agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2016, 01:01   #31
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
malç eniysi

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 23:30   #32
Yeni Üye

AylinK.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2017
Merhabalar, 2 dönümlük bahçeme malç naylonu sermek istiyorum fakat bu konuda bazı tereddütlerim var.
Edirne'deki bahçemde 4 metre aralıklarla 3 yaşında meyve fideleri ekili. Bu fidelerin aralıklarına sebze dikmeyi planlıyorum. Ancak geçen yıl toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırdığımız için çok fazla yabani otlanma yaptı ve amacımız satmak değil, mutfağımızda kendi sebzelerimiz yemek olsa da verim alamadık. Bu yıl hayvan gübresi kullanmamış olsak da aynı problemin devam edeceğini düşünüyorum. Bunun önüne geçmek için malç naylonu kullanışlı bir çözüm gibi geldi, fakat bazı kararsızlıklarım var.
Öncelikle malç naylonu inorganik bir maddeden yapıldığı için güneşin de etkisiyle toprağa ve bitkiye herhangi bir zararı (toprağa karışma, mantar vb. hastalık, sebze fidelerinin yapraklarını yakma vs.) olur mu diye merak ediyorum.
Buradan edindiğim bilgiye göre naylon malç örtüsüne alternatif olarak kumaştan üretilenleri de varmış. Ancak bunlar naylonlara kıyasla daha gözenekli olacaktır. Bu özellikleri yabacı otları engellemede başarısız olmalarına sebep olur mu?
Ayrıca ürünlerin satıldığı siteleri gezdiğimde malç naylonunun traktörün arkasına takılan bir aletle serildiğini gördüm hep. Ancak bitki yetiştiriciliğiyle hobi olarak uğraştığım için bu yöntemi kullanma imkanım yok. Kendim el yordamıyla nasıl serebilirim?
Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum.

dongyul ve Resulgur beğendi.
AylinK. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2017, 10:56   #33
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Sayın Ay Işığı Çiftliği; malç naylonu yabancı ot çıkımını çok fazla engelliyor... İlk olarak eğer tarlanızda taban suyu çok yüksek değilse yapılabilir... Ayrıca malç naylonu topraktaki suyu uzaklaşmasını minimum düzeye çekerek sulamayı az miktarda yapmanızı sağlar yani su dan tasarrufta edebilirsiniz..

İlk olarak malç naylonları delikli ve deliksiz olmak üzere 2 çeşittir... Deliksiz olanlar istediğiniz aralıkta delikler açarak ekim yapabilirsiniz... Delikli olanlar ise 30-40-50 cm aralıklarla olabiliyor...

Malç naylonunu sermeden önce benim fikrim toprağını çok güzel bir şekilde kabartmanız ve yüksek sebze yatakları yapmalısınız (bunun nedeni malç naylonunu serdikten sonra çapa yapamayacak olmanız bitki kök çok iyi atabilmesi için yüksek ve geçirgen bir toprak yapısı oluşturmalısınız...) ve eğer sulamayı damla ile yapıyorsanız naylonu sermeden önce damlama borularını yerleştirin...

Yüksek bir tümsek oluşturduktan sonra yanlara şerit halinde çukurlar açarak naylonu bu şekilde gömerek yapabilirsiniz...

Size fikir vermesi açısından bu videoları izlemenizi tavsiye ederim..

Benim size demek istediğim bu videoda daha net...

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2017, 11:33   #34
Yeni Üye

AylinK.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2017
Sevgili Donygul,
Öncelikle, bahçemde taban suyu yüksek değil neyse ki, malçı serebileceğime sevindim. Sulamayı damlama borularıyla yapıyorum. Yazmasam da bu konuya dikkat çekmeniz çok iyi oldu. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yazdıklarınız ve videolar fikir edinmeme yardımcı oldu. Gerisi de tecrübeyle halledilecektir diye düşünüyorum. Toprakla uğraşmanın güzel yanı da bu değil midir zaten...

AylinK. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2017, 18:36   #35
Yeni Üye

astarte's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Daha önceden de yazmıştım malç naylonu beni Biraz rahatsız ediyor. Bu sene çileklerimizin altına talaş sererek otlanmanın önüne geçtik ve çileklerimiz de oldukça verimliydi, alternatif yöntem isteyenlere önerimdir

astarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 15:35   #36
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Malç naylonunu nereden temin edebiliriz, internette buldum fakat uygun mudur?

https://www.mitatarim.com/cilek-nayl...onu-10-kg-u310

http://www.polatoglutohumculuk.com/malc-naylonu.html

Düzenleyen mertan : 10-01-2019 saat 16:15
mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 19:18   #37
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Selamlar, meyve bahçemde naylon yerine jüt bezi taban örtüsü kullanıyorum. Maalesef fiyatı biraz pahalı ama yabancı ot için en etkili ve pratik yöntem olduğunu düşünüyorum. Keza kullanılan ot ilaçlarını düşününce çok da sağlıklı bir yöntem diyebiliriz. Renginin koyu olması nedeniyle üzerine serildiği otları öldürüyor ve çıkmasını engelliyor. Aynı zamanda toprağın hızla su kaybetmesine engel olup, sulama sıklığını uzatıyor. Ve toprağı güneşin yakıcı etkisinden koruyor. Örtüyü kaldırdığınız zaman ise ciddi bir canlı popülasyonu ile karşılaşınca ''-evet ben doğru bir iş yaptım'' diyorsunuz.
Ben jüt bezini damlama sulamasında kullanılan 20 kr'luk kazıklarla yere sabitledim. Hani şık da oldu, en azından benim gibi obsesif bir düzen hastasına iyi geldi Gübre veya çapa zamanı örtüleri kaldırıp işlemi yapıyorum, ve sonra tekrar seriyorum. Arazi büyük olmasa ve fiyatı da bu kadar pahalı olmasa her yeri örtü ile kaplayabileceğimi samimiyetle söyleyebilirim. O kadar memnunum...
Yalnız bir hususa dikkat etmek gerekir, gerekli hava sürkilasyonu ve olası fazla neme istinaden gövdeden min. 5 cm uzak sermekte fayda var.

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 19:41   #38
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016

nazlı06 beğendi.
Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 19:58   #39
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Sayın Likos sizin malç örtünüz kumaş sanırım, benimki jüt bezi kabaca çok kaliteli çuval kumaşı gibi diyelim... Bu da çok güzelmiş, nereden temin ettiniz ve fiyatları nasıldır?

Eski 10-01-2019, 20:33   #40
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Sayın Likos sizin malç örtünüz kumaş sanırım, benimki jüt bezi kabaca çok kaliteli çuval kumaşı gibi diyelim... Bu da çok güzelmiş, nereden temin ettiniz ve fiyatları nasıldır?
Kumaş değil,taban malç örtüsü.İnternet üzerinden Adana'dan aldım.Çokda kaliteli sayılmaz.Çünkü 3.yıl ufalanmaya başlıyor.

Eski 11-01-2019, 06:35   #41
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Sanırım aynı üründen bahsediyoruz, sadece renkleri farklı. 3 yıl iyi bir süre diye düşünüyorum. Zehir ve beden gücü kullanmadan etkili bir çözüm.
Düşünceme göre özellikle nadasa bırakılacak alanlarda, toprağa gerekli takviyeleri yaptıktan sonra serilerek yabancı ot çıkışı engellenip toprağın gücünü daha hızlı bir şekilde kazanması sağlanabilir. Tek defecti pahalı olması, keşke çiftçilerimizin alım gücünü gözeterek, işçi ve zehir girdisini azaltmak adına biraz daha ucuz olsa. Ne güzel olurdu.

Eski 11-01-2019, 07:52   #42
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Sanırım aynı üründen bahsediyoruz, sadece renkleri farklı. 3 yıl iyi bir süre diye düşünüyorum. Zehir ve beden gücü kullanmadan etkili bir çözüm.
Düşünceme göre özellikle nadasa bırakılacak alanlarda, toprağa gerekli takviyeleri yaptıktan sonra serilerek yabancı ot çıkışı engellenip toprağın gücünü daha hızlı bir şekilde kazanması sağlanabilir. Tek defecti pahalı olması, keşke çiftçilerimizin alım gücünü gözeterek, işçi ve zehir girdisini azaltmak adına biraz daha ucuz olsa. Ne güzel olurdu.
Aslında en sağlamı çam kabuklarıyla malçlama ama maliyeti pahalı.

Eski 11-01-2019, 08:14   #43
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Çam kabuğu toprağın asidini yükseltmekte, sadece asidik toprak seven bitkilerde kullanılabilir diye düşünüyorum. Keşke rüzgarda savrulma sorunu olmasa da samanla bu işi çözebilsek, bedavadan az pahalı olur

Eski 21-02-2021, 22:54   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2011
Malç Naylonu

Arkadaşlar çilek için malç naylonu kullanacağız açık bahçede. Bu mikron konusu kafamı karıştırdı. Kimileri 20-25 mikron iyi olur kalın olursa çabuk parçalanıyor diyor. Kimileri de en az 50 mikron olmalı ki dayanıklı olsun diyor İlk defa malç naylonu alacağız yardımcı olabilirmisiniz. Bizim istediğimiz naylon bir kaç sene dayansın bir yılda parçalanıp gitmesin.

alkan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2021, 15:36   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2014
Ben de saksıdaki çileklerime malç yapmak istiyorum çünkü bahçe köyde ve düzenli sulayamiyorum ama naylonlar içime sinmiyor, kolileri parçalı keserek yapsam demiştim ama saman uçmasa deyince aklıma geldi Çanakkale'de ne karton ne saman dayanir rüzgara.. başka bir çözüm bulmam ya da vazgecmem lazım...

aslipilin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2021, 21:26   #46
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslipilin Mesajı Göster
Ben de saksıdaki çileklerime malç yapmak istiyorum çünkü bahçe köyde ve düzenli sulayamiyorum ama naylonlar içime sinmiyor, kolileri parçalı keserek yapsam demiştim ama saman uçmasa deyince aklıma geldi Çanakkale'de ne karton ne saman dayanir rüzgara.. başka bir çözüm bulmam ya da vazgecmem lazım...
Koli parçalarını malçlamadan önce ıslayın. Uçmaları zorlaşır.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2021, 15:00   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2019
Merhaba,

Bahçede yoğun bir yabani otlanma var.
Malç naylonu ile bir kaç bölgede deneme yaptım, bakalım nasıl olacak.

Bir yıl otlardan koruyup ikinci yıl malç naylonu yapılmazsa yine aynı şekilde yabani ot kaplar mı, her yıl naylon kaplamak gerekecek mi merak ediyorum.

sametparpar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024