agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Ağaç Oyma Sanatı Motifleri (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=10061)

doğan 28-08-2008 23:52

Ağaç Oyma Sanatı Motifleri

2 Eklenti(ler)
Ağaç oyma sanatı Türk kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Bunun örnekleri sitemizde değişik bir biçimde yer almaktadır.

Ben ise bu örnekleri inceledikten ve daha başka sitelerden araştırmama rağmen en kapsamlı bilgiyi ağaçlar.net'te buldum.
Türk Oymacılık sanatında motifleri burada paylaşmak istiyorum. Ağaç oyma sanatı ile ilgili motif örnekleri ve oyma sanatının yapımı hakkında bigisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

amenajman 30-08-2008 12:15

1 Adet İskarpile
1 Adet Küçük çekiç ile yapılıyor.

Toplam 2 alet . babam marangozdu yanında çalışan elemanları güzelce yaparlardı.tamami ile ustalık , yumuşak sinir istiyen bir olay.
Güzel bir konu size *** ederim.
İnş. bilgili arkadaşlar yazarlarda bizlerde aydınlanırız.

muhikan 30-08-2008 17:35

sabırlı olunması gerektiği kesin. kolay şekil verilmesi açısından ve estetik görünmesi açısından hangi tür ağaçlar kullanılabilir?

memet 30-08-2008 19:23

Yukarıdaki örneklerden ikincisi çam, ilk örnekten hangi ağaç olduğunu anlaması zor. Ceviz ve ıhlamur da bu tür uygulamlar için uygun. Ihlamurun sık damarlı olmasına dikkat etmek gerekir.
Bir başka nokta ise, ağacın daha sonra çalışmaması için, yeterince kuru olması gerekli.

doğan 07-09-2008 15:52

5 Eklenti(ler)
bir başka motif örnekleri

bonsade 07-09-2008 20:40

Oymacılıkta kullanılan ağaçların listesine ihtiyaç var . Konu ile ilgisi olan arkadaşlar ağaçları örnekleri ile verebilirlerse sevinirim .

tutkal08 27-09-2008 19:46

Ahşap heykel ve kabartma konusunda bazı başlıklarda görüş alış verişinde bulunuluyor.Birkaç arkadaşla beraber " ahşap heykel yapımı" başlığında bilgilerimizi ,deneyimlerimizi paylaşıyoruz,ahşapla ilgili aklınıza takılan şeyleri sorabilirsiniz, bilgileri bulabilirsiniz.

doğan 19-10-2008 00:44

Bu sitede güzel örnekler var.

http://www.nevzatozbay.com/

Mahmut Leventoğlu 20-10-2008 16:38

1 Eklenti(ler)
Leventoğlu Damı dolap kapakları ve raflarının süslemeleri. Bu işlemeleri yapan usta geceleri gaz lambası ışığında çalışmış bunları yaparken. Dolap kapağındaki seramik kulp ise Avusturya malı. Raflardaki bütün o kapaklı sahanlar aynı şekilde duruyor.
Not: Bu fotograf cibachrome baskı (dia dan direk baskı) olduğu için tarama esnasında hafif parlamalar oluşmuştur. :(

doğan 20-10-2008 23:34

1 Eklenti(ler)
Durmuş TURANOĞLU 'nun hat sanatını ahşap üzerinde mükemmel bir şekilde dile getirmiş.

http://www.durmusturanoglu.com/

doğan 07-11-2008 23:26

5 Eklenti(ler)
Ağaç işleme motif şablonları

doğan 09-11-2008 00:58

5 Eklenti(ler)
motif şablonları

crows34 06-03-2009 18:16

merhaba

ağaç oyma uğraşıyorum. zaman içinde anladım ki gerçekten alet işler el övünür. bende 10 tane kadar düz ve oluklu iskarpela var ama yetmiyor. öğrendikçe yetersiz kalıyor. oluklu iskarğela konusunda bana yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba.

tutkal08 07-03-2009 00:26

Sn. crows34 yardım istediğiniz nedir, oluklu ıskarpela temini mi?

doğan 09-03-2009 22:33

2 Eklenti(ler)
Bir başka oyma sanatı motifleri

doğan 12-04-2009 15:39

ahşap oyma sanatı

Ahşap oyma sanatı ile ilgili hazırlanmış güzel bir blog.

http://ahsapoymaciligi.blogspot.com/.../videolar.html

ugursmsk 13-04-2009 00:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doğan (Mesaj 398356)
Ahşap oyma sanatı ile ilgili hazırlanmış güzel bir blog.

http://ahsapoymaciligi.blogspot.com/.../videolar.html

Öncelikle herkese merhabalar.

Doğan Bey'e sitemiz hakkında yapmış olduğu yorum için çok teşekkür ederim.

Henüz 3 ay önce kurulmuş olmasına rağmen, www.ahsapoymaciligi.blogspot.com sitemiz, oldukça iyi ve istikrarlı bir şekilde büyüdü. Sitemiz, siz değerli ahşap oymacılığı tutkunları veya her türlü sanata ve sanatçıya değer ve önem veren insanlar tarafından oldukça tutuldu ve korundu. Bundan sonra da korunmaya ve ilgi toplamaya devam edeceğinden hiç şüphemiz yok.

Biz ahşap oymacılığı olarak, sitemizde ahşap sanatı üzerine birçok yazı yazmaktayız. Yayınlanan videolar ve kaleme alınan yazılar, herkesin ortak emeğiyle gerçekleştiriliyor.

Bunun yanı sıra, sitemizde, Geleneksel Türk Sanatları ve genel olarak sanatla ilgili yazılar ile birlikte sanatkarın elinin değdiği her konuya biz de el atıyoruz ve sitemizde yer veriyoruz.

Sitemiz şu anda benimle birlikte sadece 3 yazardan oluşuyor. Sitemizi geliştirmek adına gönüllü yazar arıyoruz. Gönüllü yazarlarımız, istedikleri kadar yazı yazma ve yazar olarak kalma hakkına sahiptirler.

Ayrıca yazarlarımız, kendilerine ait tüm eserleri, istedikleri ölçüde ve miktarda, istedikleri alanı kullanarak, sitemizde sergileyebilir ve hatta isterler ise, eserlerini satabilir.

Sitemize girdiğinizde yazarlık başvurusu ile ilgili iletiyi cevaplandırmanızı bekliyoruz.

Sizleri de en uygun zamanda ailemize bekleriz.

Siteye giriş için : www.ahsapoymaciligi.blogspot.com

Ali Uğur Şimşek

trida 04-09-2009 22:33

kastamonu el sanatları merkezi

2 Eklenti(ler)

İki güzel örnek

yarasa46 27-10-2009 19:20

Arkadaşım genelde ceviz ağacı olur, ama gürgen anonos kavak da kullanılır ama ceviz ağacı orjınalıdır.

crows34 ben kahramanmaraşlıyım ve agaç oymacılıkla ugraşıyorum sana yardımcı olabilirim takım konusunda

dogan ustacım bu yayınladıgın ürünlerden tepsi ve gazetelik benim imalatım kendi yaptıgım işler.

akkokler 13-12-2009 22:40

Arkadaşlar ağaç oymacılığına ilgi gün geçtikçe azalmaktadır.

Doğan bey resimleri nereden aldığınızı öğrenebilir miyim. Kendi yapınız değildir umarım...

http://www.izlesene.com/video/amator...-akkok/1442969

www.akkoklermotif.com

doğan 02-05-2010 01:07

Sayın Akkokler,resimler kendime ait değil. Netten bulduğum resimler. Viedonuzda gerçekten harika eserler yaptığınız görülüyor. Emeğinize sağlık.

necdet namazcı 02-05-2010 22:17

merhaba acaba motıf sablonlarını nereden bulabılecegım konusunda yardımcı olursanız sevınırım bırde acaba sekıller kabartmamı olucak cızımını nasıl yapabılırım

alaraözkan 04-03-2011 23:55

dedemin çalışmaları

3 Eklenti(ler)
dedem doğan gür hobi olarak oymacılık yapıyor.55 yıldır bu sanatla ilgileniyor.hala devam etmektedir.oymacılıkta sayısız eseri bulunmaktadır.

ismail usta 20-06-2011 19:04

Bende bu sanatla ilgileniyorum yaptığım eserleri ileriki günlerde paylaşacağım

mandalinci 20-06-2011 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alaraözkan (Mesaj 763801)
dedem doğan gür hobi olarak oymacılık yapıyor.55 yıldır bu sanatla ilgileniyor.hala devam etmektedir.oymacılıkta sayısız eseri bulunmaktadır.

Sn. alaraözkan,

Bu bölümdeki çalışmaların hepsi çok güzel, el emeği göz nuru ama dedenizin ellerine sağlık çalışmalarını çok beğendim.

Sergi de açıyordur mutlaka, veya bir yayın olarak basılı bir çalışması vardır.

layle 16-12-2011 22:06

harika çalışmalar.

Gokkurt 17-12-2011 13:57

Çok güzel paylaşımlar
Digi Tech Designs Home Page adresinde çok güzel motifler bulabilirsiniz.

Gokkurt 17-12-2011 13:59

Sitenin içeriği oldukça geniş onbinlerce motifler var sadece ahşap oymacılığında kullanmakta kalmayıp diğer sanat kollarında da kullanılabilir.

Kiraz 17-12-2011 14:26

Alıntı:

Nasıl bir emek, şaştım. Elleri dert görmesin.

Eser İlhan 17-12-2011 15:38

Alıntı:

Muhteşemler. Hele kayıklara bayıldım.... Ellerine sağlık dedenizin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024