agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2014, 23:30   #511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Kök çürüklüğü veya aşı uyuşmazlığı olabilir, uzmanına danışmak gerek.

Ünsal Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 23:42   #512
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Bu yıl Niğde elmalarının hepsini soğuk aldı.

Ünsal Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 17:47   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2011
elma konusunda uzman olan arkadaşlar lütfen görüşlerinizi bekliyorum
elma bahçemin olduğu bölgede soğuklama ihtiyacı sorunu var yani elma yeterince dinlenemiyor geç yaprak döküp erken uyanıyor kasım -şubat yani 2-3 ay dinlenebiliyor oysa en az 5 ay olması gerekir
benim sorum şu olacak ağaçları yaprakları dökülünce kireçle boyasam beyaz renk ışığı yansıtır dolayısıyla ağacın gövdesi ve dalları ışığı ve dolayısıyla ısıyı emmeyeceği için ağaç ısınmaz dolayısıyla soğuklama ihtiyacı karşılanmış olmaz mı değerli görüşlerinizi lütfen bekliyorum

celalsegmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2014, 17:53   #514
Yeni Üye

diğer bir sorumda şu olacak tam bodur m9 anacına aşılı golden elmalarımın tohumlarını biriktiriyorum 1 elmada 8-10 adet tohum var 100 elma yaklaşık 1000 tohum eder
bu tohumları eksem yüzde yüz tam bodur m9 anacı elde edebilirmiyim yani tohumlardan elde edeceğim fidanlar m9 olur mu
uzman arkadaşlar lütfen cevabınızı bekliyorum

Eski 20-09-2014, 18:20   #515
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsegmen Mesajı Göster
elma konusunda uzman olan arkadaşlar lütfen görüşlerinizi bekliyorum
elma bahçemin olduğu bölgede soğuklama ihtiyacı sorunu var yani elma yeterince dinlenemiyor geç yaprak döküp erken uyanıyor kasım -şubat yani 2-3 ay dinlenebiliyor oysa en az 5 ay olması gerekir
benim sorum şu olacak ağaçları yaprakları dökülünce kireçle boyasam beyaz renk ışığı yansıtır dolayısıyla ağacın gövdesi ve dalları ışığı ve dolayısıyla ısıyı emmeyeceği için ağaç ısınmaz dolayısıyla soğuklama ihtiyacı karşılanmış olmaz mı değerli görüşlerinizi lütfen bekliyorum
İlk olarak sorunuzu bir yere yazmanız yeterli, her bölüme kopyala yapıştır yapmanıza gerek yok.

Toprakta ısınacağı için yaptığınız uygulamanın hiç bir etkisi kalmayacaktır. Bunun yerine çeşit olarak bölgenize uygun olan çeşitler aşılayabilirsiniz.

Tohumdan çıkan fidanlar çöğür yani yabani çeşit ve düz elma fidanı olacaktır. Bodur anaç almak istiyorsanız ağaçların diplerinden çıkan fidanları kullanabilirsiniz. Bunlar bodur olarak gelişme gösterecektir.

Ayrıca m9 gibi fidanların anaçları fide-fidan üretim alanlarında satılıyor. Adet başı alımlara göre 1-2 lira arasında değişiyor. Bunlardan alıp aşı yapabilirsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 11:53   #516
Yeni Üye

sayın ismail kuzucu ilgi ve alakanız için teşekkürler aynı soruyu değişik yerlere yazmam daki amaç dah çok kişiye hitap etmek genelde siteye pek giren olmuyor dabenim elmaların olduğu yer akdeniz rakım 580 meyve tutumu çok iyi bu sene 2 yaşında olmasına rağmen ağaç başı ortalama 5-10 kilo meyve aldım ancak dallardaki yaprak gözleri sürmedi (50-60) dallar çıplak kaldı türde SUMMERRED o yüzden soğuklamayı sordum
ancak diğer sorumun cevabını tam anlayamadım şimdi m9 anacına aşılı golden elmasının tohumu m9 olur diye biliyorum her nekadar golden aşılanmış ve meyvesi golden olsa da
sizin dediğiniz golden klasik anaç mı olur diyorsunuz
şimdiden teşekkürler

Eski 21-09-2014, 21:02   #517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
arkadaşlar iki yıldır terasta benimle yaşayan, yaşamaya çalışan bir adet bodur elma ağacım aldığımdan beri külleme derdinden can çekişiyor. hiç ilaçlama yapmadım. geçen sene 6 meyve verdi. bu sene 5-10 meyve bağladı sonra hepsi telef oldu. baharda uyanma öncesi tüm dalları budasam kurtarır mıyım, şimdiden bir şeyler yapmam gerekir mi ilaçlama adına? yoksa baharda mı ilaçlasam .. ne dersiniz?

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 21:44   #518
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
sayın ismail kuzucu ilgi ve alakanız için teşekkürler aynı soruyu değişik yerlere yazmam daki amaç dah çok kişiye hitap etmek genelde siteye pek giren olmuyor dabenim elmaların olduğu yer akdeniz rakım 580 meyve tutumu çok iyi bu sene 2 yaşında olmasına rağmen ağaç başı ortalama 5-10 kilo meyve aldım ancak dallardaki yaprak gözleri sürmedi (50-60) dallar çıplak kaldı türde SUMMERRED o yüzden soğuklamayı sordum
ancak diğer sorumun cevabını tam anlayamadım şimdi m9 anacına aşılı golden elmasının tohumu m9 olur diye biliyorum her nekadar golden aşılanmış ve meyvesi golden olsa da
sizin dediğiniz golden klasik anaç mı olur diyorsunuz
şimdiden teşekkürler
Konu hakkında alara firması bir ürün açıklamış. Buradan yazıyı okuyabilirsiniz. Veya firmayı ararsanız size yardımcı olacaklardır.

Anacın veya meyvenin cinsi ne olursa olsun tohumdan çıkan fidanın cinsi yabani cins olacaktır. M9 gibi anaçlar tohumla üretilmez. Önceden söylediğim gibi köklerden çıkan fidanları kullanabilirsiniz. (Diğer yöntem ise daldırma ile köklendirme ile olmaktadır.)

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 07:45   #519
Yeni Üye

sn ismail kuzucu yardımlarınız için teşekkürler

Eski 21-11-2014, 15:14   #520
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhabalar,

Bodur elmaların ekonomik ömrünün yaklaşık 15 yıl olduğu söyleniyor. Ömrünün 15 yıl olmasının sebebi kullanılan anaçla mı alakalı yoksa anaca aşılanan çeşitle mi alakalı? Ağaç ekonomik ömrünü tamamladığında anaçla birlikte sökmesek, anaca başka bir tür aşılasak ne olur? mesela muşmula

Saygılar

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 17:04   #521
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Merhabalar 8 dekarlık 8 e 6 diktiğim ceviz bahçemin 8 mt olan aralarına bodur cins elma dikmeyi düşünüyorum.Hangi çeşit önerirsiniz?İleride ceviz ağaçlarının güneşi perdelemesi elmanın gelişiminde ciddi bir sorun teşkil eder mi?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 11:02   #522
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bodur yetiştiricilikteki amaç birim alandan en fazla verimi almak. Doğal olarak bodur ağaçlar normal ve yarı bodurlara göre daha fazla yıprandığı için ekonomik ömürleri de kısa oluyor.

Bitkilerin bodur olması üstündeki çeşitle ilgili değil anacıyla ilgili. Genel olarak anaç ne kadar güçlüyse üstüne yaptığınız çeşit de güçlü olacaktır.

Başka bir çeşit aşı yaparsınız da kalem yapmanız gerekir ki anaç zaten zayıf o kadar hırpalandıktan sonra bir 15 seneyi daha kaldırır mı bilinmez.

Bir de aşı- anaç uyumu var. Bazı çeşitler bodur anaçlarda iyi sonuç veremeyebiliyor.

Ben genel olarak bilgi verdim bizim burada elma yetiştiriciliği çok az olduğu için çeşitler hakkında pek bilgim yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Merhabalar,

Bodur elmaların ekonomik ömrünün yaklaşık 15 yıl olduğu söyleniyor. Ömrünün 15 yıl olmasının sebebi kullanılan anaçla mı alakalı yoksa anaca aşılanan çeşitle mi alakalı? Ağaç ekonomik ömrünü tamamladığında anaçla birlikte sökmesek, anaca başka bir tür aşılasak ne olur? mesela muşmula

Saygılar

tarku beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 14:29   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Ceviz ağacı arasına bodur elma dikme.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Merhabalar 8 dekarlık 8 e 6 diktiğim ceviz bahçemin 8 mt olan aralarına bodur cins elma dikmeyi düşünüyorum.Hangi çeşit önerirsiniz?İleride ceviz ağaçlarının güneşi perdelemesi elmanın gelişiminde ciddi bir sorun teşkil eder mi?

Ceviz Arasına Bodur Elma dikilmesini uygun bulmuyorum. Cevizlerde bir sorun olmaz. Elmalar boşuna dikilmiş olur. Meyve alınacağını bile tahmin etmiyorum. Cevizler çok büyüyen ağaçlardır. Bodur elmalar ise ufak ağaçlardır. Kesinlikle güneşini engelleyecektir. Ağaçlarda meyve oluşması için ağaç içine güneş girmesi lazım. Budamalarda en çok buna dikkat ederiz. Belki cevizler büyüyünceye kadar tam ortalarına asma bağ dikilebilir. Elmalar geç meyve tutumu yapar onun için cevizler çok çabuk büyüyeceğinden boşuna uğraşılmış olur.

suarar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 14:35   #524
Yeni Üye

Bodur elmaların ömrü.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bodur yetiştiricilikteki amaç birim alandan en fazla verimi almak. Doğal olarak bodur ağaçlar normal ve yarı bodurlara göre daha fazla yıprandığı için ekonomik ömürleri de kısa oluyor.

Bitkilerin bodur olması üstündeki çeşitle ilgili değil anacıyla ilgili. Genel olarak anaç ne kadar güçlüyse üstüne yaptığınız çeşit de güçlü olacaktır.

Başka bir çeşit aşı yaparsınız da kalem yapmanız gerekir ki anaç zaten zayıf o kadar hırpalandıktan sonra bir 15 seneyi daha kaldırır mı bilinmez.

Bir de aşı- anaç uyumu var. Bazı çeşitler bodur anaçlarda iyi sonuç veremeyebiliyor.

Ben genel olarak bilgi verdim bizim burada elma yetiştiriciliği çok az olduğu için çeşitler hakkında pek bilgim yok.
Bodur Elmalar budama çok güzel yapıldığı takdirde çok uzun yıllar kaliteli meyve alınacağını düşünüyorum. Karaman ilinde 1990 yılında ekilen m9 mm 106 - mm 111 anaçlı bodur elmalar hala çok kaliteli elma vermektedirler. Eğer ki ağaçları budamaz bakımını yapmazsanız 2-3 yıl içinde elmalar ömrünü tamamlarlar.

Eski 22-01-2015, 15:13   #525
Yeni Üye

Elma Klon Anaçlar.

Alıntı:
diğer bir sorumda şu olacak tam bodur m9 anacına aşılı golden elmalarımın tohumlarını biriktiriyorum 1 elmada 8-10 adet tohum var 100 elma yaklaşık 1000 tohum eder
bu tohumları eksem yüzde yüz tam bodur m9 anacı elde edebilirmiyim yani tohumlardan elde edeceğim fidanlar m9 olur mu
uzman arkadaşlar lütfen cevabınızı bekliyorum
Bodur elma ları bodur yapan tabandaki anaçlardır. Bu anaçlar kesinlikle tohumdan üretilmezler. Golden delicious elmanın tohumundan ne bodur ne de golden delicious elma üretilemez. Ancak klasik elmaların anaçları üretilir. Bunlara aşı yapılır. Bunlarda çok verimsiz ağaçlar olur. Bu ağaçdan verim almanız için 8-10 yıl beklemeniz gerekebilir. m9 elma anacının tohumundan da m9 klon anaç üretilmez. bunların dalları daldırma veya çellik yöntemi ile çoğaltılması gerekir. Elmaları bodur yapan anaçlar ı incelemek için bu siteyi tıklayınız. Bodur Elma Anaçlar

Eski 22-01-2015, 18:45   #526
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Selamlar,

Ziraat müh. bir arkadaşım, bodur elmanın kök sisteminin çok yüzeysel olduğunu ve bu yüzden çapa yapmamam gerektiğini söyledi. Diğer bir ziraatçi tanıdığım ise, ağaçların diplerindeki otlar için kesinlikle ot ilacı atma, buharlaşma sonucu ağaçların zarar görür dedi.

Sorum şu; çapa yapamıyoruz, ilaçta atamıyoruz. Bu otları elle mi yolacağım . Bodur elma bahçesi olanlar ot işini nasıl hallediyorlar? kök sistemi yüzeysel diyorlar ama ne kadar derinlikte? çapa makinesi ile derine inmeden çapalasam zararı olur mu?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2015, 22:10   #527
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Selamlar,

Ziraat müh. bir arkadaşım, bodur elmanın kök sisteminin çok yüzeysel olduğunu ve bu yüzden çapa yapmamam gerektiğini söyledi. Diğer bir ziraatçi tanıdığım ise, ağaçların diplerindeki otlar için kesinlikle ot ilacı atma, buharlaşma sonucu ağaçların zarar görür dedi.

Sorum şu; çapa yapamıyoruz, ilaçta atamıyoruz. Bu otları elle mi yolacağım . Bodur elma bahçesi olanlar ot işini nasıl hallediyorlar? kök sistemi yüzeysel diyorlar ama ne kadar derinlikte? çapa makinesi ile derine inmeden çapalasam zararı olur mu?
15 adet tam bodur (M 9 anaçlı), 3 adet yarı bodur (MM 106 anaçlı) değişik çeşitlerden elma ağaçlarım var. 5 yıl önce dikmiştim. Yarı bodurların kök sistemi daha derin onlar pek sorun oluşturmuyor. Toprağı çapa makinesiyle işliyorum. Tam bodur olanlarda fidan diplerine fazla yanaşmıyorum. (sınırım taç izdüşümü) Fidan dipleri de biraz dikkatle rahatlıkla çapalanabilir veya malçlama yapılabilir

tarku beğendi.
heyyamola Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 22:13   #528
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2014
18 sayfanın neredeyse tamamını bu gün okudum. Biraz gözlerim yandı, başım döndü. Çok şey öğrendim, yanlış bildiklerimiz varmış farkına vardım.
İş çıkışı markete gittim, elma aldım. Cinsini bilmiyorum, marketin görevlisinin de ne sattığından haberi yok; tam kırmızı olmayan, hafif açık renk çizgili, kabuğu kalın, lezzeti fena sayılmayacak bir elma. Fiyatı ise bir kg. 3 TL. Hemen yanında ki Amasya elması ise adeta benden uzak dur diyordu, fiyat 4,5 TL.
Bu sene üretici hangi fiyattan sattı bilmiyorum ancak (2012 için 1 TL. okumuştum) üreticinin emeğini, parasını ortaya koymasının karşılığı olarak sattığı fiyat ile bizim aldığımız fiyat uçurum.
Allah kolaylık versin...

Düzenleyen Merzifonluoğlu : 04-02-2015 saat 22:14 Neden: harf
Merzifonluoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 08:34   #529
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
4 adet bodur elma almıştım.Saksılarda 1 sene geçirdiler.Yavaş yavaş yeni filizler vermeye başladılar.Fakat, saksılarda verim alamayacağıma inandım.Bu hafta sonu, bahçede ( çimlerin arasına ) ara mesafeleri 3 metre olacak şekilde ve bol güneş alan yerlere alacağım.Tabii önümdeki deniz manzarasınıda kesmeyecek..(
Gerçi, her bir kriteri karşılamak zor ama..

athena -asena beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 13:16   #530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2015
öncelikle site yöneticilerine teşekkür ediyorum. günlerce uğraşıp da ulaşamayacağım bilgiler edindim. soruma gelince: bodur ve yarı bodur elma bahçesi kurulumu üzerine, 10 dekar bir arazi baz alınırsa yaklaşık maliyetler ne olur güncel bilgisi olan var mı? arazi fiyatı ve sulama sistemi hariç bir maliyet olabilir. çünkü bunlar bölgesel değişiklikler arz ediyor. niğde civarlarında düşünüyorum. ortalama yıl bazlı getirilerini de yazabilirseniz sevinirim tesekkürler.

ENESMALİK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 10:35   #531
Yeni Üye

öncelikle tam bodur maliyetini anlatayım dönüme 200 ağaç 1,5m*3m 2000 fidan eder*5 TLfidan maliyeti 10 bin TL gergi teli beton direkler dönüm maliyeti işçilik dahil 4 bin TL buna fidanların tele bağlanması bağlama ipi işçilik dahil *10 dönüm 40 bin tl arazi hazırlığı dikme işçiliği vs eklersen kabaca 60 bini bulursun tabi birde görünmez maliyetler var şimdi saymaya kalkışsam bu sayfa almaz örneğin zamanınızı vereceksiniz arabanızla tabiri caizse bahçeyi su yolu yapacaksınız dikim işlemi bitene kadar en an 4-5 bin özel harcamanız olacaktır arazi ve sulama masrafını eklemiyorum
sonuç olarak ta;
bahçenin tam faaliyete geçmesi 4. yaşında olur 10 dönümden 30 ton meyve alırsınız. en iyi tür ve kalitede olursa 2014 fiyatlarıyla 50 kuruşa satarssınız onu da satabilmek için dilenci gibi hissedersiniz kendinizi emin olun
kimse almaz çünkü elma heryerde var
15 binlira kazanırsınız bundan da emin olun
ancak onu kazanabilmek içinde 16 bin lira harcamanız gerekecektir bundan da emin olun

Eski 02-03-2015, 10:38   #532
Yeni Üye

yarı bodurda maliyet tam bodurun yarısı ancak tam verime 7-8 yaşında geçiyor

Eski 02-03-2015, 10:39   #533
Yeni Üye

daha sonra 50 kuruşa sattığın elmayı migrosta ve diğer zincir marketlerde 3,5 ile 5 tl ye pazardan da 2-3 tl ye kendin alacaksın.

Eski 09-03-2015, 22:13   #534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2015
ilginize teşekkür ederim. bende haricen araştırmalardaydım. rakamlar gayet rasyonel.

ENESMALİK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2015, 10:34   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Herkese Merhaba,
Gondermis oldugum Fuji elma fidanını bahceme dikmeyi dusunuyorum.
Ancak budaması ile ilgili cok bilgim yok.
Nasil budama yapmam gerektigi ile ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?

Tesekkurler

Eklenen Resimler

Otbk969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 01:10   #536
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Otbk969 Mesajı Göster
Herkese Merhaba,
Gondermis oldugum Fuji elma fidanını bahceme dikmeyi dusunuyorum.
Ancak budaması ile ilgili cok bilgim yok.
Nasil budama yapmam gerektigi ile ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?

Tesekkurler
Fidanınızın aşılı olduğu anacın adını da belirterek, sorunuzu bu başlıkta sorarsanız uzman arkadaşlar daha iyi değerlendirebilir.

heyyamola Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 09:12   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Fidanınızın aşılı olduğu anacın adını da belirterek, sorunuzu bu başlıkta sorarsanız uzman arkadaşlar daha iyi değerlendirebilir.
Merhaba,
Tesekkurler orada da soracagim.Aşı cinsini tam olarak bilmiyorum ama yarı bodur olduğu için öğrendiğim kadarıyla M7, M9, M26.
Ama dediğim gibi bilmiyorum.

Otbk969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 22:09   #538
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Alıntı:
öncelikle tam bodur maliyetini anlatayım dönüme 200 ağaç 1,5m*3m 2000 fidan eder*5 TLfidan maliyeti 10 bin TL gergi teli beton direkler dönüm maliyeti işçilik dahil 4 bin TL buna fidanların tele bağlanması bağlama ipi işçilik dahil *10 dönüm 40 bin tl arazi hazırlığı dikme işçiliği vs eklersen kabaca 60 bini bulursun tabi birde görünmez maliyetler var şimdi saymaya kalkışsam bu sayfa almaz örneğin zamanınızı vereceksiniz arabanızla tabiri caizse bahçeyi su yolu yapacaksınız dikim işlemi bitene kadar en an 4-5 bin özel harcamanız olacaktır arazi ve sulama masrafını eklemiyorum
sonuç olarak ta;
bahçenin tam faaliyete geçmesi 4. yaşında olur 10 dönümden 30 ton meyve alırsınız. en iyi tür ve kalitede olursa 2014 fiyatlarıyla 50 kuruşa satarssınız onu da satabilmek için dilenci gibi hissedersiniz kendinizi emin olun
kimse almaz çünkü elma heryerde var
15 binlira kazanırsınız bundan da emin olun
ancak onu kazanabilmek içinde 16 bin lira harcamanız gerekecektir bundan da emin olun
Çok yakın gelecekte üreticilik dip seviyelere inecektir.
Meyve ve sebze yetiştiriciliği sadece insanların kendi ihtiyacı kadar olacaktır.
fiyatlarda tavan yapacaktır.
50 kuruşa elma almayanlar bulurlarsa alırlar

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 23:07   #539
Yeni Üye

SAYIN LODOS üreticilik zaten dip seviyede
aslında üreticilik çok para emek ve zaman gerektiren pahalı bir uğraşı olmasına rağmen devletin kurduğu sistem nedeniyle üreticiler batırılmakta yüzde 90 nı fakir olan halkımızın yeterli düzeyde beslenememesi nedeniyle yetersiz beslenmeye bağlı hastalıklarla özellikle çocuklar uğraşmaktadır. üretici birim maliyetini örneğin 1kilosunu 1 liraya üretiyor tüketiciye satmak istiyor veya tüketiciden bir önceki satıcıya devlet hayır diyor önce halciye vereceksin halci 25 kuruş fiyat verip 2 TL ye marketlere satıyor marketlerde 3,5 4 TL ye biz tüketicilere tabi 4 tl ye herkes meyve alamıyor 1 tl olsa herkes alır devlet fakire öl diyor üreticiye öl diyor aradaki tüccarlar şişmanladıkça şişmanlıyor çünkü bu yasayı çıkaranlar hayatında üreticilik yapmamışlar üretici 1 yıl bekliyor parasını emeğini zamanını harcıyor halci esnafı göbeğini kaşıyarak 5 dakikada üreticinin bütün emeğini gaspediyor devlette bu sisteme destek veriyor

Eski 09-04-2015, 17:58   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Herkese merhabalar;
2014 yılında -iyi ve kaliteli olması şartıyla- elma kg. satış fiyatı=80-krş. civarı idi...
ilgilenenlere bir fikir vermesi adına....

enbad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çiçek, elma, mevsim, sert çekirdekli meyve

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024