agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme > Yapılacak İşler Takvimi
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen hira

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2011, 08:28   #1
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Kasım-Aralık Ayında Tohum Ekimi

Genelde tohum ekilme, çimlendirmelerin ilkbahar da yapıldığı bilinmektedir fakat Kasım Aralık aylarında sera veya kapalı ortamlarda çimlendirme yapılabilirmi?

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 16:31   #2
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trapezus Mesajı Göster
Genelde tohum ekilme, çimlendirmelerin ilkbahar da yapıldığı bilinmektedir fakat Kasım Aralık aylarında sera veya kapalı ortamlarda çimlendirme yapılabilirmi?
Kasım ve Aralık aylarında da çimlendirme yapılabilir.

Çimlendirme için gerekli ısı, nem ve ışık koşulları sağlanırsa hiç sorun olmadan çimlendirme yapılabilir.

Ancak çimlenmiş fidelerin ısı, nem ve ışık gereksinimleri farklıdır. Fideler daha düşük (10 ila 15 derece) ısıda, daha az nemli bir ortamda bol ışık isterler.

Eğer seranız çimlendirdiğiniz fideleri de alacak kadar büyükse ve seranın serin bir köşesinde (10 ila 15 derece arasında) lambalarla gündüz ışığı ile beraber toplam 16-20 saat arasında bol ışık altında tutabilirseniz fideleriniz sağlıklı ve güzel bir şekilde kök yapar ve büyür.

Yeterli ışık sağlanamazsa fideler boya uzayıp gider sağlıksız gelişir.

Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 10:43   #3
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Teşekkür ederim Zeki Bey sağolun

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 18:45   #4
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba kasım aralık aylarında serada sebzelerden marul,ıspanak,roka,pancar,maydanoz tohumları ekebilirsiniz bu sebzeler dış ortama ekildiğinde gelişim serada ekilenden daha yavaş oluyor süs bitkilerinden ise krizantem,gliya,coleus,nikotiana,ayni sefa,papatya tohumlarını ısıtma olmaksızın çimlendirip baharda dış ortama alabilirsiniz gerçi burada seranın büyüklüğü de önemli cünkü büyük seralar herzaman daha iyi ısınır birde dışarı ekimlerde erken ilkbaharda hasat için dısarıya bezelye tohumları ekilebilir.Benim kışlık tecrübelerim de bunlar kolay gelsin

-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 15:30   #5
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Ben cam bir kavonozu kullanıyorum çimlendirme için pamuğun arasına tohumları serpiyorum ılık suyla hafif ıslatıyorum gece gündüz pencere kenarında duruyo direk güneş ışığı alması gerekiyor.Soba ile ısınıyorsanız kavonozu sobanın arkasına koymanızda işe yarayabilir daha hızlı çimlenme gerçekleşecektir...

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2013, 23:44   #6
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
tohumların çimlenmesi için iç mekanda uygun ortam ve gerekli sıcaklığı sağlasak bile sonrasında fideler için gerekli olan güneş şu günlerde çokta yüzünü göstermiyor, bu durumda ne olacak?

YeniGine beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024