agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2015, 10:11   #151
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre her yıl 30 milyona yakın insan tarım ilaçlarından zehirlenirken, 80 bin kişi bu yüzden hayatını kaybediyor.

Her yeri ilaçlamaktan vazgeçmenin vakti geldi. Bu bahçelerde çocuklarımız ve geleceğimiz yetişecek. Sevdiğimiz canlılar neşeyle oyun oynayacak.

Pestisidler (kimyasal tarım ilaçları) bitkisel ve hayvansal besin maddelerinin üretimi ve tüketimine kadarki süreçte, bitkilere zarar veren ve besin değerini bozan canlı organizmalara ( böcekler, mantar, mikroorganizmalar gibi) karşı kullanılan bütün kimyasal maddelere “pestisid” adı verilmektedir.

Herbisitler (yabani ot ilaçları) tarım ilaçları içinde % 47'lik bir payla birinci sırayı almaktadır.

Peynir ekmek gibi önerisi yapılan ilaçlardan kısaca bahsedelim.

· Organofosfatlı (fosforik asit) pestisidler
· Organoklorlu pestisidler
· Endosülfanlar Organofosfatlı pestisidler

Bu peptisidlerin çoğu oda ısısında sıvı formdadır. Sık kullanılan organofosfatlı bileşiklerden biri diazinondur. Oral, dermal ve inhalasyon yolları ile emilip toksisite oluşturabilmektedir. Maruz kalındıktan sonra vücutta oksijen analoğu olan diazoksine dönüşerek kolinesteraz inhibasyonu yapar. Organofosfatlı bileşikler toksik etkilerini kolinesteraz ve enzim inhibasyonu yaparak gerçekleştirirler, asetilkolin aşırı birikir.

Organoklorlu pestisidler: Kimyasal olarak dayanıklı olmaları, yağda yüksek, suda düşük çözünülürlüğe sahip olmaları ve vücuttan atılımlarının yavaş olması nedeniyle çevrede ve canlılarda birikerek uzun süre etki göstermektedirler. Nörotoksik etkileri sinir iletimini bozmakta ve özellikle beyin üzerinde toksik etki göstermektedirler. Bu noktada en önemli etki alanı sinapslardır. Suda pek fazla çözünmediklerinden her tarafa taşınıp yayılırlar.

Endosülfanlar: Geniş spektrumlu bir insektisittir. Temel olarak alfa ve beta isimli iki sterioizomerden oluşmaktadır. Kahverengi renkte, kristalloid yapıdadır. Suda yavaş hidrolize olurken, asidik ve bazik ortamda kolayca hidrolize olmaktadır. Endosülfan serotonerjik sistemi etkileyerek saldırgan davranış özelliklerini arttırmaktadır. Kan basıncında artış, geçici hipotermi oluşabilecek diğer bulgulardır.

Pestisidlere maruz kalmanın akut etkileri: Özellikle çiftçilerde ve tarım işçilerinde görülür. En sık nedeni organofosfat ve karbarnattır. Organofosfat asetilkolinesteraz enziminin aktivasyonunu inhibe eder. Bunun sonucunda sinaptik ileti bozulur, hem sempatik hem parasempatik sinir sistemlerinde aşırı bir stimülasyon ortaya çıkar. Semptomları bradikardi, nefes darlığı, bulantı, kusma, ishal, kas güçsüzlüğüdür. Sinir sistemine ait semptomlar ise baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, endişe hallidir. Şiddetli zehirlenmeler komaya kadar gider.

Pestisidlerin cilde zararları: Pestisidlerin çoğu cildi geçerek sisteme karışırlar. Özellikle yaralı bir yerden bu kimyasalların emilmesi sonucu akut rahatsızlık ve ölüm olayları bildirilmiştir. Özellikle tarım işçilerinde dermatit, ciltte döküntüler, kaşıntı hali gözlenir ciltte alerjik dermatit vakaları da görülür.

Pestisidler ve kanser: Çok sayıda pestisid çeşitli kanser tiplerinden sorumlu tutulmuştur.

Etkileri şu şekilde özetlenebilir:

1.Genotoksik etki yani DNA’da direkt değişikliğe yol açmak
2.Anormal klonların proliferasyonu ile ortaya çıkan hormonal etki sonucu karsinojenlerin tetiklenmesi
3.İmmünotoksik etki yani vücudun bağışıklık sisteminin etkilenmesi

Erişkinlerde aşağıdaki tümörlerle pestisidler arasında bağlantılar kurulmuştur:

·Non-Hodgkin lenfoma
·Mültipl myeloma
·Hairy cell lösemi
·Myelodisplastik sendrom ve myeloid lösemi
·Erişkinlerde yumuşak doku sarkomu
·Erşkinlerde çeşitli beyin tümörleri (astrositom, meningiom gibi)
·Akciğer kanseri
·Sindirim kanalı kanserleri (mide, kalın barsak)
·Böbrek kanseri
·Testis kanseri
·Prostat kanseri
·Meme kanseri
·Tiroid kanseri

Pestisidler ve çocuk çağı kanserleri:

·Lösemi
·Non-Hodgkin lenfoma (anne babası pestisidlere maruz kalmış çocuklarda normal popülasyonun üzerinde bir artış gözlenmiştir)
·Beyin ve sinir sistemi tümörleri
·Sarkomlar
·Wilms tümörü

Bebekler ve çocuklar pestisidlere erişkinlerden daha hassastırlar. Pestisidlerin insan sağlığına diğer zararları çeşitli pestisidlere maruz kalanlarda başta astım olmak üzere solunum şikayetlerinde artış gözlenmiştir. Ayrıca pek çok Parkinson hastasında çevresel faktörler etkili bulunmuştur. Pestisidler çocukların nörolojik gelişimini de olumsuz etkiler. Yoğun pestisidlere maruz kalan çocuklarda fiziksel gelişim bozukluğu, çeşitli derecelerde göz-el koordinasyon kaybı ve hafıza bozukluklarında artış saptanmıştır. Pestisidler hem direkt olarak üreme organlarını etkileyerek hem de hormonal fonksiyonu bozarak üremeyi aksatabilirler . Spontan düşükler, gelişim geriliği, doğumsal anomaliler görülebilir. DBPC (dibromochloropropane)’ nin etkisiyle erkeklerde spermatogenezin etkilendiği, germ hücresi mutasyonları olduğu ve kalıcı kısırlık gelişebildiği gözlenmiştir. Amerika’da chlordecone’un erkeklerde sperm hareketliliğini ve canlılığını azalttığının ve ciddi nörolojik etkilerin ortaya çıktığının belirlenmesi üzerine bu ilaç yasaklanmıştır.

Ayrık otlarının da çim türü olduğunu unutmayalım. Sağlıklı bir çim alanda baskılama ve mekanik mücadele yöntemi ile yeşile kavuşabiliriz.

Konu uzun.

Sağlıcakla kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 04:44   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster

Ayrık otlarının da çim türü olduğunu unutmayalım. Sağlıklı bir çim alanda baskılama ve mekanik mücadele yöntemi ile yeşile kavuşabiliriz.

Konu uzun.
Bildiğim kadarı ile ayrık çim türü değil, buğdaygiller familyasına girmektedir. Baskılama ve mekanik yöntem hakkında biraz açıklayıcı bilgi verebilir misiniz?

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 12:30   #153
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Çim türleri de dahil % 80'ni buğdaygiller familyasındandır. Tavuk mu civciv mi tartışmasına girmek istemem.

Baskılama

Sonbahar aylarında mevcut alanda aşağıdaki bitkileri yetiştirip, toprakta yeşil gübreleme tekniği ile yatırıyoruz.

-Arı Otu
-Fiğ
-Çavdar
-İtalyan çimi

Ayrıca yonca ve domuz ayrığı iyi dengelenmiş bir çim tohumu karışımı da ayrık otlarını baskı altında tutma da etkilidir. Çim başlıklarında diğer ayrıntıları da paylaşmıştım.

Mekanik mücadele

Ayrık gibi yabancı otların tohumlarını etrafa saçmadan kökünden söküp atmak.

Eski 27-08-2015, 03:36   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Baskılama

Sonbahar aylarında mevcut alanda aşağıdaki bitkileri yetiştirip, toprakta yeşil gübreleme tekniği ile yatırıyoruz.

-Arı Otu
-Fiğ
-Çavdar
-İtalyan çimi

Ayrıca yonca ve domuz ayrığı iyi dengelenmiş bir çim tohumu karışımı da ayrık otlarını baskı altında tutma da etkilidir. Çim başlıklarında diğer ayrıntıları da paylaşmıştım.

Mekanik mücadele

Ayrık otu sorununu genelde çim alanlarda ve sebze bahçelerinde yaşanan bir sorun olarak görüyorum.

Dolayısı ile ayrıkla mücadele edeceğim diye İtalyan çimini bilmiyorum ama

Arı Otu, Fiğ, Çavdar ekmeyi hiç akılcı bulmuyorum. Bunların yerine ayrık otunun var olması daha akılcı.

Ayrık otunu kökünden söküp atabilen varsa el kaldırsın.

saleri beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 09:26   #155
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Ayrık otu sorununu genelde çim alanlarda ve sebze bahçelerinde yaşanan bir sorun olarak görüyorum.

Dolayısı ile ayrıkla mücadele edeceğim diye İtalyan çimini bilmiyorum ama

Arı Otu, Fiğ, Çavdar ekmeyi hiç akılcı bulmuyorum. Bunların yerine ayrık otunun var olması daha akılcı.

Ayrık otunu kökünden söküp atabilen varsa el kaldırsın.
Akılcı düşünceleriniz ve çözümleriniz için sizi tebrik ederim.
Öneriler, uluslararası bilimsel çalışmaların ürünüdür.
Denemek size kalmış.

Eski 15-09-2015, 14:55   #156
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Bence deneyin derim. Soğan tohumu elde edin ve bahçenin bellemesinin yapılması ve mevcut otların temizlenmesi sonrası tohumları ekin. Soğan tohumlarının ekildiği yerde yabancı otlar kaybolmaya yüz tutuyorlar.Yaklaşık 3 yıldır soğan tohumları ektiğim alanda yabancı ot oluşumu çok az oldu.

Bazı bitkiler yabancı ot yayılmasını engellemekte.Ben tercihen İtalyan çimi benzeri çözümleri tercih etmem.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 13:25   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2016
Merhaba Dostlar
Mudanya'nın bir köyünde 700 m2 büyüklüğünde bir bahçem var. Yarısı zeytinlik, yarısında da yemiş ağaçları mevcut. Bu ayrık otu konusunda benim bir tespitim var paylaşmak istediğim. Zeytinlerin olduğu bölümde çok az yabani ot olmasına rağmen (neredeyse sıfır), diğer taraf ottan geçilmiyor. Bunun sebebi ne olabilir ?

Tarımsal konularda hiç tecrübem yok, dolayısıyla köylülerin tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyorum. Bu ot belasından nasıl kurtulurum dedeğimde istisnasız tamamı ilaçlamamı söylediler. Malum nedenlerden bunu yapmak istemiyorum. Halen çözüm arayışım devam ediyor.

aydcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2018, 09:45   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2016
Alıntı:
Çim türleri de dahil % 80'ni buğdaygiller familyasındandır. Tavuk mu civciv mi tartışmasına girmek istemem.

Baskılama

-Arı Otu
-Fiğ
-Çavdar
-İtalyan çimi

Mekanik mücadele

Merhaba,
3 dönümlük bahçemde çim yerine kolay bakabileceğim bir yer örtüsü olarak ayrık kullanmak istiyorum. fazla yükselmeyen, kolay yayılan, çok su istemeyen, ağaçların altında da yeşil kalabilecek (bahçem çanakkale gelibolu'da) ayrık otu türü önerinizi paylaşabilir misiniz?
ne kadar ayrık otunu nasıl ekmem konusunda da bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

onurerisgen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 12:02   #159
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Ayrık otu demişken Ondan kurtuluş yok diye düşünmeye başladım

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dutlubahçe beğendi.
hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 12:51   #160
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çoook zor, Allah yardımcınız olsun.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 15:02   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
ilk taşındığımızda bahçe ayrık otlarıyla kaplıydı çim biçme makinasıyla yüzey temizlendi. kedilerden dolayı pire salgını olmasın diye bahçeye diatomik kedi kumu bazen bentonit kedi kumu serpiştiririrm elimle senede bir iki kere. bahçede düzenli otlar biçilir. yağmur suyundan gelen minearllermi bu kumlarmı bilmiyorum hiç ayrık otu yok fakat değişik ve yemyeşil otlar mevcut. bahçemizin çimi onlardan oluşuyor.

not:ayrık otuyla mücadelem olmadı onlardan kurtulmak amacıylada yapılmadı. amatör farklı amaç için yapılan uygulamanın sonucu. tavsiye değildir. olumsuz sonuçlardan sorumlu olmak istemem.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 14:28   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
arkadaşlar sirke, arap sabunu, tuz, limon suyu gibi malzemelerle ot ilacı ve böcek ilacı hazırlıyorlar youtube da bazı videolarda gördüm. Bu yöntemleri deneyen varmı? Ne kadar etkili oluyor.

ferat18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2019, 11:06   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2019
Merhabalar yeni üye oldum inşallah sitenin bilgililerinden yardımmalabilirm, yazlık ön bahçeye çim ekmek istedim ama yıllardır yabani otlar vardı, butun topragı çapaladım elle temizlik yaptım, ve neredeyse butun topragı eledim köklerine kadar aldım. Bahçe konusundan çok bilgim yok ıslak topragın üzerine çim tohumu serpiştirdim ertesi gün karınlarların dadandıgını görünce tırmaklı çimleri topragın içine gömdüm (karıştırdım 15 gündür sabah aksam suluyorum. Çok az yerde çim çıktı geri kalan heryerde ismini bilmediğim sıkışık bitkiler çıkıyoracaba çim yerine başka bi tohum mu verdiler bana.şimdi bastan çim ekmek istiorum bunları nasıl yok edebilirim?

Ensrfn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 20:14   #164
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Benim bahçeninde nerdeyse her yerinde ayrık otu mevcut, Yakın zamanda traktörle derince sürüp, tırmıkla toplamayı düşünüyorum, topladıklarımı kurumuş ağaç birikintileri var, onlarla birlikte yakmayı düşünüyorum. Geçen yık domates ektiğimiz yerdekileri ellerimizle toplayıp dışarı atmıştık ve oralarda nispeten azalmıştı. Umarım işe yarar.
Zannımca ayrık otunun tohumu yok, bitki tıpkı kabak gibi kolları gittiği yerlere kök salıyor ve böylece her yeri kaplıyor. Kuruması bişey ifade etmiyor suyu ilk gördüğünde tekrar yeşeriyor, tıpkı üzüm bağı gibi.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 20:51   #165
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ayrık

Ayrık otu ile mücadele uzun yıllar alır.
Küçücük bir parçası kalsa yine yayılır.
Benimde 600 m2 alanı çim yapmak istedim.
Ektiğim tohumları 🐜 karıncalar topladı ayrık otu alanı kapladı.
Özellikle kazıp kökünün ne kadar derine gittiğine baktım.
20-25 cm derinlikte kökünü gördüm.
Bölge halkının ayrık otunun yok olması için lahana dikimi yaptığını öğrendim en az üç yıl lahana ekersen yok olur cevabını aldım.
Lahana gelişip yayılım sağlaması ile güneş görmeyen ayrık otu
Ölüyor yok oluyor...

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 20:58   #166
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar ayrık otu ilke çim gibi peyzaj yapılabileceğini duydum yani zaten arsız kolay Çimen olabilir ama hızlı uzadığı içim gazla emek istiyor

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2019, 12:13   #167
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
https://youtu.be/GvBSJrTh0aw

Çim ektim ama tohumu karıncalar toplayınca ayrık otu ve yaban otlar istila etti.
Ayrık otu ise çim olarak kullanılmaz çünkü odunlaşiyor büyüyünce.

https://youtu.be/GvBSJrTh0aw

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2020, 21:05   #168
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Fıstık çamı - ayrık

Fıstık çamı gölgesi altında ot bitmediğini gözlemledim, olan otlar da zayıf ve güçsüz. Ağaçtan düşen iğneler tırmık ile haftada bir toplanarak bir köşede yakılırsa, bahçenin temizliği kolaylaşır.

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024