agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2011, 17:49   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
mmmm, pek' te güzel olmuş, yorum yapmak için yeni saksısında da görmek isteriz.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 18:39   #92
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Yeni saksısında, toprak karışımı her zaman ki gibi, % 70 cüruf + % 30 orman toprağı.

sahibinden_DSC_0306.jpg

Cemaleddin, Leofold ve zorr beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 18:59   #93
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Envor, Meşe ağacınızın yaprakları ilk bahardaki ilk sürgünler mi yoksa yaz ortası halimi? çok merak ettim. Eğer yaz ortası hali ise mükemmel bir küçültme olmuş... Bir de Meşenin cinsini biliyormusunuz acaba, benimde meşelerim var ama yaprakları hala istediğim küçüklüğe ulaşmadılar. Harika bir meşe. Tebrik ederim...

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2011, 19:36   #94
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Cemaleddin gördüğünüz yapraklar yaz ortasında ki hali, şu an üzerindekilerde aynı küçüklükte. Cinsi de palamut meşesi diye biliyoruz. Bu yıl yeni saksısında, düzeltme budamalarınla daha da güzel gözükecek inşallah. Teşekkürler & Saygılar...

Eski 26-12-2011, 20:13   #95
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Bu benim meşe 13 yaşında olmasına rağmen yapraklar hala sizin meşenizin yaprakları kadar küçülemedi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 26 nisan 2011.jpg (68.6 KB, 344 views)
Eski 26-12-2011, 20:42   #96
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Yaşını nasıl ölçtünüz? Görünüşünden yolaçıkarak; yılbaşı sonrası sökeceğim, yamadori yapacağım ağaçlar o zaman 50 yaşında var.

Yaprak küçültmede yaprağı yarım mı kesiyorsunuz? Tam dibinden mi? Ayrıca sizinkisiyle benimkisi aynı çeşit değil san ki. Varyetesi farklı. Benimkisinin yaprakları daha mavi. Sizinkiside yeşil. Bunu bir araştırayım ben.

Eski 27-12-2011, 11:21   #97
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Envor eğer ağaçını bu bahrda ki gelişme sonucunda aşağıda ki görseldeki gibi yetiştirir isen ve istediğin görsel yapı bu ise ağaçının ileride ki yaz sonunda ve daha sonraki yıllarda takip edeçeği görsel aşağıda kine yakın olçak ve bu olur ise bu ağaçın harika olaçak.
sahibinden_DSC_0306.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 16:59   #98
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Bu benim meşe 13 yaşında olmasına rağmen yapraklar hala sizin meşenizin yaprakları kadar küçülemedi

Buradaki yamadoıri meşeyi kastediyorsunuz sanırım.
Meşe varyeteleri konusunda çok bilgim yok ama, bu yamadori doğal şartlarda bu hale gelmiş . Bu bakımdan sizin meşenin yaprakları ile arasında bir ilişki kurmak çok uygun olmaz.

Önümüzdeki yaz içinde yaprak küçültme konusunda bir kaç uygulama yapıp yapraklarını küçültebilirsiniz.

Ocak ayı içinde bonsai toplantılarımız başlayacak bir toplantıda bu konuyu konuşuruz.
Temel olarak ilk önce ağacın gelişmesini, uygun bir gövde ve dal yapısına kavuşmasını isteriz. Dallanma artınca yapraklar bir miktar kendiliğinden küçülecek. Daha sonra yaprak küçültme uygulaması yapılabilr.

Bence bu sene ağacın dallanması konusunda çalışmalısınız.

Bana sorarsanız saksıya koyduğunuz taşlar toprağın hava ile ilişkisini kestiği için uygun değil. Toprak yüzeyi güneş de görmediği için orada çeşitli parazitler ve mantarlar üreyebilir.

Diğer yandan toprağın kuruyup kurumadığını anlaması da sorun olur bu tür malzemelerle üstünü örtünce.

Düzenleyen memet : 27-12-2011 saat 18:03
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 17:09   #99
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Ellerime doğduğu için yaşını da biliyorum, en alttaki sürgünü vermesi için iki senede ona dil döktüğümüde biliyorum. Yani sizin anlayacağınız bu palamut meşesini, palamuttan yetiştirdim. Benim ilk bonsaim...Ne yalan söyleyeyim yaprak küçültme çalışması hiç yapmadım. Ama önümüzdeki mevsim mutlaka yapacağım. Benim meşemin palamut meşesi olduğundan eminim. Çünkü palamutu aldığım ağacı tanıyoruirum. Sizinki farklı bir çiens olmalı. Palamut meşesinin en az 3, 3,5cm palamuyu olur, yapraklarıda tahmini 10-12cm boyundadır. Kolay gelsin...

Eski 27-12-2011, 17:19   #100
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Mehmet Bey, Evet toprak konusunda iyi değildim, ama bu sıralar epey bir ilerleme katettim, komposemii bahçede yaptığım bir metreküplük kompose sandığında kendim yapıyorum. Ödemiş fuarından koca bir çuvalda tarım perliti almıştım. Birde volkanik tüf bulursam işte o zaman toprak sorunum olmayacak sanırım. Daha çok çalışmam gerek, çooook !

Eski 27-12-2011, 17:35   #101
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çiğli'de olmasanız ponza/tüf çok burada diyeceğim. Genellikle fidanlıklarda, seralarda bulunuyor.
Nem tutucu malzeme olarak perlit ponza/tüf yerini tutabilir. Perlit daha yüksek nem tutucu olduğu için sulama konusuna biraz daha dikkat etmekte yarar oluyor.

Menemen tarafındaki fidancılarda olacağını düşünüyorum.
Başlayacağımız eğitim çalışmalarında toprak karışımları konusunu inceleyeceğiz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 17:58   #102
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Ellerime doğduğu için yaşını da biliyorum, en alttaki sürgünü vermesi için iki senede ona dil döktüğümüde biliyorum. Yani sizin anlayacağınız bu palamut meşesini, palamuttan yetiştirdim. Benim ilk bonsaim...Ne yalan söyleyeyim yaprak küçültme çalışması hiç yapmadım. Ama önümüzdeki mevsim mutlaka yapacağım. Benim meşemin palamut meşesi olduğundan eminim. Çünkü palamutu aldığım ağacı tanıyoruirum. Sizinki farklı bir çiens olmalı. Palamut meşesinin en az 3, 3,5cm palamuyu olur, yapraklarıda tahmini 10-12cm boyundadır. Kolay gelsin...
Valla bravo diyorum, sayın Celaleddin, tohumdan yetiştirip büyütmek başlı başına bir kabiliyet.

Meşenin yapraklarını yarıdan kesince, yeni yaprak çıkması biraz gecikiyor, tamamını kestiğim dallarda daha hızlı ve gözle görülür şekilde küçülüyor. Önümüzde ki yıl iki defa yapacağım. Daha da küçülte bilirsem çok hoş gözükecek. Cüruf'u izmide dokuzeylül hastanesini Narlıdere tarafına doğru 200 metre geçtiğinizde sağ tarafta bir inşaat malzemeleri satan yerden alıyoruz, mevsel markası altında, bir çuvalı 8 tl. İşyeri sahibiyle konuştuğumda, tüm İzmirde ki fidanlıklara dağıttıklarını söylemişlerdi, Çiğli tarafına da mutlaka gönderiliyordur.

Eski 27-12-2011, 18:01   #103
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Envor eğer ağaçını bu bahrda ki gelişme sonucunda aşağıda ki görseldeki gibi yetiştirir isen ve istediğin görsel yapı bu ise ağaçının ileride ki yaz sonunda ve daha sonraki yıllarda takip edeçeği görsel aşağıda kine yakın olçak ve bu olur ise bu ağaçın harika olaçak.
Eklenti 261387
Bonsaisan, müthişsin Güzel bir görsel çizim olmuş, ellerine sağlık. Zannediyorum, bir yıl içerisinde çizimde ki görselliği yakalarım. Şu an zaten gözler sürgün veriyor bile. Tekrardan teşekkür ederim.

Eski 27-12-2011, 18:43   #104
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Taviye edeyim.
Kireç sökücü kullan

Desem de sadece espiri.

***Aslında 1 tl iyi dinlendirilmiş ve havalandırılmış suya bir kapak alkol koyarak yapraklara püskürtmek ve ağacı yarı gölgede bir gün dinlendirmek mantıklı.

1tl plastik pet suyun mavi renkli kapağına koyaçağımız alkol ölçü olabilir ya da iki kapak.

Alkolün uçucu etkisi yaprak yüzeyinde ki birikmiş kireç tabakasını kaldıraçaktır.

Japonlar alkol olarak "saki "yani pirinç rakısı kullanırlar
Bende Japon rakısına karşı Yeni Rakı ile karşılık verdim ama tam istediğim sonuca ulaşamadım. kullandığım su çok kireçli ve ağaçların gövdesi çok beyazlaşmış durumdaydı. Sonra çaydanlıklarda ki kirecin, sirke yardımıyle temizlendiği aklıma geldi, ben de ağaçların gövdesini, sirkeye batırılmış diş fırçasıyla temizlemeye çalıştım. İlk uygulamada tamamı çıkmasada, gövdenin rengi belirginleşmeye başladı. İkinci uygulamada ise, gövdede ki kirecin % 80 inden kurtuldum. Süt ve kışlık yağ önerilerini henüz denemedim, dener denemez buradan paylaşacağım.

Eski 31-12-2011, 18:54   #105
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın envor çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 11:17   #106
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Sn Envor, acaba bu güzel zeytinin gelişim süreçlerinin görselleri mevcut mu? Bonsaileriniz cok güzel fakat gelişim süreçlerini de merak ediyorum dogrusu... elinize saglık..

_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 22:04   #107
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _gurbuz_ Mesajı Göster
Sn Envor, acaba bu güzel zeytinin gelişim süreçlerinin görselleri mevcut mu? Bonsaileriniz cok güzel fakat gelişim süreçlerini de merak ediyorum dogrusu... elinize saglık..
Sayın gurbuz, evet gelişim süreci fotoğrafları mevcut, ama arşivde arayıp bulmak çok zor geliyor.

Fakat güncel fotoğrafları paylaşabilirim.

Eski 08-09-2013, 22:47   #109
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn envor merhaba,

Adaylarınız görmeyeli güzel aşama kaydetmişler, tebrik ederim.
Adaylarınızı eski fotoğrafları, üzerinde yaptığınız işlemlerin kısa bir açıklaması, yeni/güncel durumları ile her birisini ayrı ayrı başlıklar halinde görmeyi gerçekten isteriz.

Aslında http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/29301.htm başlığında da duyurduğumuz gibi artık yeni kural gereği her bir bonsai adayını artık ayrı başlıklarda paylaşmamız icap ediyor. Dilerseniz bu konuda (adayları ayrı başlıklara bölme konusunda) size yardımcı olabilirim!?

Başarılarınızın devamını temenni ederim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 22:51   #110
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.envor.
Artık bu ağaçlarınıza "aday" diyemeyeceğim, çünki bunlar "bonsai" olmuşlar bile...tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

envor beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 22:52   #111
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın Envor Bey merhaba.

Topraksız tarımdaki paylaşımlarınızı okudukça size olan minnettarlığım her geçen gün artıyordu. Size teşekkür etmenin yollarını arıyordum. Uzun süre siteye girmediğinizi görünce size yazmaktan vazgeçmiştim.

Bir vesile ile bonsai sever olup bu konudaki paylaşımları okurken sizin yazınızı görünce yazmaya karar verdim.

Topraksız tarımla ilgili yazılarınızı bazen tekrar tekrar okurum. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Bonsai konusunda çok acemiyim. Maratona katılıyorum ama antrenöre ihtiyacım var.
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...2016/32606.htm

Antrenörüm olmak isterseniz buyurun. İyi bir öğrenciniz olacağımdan emin olabilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 15:47   #112
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Aslında http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/29301.htm başlığında da duyurduğumuz gibi artık yeni kural gereği her bir bonsai adayını artık ayrı başlıklarda paylaşmamız icap ediyor. Dilerseniz bu konuda (adayları ayrı başlıklara bölme konusunda) size yardımcı olabilirim!?

Başarılarınızın devamını temenni ederim.
Yeni kuraldan haberim yoktu, yardım talebiniz için de teşekkür ederim, çok naziksiniz. Beni tanıyan tanır, bilgi paylaşmayı çok severim, fakat açılan başlıkları takip edecek zamanım yok. Mümkünse başlığımı bölmeyin, ya da istiyorsanız bölün, kurallara karşı gelemem zaten.

Saygılarımla... envor

Eski 09-09-2013, 16:07   #113
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Topraksız tarımla ilgili yazılarınızı bazen tekrar tekrar okurum. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Bonsai konusunda çok acemiyim. Maratona katılıyorum ama antrenöre ihtiyacım var.
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...2016/32606.htm

Antrenörüm olmak isterseniz buyurun. İyi bir öğrenciniz olacağımdan emin olabilirsiniz.

Selamlar... Saygılar...
Sayın vetman996, rica ederim ve de teşekkürler, güzel sözleriniz için.

Bonsai maratonuna katılmakla iyi etmişsiniz, lakin hastalık seviyesine getirmeyin, sonra pişman olursunuz.

Antrenörlük işine gelince, hiç beceremem, ki kendi işime aklım ermez, sizin işinize nasıl erdireyim. Fakat tavsiyede buluna bilirim.

İlk olarak; adayınızı sığ büyük bir saksıya iyi bir karışım toprak ile dikin ve kontrollü büyümesi için ona zaman tanıyın ve kendinize daha kolay bonsai olabilecek bir kaç aday edinin, biraz tecrübe kazanın, daha sonra mavi ladininizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Bonsai çalışmalarına katılmayı kesinlikle ihmal etmeyin, hatta 15 eylülde İzmir Bonsai Topluluğunun bir toplantısı var. Gelebiliyorsanız oraya gelin ve atölye ortamında kendinizi yetiştirin.

Elinizi korkak alıştırmayın, çok okuyun, çok ağaçla çalışın. Ne kadar çok hata yaparsanız, o kadar iyi işler çıkaracağınıza inanıyorum. Hatalardan ders almak kaydı ile ama.

Dediğim gibi, sevgi işi bu, sabır ve disiplini de yanınıza aldınız mı, çok güzel çalışmalar yapacağınıza inanıyorum.

Saygılarımla... envor

Eski 11-09-2013, 22:49   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2013
Muhteşem çalışmalar, güzel sonuçlar, tebrikler sn envor, biz; toprakla yeni haşır neşir olan bizlere ilham oluyorsunuz.

15 Eylül 2013 İzmir Bonsai Topluluğu toplantısı nerede olacak ve nasıl katılabiliriz acaba?

envor beğendi.
Yusufcanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 11:45   #115
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Galeri: 1
Merhabalar
Sn Envor çalışmalarınız çok başarılı buluyorum,deliceler hakkında bir öneride bulunmak istiyorum. Bana göre taç kısmı yukarıya doğru geliştırmeyıp , yana doğru aşağı doğru özellikle yarı şelale , eğitim etseniz daha heybeti durur diye düşündüm.
Selamlar

tourkana ve envor beğendi.
zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 13:08   #116
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Envor , şu ağacın modeline ne dersin , biraz karaladım Alternatiflerin arasında olsun derim bu modelden sıkılırsan

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (16.5 KB, 162 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 20:24   #117
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Envor , şu ağacın modeline ne dersin , biraz karaladım Alternatiflerin arasında olsun derim bu modelden sıkılırsan
Sayın tourkana; öneriniz için teşekkürler, fakat artık o şekli vermem imkansız Zamanımı ve enerjimi diğer adaylarım için kullanmam gerekiyor.

Şekil A ve B de görüldüğü gibi

1.jpg

2.jpg

Eski 13-09-2013, 20:54   #118
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sen enerji ayıramadıklarını bana gönder bende enerji bol ))

envor ve Yusufcanik beğendi.
Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 21:26   #119
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Seni de yormak istemem ki, değerli Ferit ))

Eski 13-09-2013, 23:53   #120
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Ne demek Değerli Envor, biliyorsun ben yorulmam kolay kolay sıkıntı yok yani

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024