büyük olduğu için aşılarda iyi gelişecektir seneye olmasa bile bir sonraki sene erkek çiçek vermelerini bekliyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki verimliliğinin iyi olduğunu nasıl karar veriyorsun, ağaçlar baharda her dalda her gözde dişi çiçek açıp meyva gösteriyor bahçemde iki tane büyük yalova 1 ağacım var bu yalovaların erkek çiçeklerin son bir iki günü chandlerlerin ilk dişi çiçeklerini dozlayabiliyor daha sonra yandallarda oluşan chandler dişi çiçekleri yalovalarda erkek çiçek kalmadığı için dozlaşamıyorlar dozlaşamadıkları için belli bir süre sonra dökülüyorlar ağaçların altı meyvadan halı gibi oluyor, işte o an en üzüntülü anım oluyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön