agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=406)
-   -   mandalinleerik / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=25072)

mandalinleerik 06-08-2011 08:48

mandalinleerik / Kaktüs ve Sukulentlerim

3 Eklenti(ler)
Bunlarda benim Kaktüslerim. Son zamanlarda dikensiz olanları biraz daha fazla ilgimi çekmeye başladı. Ama çoğaltmaya devam edeceğim. Bir kaç çeşidim daha var onların resimlerini de daha sonra paylaşacağım.

Eklenti 238847

Eklenti 238848

Eklenti 238849

mandalinleerik 06-08-2011 08:49

3 Eklenti(ler)
Eklenti 238850

Eklenti 238851

Eklenti 238852

Hakkı Şen 06-08-2011 10:04

Sevgili Mandalinleerik, kaktüsler ve sukulentler gayet iyi görünüyor.
Bilenler mutlaka bilgilendirir ama sanırım kaktüs ve sukulentlerin toprak ve su ihtiyaçları farklı. İlk fotoğraftaki arajmana bakınca böyle düşündüm. Yardım alırsan daha sağlıklı bitkilerin olur kanısındayım. Kolay gelsin..

mandalinleerik 06-08-2011 10:14

Teşekkür Ederim Hakkı Abi. O aranjmanı geçen hafta yaptım. Evde Hindistan cevizi vardı kabuğunu kırıp saksı yaptım. Ortadaki kaktüsü alırım. Gerçi Hindistan cevizi suya ne kadar dayanıklı onu da bilmiyorum. Geçici bir şey.

sevim.K 06-08-2011 12:22

Eve t kaktüsü almanız iyi olmuş onun yerine aynı formda minik bir sukulent koyabilirsiniz düzenleme güzel çünkü, çok hoş:)

mrmusti 06-08-2011 15:08

İzmirliler çoğalmaya başladı gibime geliyor. Aramıza Hoş geldiniz.

mandalinleerik 06-08-2011 16:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 844476)
Eve t kaktüsü almanız iyi olmuş onun yerine aynı formda minik bir sukulent koyabilirsiniz düzenleme güzel çünkü, çok hoş:)

Evet dediğinizi uygulayacağım. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

mandalinleerik 06-08-2011 16:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 844518)
İzmirliler çoğalmaya başladı gibime geliyor. Aramıza Hoş geldiniz.

Aslında çocukluğumdan beri çevremizdeki hemen hemen her evin bir köşesinde kaktüs bakan vardı. Sanırım İzmir havası kaktüsler için daha uygun diğer şehirlere göre.
Kaktüslerim git gide çoğalıyor, tek sıkıntı misafir çocukları :) . Teşekkür ederim.

Songül Ateş 06-08-2011 17:02

Hindistan cevizini kırıp saksı yapmak ne güzel fikir, altına da bir kaç delik açıp drenaj sağlanır. Süper fikir, yuvarlanmadan duruyor mu peki?

mandalinleerik 06-08-2011 17:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Songül Ateş (Mesaj 844554)
Hindistan cevizini kırıp saksı yapmak ne güzel fikir, altına da bir kaç delik açıp drenaj sağlanır. Süper fikir, yuvarlanmadan duruyor mu peki?

Songül hanım, Cevizin altını deldim. Yuvarlanmadan duruyor. Altına bildiğimiz saksı altığı koydum hatta biraz küçük saksı altlığı tam oluyor. Yuvarlanmıyor. Farklı şekillerde de sabitlenebilir. Beğendiğinize sevindim. Teşekkür ederim.

mandalinleerik 06-08-2011 17:32

3 Eklenti(ler)
Bunlarda fotoğraflarını çekmeyi unuttuğum kaktüslerim.

Bir de büyük olan Kaktüsüm bir kaç yıldır bende yalnız bir sorunu var. Üst dallar eğik duruyor. Yapraklar düz değilde eğriliyor. Ama yumuşak değil yani çürümede yok anlamadım neden olduğunu. Bir de hiç çiçek açıp meyve de vermedi.

Eklenti 238945

Eklenti 238946

Eklenti 238947

PlentyPlant 06-08-2011 18:44

Sanıyorum sorun yetersiz su ve gövdesi ile orantısız derinlikte toprak...
Hoşgeldiniz Sayın Mandalinleerik.

PlentyPlant 06-08-2011 19:58

Öyle görünüyor Sayın Mandalinleerik.

umutyolcusu 07-08-2011 13:16

Sayfanız hayırlı olsun,güle güle büyütün hepsini.
Bende çürütmemek için sulamayayım derken nerdeyse susuzluktan kaybediyordum bazı kaktüslerimi,inşaallah o büyük kaktüsünüz normal görünümüne döner sulayınca,kolay gelsin.

mandalinleerik 07-08-2011 13:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu (Mesaj 844765)
Sayfanız hayırlı olsun,güle güle büyütün hepsini.
Bende çürütmemek için sulamayayım derken nerdeyse susuzluktan kaybediyordum bazı kaktüslerimi,inşaallah o büyük kaktüsünüz normal görünümüne döner sulayınca,kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim. Büyük Kaktüsüm umarım düzelir. Dün iyice suladım. Balkonumda iyice saksılar arttı. Ama tek korkum çocuklar. En yakın zamanda raf sistemi yapmalıyım.

yener.T 07-08-2011 16:45

Sayın mandalinleerik sayfanız hayırlı olsun,kaktüsleriniz ve çeşitleri güzel inşaallah çiçeklerini de görürsünüz.Selamlar.

gülenmelek 07-08-2011 23:58

Sayfanız hayırlı olsun, hepsi birbirinden güzel. Dilerim sağlıklı sağlıklı büyür ve çoğalırlar ;)
En baştan 5. fotoğraftakinin adını biliyormusunuz? Bende de var aynısından ve dilini bir türlü çözemedim. Suluyorum olmuyor, sulamıyorum olmuyor, güneşe koy yok, gölgeye koy yine yok :mad: Adını öğrensem ne istediğini arayıp bulacağım kısmetse ;)

mandalinleerik 08-08-2011 00:23

Yorumlarınız için teşekkürler. Cinsi Crassula Ovata(mış). Bakımı için özel bir şey yapmıyorum. Bir arkadaşım pet bardakta köklendirmiş ve bana hediye etti. Balkonda pencerede duruyor, direk güneş almıyor, akşam üzeri hariç. Şimdilik güzel gidiyor ama zamanla ne olur bilemem.

gülenmelek 08-08-2011 13:40

Teşekkür ediyorum cevabınız için ;) Görsellerden baktım, evet o. Benim bitkimin yaprakları dolgun dolgun değil, buruşuk gibi sanki. Forumda konu başlığı varsa hemen bakayım, ne istiyor. ;)

çetinpak 08-08-2011 14:13

Satın mandalinleerik kaktüs ve sukulentleriniz çok güzelmiş bende biraz meraklısıyım evde ve işyerinde yetiştirmeye çalışyorum ama. İzmir buraya nazaran bu tip bitkiler için harika bir yer, kışı sert olmadığı için bahçede bile yetiştirilir, saksıda yetiştirilen kaktüs fazla sulanmamalı ve toprağı çakıllı ve süzek olmalı , başarılar diliyorum.

gülenmelek 08-08-2011 14:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik (Mesaj 845087)
Şu an durduğu yer nasıl? dediğim gibi benimki güneşin altında değil. Öğleden sonra tam güneşi alıyor. Belki de sevdiği bu dur.

Şu an sabahtan başlayıp 2 ye kadar güneş alan camda, fakat iç tarafta. Güneşi camın arkasından alıyor. Biraz araştırdım aslında dışarıyı seviyormuş ve toprağı da önemliymiş. Ben en iyisi ona bir bakım yapayım. Hem dalları şu an rastgele büyüyor. Hem onlar düzelmiş olur hem de toprağı yenilenmiş olur ;)

mandalinleerik 08-08-2011 14:36

Evet demek ki dışarı almanız gerekiyor. Umarım düzelir. Resmini de paylaşırsınız.

gülenmelek 08-08-2011 15:39

Teşekkür ederim ;)

mandalinleerik 08-08-2011 15:49

1 Eklenti(ler)
Bu da en küçük Kaktüsüm. Dün yanlışlıkla kopardım. Saksı olarak ta, süs kabağını oyup içine diktim. Kökleninceye kadar geçici bir süre burada kalacak.

Eklenti 239298

nesli6 08-08-2011 19:55

Sayın mandalinleerik sayfanız hayırlı olsun, Haworthia çok güzel, süs kabağı da çok şirin olmuş, devamını merakla bekliyoruz.

mandalinleerik 08-08-2011 20:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nesli6 (Mesaj 845224)
Sayın mandalinleerik sayfanız hayırlı olsun, Haworthia çok güzel, süs kabağı da çok şirin olmuş, devamını merakla bekliyoruz.

Beğendiğinize sevindim. Teşekkür ederim. Süs kabağından saksıyı bugün yaptım bakalım umarım kurumaz.

gürkan63 11-08-2011 16:17

Sayfanız hayırlı,saksılarınız bol çiçekli olsun.Aramıza hoşgeldiniz...:)

mandalinleerik 11-08-2011 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çetinpak (Mesaj 845108)
Satın mandalinleerik kaktüs ve sukulentleriniz çok güzelmiş bende biraz meraklısıyım evde ve işyerinde yetiştirmeye çalışyorum ama. İzmir buraya nazaran bu tip bitkiler için harika bir yer, kışı sert olmadığı için bahçede bile yetiştirilir, saksıda yetiştirilen kaktüs fazla sulanmamalı ve toprağı çakıllı ve süzek olmalı , başarılar diliyorum.

Bilgilendirme için teşekkür ederim Çetin Bey.

sariefe 15-08-2011 04:13

Sayın mandalinleerik aramıza hoşgeldiniz, sayfanız hayırlı olsun. 11. mesajdaki sağlıksız Opuntia hakkında sayın PlentyPlant' ın yazdıklarına katılıyorum. Bitkiniz susuz kalmış gibi duruyor. Ayrıca saksı bitki için küçük. Zaten o tür bitkiler saksıdan ziyade bahçeye ekilmeli bence. Uzun zamandır o saksıda duruyor olmalı ki bu da toprağının artık değişmesini gerektirir. Umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur.

mandalinleerik 15-08-2011 07:16

Sayın Sarıefe yorumlarınız için teşekkür ederim. PlentyPlant'ın yazdığı günden beri suyu arttırdım. Kaktüs şuan tamamen düzeldi ama ileride taşıma sorunu olacağı için şimdiden ona bir yer bulmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024