agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=406)
-   -   nikon_ / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23437)

nikon_ 16-02-2011 09:23

nikon_ / Kaktüs ve Sukulentlerim

5 Eklenti(ler)
Kaktüs ve sukulent merakım uzun zamandır devam ediyor. Sayıları henüz çok olmasa da, ara ara değişik türlerden alıp çoğaltmaya çalışıyorum. Fotoğraflarını da sizlerle paylaşmak istedim. İsimlerini öğrendikçe yazmaya çalışacağım.

Eklenti 192867

Bu en sevdiğim kaktüsüm Echinopsis Oxygona. Uzun zamandır bende.

Eklenti 192868

Geçen yıllarda açtığı çiçeklerle evimizi şenlendirdi. Şimdi bir tomurcuğu açmak için baharı bekliyor.

Eklenti 192869

Eklenti 192870

Eklenti 192871

nikon_ 16-02-2011 09:26

5 Eklenti(ler)
part-ll

Bu kaktüse yapıştırılmış olan kuru çiçeği uygun bir zamanda alacağım.

Eklenti 192872

Eklenti 192873

Bu sukkulenti daha dün, işyerine gittiğim bir arkadaşın elinden kurtardım. Toprağın üstüne alalade konulmuş ve susuzluktan artık iyice buruşmuştu. Onu evlatlık edinip güzel bir toprağa diktim:p.

Eklenti 192874

Bu Euphorbia, yaklaşık 120-150 cm civarı boyda. Kışı kapalı balkonda geçirmesine rağmen soğuktan etkilenip yapraklarını kuruttu. Ben de onu içeriye aldım şimdilik. Baharda yeniden yapraklanacaktır.

Eklenti 192875

Bu bitki de 120 cm civarı boyda. Üretimi ve büyütmesi çok kolay.

Eklenti 192876

nikon_ 16-02-2011 10:09

4 Eklenti(ler)
part-lll

Sedum
Eklenti 192880

Kalachoe
Eklenti 192881

Bunlar da, tohumdan üretmeye çalıştığım lithops yavrucukları;

Eklenti 192882

Eklenti 192883

Vildan Sönmez 16-02-2011 10:45

Kaktüslerinizden uzun yıllardır ilgilendiğiniz belli. Sayıları konusunda iyi dayanmışsınız, ama bu başlığı açtınız ya sizde arttıracaksınız sanırım. Aramıza hoşgeldiniz.

sevim4 16-02-2011 11:32

Sayın nikon sayfanız hayırlı olsun kaktüsleriniz çok güzel.

nikon_ 16-02-2011 12:08

Sayın Vildan Sönmez ve Sevim4, güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

Vildan Hanım, gerçekten de, yapı marketlere gittiğimde kaktüslerin olduğu yerden ayrılamıyorum. Ama, eşimin "kaktüs koyacak yerimiz mi kaldı?" sözleri üzerine elim boş dönüyorum:(

Bunların dışında 3-4 saksı yılbaşı içeği de bulunuyor, ev çiçek pazarı gibi.

Ayşe Yıldız 16-02-2011 12:35

Mutlaka yer vardır Sayın Nikon, mutlaka vardır. Azıcık sıkıştırmayla dünyayı sığdırır insan küçücük bir yere.
Sayfanız hayırlı, bitkileriniz içinde bol yeriniz olsun.

Orkun Kırcı 16-02-2011 12:41

Maşallah hepside çok sağlıklı görünüyor. Ellerinize sağlık.

mrmusti 16-02-2011 16:34

Sayın Nikon, önce hoş geldiniz, durun bakalım dün bir bugün iki. Biz ne yapalım? Bir iken iki, iki iken yüz, yüz iken 400-450. Yer sorunu mu? Nasılsa hallediliyor, Seviyorsanız her yer onların olsun, boşverin gitsin.

nikon_ 17-02-2011 08:31

Hepinize teşekkür ederim.

Sayın mrmusti, evde zaten akvaryum yoğunluğundan dolayı bayağı bir yer kaqlıyorum. Daha fazla şansımı zorlamam doğru olur mu bilmiyorum?:D;)

Can Dostum 17-02-2011 19:07

Kaktüs severler arasına hoşgeldiniz sayın Nikon

nikon_ 18-02-2011 08:11

Teşekkür ederim Sayın Can Dostum;)

Tohumdan üretmeye çalıştığım Lithopslarla ilgili birkaç sorum olacak. Kış mevsimi dolayısıyla ev içinde pencere kenarında tuttuğum tohumdan yeni çıkan minik lithopsların zayıf yetiştiğini düşünüyorum. Birkaç gündür havaların nispeten iyi gitmesinden faydalanmak için, daha fazla ışık ve güneşten yararlansınlar diye onları kapalı olan balkona aldım. Dün Bauhaus'tan kaktüsler için hazırlanmış sıvı bitki gübresi aldım. Bununla azar azar gübrelemeye başlamamın yararı veya varsa zararları ne olabilir? Henüz çok küçükler ve gece soğuğuna dayanabilirler mi? Gözlemlediğim kadarıyla bozulma belirtisi göstermiyorlar.

bıcırık 18-02-2011 10:44

Sayfanız hayırlı olsun...kaktüsleriniz bol çiçekli....Süt ağacınız ayrıca çok çok güzel...Bu güzellikleri bizimle paylatığınız için teşekkürler...sevgilerimle...

nikon_ 18-02-2011 12:55

Sayın Bıcırık, teşekkür ederim. Size de rengarenk, bol çiçekli bir yaşam dilerim.

selenn 18-02-2011 13:40

Hoşgeldiniz sayın nikon. Kaktüs tutkusu acayip birşey, yer sıkıntısına da çözüm bulunuyor ev halkını idare etmeye de. Eminim eşiniz sizin keyfinize ortak olacaktır. Zamanla alışıyorlar laf aramızda.

2 no'lu mesajızındaki Euphorbia ve Cylindropuntia'nız çok güzel gelişmişler. Ellerinize sağlık.
Yeni yetişen Lithopslarınızın umarım sağlıkla gelişmiş hallerini de görebiliriz. Sayfanız hayırlı olsun.

nikon_ 18-02-2011 15:30

Sayın Selenn teşekkür ederim. Sizin o muhteşem kaktüs ve sukkulentlerinizin yanında benim bitkiler sönük kalıyor;) Sizin de elinize sağlık. Ayrıca, Almanya'daki çiçek fuar ve pazarlarından bize sunduğunuz görüntüler de çok heyecanlandırıcı gerçekten. Birbirinden güzel kaktüs ve sukkulentler iştah açıyor:D

Sağıcakla kalın.

PlentyPlant 19-02-2011 15:14

Yeni sayfanız için kutlarım, Sayın Nikon.
Mesaj ile size cevap yazanlar haklı. Özellikle Sayın Ayşe Yıldız ve Sayın MrMusti doğru söylüyorlar. Siz yeter ki isteyen, neler sığar küçük mekanlara. Diğer kaktüssever üyelerin sayfalarını gezdikçe daha iyi göreceksiniz. En azından, şöyle diyeyim: Bizim 4,5 metrekarelik balkonumuzda 400 civarı kaktüs var ve gayet düzenli duruyorlar.
Eşinizin itirazlarına gelince... Kaktüs ve lithops yetiştiren ve muhteşem çiçekli ve çiçeksiz görüntüler olan sayfaları gezdirin ona. Belki fikri değişebilir. :)
Tekrar hoşgeldiniz.

sevim.K 19-02-2011 16:11

Hoşgeldiniz. Kaktüs ve sukulentleriniz çok güzel ve çok sağlıklılar sevildikleri belli oluyor.:)

nikon_ 20-02-2011 12:00

Sayın PlentyPlant ve sevim.K yorumylarınz için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi, özellikle lithopsların çiçekli hallerini gördüğünde söyleyecek bir şey bulamayacaktır.

Sağlıcakla kalın.

sckn 25-02-2011 08:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 757107)
Hoşgeldiniz sayın nikon. Kaktüs tutkusu acayip birşey, yer sıkıntısına da çözüm bulunuyor ev halkını idare etmeye de. Eminim eşiniz sizin keyfinize ortak olacaktır. Zamanla alışıyorlar laf aramızda.

2 no'lu mesajızındaki Euphorbia ve Cylindropuntia'nız çok güzel gelişmişler. Ellerinize sağlık.
Yeni yetişen Lithopslarınızın umarım sağlıkla gelişmiş hallerini de görebiliriz. Sayfanız hayırlı olsun.

Cylindiropuntialar çiçek açmıyor sanırım. Yanılıyor muyum?

sariefe 26-02-2011 07:42

Sn. nikon aramıza hoşgeldiniz. İlgi alanlarınıza bakınca çok ortak noktamız olduğunu gördüm. Akvaryum, etobur bitkiler, kaktüsler, fotoğraf ortak hobilerimiz. Kim bilir belki başkalarıda vardır. Eğer huyumuzda benziyorsa yeni bitkilere yer bulmak konusunda zorluk çekmezsiniz ;) Yine de sağlıklı bitkileriniz olsunda sayı önemli değil!

nikon_ 26-02-2011 10:07

Sayın sckn, evimdeki Cylindropuntia bugüne kadar hiç çiçek açmadı. Açanı da görmedim ama, bu konuda uzman arkadaşlarımız daha net bilgi verecektir.

Sayın sariefe, ortak ilgi alanlarımızın bu kadar fazla olması çok güzel;) sizin de söylediğiniz gibi, yer konusunda bütün olanaklarımızı zorlayacak huya sahibiz galiba:D

Şimdi de, daha önce deneyip başarısız olduğum "bonsai" konusuna, daha istekli bir şekilde yeniden giriş yapacağım. Seralarda fidanların çoğalmasını bekliyorum. Aynı zamanda, ters dut ağacından aldığım dal çeliklerini diktim ve yeşermelerini ümit ediyorum. Bakalım hayırlısı...

sariefe 26-02-2011 10:55

Aha birde bonsai çıktı :D

nikon_ 26-02-2011 12:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 760700)
Aha birde bonsai çıktı :D

Daha kim bilir neler çıkacaktır:D

Muhabbet kuşu desem ne dersiniz mesala?:D:D

sariefe 26-02-2011 20:28

Benimkinin adı Tavuk. Mavi renkli bir dişi. derim ;)

Ayşe Yıldız 26-02-2011 22:14

Ohh oh! Bu kadar benzer zevkler varken akrabada çıkılır şimdi. :))

nikon_ 27-02-2011 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 760924)
Benimkinin adı Tavuk. Mavi renkli bir dişi. derim ;)

Bendekinin ismi de "Bızdık" ve daha 5 aylık bir İngiliz irisi erkek:D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ayşe Yıldız (Mesaj 760976)
Ohh oh! Bu kadar benzer zevkler varken akrabada çıkılır şimdi. :))

Sayın Ayşe Yıldız, galiba sizin dediğiniz gibi olacak. Sayın sariefe ile bayağı ortak noktamız oldu;)

sariefe 28-02-2011 22:17

Bu gidişle kuşlarımız bile akraba çıkabilir. Çünkü benimkinin adının Tavuk olmasının sebebi de bir kuşa göre oldukça iri olması ;)

nikon_ 02-03-2011 11:07

lithopslar

4 Eklenti(ler)
Tohumdan üretmeye çalıştığım Lithopslar biraz daha geliştiler. Dikiminden itibaren çimlenene kadar ev içinde duruyorlardı ve yetersiz ışık nedeniyle bitkiler ince ve yeşil kalmışlardı. Havaların düzelmeye başlamasıyla birlikte, lithops yavrularını yaklaşık 10 gündür kapalı balkona aldım. Bu dönemden itibaren gözle görülür gelişme gözlemledim. Hem renkleri kırmızılaştı, hem de gövde kalınlıkları artmaya başladı. Ayrıca, hala yeni çimlenen tohumlar da oluyor. Sanırım yoğun ışık almaları bitkilerin gelişimini bir anda hızlandırdı. Ayrıca, kaktüsler için hazırlanmış sıvı gübre aldım ve bir kez verdim. 10-15 günlük dönemlerde gübre takviyesi yapmayı düşünüyorum(bu konuda farklı önerisi/uyarısı olanlar söylerse sevinirim).

Eklenti 195006

Eklenti 195007

Eklenti 195008

Eklenti 195010

CeeF 12-03-2011 20:28

Mükemmel gözüküyorlar, ellerinize sağlık. Euphorbianıza ayrıca bayıldım, oldukça sağlıklılar :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024