agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2010, 23:30   #331
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Eğer yetişen yoncayı hayvana yedirmeyip toprağa katılımını sağlarsanız kökü derine gittiğinden dolayı ağacın ulaşamıyacağı derinlikteki azotu toprağın yüzeyine çıkararak toprağın organik maddelerce zenginleşmesini sağlıyacaktır.
İlginç.

Standart bilgi fidanlara zarar verdiği yönünde. Şöyle ki; toprakta azot çok ise havadan azot bağlamayıp topraktan aldığı için.

Araştıracağım.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 15:33   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Teşekkürler,

Fiğ olmaz. Çok yıllık bit bitki olmalı ve kuraklığa dayanmalı.
Fare kulağı; hem çok yıllık hem kuraklığa dayanıklı, şeftali bahçesinde ekilmişini gördüm.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 16:04   #333
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
Bodur elma

Sayın kara bahçeli istanbulda meyve bahçeleri için telli terbiye sistemleri üretiyoruz bilhassa bodur elma ve kiraz mutlaka telli terbiye sistemli olmalı verim ve kalite açısından çokfark ediyor
uygulama şekillerini (www.cevhermakina.org) adresinde görebilirsiniz
esen kalın

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 19:02   #334
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Fare kulağı; hem çok yıllık hem kuraklığa dayanıklı, şeftali bahçesinde ekilmişini gördüm.
Teşekkürler,

Sanırsam yer örtücü bahçe bitkisi olarak pazarlanıyor. Şimdi baktım. Güzel bir bitki. 45 adetlik kasası 15 tl. Maliyeti yüksek geldi.

Söz konusu olan 30 dönüm!

Eski 06-03-2010, 19:17   #335
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Uzmanına sordum.

Bahçeyi 2-3 yıl hiç otsuz tutmam lazımmış! Sıra aralarına ot ilacı, fide diplerine de çapa yaparak bunu sağlamalıymışım. İlaç olmazsa traktörü sokup sürecekmişim.

Bunlar benim istediğim yanıtlar değil.

Bahçeyi neden otsuz tutmak gerektiğini anlamadım. İlaç kullanmak istemiyorum. Traktör ile toprağı sıkıştırmayı düşünmüyorum.

Baklagiller gibi toprak ve hava ile azot alışverişine girmeyen, kuraklığa dayanıklı, kökü derin olmayan, topraktan fazla besin çekmeyen ve hesaplı bir çözüm?

Acaba ne olabilir?

Eski 06-03-2010, 21:09   #336
Ağaç Dostu

Bir kasa fare kulağı alın, 1 , 2 metre ara ile dikin, ertesi bahara her dalı sizin fidenizdir

Bir kasadan bir kaç yılda yüzlerce kasalık fideniz olur. Kökleri yüzeyseldir, yılda iki defa çiçek açmasıda ayrı güzellik.

Eski 06-03-2010, 21:58   #337
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Bir kasa fare kulağı alın, 1 , 2 metre ara ile dikin, ertesi bahara her dalı sizin fidenizdir

Bir kasadan bir kaç yılda yüzlerce kasalık fideniz olur. Kökleri yüzeyseldir, yılda iki defa çiçek açmasıda ayrı güzellik.
İnceledim. Yüksek su isteği var. Kuraklığa dayanıklı olduğundan emin misiniz?Fidanlar için yaptığım mevzi sulama dışında araziye su vermeyeceğim. Çok da güzel bitkiymiş, kuruyup yazık olmasın?

Acaba, bahsettiğiniz şeftali bahçesi nerde ve sulama nasıl. Otlar sulanıyor mu?

Eski 07-03-2010, 18:44   #338
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Konuyu bir de Mine Pakkaner'e sorayım.

Sayın Mine hn,

Bir ay önce dikilmiş yarı bodur elma fidanlarından kurulu bahçem var. Avrupada örneklerini gördüğüm gibi bahçe zeminini yeşil örtü ile kaplansın istiyorum. Nasıl bir kültür çeşiti ot olabilir ki yabani otları bastırsın, topraktan fazla besin ve su çekmesin, derin köklü olmasın ve kuraklığa dayansın.

Kendi danıştığım uzman ilk seneler bahçede hiç ot olmasın diyor. Ot ilacı kullanmamı istiyor. Traktör ile sür diyor. İstedikleri benim bakış acıma uymadığı için detayını üstelemedim.

Acaba neden bahçe ilk yıllar otsuz olmalı ki?

İlaç kullanmayı ve traktör ile zemini ezip sıkıştırmayı da hiç istemiyorum.

Eski 07-03-2010, 21:35   #339
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Baklagili tercih edin. Özellikle baklagil örtü bitkisi ekili elma bahçelerinde, elma iç kurdu zararının %45' ten % 36,1' e düştüğü saptanmış durumdadır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 16:41   #340
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
sayın arkadaşlar bende bir miktar elma fidanı dikmek istiyorum
mm106-ile m106 nın aralarındaki farklar nelerdir

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 20:22   #341
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Baklagili tercih edin. Özellikle baklagil örtü bitkisi ekili elma bahçelerinde, elma iç kurdu zararının %45' ten % 36,1' e düştüğü saptanmış durumdadır.
Mine hn,

Biraz daha detay rica etsem.

Bana söylenen;

İlk yıllar kültür bitkisi de dahil bahçede hiç ot tutma. Bense aksini yapmaya hevesliyim ve neden hiç ot istenmediğini anlamak istiyorum.

Neden bahçe ilk yıllar hiç otsuz olmalı?

Tavsiyenize uyarak baklagil ektim ki, çok yıllık bitki tercihim olacağı için bundan yonca anlıyorum.

Yanılıyor muyum?

Yonca veya düşündüğünüz başka bir çeşit baklagil ağaç dibi dahil tüm yüzeye mi yoksa sadece sıra aralarına mı?

Saygılar

Eski 13-03-2010, 02:21   #342
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet55 Mesajı Göster
MM106
M26 anacına göre daha kuvvetli gelişme gösteren, destek istemeyen yarı bodurlaştırıcı bir elma anacıdır. Bu anaçla kurulacak plantasyonlar, tel terbiye sistemli veya serbest sistemli olarak projelendirilebilir. Çekirdek çöğürlü ağaçlardan %30 daha küçük ağaç oluşturan bu anaç, çok iyi kök yapısına sahiptir.

MM106, spur ve yarı kuvvetli çeşitler için uygun bir anaçtır. Üzerine aşılandığı çeşitleri 3. yıldan itibaren verime geçirir. Ağır topraklarda iyi drenaj yapılmalıdır. Tel terbiye sisteminde 1 x 3,5 - 4 metre ideal dikim sıklığıdır. Serbest sistemde dikim aralığı 2 x 4 metre - 3 x 4 metredir. 10 dekardan küçük arazilerde serbest dikim şeklinin uygulanmasının ekonomik olacağı düşünülmektedir.

MM106 anaçlı ve tel terbiye sistemli plantasyonlardaki verim 3-5 yıldan itibaren 6-8 ton/yıl'dır.

MM111
MM106 bodur ağacına göre daha kuvvetli gelişme gösteren, destek istemeyen, zor toprak ve hava koşullarına uyum sağlayabilen, dayanıklı yarı bodurlaştırıcı anaçtır. Çekirdek çöğürlü anaçlardan %20 daha küçük ağaç oluşturur. Toprakta iyi tutunabilen bu anaç, zayıf ve kıraç topraklarda da uygun gelişir. Spur çeşitlerin aşılanacağı en uygun anaç çeşididir. Susuzluğa dayanımı fazladır.

Spur çeşitlerinde tel terbiye sistemli dikim aralığı 1,5 x 4 metre olarak tavsiye edilir. Serbest dikimde 2,5 x 4 metre - 3 x 4,5 metre sıklığı uygun dikim aralığıdır. Spur olmayan çeşitlerde bu aralık 4 x 5 metreye çıkartılabilir. 5 dekardan küçük araziler için serbest dikimin ekonomik olacağı düşünülmektedir.

Gelendost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 12:08   #343
Ağaçsever

Sayın Gelendost anladığım kadarıyla biri bodur diğeri yarı bodurmu oluyor ve aralarındaki fark mm 106 çeşidi telli terbiyeli daha verimli mi oluyor

Eski 13-03-2010, 20:09   #344
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmet55 Mesajı Göster
Anlaşılan sorun anlaşılmamış.

M106 veya MM106. Fidanının anacını tarif eden teknik terim. Yarı bodur fidanlara kimi M106 diyor, kimi MM106. Bu kafanızı karıştırmasın ikisi de aynı şey. Piyasada ikisi de aynı şeyin ifadesi olarak kullanılır. Anlam kaymasına uğramış. Doğrusu MM106'dır.

Kolay gelsin

Düzenleyen bayindirmevki : 13-03-2010 saat 22:09 Neden: bilgi düzeltme
Eski 13-03-2010, 20:30   #345
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okay-55 Mesajı Göster
Sayın Gelendost anladığım kadarıyla biri bodur diğeri yarı bodurmu oluyor ve aralarındaki fark mm 106 çeşidi telli terbiyeli daha verimli mi oluyor
Sayın Gelendost'tan müsade isteyerek,

Verim konusun da bir açıklamada bulunmak istiyorum.

MM106 boyu standar dikim şekli serbest dikimdir. Telli sistem tavsiye edilmez. Zaten bu boyun amaçı da budur. Ekonomi ve verim...

Ama isterseniz tel kullanabilirsiniz. Bu denenmiş ve tarafımdan görülmüştür. Yalnız çok iyi bakım ve budama gerektirir. Ayrıca yaptığınız telli sistemin maliyeti de ayrı bir külfettir. Ve getirdiği verimi götürür.

Doğrusu M26 anacını telli sistem, MM106 anacını da normal sistem ile uygulamak anacın amacına uygun olur.

Eski 15-03-2010, 01:27   #346
Ağaçsever

soruyu ben ilk basta yanlıs okumsuum mm111 ve mm106 arasındaki fark diye zannettim bayındırmevkii nin dediği gibi m106 ile mm106 arasında fark yoktur yarı bodur ile m106 farklıdır her 2 ağaçtanda bende mevcut ayrıntılı bilgi isterseniz sorabilirsiniz

Eski 16-03-2010, 00:04   #347
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Sayın Gelendost,

MM106 anacının kendisi yarı bodur değil mi? Her halde M26 anacına yarı bodur diyorsunuz.

Eski 16-03-2010, 12:40   #348
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Mine hn,

Biraz daha detay rica etsem.

Bana söylenen;

İlk yıllar kültür bitkisi de dahil bahçede hiç ot tutma. Bense aksini yapmaya hevesliyim ve neden hiç ot istenmediğini anlamak istiyorum.

Neden bahçe ilk yıllar hiç otsuz olmalı?

Tavsiyenize uyarak baklagil ektim ki, çok yıllık bitki tercihim olacağı için bundan yonca anlıyorum.

Yanılıyor muyum?

Yonca veya düşündüğünüz başka bir çeşit baklagil ağaç dibi dahil tüm yüzeye mi yoksa sadece sıra aralarına mı?

Saygılar
Sadece sıra arasına şerit halinde ekim yapın. Sıra üzerini bırakın. Sadece biçim sonrası sulayın. Biçtiğinizi de parçalayıp arazide kendi halinde dekompoze olmaya bırakın.

Bahçenin ilk yıllarda otsuz olması isteği eski tarım teknikleri alışkanlığında geliyor. Ot genç fidanı rahat bıraksın, suyundan besininden faydalanmasın, hastalık ve zararlıya konukçuluk etmesin, yüksek olursa kışın don tabakasını hayava kaldırmasın vs. diye.

Ancak biz artık sıra aralarını örtü bitkisi ile kaplıyoruz, hatta sıraları da yüksek yapıyor ve meyve fidanlarını sırta dikiyoruz. Bu sayede toprağınızda erozyon olmuyor, toprağınız yazın daha fazla su tutuyor, yine yazın kuru toprak çok ısınıp bu ısıyı yayıyor ve genç fidanlar strese giriyor, oysa örtü bitkisi ısıyı mas ediyor, nemi tutuyor. Yabancı ot gelişmesine engel oluyor, baklagil azot bağlayıp toprağı zenginleştiriyor. Bahçe sürekli çapalanmadığı için kılcal kökler ve toprak faunası, biyolojik yapı da zarar görmüyor. Yaralı böcekler daha güzel gelişiyor.

Yonca güzel bir seçim.

Damla sulama kurdunuz değil mi, çok fayda göreceksiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 19:37   #349
Ağaçsever

mehmet55's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Galeri: 84
Alıntı:
Anlaşılan sorun anlaşılmamış.

M106 veya MM106. Fidanının anacını tarif eden teknik terim. Yarı bodur fidanlara kimi M106 diyor, kimi MM106. Bu kafanızı karıştırmasın ikisi de aynı şey. Piyasada ikisi de aynı şeyin ifadesi olarak kullanılır. Anlam kaymasına uğramış. Doğrusu MM106'dır.

Kolay gelsin
sayın bayındırmevki cevabınız için teşekkür ederim mm106 ve m106 verdiğiniz cevaba göre her ikiside aynıymış ben tereddütde kalmıştım aydınlanmış oldum

mehmet55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 23:19   #350
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Arkadaşlar,

Elma üretiminde organik tarım mümkün mü?

Eski 16-03-2010, 23:57   #351
Ağaçsever

biz mm106 ya yarı bodur demiyoruz biz internetteki tanımlardaki gibi olan elmalara 106 diyoruz yarı bodur ise mm111 ile klasik elma agacı boyutları arasında olan 4*4 dikilen 6-7 yaslarında verime oturann ağaçlarımıza diyoruz resimlerini bulamadım bulunca eklerim

Eski 17-03-2010, 11:18   #352
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Arkadaşlar,

Mümkün fakat elmanın çok fazla zararlısı olabiliyor. Pamuklu bit, yaprak biti, iç kurdu vs.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 22:33   #353
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Sayın Gelendost,

Ben sizi anladım. Zahmete gerek yok. Klasik ağaca göre % 70 boylanan M111 anacına yarı bodur diyorsunuz.

Teşekkür.

Eski 17-03-2010, 22:41   #354
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Sayın Samsunlu55,

Uyarınızı fidan aldığım yerde yaptı. Klasik söylem bu işin olmayacağı. Yine de umutluyum. Klasik söylemin kolaycılığına düşmek istemiyorum. Ufacık da olsa bir fikriniz var ise, beklerim.

Saygılar.

Eski 18-03-2010, 17:52   #355
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Sayın Samsunlu55,

Uyarınızı fidan aldığım yerde yaptı. Klasik söylem bu işin olmayacağı. Yine de umutluyum. Klasik söylemin kolaycılığına düşmek istemiyorum. Ufacık da olsa bir fikriniz var ise, beklerim.

Saygılar.
Organik düşünüyorsanız elma hastalık ve zararlılarıyla doğal olarak ne oranda başa çıkılabiliyor diye çok derim bir araştırma yapmanız lazım. Mesela Mine hanımın alıntısında dediği yonca elma iç kurdunu %45-36 düşürüyormuş. Bunun gibi doğal çözümleri çok iyi araştırıp sonuçta hastalık ve zararlılardan önemli bir ölçüde başa çıkabilirseniz niye olmasın diyorum, çokta güzel olur. Ama şuda bir gerçektir vatandaş organikliğe dikkat etmiyor. Maliyetleri ve uzun zaman zarfında iki türdede düşünüp ne kazanıp ne kaybedileceğini iyi hesaplayın derim. Saygılarımla...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster

Eski 18-03-2010, 23:26   #356
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Sayın Samsunlu55,

Nasıl başa çıkacağıma dair hiç bir fikrim yok. Yıl kaybetmemek için fidanları diktim. Dikimden şu ana kadar hiç bir kimyasal kullanmadım. Bundan sonrası ne olur bilemem. Araştırma safhasındayım. Benim ki amatör cesareti. Bilseydim korkar, yapamazdım.

Vatandaşın ne düşündüğün de haklısınız. Çok umursamıyorum. Maliyetlere gelince uzun vadede organik üretim her açıdan avantajlı. Sorunum elmanın bu işe en az uygun ürünlerden biri olması imiş. Bakalım; dedim ya, araştırma safhasındayım.

Saygılar

Eski 19-03-2010, 00:04   #357
Ağaç Dostu

Alıntı:
Arkadaşlar,

2009 yılında gübre dahil hiç kimyasal kullanmadan elma ürettik. Doğal gbrede kullanmadık.

Hiç bir zararlı hastalıklada karşılaşmadık.

Bahçe rakımının yüksekliğide avantajdı.

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29435&c=

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29434&c=

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29800&c=

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29955&c=

Mikrobiyal kullanıldı, kültür işleri çok dısıplımlı yapıldı.

Tuzaklar kullanıldı.

Bu yıl doğal gübre EM işlemine tutularak kullanılacak.

Eski 19-03-2010, 19:12   #358
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Sayın k0900

Resimleri görünce maşallah diyorum. Güzel görünüyorlar. Bu sonucu elde etmek için yaptıklarınızı detaylandırır mısınız? Ben bu konularda bilgili değilim. Adım adım ilerlesek.

Mesela bahçenizin rakımının ne gibi avantajı olabilir. Benim bahçem deniz seviyesinden 115 mt yukarda fakat karasal iklim var.

Eski 19-03-2010, 20:53   #359
Ağaçsever

Alıntı:
2009 yılında gübre dahil hiç kimyasal kullanmadan elma ürettik. Doğal gbrede kullanmadık.

Hiç bir zararlı hastalıklada karşılaşmadık.

Bahçe rakımının yüksekliğide avantajdı.

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29435&c=

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29434&c=

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29800&c=

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=29955&c=

Mikrobiyal kullanıldı, kültür işleri çok dısıplımlı yapıldı.

Tuzaklar kullanıldı.

Bu yıl doğal gübre EM işlemine tutularak kullanılacak.
Sayın k0900 yetiştirdiğiniz bahçe çok güzel ellerinize sağlık ama lütfen biraz ayrıntı verirmisiniz hangi aşamalardan geçerek bu hale getirdiniz bereketli ürünler dileğiyle

Eski 20-03-2010, 00:23   #360
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Benim bahçem deniz seviyesinden 115 mt yukarda fakat karasal iklim var.
Yazışmalarda bahçenin kurulduğu yere raslamadım. Bahçe nerede kurulu

Etiketler
çiçek, elma, mevsim, sert çekirdekli meyve

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024