agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri > Yabani Ot Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2009, 21:44   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Zeytinyağlı yabani pırasa (körmen)

Sevgili arkadaşlar'

Bugün kırdan yabani pırasa ve yabani sarımsak topladım.

Name:  yabanisarimsakvepirasa.jpg
Views: 39439
Size:  44.0 KB

Name:  ayiklanmisyabanipirasavesarimsak.jpg
Views: 25947
Size:  43.0 KB

Name:  yabanipirasavesarimsakyesilleri.jpg
Views: 26583
Size:  36.9 KB

Pırasa ve sarımsağın beyaz gövde ve köklerini zeytinyağlı pırasa yapımı için ayırdım. Yeşil yaprakları ise incecik doğradım.

Name:  patatesveyabaniler.jpg
Views: 25447
Size:  43.5 KB

Yaklaşık yarım kilogram kadar vardı. Üzerine yarım kilogram da ince doğranmış patates ekleyerek geniş, yayvan bir tencere de bir çay bardağı zeytinyağı ile kavurdum. Kavurmanın tüm süresi 20-25 dakika kadar sürdü. Daha sonra bir çırpma kabında 8 yumurta, zevke göre tuz, karabiber,kekik, kzırmızı biberi çırptım ve kavurduğum otlara ilave edip karıştırdım. Baharat kısmını benim zevkime göre yapacaksanız oranları bir tatlı kaşığı ile yapın. Sadece karabiber silme çay kaşığı olsun. Kırmızı biber ister acı ister tatlı olsun 2-3 tatlı kaşığı olabilir. Ben 3 kaşık acı biber kullandım.

Name:  yabanipirasasarimsakpatatesomlet.jpg
Views: 24937
Size:  48.3 KB

Yumurtalar ve otlar katılaşan bir hal aldığında tencerenin kapağını kapattım ve sofra hazırlanana kadar demlendirdim. Yanına beyaz peynir de alarak afiyetle yedik.

Özellikle tüm sindirim sistemine ve basur hastalarına çok faydalı bir ot olan Yabani Pırasa (körmen) Ege-Akdeniz ikliminde mart sonuna kadar toplanıp yenebilir.

guppy ve Sevgi Soydan beğendi.
balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 12:11   #2
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Yabani sarımsak ve pırasanın toplanmadan önceki (doğadaki) halini de fotoğraflayıp gönderebilir misiniz? Bulursak biz de yiyelim Çok leziz görünüyorlar.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 14:34   #3
Ağaç Dostu

Sevgili Nariel'

Hem resimlerini hemde sizler için ayırdığım soğanlarını da '' ücretsiz tohum paylaşımı'' alanında yayınlayacağım. Buraya dün köklerden ayırığım ve havuç ile zeytinyağlı pişirdiğim yemeği de az sonra ekleyeceğim.

Eski 01-04-2009, 15:35   #4
Ağaç Dostu

Zeytinyağlı yabani pırasa (körmen)

Sevgili arkadaşlar'

Dün topladığım körmen ve yabani sarımsağın yeşil kısmlarından yaptığım yemek yukarıda. Bu da söz verdiğim gibi gövde ve köklerden yapyığım havuç ve pirinçli zeytinyağlı yemeği.

Name:  yabanıpırasatemiz.jpg
Views: 33151
Size:  42.7 KB

Name:  dogranmisyabanipirasa.jpg
Views: 26351
Size:  27.6 KB

Yaklaşık olarak yarım kilogram körmen ve sarımsağı 3-5 cm uzunluklar da, kökleri ise büyüklüğüne göre 2-3 parçaya bölerek bir süre buzdolabında beklettim. Bekletme kabınız ya çelik-bakır **** plastik-porselen malzeme olsun. Bu 20 dakikalık dolapta bekleme süresi içinde köklerim beyaz bir özsu salgılayacak. Yapışkan salyamsı bu özsu yemeğimizin içindeki ilacımız.

Name:  zeytinyagliyabanilerkavruluyor.jpg
Views: 24080
Size:  39.5 KB

Daha sonra orta boy 2 **** isteğe göre 3 havucu (250-350 gram) da ince doğrayıp kenara koydum. Orta boy bir kuru soğanı ince doğrayıp yarım çay bardağı sızma zeytin yağında kavurdum. Daha sonra körmen ve havuçları da ekleyerek bir süre daha kavurdum. Üzerine 1 **** 2 çay bardağı pirinç ekledim. Pirinç benim gibi pilav kıvamında sevenler için 2 bardak daha iyi sonuç veriyor. Ama normal kıvamı 1 bardak olmasında.

Name:  zeytinyagliyabanilerpisti.jpg
Views: 23773
Size:  36.5 KB

Toplam kavurma sürem orta ateşte 15 dk kadar sürdü. Kavurmanın sonuna doğru bir tatlı kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı tuz ve isteğe göre az miktar karabiber ekledim. Son olarak bir çay bardağı süt ve 2 çay badağı su ile demlenmeye bıraktım. Pirinci 1 çaybardağı kullannalar bir bardak su koymalıdır. 15 dakika sonra altını kapatıp soğumaya bıraktım.

Bu akşam da menümüzde olacak.

Eski 01-04-2009, 18:06   #5
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Otlara dair

Sevgili Balbay,
Ben bu siteyi yeni keşfettim ve tiryakisi oldum.Üyeliğim çok yeni üstelik bilgisayar kullanımında olduça acemiyim. [Başlayalı 30 gün oldu ].Bu gün doğal otlarla ilgili yazınızı okudum çok ilgimi çekti.Bu konuda oldukça deneyimli sayılırım eğer sizlere ulaşmayı başarabilirsem bilgi tecrübelerimle katkılarımın olacağını sanıyorum.Cevap verirseniz çok sevinirim.Şimdi bu masajı göndermeyi deniyorum bakalım başarılın olacak mıyım?
SEVGİLREMLE..

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 18:25   #6
Ağaç Dostu

Sevgili Hozat'

Bu alana **** yazmak istediğiniz konun alanına bilgilerinizi aktarırsanız tüm arkadaşlar beraberce yararlanırız. Bende bu site de eski üye değilim. Öncelikle tavsiyem forum ve forum kullanma yararlanma sayfalarını okuyunuz. Ben okuduğum halde bazen yardıma ihtiyaç duyuyorum))

Eski 01-04-2009, 19:03   #7
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn Balbay,

Körmen köftüsünü (köfte değil aslında mücver demek daha doğru ama yerel dilde böyle denir.) bilir misiniz?

Körmenlerin yeşil kısımları tabiattan toplanır. Kökleri sökülmez toprağın içinde kalır. Yeşil yaprakları sıvı hamura batırılıp kızgın zeytinyağında kızartılır. Afiyetle yenir.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 20:11   #8
Ağaç Dostu

Sevgili Zeytinci'

İnternet de daha önce gördüm bu tarifi. Hatta bir başka yöresel tarif de bir çeşit çiğbörek kıvamında olanıda vardı. Sanırım çok güzel bir lezzet olur ikisi de. Ben daha ziyade daha hafif ve mümkün olduğunca hamursuzları tercih ediyorum)) Bir daha ki sefere köftünün de denemesini sizin için yapıp resimlerim. Körmenlerin son haftası artık. Bundan sonrakileri toplamayıp çiçeğe gitmesini ve tohum bırakmasını sağlamak lazım. Sırf soğanından değil tohumundan da körmen yetişiyor.

Eski 10-01-2010, 00:38   #9
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sevgili balbay, bu sene körmen toplayabilirseniz bana da karşı ödemeli kargoyla gönderebilir misiniz? Bir senedir canım çekiyor ama nerelerde nasıl bulacağımı bilemiyorum. Bana minicik yavru köklerinden yollamıştınız ama balkonda yer olmadığı için ekemedim malesef.

Eski 24-01-2010, 21:59   #10
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Arkadaşlar aşağıda linkini verdiğim mesajda gösterdiğim bitki körmen midir? Soğan-pırasa arası ağır bir kokusu var.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...4&postcount=18

Eski 25-01-2010, 12:42   #11
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Evet bahsettiğim otlar sanırım körmenmiş Nergis olmadığı kesin.. Biraz önce pişirdim ve afiyetle yedik, muhteşem bir tat.. Yabani olarak sağda solda yetişmesi ise işin en güzel kısmı tabii.

Aynı sevgili balbay'ın tarifi gibi, patatesle birlikte yağda kavurdum körmenleri. Üzerine de iki yumurta çırpıp döktüm, nefis oldu. Ya lifliyse, yenmezse diye yeşil yaprakların çoğunu kesip atmıştım; keşke atmayıp onları da yemeğe dahil etseymişim Hiç lifli değillermiş, yumuşacıklarmış.

İşte görüntüler:

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2010, 20:33   #12
Ağaç Dostu

Tekrar merhaba, yaklaşık 9 ay çok uzak doğuda işlerim dolayısı ile kalmak zorundaydım. bu yıl sanırım baharı-yazı-sonbaharı ülkede geçirebileceğim. Mevsimin ilk körmen operasyonlarını yaptım. Sevdiklerimiz ile birlikte bolca tüketmeye devam ediyoruz. Bu mevsimin körmen soğancıklarını yine biriktirmeye ve isteyen arkadaşlar ile paylaşmaya çalışacağım. Sevgili Tamaşa nın eline ulaşmadığı ile ilgili bir mesaj aldım. Tabi yeni gördüğüm için ancak bu yıl gönderim yapabileceğimi sanıyorum.

Eski 06-03-2010, 11:56   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bodrum'da körmen adıyla bilinen bitki de budur.

Daha ince ve baş kısmı fazla büyük değil.

Yabani sarımsak diyebiliriz.

Genellikle otlu gözlemelerde kullanılır.

Kaynak linktedir.Alıntıdır.

Eklenen Resimler

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 20:39   #14
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Körmenler giderek büyüyor. En güzelleri şehir merkezindeki göbek düzenlemelerinde çıktığı için gönlümce toplayamıyorum, görenler tuhaf karşılıyor çünkü. Tarlalara da girebilme fırsatı çıkmadı önüme, o yüzden kıyıdan köşeden yolduklarımla hevesimi gideriyorum.

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2010, 23:06   #15
Ağaç Dostu

Sevgili Nariel Körmenleriniz harika görünümde, afiyetle yediğinizi umuyorum. Yavru soğanları aynen doğada bırakınız. seneye daha çok çıksın))

Eski 14-03-2010, 23:12   #16
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Yavru soğanları diplerinden elimle sıyırıp çıkardığım toprağa geri attım. Sanki ayrıkotu gibi heryerden fışkırmışlar, bu kadar güzel bir otun yüzüne niye kimse bakmıyor anlamıyorum. Yarın zeytinyağlı pirinçli yemeğini yapmayı düşünüyorum. Bu otu bize tanıttığınız için tekrar teşekkür ederim

Eski 15-03-2010, 18:01   #17
Ağaç Dostu

Faydam olduğuna sevindim. Afiyetle tüketiniz. Bu günlerde mısır unlu kekini yapmaya başlıyoruz. Yeni tatlar da güzel oluyor. 2-3 bardak çok ince kıyılmış ya da robotdan geçirilmiş körmen, yine aynı şekilde 2-3 kök taze sarımsak ve taze soğan, istediğiniz miktarda maydanoz, dereotu, kuru ya da taze nane tuz, kimyon, karabiber, karışımına bir bardak yoğurt, 2 bardak fırınlanarak un haline getirilmiş mısır unu ve 1 bardak buğday unu ,kabartma tozu ekleyerek karıştırıyoruz. 15-20 dk dinlenlenen karışımımızı kek kaplarında fırında pişiriyoruz. Denemenizi tavsiye ederim.

Eski 17-03-2010, 09:27   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Sevgili Balbay
Bende bu otu rahmetli babannemden bilirdim. Bahçeden toplardı. Sade yemeğini yaptığını görmedim, ama yaptığı yemeklere ve börek içlerine eklerdi. En çok lepe (löpe vs..) dediğimiz bulgur, domates ve körmenle yapılan çorba kıvamında bir yemekte kullanırdı. Sizin yazınızı okuyunca tekrar o çocukluk günlerime gittim. Baktım burnumun dibinde duran körmenleri unutmuşum. Sevgili eşime bahsettim, şehirli olan eşimin )) böyle şeylere ilgisi olduğunu bildiğimden hemen toplayıp sizin patatesli tarifinizi yaptım. Çok nefis oldu. Kızım önce yemem dedi ama zorladım böyle doğal ortamda yetişen kaç sebze yiyoruz. En kısa zamanda bir de lepe yapıp babannemi anacağım. Size bana bu otu hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Artık mutfağımda yer alacak.

İSİSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 14:01   #19
Ağaç Dostu

Afiyet olsun Sevgili İsiss, bir çok yemeğinin olduğunu hatırlıyor ve öğreniyoruz böylece. Eski insanlar o zor yıllar da ilaç niyetine doğal otlar ile ayakta kalıyormuş galiba. Benim 14 yaşında ikiz kızlarım var. Oblar da önceleri ot toplama ve yeme işine uzak durdular. daha sonra bir gün önlerine 20 otun adını yazıp internet den araştırmalarını istedim. Şimdi ise neredeyse bana ve eşime kalmıyor topladıklarımız. Anadolu nun bu iyiliğini unutmadan, unutturmadan tekrar yaygınlaştırmamız gelecek nesillerimiz için bence çok önemli.

Eski 12-04-2010, 23:10   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Harika oluyor gerçekten ben kökleriyle alıp saksıya dikmiştim... Kök kısmından bir parmak üstünü kesip dikebilirsiniz..

rumma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 12:18   #21
Ağaç Dostu

Çok yakışıklı bir körmen olmuş maşallah)

Eski 23-06-2010, 01:05   #22
Ağaçsever

Kekik's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Pazardan aldığımız yabani pırasanın baş kısmında bulunan minik soğanları ,dikmek için ayırdım.Bir kısmını şimdi,bir kısmını kış sonunda ekmeyi düşünüyorum.

seleste beğendi.
Kekik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 00:39   #23
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bu sene agaclar.net yıldönümü toplantısı yaptığımız yer Kadıköy/Fenerbahçe Parkı idi. Ve bakın parkta heryerden fışkırmış hangi bitki vardı:

Eklenen Resimler

ciroz beğendi.
Eski 20-04-2011, 09:14   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Koca bahçe bunlarla doldu. Her yerdeler. Çoğu başparmak kalınlığına geldi. Yolu düşen gelip toplayabilir.

İsmail Kuzucu ve ciroz beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 17:17   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Bu forumu bu yuzden cok seviyorum, durmadan yeni birseyler ogreniyorum...
Yabani pirasa'yi ilk www.gardenweb.com sayfasinda compost konusunda duymustum. Iyice ezip oyle komposta eklediklerinden obur turlu yayilmalariyla basedemediklerinden bahsediliyordu.
Sonra Meyvelitepe'nin blogundan yenilebileceklerini ogrendim, simdi de tariflerine bakiyorum.
Tabii komik olani, soyle ustunkoru bir arastirma yapinca aslinda burada da cok tutulan, bilinen hatta gurme dedigimiz ozel yemeklerde kullanilan birsey oldugunu da ogrendim. Burada da (ABD) bizdeki eskilerde oldugu gibi koylunun yemegiymis, simdi bayagi meraklisi var(mis).

Anneme akil ogretmekten vazgecmem, telefonu acip soylemeye kalkinca, bana birsuru yemegini soyledi (misir unlu boregine kadar), anlasilan Ege'nin otlarindan onlari toplayip pisirmeye vakit bulamamis, pisirdigi zamanlari da ben hatirlamamisim Bilmeyen bir ben kalmisim yani, onu da ogrendim.

Herzaman oldugu gibi benim bulundugum sehirde yetismiyormus...
sevgiler
Ebru

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 17:40   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bizde de arada pişer ancak sindirim sisteminiz hassassa dikkat, müthiş gaz yapanlardandır.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 02:13   #27
Ağaçsever

Ayhan Ege's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balbay Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar'

Bugün kırdan yabani pırasa ve yabani sarımsak topladım.

Sayın Balbay,

yabanicicek.com adresındeki sitem için ekteki resimlerin yabani pırasa (Allium ampeloprasum L) olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. (Resimdeki hanım rica etmiş, 'bitkileri biz söktük sanmasınlar' diye ricada bulunmuş. Ben de iletmiş olayım.)

Saygılar,

Ayhan Ege (Mrs.) )

Eklenen Resimler

Ayhan Ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 19:53   #28
ekc
Yeni Üye

ekc's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2011
Galeri: 1
biz pırasa olarak değilde sarmısak olarak biliriz bunu şaşırdım...

ekc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 00:30   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Bu siteye yeni üye oldum.Gerçekten mükemmel bir site emeği geçenlere çok teşekkürler....Bugün sitede yabancı kadınların gelip ot toplamasını görünce hemen yanlarına gidip ne topladıklarını sordum.kimisi yabani sarmısak,kimiside yabani pırasa dedi.Hemen buraya girip araştırdım ve yabani pırasa olduğunu öğrendim .Yarın ilk işim yabani pırasadan toplayıp burada verilen tarife göre yemeğini yapmak

FERAHHH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 22:10   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bu siteye bayiliyorum her gun yeni birsey ogrenmek isten degil.
Ozlemisim desip desip duracagim eskileri...

Kormen, yabani pirasa ve yabani sarimsagin latince isimleri nedir desem? Daha genis arastirma sansim olsa

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024