agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2009, 11:45   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn.Kaptanım,

Ağaçlar_net'e hoşgeldiniz.
Burası adeta açık üniversite gibi.
Biz çiftciler için bulunmaz nimet.

Siz bir çok uygulamaları siteye üye olmadan da takip ediyor ve yapıyordunuz. Ançak mesaj yazmak için üyelik şart bunu biliyorsunuz.

Burada ürünlerini tanıtan, saksı, sera ve hobi bahçesi uygulaması yapan arkadaşlar bilmeli ki, bu siteye üye olmayan kişiler de sizlerden etkilenerek ve sizleri takip ederek, ürünlerinizi alıyor, uyguluyor.

Bunlardan biri de Sn.Ayhan bey' dir.

Kaptanım, birinci ve ikinci resimleri özellikle seçtim.
Bunu kaçırmaman gerekiyordu ama ecelene gelmiş görünüyor.

Bu iki fidanda su sitresi olabilir. Eğer başka sorun varsa buradaki arkadaşlar zaten uyarı yapacaklardır.

Bu günlerde göndereceğiniz gübreleri damlama ile vermemiz gerekiyor.

Dİğer 4 yaşındaki fidanlar da su sitresine girmek üzere ve eşinizle konuşuldu, Müdür bey ve (Müdür Hasan bey de olabilir) tankerle sulama yapılacak.

Meyve fidanları için gönderdiğiz eko/sorp ürünün uygulamasını eşiniz Selma yapabileceğini söyledi, ancak Müdür bey beraber yardım etmeyi düşünüyoruz.
Ben de uygulamayı görmek ve kumlu tarladaki ceviz ve meyve ağaçlarında uygulamak istiyorum.

Bu arada bu gün Müdür bey de kaolin uygulaması için yardım istedi.
Akşam üzeri rüzgar cıkıyor. Öğle sonrası uygulamayı düşünüyoruz.

Sıcakta kaolin uygulamasının bir sakıncası olamıyacağını düşündük.
Yine de Sn.Meyvelitepe' den görüş bekliyoruz.

Müdür beyin 5 yaşındaki iki zeytininde besin eksikliğine benzeyen sararmalar oldu. Kök hastalığıda da olabilir düşüncesiyle kökten Bionem uygulamasına başladık.
Sizde biliyorsunuz ki, Bionem bitkiyi su sitresinden hızla çıkarıyor ve toparlamasına yardımcı oluyor.

Kaolin uygulanan daha güzel 5 resmi akşam yükleyemedim. Kızımdan yardım isteyeceğim.
Onları beğeneceksin.

Hayırlı seyirler kaptan.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 12:01   #122
Ağaç Dostu

Kaptanım, Kaolin uygulası yapılan diğer ağaçların.

Name:  IMAG0023.jpg
Views: 2821
Size:  70.1 KB
Name:  IMAG0014.jpg
Views: 2755
Size:  68.4 KB
Name:  IMAG0005.jpg
Views: 2799
Size:  70.5 KB
Name:  IMAG0013.jpg
Views: 2922
Size:  72.5 KB

Düzenleyen Halil Önen : 24-07-2009 saat 13:55
Eski 18-07-2009, 16:30   #123
Ağaç Dostu

Zeytinlerde Kaolin kili uygulaması.

Bu defa Sn. Müdür bey'in bahçesindeyiz.

Önce böyleydi

Name:  IMAG0026.jpg
Views: 3076
Size:  70.2 KB

Sonra beyazlar içinde.

Name:  IMAG0032.jpg
Views: 3051
Size:  69.6 KB

Kil dendiğine bakmayın un gibi bi şey. Kireç tozundan hafif.
Önce küçük bir kapta eritilir.

Name:  IMAG0027.jpg
Views: 3252
Size:  55.7 KB
Name:  IMAG0028.jpg
Views: 3020
Size:  53.0 KB

Tarala konur ve su ile birlikte yapıştırıcısı ilave edilir.

Name:  IMAG0030.jpg
Views: 3017
Size:  56.8 KB

Zeyno waffle beğendi.
Eski 18-07-2009, 17:01   #124
Ağaç Dostu

devam...
Kaolin kili ile şimdi beyazlar

Name:  IMAG0034.jpg
Views: 3059
Size:  71.9 KB
Name:  IMAG0035.jpg
Views: 2926
Size:  70.8 KB

Traktörde nasibini alanlardan.

Name:  IMAG0031.jpg
Views: 4079
Size:  70.7 KB

Veee gelelim şu Meyvelitepe sitesindeki köy fırını yapma işine.
Sn. Meyvelitepe, fırın ustası eniştenizden planlarını çaldık. O hala bilmiyor.
Ben pek benzemedi diyorum ama, Müdür bey ekmeği benzedi diyor.

Name:  IMAG0036.jpg
Views: 3161
Size:  71.2 KB

İlk iki resimdeki küçük zayıf, zeytin fidanı besin eksikliği ve ya kök hastalığına yakalanmış olabilir. Bundan iki tane var ve onlar bioneme teslim edildi. Kök uygulaması ile kendilerine gelmeye başladılar. Daha önçe böyle 3 ağacı kurtardı. Yani konusunda uzman ve ona güveniyoruz.
(Yukarıdaki mesajdaki ilk resim.)

Şöyle bi, ROA ya da Bionem Tepeside olsa oraya baksak baksak, örnek alsak ve uygulasak diye de hoş sobet etmişizdir....

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 18-07-2009 saat 17:11 Neden: yazılarla resimleri oturtma çabası
Eski 18-07-2009, 19:47   #125
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
halil bey yeni resimler icin tesekkurler uygulama basarılı gorunuyor ellerinize saglık esim selma uygulamadan sonra gune filan gıdecekti herhalde yahu insan uzun kollu bırseyler gıyip ilaclama islerinde kullandıgımız maskelerimiz vardı kullanmayı dusunmemisler kendisi herkonuda oldugu gıbi bahce islerindede en buyuk yardımcım insanın hobilerini esiyle paylasması cok guzel kaolin kili gozler ve nefes yolları icin tahris edici olabilır tum uygulayıcıların tam korumalı olarak uygulamasında fayda var
ayhan dukel

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 10:08   #126
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhandukel Mesajı Göster
kaolin kili gozler ve nefes yolları icin tahris edici olabilır tum uygulayıcıların tam korumalı olarak uygulamasında fayda var
ayhan dukel

Bu uyarılarılarınızda sonuna kadar haklısınız, Ayhan kaptan.

Her ne ilaç kullanılıyorsa, eldiven, gözlük ve maske kullanılmalı ki siz bu konulara çok önem verirsiniz.

Zira birçok kişide yan etti göstermeyen ilaçlar, nadir de olsa bazı bünyelerde alerjik etki yapabiliyor.

Müdür bey ile kaolin kullanırken de hiç bir koruma önlemi almadık, gözlerde ve nefes yollarında tahriş görülmedi, ancak dediğiniz gibi mutlaka önlem alınmalı.

Ayrıca, Temel Konular (Toprak,Gübre,Tohum,Sulama) bölümünde, sayfa 2 de;
Toprağın su tutma kapasitesini arttıran ürünler, bölümünde güzel bir yazı var.

Uyarı için sağolun. İyi seyirler kaptan.

Düzenleyen Halil Önen : 19-07-2009 saat 10:22 Neden: eklenti
Eski 19-07-2009, 14:51   #127
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Tekrar yineliyorum Benim ürünlerim ile kaolin kili kullandığınızda . Bionem etkisini yitirir.
Alıntı:
Bunu neden yanlış yerlere çektiğinizi anlayamıyorum.

Bu yüzden Kaolin kili kullanan üreticilerimizin Bionem kullanmaması gereklidir. Aksi taktirde Bionem e ödedikleri para boşa gider. Bunu söylemek kabahatmi?

Bu söyleminiz bir bilgiye dayanmıyor. Ürünü satan üretici olmanız hasebiyle "ben ne diyorsam odur" yaklaşımıyla söylüyorsunuz ki, tüm itirazım bunadır. Bunun yerine, her aklı başında ve ciddi üreticinin dediği gibi "Bionem'in kaolin kiliyle aynı sulu karışımda birlikte kullanımı konusunda bir test yapılmamıştır. Böyle bir karışımda bakterinin nasıl etkilendiği, karışım uygulandıktan sonra ruhsatında yazılı etkiyi devam ettirip ettirmediğine dair bir bilgi şu an için mevcut değildir" deseydinizgayet yeterli ve kimsenin itiraz etmiyeceği bir yanıt olurdu.Oysa, gerek kaolin kili konusunda gerek başka ürünlerde yanıtınız hep bu testleri yapmışsınız, sonucu da hep olumsuz çıkmış gibi çok net ifade ile yanıt verdiniz.
Alıntı:
Çok çirkin bir polemik yaratmaya çalışıyorsunuz.Egzama konusunun şaka olarak yapıldığını bildiğiniz halde konuyu nereye vardırıyorsunuz
Bu paragrafa özellikle üzüldüğümü belirtmeliyim. Ekzama konusunun şaka olduğunu mesajımda zaten belirtmişken, belirtmemişim gibi kullanmanız, yukarıda alıntıladığım paragrafta sözünü ettiğiniz süreci yaratma gibi bir niyetiniz olduğu izlenimi veriyor. #116 nolu mesajdaki ilgili paragraf bir bütün olarak bir anlam ifade eder ve okuyup anlayan açısından da açıktır.

Alıntı:
Aynı istekleri ve aynı incelemeleri neden ETKİN MİKROORGANİZMALAR başlığında yapmadınız neden mikrobiyal tescilleri olmadan mikrobiyal olarak tanıtmalarına rağmen .

Neden onlardan da benden istediğiniz belgeleri konu başlığında istemediniz. İçerisinde canlı olduğunu idda etmelerine rağmen bana sormuş olduğunuz soruyu da herkesin görebileceği şekilde yani konu başlığında neden sorma gereği duymadınız .
Tabii ki aynı araştırmaları EM için de yaptım. EM'nin şansı dünyanın 100 ülkesinde üretiliyor olması, hakkında gerek EM kaynaklı gerek bağımsız kaynaklarda derya deniz bir literatür olmasıdır. Kaldı ki, dünya üzerindeki bu gibi her ürünü araştırma gibi bir misyonum yok. Sadece kişisel olarak ilgilendiklerimi araştırırım. Araştırmalar sonucunda elde ettiğim her bilgiyi forumlarda yayınlama zorunluluğum da yok. Nitekim, EM başlığında, EM kullanımıyla ilgili sadece tek bir mesajım vardır.

Alıntı:
Benim ürünlerimin tamamı tescillidir. MİKROBİYAL GÜBRE TESCİLİMİ , İÇERİSİNDEKİ BAKTERİNİN İSMİNİ ve hatta bir ara konuyu genetiği değiştirilmiş bakteriye de çekmeye çalıştınız.

Bu özrü kabahatinden büyük bir ifade olmuş ne yazık ki. Bionem'in kök kanserine olan etkisinin yazıldığı bir bilgi olarak verdiğiniz linkte yazılı olanlardı onlar. Komik tarafı, linkini verdiğiniz yazı PF, BR gibi pek çok bakterinin genetiği ile oynanarak tarımda biyolojik pestisist olarak kullanıldığı, bunun denetiminin hiç olmadığından yakınan bir yazı idi. PF'nin kök kanserine etkili olduğuna dair tek kelime bile yoktu. Yani sözü oraya siz getirdiniz (aslında iyi soru). Muhtelif kereler sizden, ürününüzün iddia edilen etkilerini anlatan bilgi istediğimde bazı linkler verdiniz. Ben de pek çok saat verip oturup okudum. Oysa yazdığını düşündüğünüz şeyleri yazmıyorlardı. Ha oradadır, ha buradadır diye sayenizde epey literatür okumuş oldum. İçinde ne yazdığını bildiğiniz, önceden okuduğunuz şeyleri bilgi olarak göstermenizi beklerdim.Oysa google'dan iki kelimeyi yan yana getirip, listelenenleri bilgi diye verdiniz (ki, onu ben zaten yapabiliyorum)Başka ürünlerle ilgili belge, bilgi sormanızda tabii ki bir mahzur yok. Aksine, bilgiye, araştırmaya dayanmadan söylenenlerin doğruluğu kuşku götürür. B5A ile ilgili sizin söylediklerinizi 1.5 yıl önce zaten yazmıştım. Durum konuyu takip edenlerin uzun süredir malumudur. Benim söylediğim, siz de benzer bir yaklaşımda bulunmaktan kaçınmalısınız.

Alıntı:
Çok merak ediyorum.Benden bu belgeleri istediğiniz de ben bu belgeleri çıkarıp önünüze koyamasaydım ne yapacaktınız.?

Sorunuzun yanıtı basit. Ürününüzle ilgili beş dakikadan fazla zaman harcamayacaktım.
Alıntı:
SAYIN MEYVELİ TEPE DİYECEK Kİ BU SİVRİSİNEK LARVASI , KIRMIZI ÖRÜMCEK LARVASI DEĞİLKİ TÜM LARVALARIN YAPILARI AYNIDIR SEVGİLİ FORUM ÜYELERİMİZ.
Ne diyeceğimi önceden belirlediğiniz için teşekkür ederim. Hiç bir şey demezdim oysa. İlle de bir şey demek gerekiyorsa (ısrarınız üzerine), Hikmet hoca AkseBio2 isimli ürünün Culex pipiens larvalarının çeşitli safhalarına olan etkileriyle ilgili bir araştırma yapmış ve ürünün daha fazla araştırmaya değer potansiyeli olduğunu belirtmiş. Tüm larvalar için tescilli bir insektisitdir gibi bir iddiada bulunmamış. Yani okunduğunda ne anlaşılıyorsa odur, bu anlamda değerlidir, başka bir şey değildir. Başka bir forma sokmak araştırmaya haksızlık olur.

Biliyormusunuz ki, ikide bir gerek e-posta ile gerek özel mesajlarla, gerekse bizzat pek çok kişi Bionem ile ilgili sorular soruyorlar. Bunun içinde DDT varmıdır diye soran dahi oldu. İnsanların, bir ürünü üretip piyasaya sunanlara hiç güveni kalmamış. Bu yüzden, bu ürünleri satanların değil, kullanıp bilgi birikimi ve fikir oluşturmuş olanların olumlu-olumsuz, iyi-kötü objektif düşüncelerini almak istiyorlar. Elbette bu düşünceleri onlar da kendilerine göre anlayıp yorumlamaya çalışacaklar. Toplum ve bireyler artık eskisi gibi değil, insanlar değişiyor. Ürün üretip piyasaya sunanlar bunu tekrar tekrar düşünmeliler.

Belki yeri değil ama dün olan bir şeyi anlatayım. Bahçede çalışıyordum. Ağabey-kardeş iki komşu çıkageldi. Bana B5A ile ilgili düşüncelerimi sordular. Ben de anlattım. Çok özetle, ürünün organik sıvı gübre tescili olduğunu, ancak mikrobiyal bir ürün gibi sunulduğunu fakat mikrobiyal içeriğin ne olduğunun bilinmediğini, öteyandan ürünü kullanan pek kişinin sonuçtan çok memnun kaldığını vs. Bana dediler ki, bu yıl ilk defa küçük bir turp bahçesinde denediklerini, sonucuna inanmakta güçlük çektiklerini, devamında fasulye üretiminde sadece B5A kullandıklarını, aldıkları verimle piyasanın bile allak bullak olup fiyatların düşmesine sebep olduğunu (burası biraz abartma), mali olarak girdi maliyetlerinin yarıdan fazla düştüğünü, vs. anlattılar. Buna karşı, B5A'yı üretenlere biraz daha kızmaktan başka bir şey düşünemedim, üstlerine düşeni doğru dürüst yapmamış oldukları için.

Saygılarımla

Not: Mesajımda büyük harflerle, koyu karakterlerle yazılmış yazı yok. Anlam bütünlüğünü bozarak alıntılanan cümle ve arkasından kişisel saldırıya kadar varan, veryansın eden şeyler de yok. Polemik, demogoji vb. şeylerden zevk alacak yaşı yıllar önce geçtim. Yazdıklarım bir bütündür ve öyle anlaşılmalıdır.

Zeyno waffle beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 15:02   #128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Halil bey,
Uygulamanız muhteşem olmuş.

Kaolinin öğle sıcağında uygulanmasıyla ilgili görüş sormuşsunuz. Biliyorsunuz, ben de bunu Kaliforniya zeytin bahçelerinde uygulanan bir yöntem olarak bu yıl ilk kez uyguluyorum. Okuduğum yazılarda bu konuda bir şey söylemiyordu. En azından kaolinin madde olarak bundan olumsuz etkilenmeyeceğini söyleyebilirim. Fakat, sıcaktan iyice kızışmış yapraklara bir sıvının atılması, bir süre, kuruyuncaya kadar damlacıkların yaprak ve meyvelerde kalması mercek etkisi yapabilir. Bu yüzden ben olsam güneşin çok sert olduğu saatlerde bitkilerin üzerine sıvı atmazdım

Kaolin'in zararlı mücadelesinde kullanımı konusunda bir sürü araştırma var. Bazıları karşılaştırmalı ve yıllara yayılan, çok masraf edilmiş çalışmalar. Vakit bulabilirsem bir kaçını çevirip burada yayınlayacağım.

Bu arada, kullanıma uygun yerli kaolin bulmak, girdi maliyetinin düşürülmesi açısından önem kazanıyor. Herhangi bir bulgunuz olursa çok makbule geçecek.

Saygılar

Eski 20-07-2009, 00:37   #129
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  kaolin.jpg
Views: 3443
Size:  67.2 KB
Geçen haftaki çok sert iki yağmurdan sonra kaolin takviyesi yapmamız gerekiyor.

Name:  sari_tuzak.jpg
Views: 4337
Size:  50.5 KB
Sarı tuzakların üstü yaratık dolu. Sevindirici olan yararlıya rastlamadım. Kötü olan, sinek türleri içinde yapışkanla deforme olmuş zeytin sineğini seçemiyorum.

Name:  olipe.jpg
Views: 5352
Size:  69.0 KB
Ve, nihayet. 12 kadar Olipe hazırlayıp astık. Bakalım ne olacak? İspanyol köylülerinin deneyimlerine güveniyoruz. Şişelerde sinek görürsek sayıyı 50'ye çıkaracağım.

pria ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 20-07-2009, 00:44   #130
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Halil bey, fırın da çok güzel. Bizimkini yaparken usta bir enişte yoktu. Kardeşliğe katılan fırınlardan birinde vardı enişte hikayesi Bizimki, fırın memleketinde fırın nasıl yapılır'ı bulamayıp İtalyanlardan öğrenilerek yapılmıştı. İyi olan, nasıl yapılacağını yayınladıktan sonra baka baka yüzlercesinin yapılmış olması

Bir başka güzel olan şey, herkes kendi yorumunu katmış, hepsinin ayrı bir kişiliği olmuş. Elinize, emeğinize sağlık.

Eski 22-07-2009, 00:57   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kaolinin öğle sıcağında uygulanmasıyla ilgili görüş sormuşsunuz.

Fakat, sıcaktan iyice kızışmış yapraklara bir sıvının atılması, bir süre, kuruyuncaya kadar damlacıkların yaprak ve meyvelerde kalması mercek etkisi yapabilir.
Bu yüzden ben olsam güneşin çok sert olduğu saatlerde bitkilerin üzerine sıvı atmazdım
Sn. MeyveliTepe,
uyarınız için teşekkür ederiz.

Anlattığınız durum tüm kimyasal ve kimyasal olmayan sıvılar için de geçerli ve öğle saatlerinde yapılan ilaçlmalarda bu mercek etkisi ile yapraklar hatta meyveler zarar görüyor,
bu durum bazen hastalıklarla bile karıştırılabiliyor.

Kaolin kilinin atıldıktan sonra hızla kurumasından bu sonucu çıkarmıştık.

Bizim bu bölgede nedense rüzgar hiç eksik olmuyor. Bazen öğleden sonraları rüzgarsız birkaç saat yakalayabiliyoruz.

Zaten Evliya Çelebi, Aliağa' ya gelmiş, üç ay kalmış ve seyehatnamesinde, bu bölgeye '' rüzgarlı bayır '' ismini vermiş.

Uyarınız dikkate alınacaktır.

Benim sormak istediğim, kaolin zeytin tanelerinin üzerini sanki, yapraktaki gibi tam bir kaplama yapmıyor gibi geldi.

Burdan yola çıkarak, kaolinin daha pürüzsüz ve iri olan japon elmalarında tam kaplama yapıp yapmayacağı endişesi.

Bir başka kaolin uygulaması zorluğu ise, biraz büyük sürgünlerin tam uclarının iyi kaplanamaması. Burada da yeni sürgünlerin ucunu körelten (sanırım örümcek zararlısı) zararlıya etkisini merak ediyoruz.

Siz uygulamanızda bunları gözlemlediniz mi, yoksa biz mi birşeyleri atladık.
Saygılar

(Ayhan kaptanın uyarsı, taralın memelerini daha ince olması ve toz gibi zerrecikler şeklinde püskürtme yapması, gerekliliği)

Düzenleyen Halil Önen : 22-07-2009 saat 01:27 Neden: eklenti
Eski 23-07-2009, 00:37   #132
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Halil bey,
Yaprakların yüzeyleri hafif pürüzlü, taneler parlak olduğu için taneler kaplanmıyor gibi görünüyor. Fakat yine de çok ince film gibi bir kaplama oluyor. Kaolin atarken yavaş, olabildiğince her yönden atmak daha etkili olacaktır.

Eski 23-07-2009, 00:48   #133
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bunu aramıyordum ama tesadüf karşıma çıktı.
-------------------------
Titre du document / Document title

The effect of clay particles on the efficacy of a biocideAuteur(s) / Author(s)

PEREIRA M. O. (1) ; VIEIRA M. J. (1) ; MELO L. F. (1) ; Affiliation(s) du ou des auteurs / Author(s) Affiliation(s)

(1) Centro de Engenharia Biológica-IBQF, Universidade do Minho, 4700-057 Braga, PORTUGAL
Résumé / Abstract

The effect of kaolin particles on the bacterial activity as well as on the efficacy of a biocide was investigated. The results show that the presence of the clay particles enhance the Pseudomonas fluorescens activity for all buffered pH values tested, this increase being more relevant for the more adverse pH for this bacteria growth. The results also demonstrated that kaolin reduces the ability of desinfection of a carbamate-based biocide against P. fluorescens suspensions.Revue / Journal Title

Water science and technology ISSN 0273-1223 CODEN WSTED4 Source / Source

Congrès
Biofilm systems VI : ( New York NY, 17-20 October 1999, selected papers )
International conference on biofilm systems No4, New york NY , ETATS-UNIS (17/10/1999)
2000 , vol. 41, no 4-5, pp. 61-64[Note(s) : X, 516 p., ] (6 ref.) ISBN 1-900222-42-6 ; Illustration : Illustration ;s
Editeur / Publisher

IWA Publishing, London, ROYAUME-UNI (1981) (Revue)
IWA, London, ROYAUME-UNI ETATS-UNIS (2000) (Monographie)
----------------------------------

Özetin özeti şunu söylüyor. Kaolin ile Pseudomonas fluorescens bakterilerinin bir arada bulunması bakterinin etkinliğini arttırırmış. Ayrıca ortamda kaolinin varlığı bakteri öldürücü biositlerin bakteri öldürme kaabiliyetlerini de azaltırmış.

Daha da detaylısı burada yazılı.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 23-07-2009, 01:07   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Halil bey,
Fakat yine de çok ince film gibi bir kaplama oluyor. .
Bunu,bugün özellikle gözlemledik.

Ayrıca;

O zaman Delfin wg ile de kullanabiliriz anlamı mı çıkıyor?

Yerli kaoline firmasına ulaşamadık, 10 kg. torbalar halinde 44 yt' den Sn. Kaptan Ayhan bey sipariş vermiş.

Sanırım yarın elimize ulaşacak.

Kargo anlaşmaları da yokmuş.

Bilgiler için çok sağ olun

Eski 23-07-2009, 01:18   #135
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Delfin için de bir sorun olduğunu sanmıyorum. Ancak, her iki bakteriye sahip biyolojik ilaçlar satan bir Hindistan firmasına, ilaçlarının isimlerini de belirterek özellikle sordum. Bu gibi yurt dışı firmalar genellikle sorulara ciddi yanıt veriyorlar.

Bu arada firmanın ilginç ürünleri var. Göz atmak isterseniz burada.

Eski 23-07-2009, 01:21   #136
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Pardon, kaolin ile delfin'in birlikte kullanılmasında zaten bir sorun bulunmuyor.
iyi geceler

Eski 23-07-2009, 01:33   #137
Ağaç Dostu

Sn. Meyvelitepe,

bu verdiğiniz bilgiler biz çifçilerin ulaşması çok zor bilgilerdi.

Şimdi içimiz daha rahat.

Emeğinize sağlık. Çok sağolun.

İyi geceler efendim.

Saygılar.

Eski 23-07-2009, 02:32   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.Halil Önen ;

Kaolin kilinin faydaları ve etki mekanizması ve bazı araştırmaları aşağıda eklediğim linkte Türkçe olarak bulabilirsiniz . Kesinlikle kullanılması gereken bir üründür. ZEHİRSİZ ürün yetiştirmede mutlaka kullanılmalı ve kullandırılmalıdır. Sevgiler

Kaolinin Etki Mekanizması: Bitkilerdeki doğal kütikula tabakası bitkilerinçevresel stresler ile hastalık ve zararlılara karşı dayanımı arttırmaktadır.

Kaolin uygulanan bitkilerin yüzeyinde kütikula benzeri bir yapı ile beyaz yansıtıcı biryüzeyin oluştuğu ve böylece ultraviyole radyasyon, fotosentetik aktif radyasyon (PAR) ve infrared radyasyonun azaltılması suretiyle güneş yanıklığının önlendiği bildirilmiştir (Glenn ve Puterka 2002).

Kaolin uygulamalarının UV-A, UV-B ve UVC ışınlarını yansıtarak gerek meyve gerekse yapraklardaki güneĢ zararını oldukça azalttığı, kaolin uygulanan meyvelerin yüzey sıcaklığının kontrole oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir

Kaolinin hastalık ve zararlılar üzerine etkisi: bitkiye kaolin uygulandığında
bitki bir nevi kamufle olduğundan zararlı tarafından tanınmaz hale gelmektedir .

Bununla birlikte böcek hareketi ve beslenmesi de büyük ölçüde etkilenmektedir.
Kaolinin böcekler üzerine etkisi; uzaklaştırıcı, yumurta bırakmayı engelleyici,
beslenmeyi engelleyici, hareketlerini engelleyici, davranış değişikliği ve konukçuyu
kamufle etme şeklinde olmaktadır (Glenn ve ark., 1999).

Ayrıca uygulama yapılan bitkilerin yüzeyinde suyun tutunmasının da
azalarak hastalık yapmak için suya ihtiyaç duyan birçok fungal ve bakteriyel
patojenin gelişmesinin engellendiği tespit edilmiştir (Oliver ve ark., 1998). Kaolin
uygulamaları sonucu stomalar kapanmamaktadır .

KAYNAK :http://www.etae.gov.tr/tayek-ek/2008...bildiriler.pdf

Zeyno waffle beğendi.
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 08:00   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Özetin özeti şunu söylüyor. Kaolin ile Pseudomonas fluorescens bakterilerinin bir arada bulunması bakterinin etkinliğini arttırırmış. Ayrıca ortamda kaolinin varlığı bakteri öldürücü biositlerin bakteri öldürme kaabiliyetlerini de azaltırmış.

.
Önemli bir bilgiyi aktarmışsınız, teşekkürler.

Zeyno waffle beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 22:01   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
Sn.Halil Önen ;

Kesinlikle kullanılması gereken bir üründür. ZEHİRSİZ ürün yetiştirmede mutlaka kullanılmalı ve kullandırılmalıdır. Sevgiler
Sn.Oğuz bey,
yukarıdaki verdiğiniz bilgiler bizleri, bilinçlerdiği gibi aynı zamanda cesaretlendiriyor.
Belgeler, bulgular, denemeler bizlerin üzerinde daha çok etkili oluyor.

Birde çifçilerde iki ürünü bir kullama gibi bir alışkanlık var. Hep bunu ararlar.
Bunu zamandan tasarruf olarakta anlayabiliriz.

Örneğin; kaolin kili kaplayacak,kuruyacak,
ayrıca bionem, ROA ve Delfin wg içindeki bakterilerde ikinci bir koruma sağlıyacak, birinci uygulamaların açıklarını kapatarak tam bir koruma yapacak.

Şimdi kim istemez böyle bir koruma sağlayan bir karışımı?

Dünya üzerindeki tüm üretiçilerinde böyle düşündüğüne, böyle arayışlar içinde olduğuna inanıyorum.

Sn.Meyvelitepenin, dünyanın öbür ucundan verdiği örnekler de bunu göstermiyor mu?

Yoksa;
imkansızsa buna kimsenin isteme hakkı olamaz.

Saygılar

Eski 23-07-2009, 22:08   #141
Ağaç Dostu

Sn.Halil Önen ;

Sizlere faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana !!!

Benim de canım neler istiyor bir bilseniz Halil Bey ;

Bende istemezmiyim sanıyorsunuz ancak malesef Bionem in ve Roa nın formülasyonları gereği aynı anda karıştırıp uygulayamıyoruz.

Yurt dışındaki firmaların bazılarını inceledim onlar kaolin kilinin içerisinde Bakteriyi izole edip barındırıp yaşatıyorlar .

Malesef bizim üretimimiz buna şu an için müsade etmiyor.

Keşke uygulayabilseydik . Dönüşümlü olarak uygulasak bu sefer kaolin kilini yıkamış olacağımızdan buda olmaz . Sağlık olsun !

Saygılar

Eski 23-07-2009, 23:27   #142
Ağaç Dostu

Alıntı:

Benim de canım neler istiyor bir bilseniz Halil Bey ;

Dönüşümlü olarak uygulasak bu sefer kaolin kilini yıkamış olacağımızdan buda olmaz .
Sn.Oğuz bey,
kaolin ile Bionem, ROA ve delfini dönüşümlü kullanmaktan bahseden yok zaten.

Aldığımız kaolin yurt dışından geliyor.

Bu ürünü orada karıştırarak kullanıyorlar. Örnekler yukarıda.

Size bir sır vereyim.
Siz bana eko/sorp uyguladıktan sonraki ilk uygulamada bionem/ROA uygulayın dediniz, ya...(bu dört sulamayı bire düşürüyor ve 28 gün ara yapıyor),yine de...

Buna uyacağım.

Ancak iki zayıf zeytin fidanında, ikisini bir uyguladım.
Canım öyle istedi.

Kuruyacak halleri yok ya...

Ama bir de şöyle, hızla büyüyüp arbequena gibi 3 yılda, 3 katı zeytin veriyorlar mı?
Şimdi bunun keyfine doyulur mu?

Saygılar

Eski 23-07-2009, 23:38   #143
Ağaç Dostu

Sn.Halil Önen ;

Bu şekilde bir uygulama tamamen sizin tercihinizde ve tasarrufunuzdadır. Ben Bionem ve Roa nın üreticisi olarak uyarılarımı yaptım. Sizin denemenizin sonucunu inanın çok merak ediyorum.

İnşallah başarılı olur. Size başımdan geçen bir olayı anlatarak cümlelerime son vermek istiyorum.

3 yıl önce ;Bir üreticimiz bizim ürünümüzü tüm sezonun ortasını geçmeye yakın uygun periyotlarda düzenli bir şekilde uyguluyordu.

Ertesi günü yaprak uygulaması yapacağı bir günde yan komşu serası taral ilaç makinasını ödünç istemiş o da vermiş . Arkasından ilaç makinasını komşusu getirdiğinde kendisine makinayı yıkadığını ve kullandırdığı için teşekkür etmiş.

Ertesi sabah üreticimiz Bionem i taral ilaç makinasında karıştırıp bitkilerinin yapraklarına uygulama yaptıktan sonra ertesi sabah ki görüntüyü üreticimizin haberi üzerine gidip gördüğümde sanki serasına ot ilacı atılmış gibiydi.

Sonrasın da anlaşıldı ki komşusu makinayı temizlememiş ve içerisindeki kimyasal ilaçlar ile Bionem karıştığında böyle bir sonuçla karşılaştık.

İnanın böyle bir sonuçla karşılaşmayı bir daha asla istemem ve kimsenin de böyle bir olayı yaşamasını hiç istemem. Sevgiler

Eski 24-07-2009, 00:05   #144
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Halil Önen ;

Ertesi sabah üreticimiz Bionem i taral ilaç makinasında karıştırıp bitkilerinin yapraklarına uygulama yaptıktan sonra ertesi sabah ki görüntüyü üreticimizin haberi üzerine gidip gördüğümde sanki serasına ot ilacı atılmış gibiydi.
Bilimsellikten uzak ve bilimsel şüpheye izin vermeyen bir üretici deneyi.
Sonuclarına katlanmalı.

Saygılar

Eski 24-07-2009, 00:09   #145
Ağaç Dostu

Sn.Halil Önen ;

Evet inanın böyle bir durumun sorumluluğunu , yükünü omuzlarıma alamam.

Konuyu gene mükemmel derecede özetleyerek son noktayı koydunuz.( Bilimsellikten uzak ve bilimsel şüpheye izin vermeyen bir üretici deneyi.Sonuclarına katlanmalı. )

Saygı ve Sevgilerimle

Eski 24-07-2009, 14:08   #146
Ağaç Dostu

Alıntı:
Eklenti 93841
Ve, nihayet. 12 kadar Olipe hazırlayıp astık. Bakalım ne olacak? İspanyol köylülerinin deneyimlerine güveniyoruz. Şişelerde sinek görürsek sayıyı 50'ye çıkaracağım.
Sn.Meyveli tepe,

Olipe hazırlanışı hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Saygılar

Eski 24-07-2009, 16:18   #147
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

"Pseaudomonas fluorescens" ve "Bacillus thuringiensis"

Thanks for the mail and interest shown in our products. With reference to your below requirements Larvorid (Bacillus thuringiensis - Kurstakii based larvicide / insecticide) Lorot (Pseaudomonas fluorescens based fungicide) are antigonistics to each other and can not be mixed in commercial formulations. But those could be mixed in field tanks by the farmers while spraying in the fields.

Gönderdiğiniz mesaj ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Sorduğunuz konu ile ilgili olarak, içinde Bacillus thuringiensis bakterisi olan larvasit/insektisit ürünümüz Larot ile, içinde Pseaudomonas fluorescens bakterisi bulunan fungusit ürünümüz, aynı ticari formülasyonun içinde karıştırılamazlar. Fakat, bu ürünler çiftçiler tarafından aynı ilaçlama tankları içinde karıştırılarak bitkiler üzerinde uygulanabilir.

----------------------------
Gelen yanıtın küçük bir bölümü yukarıdaki gibi. Ürünleri hakkında çok detaylı bilgi göndermişler. Teknik ekiplerine birkaç soru daha sordum.

Eski 24-07-2009, 17:58   #148
Ağaç Dostu

Sn.Meyveli Tepe , Sn.Halil Önen ;

Bionem in formülasyonu gereği diğer bakterilere antibakterisit görev yapar. Bu yüzden delfin wg veya diğer biyolojik preparatlarla karıştıramazsınız.

Taral içinde delfin ve bionem i karıştırdığınız zaman delfinin içerisindeki bakterinin ölümü ile sonuçlanır.Bu da delfin den beklediğiniz etkiyi görememeniz anlamına gelir.

Eklediğim analiz raporunun son paragrafına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Gönlüm isterdiki karıştıralım.Bunca uyarılarıma rağmen karıştırıp karıştırmamak sizlerin tasarrufundadır.

Yurt dışından temin edeceğiniz Pseudomonas fluorescens larla formülasyonları müsade ettiği için uygulama yapabilirsiniz.Her üreticinin ürününün kendine has özellikleri vardır. Sevgiler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Oğuz Alper : 24-07-2009 saat 19:41
Eski 24-07-2009, 22:57   #149
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Olipe

Name:  Olivetrap_6.gif
Views: 3527
Size:  27.6 KB

1-2 litrelik bir pet şişenin resimlerde de görülen üst kısma yakın bir yerinden şişe büyüklüğüne göre en az dürt beş tane her biri yaım santim çapında delikler delin. Uygun bir çiviyi ısıtarak kolayca yapılabilir.

Şişeye yarıya kadar su doldurun. Suya, diamonyum fosfat, amonyum karbonat, amonyum bikarbonat maddelerinden birini ekleyin. Biz DAP birer avuç DAP gübresi (diamonyum fosfat) koyduk. Varsa hidrolize protein ve biraz sirke eklenebilir. Bunun orijinalinde bir kaç tablet torula mayası koymak yeterli oluyor (en etkili cezbedici torula mayası olarak ölçülmüş)

Varsa sişenin dışına ayrıca bir zeytin sineği cezbedicisi veya feromonu iliştirmek sineği şişeye çekmek için iyi olur.

Hazırlanan şişeyi ağaçlara asıyoruz.

Eklenti 93842

pria ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 24-07-2009, 23:00   #150
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Yurt dışından temin edeceğiniz Pseudomonas fluorescens larla formülasyonları müsade ettiği için uygulama yapabilirsiniz.Her üreticinin ürününün kendine has özellikleri vardır.

Evet, benim de tam olarak aklımdan geçen bu. Aksi halde fazlasıyla yorucu.

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024