agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2010, 18:50   #2071
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Ekteki kirlian tekniği ile çekilmiş vitamin,enzim,elma,domates ve gojiberry resimleri incelediğimizde gojinin ne kadar yüksek enerji yaydığı görülebilir.Sondaki goji

Eklenen Resimler

ENERJİİ beğendi.
tamergulkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 20:03   #2072
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Fidanlarınızı ne zaman tohumdan ekmiştiniz? Hali hazırda çiçek açıp meyve veren var mı?
üstat fidanlarım tohumdan çimleneli 6 ay oldular boyları 60 cm yi gectiler ilk budamaları yapıldı ancak fide poşetlerinde olduklarından çiçek açmıyorlar topraga ektiğim 3 tanesinden biri çiçek açıyor ama meyve vermiyor.....
allah nasip ederse bu cumartesi köyümüzdeki tarlaya ekilecekler ilk etapta 200 e yakın goji topraga kavuşacak geri kalanlar karabükteki bahçemde fide poşetlerinde baharı bekleyecekler.daha sonrada ikinci proje onları ekeceğim **** o zamana kadar elimden çıkaracagım amacım sizin gibi gojiler yetiştirebilmek toprak ölçümünü bilmiyorum ama ben bu mucizevi bitkinin topraktan iz elemntleri azda olsa emeceğini düşnüyorum zaren mikrogram düzeyinde yeterli germanyum selenyum lityum alsa yeterli bu minerallerde bizim toprakalrda vardır bursı anadolu pey pey pey))))))

bu arada siz yetiştirdiğiniz gojilerden bir örnek göndersenizde tamergulkaya bey analiz etse laboratuvarda bizlerde öğrenirdik ne kadar mineral var diye....

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 20:16   #2073
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Altı ayda toprağa dikilmiş ve yerini beğenen gojinin az da olsa meyve vermesi gerekirdi. Umarım çeşit ile ilgili bir terslik yoktur. Nereye ve nasıl diktiniz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 20:29   #2074
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sn. tamergulkaya çalışmalarızdan dolayı kutlarım. Goji çalışmaları sayanizde bilimselleşmeye başladı. 2 yıldır bir kaç üniversidede araştırma başlatılması için ugraştım. Aslında bitkilerin araştırma işleri 4-5 yıl sürüyor.biraz daha beklemek gerekiyor.
bizim 2007 yılında büyük bir heyacanla başladığımız bu amatörce bitki yetirirme işi bu noktalara geldi. daha yolun başındayız.
2007 yılında sadece goji adını ve ne işe yaradığını duydugumuzda bir çoğumuz bende dahil, yok canım bu kadarda olmaz derken buğun ana işimiz haline geldi.
ilk olarak 100 tohum bulduğumda çok sevinmiştim. lycium barbarum, lycium chinense adlarını öğrendiğimizde elimizdeki tohumlar ne diye araştırıp lycium chinense olduğunu ögrendik.
bu güne baktığımda daha çok ögreneceğim şey varmış. önce melezleme yöntemiyle hazırlanan cultür türü no.1 şimdidee hibrit türler.
o dönem tohum tederik işini üslenen karınca, mahon, ve adını hatırlamadığım arkadaşlarıda burdan anmak istiyorum. sağolun.

Goji yetiştirme işinde elde ettiğimiz tecrübeleri en güzel meyvelitepe ve tamergülkaya çok güzel özetliyor.
benim gözlemlerim ise,
tohumdan üretimde açılmalar görülüyor. gerekli anaç bahçeleri hazırlandıktan sonra çelik veya doku kültürü ile çogaltmak lazım. ( aynı hafta sattığım müşterileri aradım Ankarada veysel bey ve antalyadan nejat bey her hafta 2 avuç meyve alırken İzmirde bir çok arkadaş haziran ve teemuz ayında meyve aldık ondan sonra bir şey yok. gerçi bu günlerde tekrar çiçeklenme var.)
Benim bahçem deniz seviyesinden 20 metre yüksek. 500-1500 metre arasındaki yüksekliteki arkadaşlar şanslı onlarda sorun yok. eskifocada fidan verdiğim kenan bey liman yanınıdaki evine ( deniz seviyesine) diktiği fidandan meyve alırken toprak yapısı kötü olan cezaevi yanındaki fabrikasının bahçesinde az miktarda meyve aldı. fabrikasının bulunduğu koyda sürekli sert rüzgar var.

Kimyasal gübre formulü ise 10-10-20 +me tabi organik gübre takviyesi şart. Gojinin yetişmesi kolay, ancak saksıda yetiştirmek söylendiği kadar kolay değil.
hava sıcaklığının sürekli 35 derecenin üzerinde olması durumunda çiçek döküyor veya çiçek açmıyor.
haziran sonunda benim gojiler.
Name:  goji egetropical1.jpg
Views: 4712
Size:  69.3 KB , Name:  goji egetropical2.jpg
Views: 2619
Size:  53.4 KB

ENERJİİ beğendi.
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 20:42   #2075
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Bu yıl yurt dışından bir arkadaşım bir goji getirdi. Labaratuar koşullarında üretililmiş (melezleme yöntemi ile). Türkiyeye deneme amaçlı iki adet getirmiş birisini gözlem altında tutmam için bana verdi. ilk önceleri pek bir şey yoktu. havalar serinleyince birden çiçek açtı. yapraktan çok çiçek var. türü henüz belli değil ama bana göre müthiş birşey olacak. 2 yıla kadar anca saatışa sunulacak. 100 adet fidan istedim vermiyorlar. 5-10 adet söz aldık bakalım. oda belki. sonuçlar iyi çıkara 2011 de doku kültürü ile çoğalmayı düşünüyorum.
verim açısından 2-3 kat fazla ve tıbbı değerleri yüksek oldugunu iddia ediyorlar.
sizlerle paylaşmak istedim.
Name:  hbrit goji egetropical1.jpg
Views: 2512
Size:  80.0 KB, Name:  hbrit goji egetropical3.jpg
Views: 2582
Size:  73.7 KB, Name:  hbrit goji egetropical4.jpg
Views: 2728
Size:  49.5 KB, Name:  hbrit goji egetropical5.jpg
Views: 2554
Size:  73.8 KB

s.gecgel ve ENERJİİ beğendi.
Eski 20-09-2010, 22:44   #2076
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Sn Egetropikal çalışmalarınızdan dolayı sizi kutlarım.İlk mesajınızdaki l.barbarumlarınız gayet güzel.İkinci mesajdaki l.chiense.Sizde sanırım üç cins goji var.Bunlar arasındaki gelişim,çiçeklenme ve meyve tutumu,verimlilik açısından farklılıkları değerlendirdiniz mi.

Eski 21-09-2010, 07:16   #2077
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.egetropical

sanırım siz de artık tohumdan değil de sizdeki bol verimli anaçlardan çelikle/doku kültürü ile üretime geçeceksiniz.

Tohum işi özellikle ticari üretim düşünenler için bir risk.

2.mesajınızda eklediğiniz yuvarlak yapraklı gojiyi ben yerli tür olarak biliyorum.

Eskişehir'den Sn.Bari daha önce resimlerini eklemişti, bu türden Ankara'da da gördüm bugünlerde üzeri sizin resimdeki gibi bolca çiçekli...

Bu türün L.Chinense mi yoksa yerli başka bir tür mü olduğu ya da yeni bir melezleme mi olduğu (hagi türlerle melezlendiği) kesinlik kazanmalı...

Çelikten çok kolay üretilebilen bir tür.

Ama meyve değerleri lab.koşullarında araştırılmalı Sn.tamergulkaya sanırım bu yerli gojileri de araştırır çünkü kültür gojileri gibi çok verimli bir tür.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2010, 07:38   #2078
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.egetropical
Bu türün L.Chinense mi yoksa yerli başka bir tür mü olduğu ya da yeni bir melezleme mi olduğu (hagi türlerle melezlendiği) kesinlik kazanmalı...
Çelikten çok kolay üretilebilen bir tür.
Arkadaşım sır vermiyor kendisindeki fidanın yanında bir etiket vardı. etikette lycium barbarum ve bazı işaretler var. bana verdiğinde üzerindeki etiket sökülü idi.
yaprakları barbaruma benzemiyor. yerli gojileri andırıyor. Tahminim bizim yerli goji ye benzeyen türle lycium barbarum türü melezi.
yinede ögrenmeye çalışacağım. meyveler olgunlaşınca tadın bakacağım o zaman biraz daha bilği sahibi olacağım

Eski 21-09-2010, 08:29   #2079
Ağaç Dostu

Sanırım yakında Türkiye'de de böyle goji tarlaları görülecek.

Name:  Rich_Nature_Wolfberry_Farm1_7-06.jpg
Views: 3236
Size:  71.6 KB

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Farm1_7-06.jpg

ENERJİİ beğendi.
Eski 21-09-2010, 08:36   #2080
Ağaç Dostu

İthal gojiler Bakanlıkça kontrol ediliyor mu?

Pesticide and fungicide use

Organochlorine pesticides are conventionally used in commercial wolfberry cultivation to mitigate destruction of the delicate berries by insects.

Since the early 21st century, high levels of insecticide residues (including fenvalerate, cypermethrin, and acetamiprid) and fungicide residues (such as triadimenol and isoprothiolane), have been detected by the United States Food and Drug Administration in some imported wolfberries and wolfberry products of Chinese origin, leading to the seizure of these products.]

China's Green Food Standard, administered by the Chinese Ministry of Agriculture's China Green Food Development Center, does permit some amount of pesticide and herbicide use.
Agriculture in the Tibetan plateau (where many "Himalayan" or "Tibetan"-branded berries originate) conventionally uses fertilizers and pesticides, making organic claims for berries originating here dubious.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfberry

Eski 21-09-2010, 09:17   #2081
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Sn Denizakvaryumu
İthal gojiler gümrüklerde ithal aşamasında sahip oldukları sağlık sertifikaları,organik ya da iyi tarım uygulamaları belgeleri,pestissitle ilgili gıda kodeksi vs.mevzuat çerçevesinde kontrol ediliyor.Analizleri yeni uygulamada onaylı özel labaratuvarlar yapıyor.kuru gojiye ait kükürt dioksit miktarı ile ilgili bir standart yok.aflatoksin ve mikrobiyolojik analizler yapılıyor.Ancak açık dökme satılanların rutubetlenip aflotoksin ve zarelenon açısından zararlı hale gelmesi muhtemel.Vakumlu ambalaj içinde kanuni etiketli ürünleri terihcih etmek daha iyi.G.T.İ.P i 0813.40.95.00.19--- Diğerleri

ENERJİİ beğendi.
Eski 21-09-2010, 09:22   #2082
Ağaç Dostu

Ben Ankara'da vakumlu ambalajda kuru goji satan bir yer bulamadım malesef, açıkta ve dökme olarak satılıyor.

Benim bildiğim ithal bir ürünün böyle açıkta satılması yasal değil...

Gerçi bizim yerli kaya tuzunu bile paketleyip himalaya tuzu olarak satanları gördükçe bu duruma şaşırmıyorum

Eski 21-09-2010, 09:52   #2083
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
Arkadaşım sır vermiyor kendisindeki fidanın yanında bir etiket vardı. etikette lycium barbarum ve bazı işaretler var. bana verdiğinde üzerindeki etiket sökülü idi.
yaprakları barbaruma benzemiyor. yerli gojileri andırıyor. Tahminim bizim yerli goji ye benzeyen türle lycium barbarum türü melezi.
yinede ögrenmeye çalışacağım. meyveler olgunlaşınca tadın bakacağım o zaman biraz daha bilği sahibi olacağım
Aynı goji fidanlarını goji fidanı üretip pazarlayan bir yabancı sitede görmüştüm.Üretimde çalışan elemanlarından birinin Ninxia bölgesinden uzman bir Çinli olduğundan bahsedilip bu tür gojilerin dölleme amaçlı üretildiği ve goji bahçelerine L.Barbarum fidanlarıyla karışık dikilmesi öneriliyordu.. Ne yazık ki o sitenin adını not etmemişim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2010, 09:54   #2084
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Burası Türkiye .gojiyi bırkın iç pazara sevkdilen tarımsal ürünlerin hangisi analiz ediliyor.Avrupa ve Rusya domatesleri çoğu zaman geri çeviriyor.Milleti bırakın kendini düşünmeyen çiftçi modelimiz var.Buralarda elma üreticilerinin çoğunun ölüm sebebi akciğer,cilt vs. kanser.Türkiye geneli de böyle.Karadeniz de kanser oranı Türkiye ortalamalarının çok üzerinde.Yıllarca radyasyonlu çayı fındığı yedirmediler mi vatandaşa.Tetrapakta süt meyve suyu satıyorlar.İçlerine hidrojen peroksit püskürtmeseler on gün dayanmaz.Hidrojen peroksit kanserojen kimin umurunda.Pet şişe ambalajın kanserojen maddelerini kim dikkate alıyor.Bu konuda çok sorun var.

ENERJİİ beğendi.
Eski 21-09-2010, 09:55   #2085
Ağaç Dostu

Alıntı:
Birden fazla kişinin saç dökülmesini durdurması, kötü kollestrolün düşmesi (kullanım sırasında yapılan bir tahlil sonucu), cinsel aktivitenin artması, vb. kendini genel olarak iyi hissetme şeklinde bildirimleri oldu. Bu kişiler haftada bir, ortalama 150-200 gram kadar taze goji toplamışlardı. İçlerinde Haziran sonundan yakın zamana kadar düzenli toplayanlar var.

Bu etkiler içinde plasebo etkisinin rol oynadığı durumlar ya da başka tesadüfler de mutlaka vardır. Ancak izlenimim, bu meyvenin herkese aynı şekilde etki yapmak değil de, kişinin neye ihtiyacı varsa vücudun meyvede olanlardan onu aldığı şeklinde.

Kendi adıma, kendimde özel bir değişiklik görmedim. Herhangi bir tahlil yaptırma gerekliliğim de olmadı. Ancak çok şükür şikayetçi olduğum bir şeyim de zaten yoktu. Her şey bir tarafa, goji avuç avuç yemekten çok hoşlandığım bir meyve, en azından tadı çok güzel.
Teşekkürler Sayın Meyvelitepe..Yararlananların ifadeleri goji çalışmalarına ısrarla devam etmek için cesaret ve şevk verici..

Eski 21-09-2010, 10:06   #2086
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Sn. Yarenimex
l.barbarum lar her ne kadar tozlayıcı istemesede ,ticari üretimlerde tozlayıcı çeşitler kullanılır.plantasyonlarda iki ya da üç çeşit l.barbarum bulunur.Sebebi yüksek meyve tutumu ve sürekli meyve tutumudur.Normal meyvelerin tohumlarında açılmanın fazla olması ve ticari fidan üretiminde kullanılmamasının ana sebebi budur.

ENERJİİ beğendi.
Eski 22-09-2010, 10:11   #2087
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamergulkaya Mesajı Göster
Sn. Yarenimex
l.barbarum lar her ne kadar tozlayıcı istemesede ,ticari üretimlerde tozlayıcı çeşitler kullanılır.plantasyonlarda iki ya da üç çeşit l.barbarum bulunur.Sebebi yüksek meyve tutumu ve sürekli meyve tutumudur.Normal meyvelerin tohumlarında açılmanın fazla olması ve ticari fidan üretiminde kullanılmamasının ana sebebi budur.
Sayın Tamergülkaya, evet aynen katılıyorum söylediklerinize..Bölgemizde( Çivril, Denizli) ticari elma yetiştiriciliği yaygın olduğu için değişik elma kültüvarlarının dölleyici olarak kullanılması uygulaması da haliyle yapılmaktadır. Onbeş yirmi gün içinde evimin önündeki yaklaşık 2000 metrekarelik arazime kendi yetiştirdiğim fidanlardan dikeceğim.İyi meyve tutumuna katkısı için bir kaç tane de bu yuvarlak yapraklı L.Barbarum'lardan edinmem gerekiyor. Şimdilik yerlerini boş bırakıp daha sonra dolduracağım artık..

Eski 22-09-2010, 15:17   #2088
Ağaç Dostu

Dikmekten bahsettiğim kendi yetiştirdiğim goji fidanlarından bazı fotoğrafları paylaşmak istedim..

Eklenen Resimler

ENERJİİ beğendi.
Eski 22-09-2010, 16:38   #2089
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Fidanlarınız güzel. Yerlerine dikmek için hiç beklemeyin, hemen dikebilirsiniz.

Eski 22-09-2010, 18:17   #2090
Ağaçsever

Alıntı:
Altı ayda toprağa dikilmiş ve yerini beğenen gojinin az da olsa meyve vermesi gerekirdi. Umarım çeşit ile ilgili bir terslik yoktur. Nereye ve nasıl diktiniz?
gojilerin sağlıkları gayet iyi büyümeleride ama çiçek açmıyorlar anlam veremedim köyde toprakla kavuşunca seneye umarım meyve veririler belkide ekildikleri poşetteki toprakla alakalı **** hava sıcaklığıyla gübreleme yapmak lazım halbuki em aktifte vermiştim o kadar bilemiyorum

Eski 22-09-2010, 18:32   #2091
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sözüm toprağa, yerine dikilmiş bitkiler için. Poşettekiler için sorun yok. Poşette, saksıda gövdesi odunlaşanları en kısa sürede kalıcı yerlerine almak iyi sonuç verir, zaman kazandırır.

Eski 26-09-2010, 22:26   #2092
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  goji.jpg
Views: 3567
Size:  65.5 KB

Vinas Ekstresinden on gün sonra yeni gelen goji meyveleri hemen hemen üç misli büyüdü. Bitkilerin bu kadar çabuk ve gözle görünür tepki vermesini beklemiyordum. Bu bitki beni gerçekten şaşırtıyor.

Seraya diktiğim kıvırcık fidelerini bir şey yemeye başladı. Suçu önce toprak çekirgelerine (field cricket) attım. Ne yapacağım diye araştırırken bir gün geçti. Ertesi gün onları uzak tutacak bir ev yapımı hazırlayıp fidelerin yanına gittiğimde durum felaketti. Yaprakların yarısı yenmişti. Bu kadar da olmaz deyip gözlükleri takıp daha iyi incelediğimde yapraklarla aynı renkte tırtılları buldum. Kendi kendime, "Zararlıyı gör ve emin ol, yoksa zararlılar seni aptal yerine kor" diyerek geri dönüp 2 litrelik bir fısfısa bir tutam delfin koyup geri geldim. Kıvırcıkları halletmişken yeni goji bahçesine de bakayım dedim. Orada da bir fidanda yine yaprak yeşili tırtıl gördüm. Daha yeni yumurtadan çıkmışlar, topu topu iki üç yaprak yemişler. Nasılsa çaresi elimde. Ertesi gün tek tırtıl kalmadığını gördüm. İyi haber, kıvırcıklar yeni yaprak sürmeye başladılar. Çıkarılacak ders, bahçede dolaşırken gözlüğünü yanına al

ENERJİİ beğendi.
Eski 26-09-2010, 23:20   #2093
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Tam tırtıl zamanı gojiyi de çok seviyorlar, takip etmekte yarar var.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 00:05   #2094
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
selam bi mesajda yozgattan arkadaşlar 1 sene önce aldığım 10 adet fidan bu sene gayet güzel büyüdü ve meyve vermeye başladı özellikle havalar serinledikten sonra benim derdim gojilerin yaprak sararması ve dökülmesi sürgünlerin en ucunda meyve salkımlarının olduğu yer hariç hiç yaprak kalmadı bide benim gojiler aşırı dikenli sn meyvelitepe ve diğer resimlerden pek anlayamadım ama sizinkilerde dikenlimi acaba gojileri çiftlik gübresi haricinde başka bi gübre ile gübrelemedim yerleri iyi güneş alıyor ve havadar ama şu an hiç yaprak kalmadı neden acaba

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 00:43   #2095
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Dostlar bu delfin nedir acaba ? yani bir ilaç olduğu anlaşılıyor tam olarak hangi dönemlerde belli cins hayvanlaramı uygulanıyor acaba?

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 07:27   #2096
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Delfin WG, her türlü tırtıl (kelebek ve güve larvaları)'nın hastalanıp ölmesini sağlayan organik bir biyolojik ilaçtır. İçeriğinde Bacillus Thuringiensis isimli bakteri bulunur. İlk bir kaç saat içinde tırtıllar beslenmelerini ve diğer faaliyetlerini durdururlar, 24 saat içinde de ölürler. Başka canlılara, memelilere, arılara, kuşlara ya da balıklara toksik etkisi yoktur.

Standart bir uygulama periyodu yoktur. Bitkilerinizde tırtıl varsa kullanılır. Kısmi olarak da (yani sadece tırtılın bulunduğu yere) uygulanır.

Eski 27-09-2010, 10:48   #2097
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Sn Meyvelitepe, şu anda Aydın ve çevre illerde tam bir yeşil tırtıl salgını var. 1 hafta içinde etrafa verdikleri zarar anlatılmaz düzeyde. Yoncadan tutun da her türlü sebzeye kadar herşeyi yemişler. Haftasonu ilaçlama yaptırdık kısmen kurtulduk. Sebzelerin yaprak, gövde ve meyvelerini yedikleri tamam da acı biberleri yiyenleri ilk defa gördük. Uygulamadan sonra yerdeki ölü tırtılları görenler dışarıdan getirilip bırakılmış zannediyor.

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 10:50   #2098
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Umarım zehirli ilaç yapmamışsınızdır.

Eski 27-09-2010, 11:48   #2099
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Zehirli ilaç yapmadık, zaten ilaç bayileri de isteyenin dilediği ilacı vermiyorlar. Çok güzel bir uygulama olmuş, çevreye insan sağlığına dikkat edilmeye başlanması sevindirici.

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 16:36   #2100
Ağaçsever

ve mutlu son 6 aylık zorlu yolculuğun sonu geldi çattı poşetteki 300 gojim köydeki topraklarla buluştu değerli arkadaşlarımla resimleri paylaşmak istedim
gojiler ekildi can suları verildi ve üstlerine hayvan gübresi bizim buralarda kemre denir atıldı akşamada az yağmur serpti hadi hayırlısı olsun bakalım umarım kışın sogukta donmazlar bizim buralarda rakım 1000 kışta soğuk geçiyor 1.5 ayda umarım donmayacak kadar kök salarlar ...aslında nisanda ekmek isterdim ama çok aşırı büyüdüler ve kışın bunlar poşette dışarıda donarlar........

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024