agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=360)
-   -   Yediveren Limon (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15142)

TELAŞ 21-07-2007 12:37

Yediveren Limon

:rolleyes: Arkadaşlar Ben yeni üye oldum bütün üyelere merhaba herkese kolaygelsin ben yediveren Limon hk uzun süredir bilgi edinmeye çalışıyorum ama bir türlü internet üzerinden doğru anlaşılabilir net bir bilgiye ulaşamdım sizlerden bu konuda tecrübe ve bilginizden faydakanmak isterim şimdiden teşekkür ederim. Sayılarımla

cey_cey 22-04-2009 11:39

yediveren jumbo limon

3 Eklenti(ler)
limonumuz yediveren olup yılın 12 ayı üzerinde meyvesi olmaktadır bir meyvenin ortalama agırlıgı 1 kg gelmektedir ve bir meyveden 300ml ile yarım litre limon suyu alınmaktadır siz degerli arkadaşlarla bu meyveyi paylaşmak istedim umarım hoşunuza gider

Süha Şendoğan 22-04-2009 14:52

Sevgili Cey Cey,
Tohumdan yetiştirmeğe elverişlimi acaba?
Balkonda yetiştirebilirmiyiz

cey_cey 23-04-2009 11:57

sn turco tohumdan yetiştirmeye uygun degil elimde bulunan anaçtan üretim yapıyorum
balkonda yetiştirmeye uygun.
elimde bulunan anaç 30 yaşında ve boyu 2 metre bodur cinstir ve olgunlaşmış meyvenin ortalama agırlıgı 1 kg dir

izzeterisen 23-04-2009 12:41

Turunç üzerine aşı yapma imkanınız var mı? Ben da bahçeme dikmek isterim bu limonu.

some_at 23-04-2009 12:53

Bu limonu eskiden iskenderun yerel gazetesinde görmüştüm.

züleyha 23-04-2009 13:38

Sayın cey_cey jumbo olup olmadığını bilmiyorum ama yaklaşık bir buçuk ay önce bir adet yediveren limon fidesini evimde balkona saksıya diktim. Bakımı ile ilgili çok bilgi sahibi değilim. Bu konuda bana tavsiyelerde bulunabilir misiniz acaba?

nariçi 23-04-2009 13:38

Ben normal yediveren dikmek isterim. Bu ticari işletmeler için ekonomik. Hatay yöresinde yediveren normal limonlar var. Bu daha çok ekzotik süs limonu olarak güzel olur.

cey_cey 24-04-2009 11:12

sn züleyha yediveren limonunuz için en güzel bakım yöntemi alt gövdesinde bulunan veya çıkacak olan dalları budamanız olur organik gübrede kullanırsanız daha güzel ve hızlı gelişim saglayacagından eminim

cey_cey 24-04-2009 11:21

sn nariçi size katılıyorum ama belirmiş oldugum limondan çıkan suyuda hafife almamak gerekir ortalama yarım litre su çıkmakta olup yediveren oldugunuda hesaplarsak ticari boyutu yüksek benim bu limonla ilgili düşüncem bahçe kurup organik limon suyu üretimi gerçekleştirmek bunu yerli limonla yapmamız pek mümkün degil ayrıca marketlerde satılan limon sularının yüzde seksanı kimyasal benim bahçemde bulunan limondan bir yıda 500. 600kg limon almaktayım bir limondan 400 ml limon suyu çıktıgına göre bir fidandan alacagınız limon suyu oranı hafife alınmayacak kadar yüksek bu şekilde bir proje yapılarak yüksek gelir elde etmek mümkün

cey_cey 24-04-2009 11:24

sn izzeterisen bu yıl aşı ve çelik yöntemi ile üretim yapılmıştır

cey_cey 29-04-2009 12:01

yediveren jumbo limon

2 Eklenti(ler)
yediveren cinsi jumbo limon

Eklenti 75371

Eklenti 75372

bulik 30-04-2009 07:59

merhaba
ağacın da resmi var mı

cey_cey 28-05-2009 11:17

yediveren jumbo limon

3 Eklenti(ler)
Eklenti 82074

Eklenti 82075

Eklenti 82076

Oğuzhan 28-05-2009 16:29

Maşallah çok güzel.Yanında çay kahve içmek ne güzel olur.:)
Bu fidandan edinmek lazım.

cey_cey 31-05-2009 11:18

yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün

cey_cey 10-07-2009 13:12

geçen hafta jumbo limonun kabugundan reçel yaptırdım tadı çok güzel oldu kabugu kalın oldugundan reçel yapmaya uygun deneyelim dedik ******* denemişiz çok güzel oldu

cey_cey 15-07-2009 14:32

tohumdan deneme yaptım bir meyveden ortalama 80 adet tohum çıkıyor şu anda tohumdan çıkan fidelerin boyu 10 cm civarında bakalım aynı ürünü alabilecekmiyiz deneyip görecegim

marner 26-07-2009 12:38

Herkese selamlar,
bu tür limonları İtalya da Amalfi bölesinde yetiştiriyorlar ve o tadına doyulmaz Limoncello'yu üretiyorlar, gördüğümde inanamamıştım, üzüm asmaları gibi askıya almışlardı
limonları doğruca denize bakan dik yamaçlarda.
Cey cey bu bilgiye sonsuz teşekkürler en kısa zaman da bu fidandan edinip bahçeme
dikeceğim, kim bilir belki ülkemizde de İtalya gibi bu limonu ve ürünlerini üretme fikrini ateşleyebiliriz.

izzeterisen 29-07-2009 16:32

Sn.cey_cey bu limon, normal limon tadında değil mi?

izzeterisen 30-07-2009 08:18

Tadını tatlımsı bir tatta demişsiniz o nedenle sordum. Mutfaklarda kullandığımız limon bildiğimiz limon tadıdır. Örneğin interdonato limon gibi mi?

cey_cey 30-07-2009 08:48

limonlar: Değişik asitler farklı tatlardadırlar. Ekşilik asidin miktarı ve çeşidinin yanı sıra gıdanın diğer bileşenleri özellikle şekerlerin varlığı ile de ilgilidir.bazı limonlar agıza alınmayacak kadar ekşidir bazılarında ise şeker oranı biraz daha yüksektir jumbo limonda şeker oranı orta degerlerde oldugu için çok ekşimsi bir tadı yoktur

isolet 28-10-2009 17:37

1 Eklenti(ler)
Sayın cey ceyin gönderdiği fidemin son hali yazın bakamadığımdan biraz şimdi yavaş büyüyor. Birde yapraklarının 2 tanesinde çok açık sarılanma noktalaşma gibi birşeyler oluştu onlar ne acaba bilen var mı?

Eklenti 111940

isolet 07-11-2009 16:25

Yapraklarındaki sararma sadece 1 yaprakta idi ama şimdi artmaya başladı. Yeni çıkan yapraklarda da tek tük görülüyor. Neden acaba?

cey_cey 21-11-2009 21:52

cevap

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 528967)
Yapraklarındaki sararma sadece 1 yaprakta idi ama şimdi artmaya başladı. Yeni çıkan yapraklarda da tek tük görülüyor. Neden acaba?

sn isolet her hangi bir gübre kullandınızmı kullandıysanız hangi gübre ttürü

copur 09 22-11-2009 22:18

1 Eklenti(ler)
Bu ağaç jumbo limon mu? Sahibini bulup soramadım. Sahibini bulursam meyvenin bir fotoğrafını net çekebilirim.

bynpol 22-11-2009 23:30

bu ağaçtan geçen gün Ankamoll migroz yanındaki koçtaş ta gördüm.Hiç görmemiştik bu kadar büyüğünü.Hatta oğlum anne buna hormon vermişler baksana bu kadar büyük limon olur mu dedi.Dalların bu büyüklükteki bir limonu nasıl taşıdığını merak ederek epey bir incelemiştik ağacı.Demek ki varmış ve hormon vermemişler :))

cey_cey 23-11-2009 19:17

altıntop

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 (Mesaj 536357)
Bu ağaç jumbo limon mu? Sahibini bulup soramadım. Sahibini bulursam meyvenin bir fotoğrafını net çekebilirim.

sn copur resmini çektiginiz limon gördügüm kadarıyla altıntop türü bizim üretmiş oldugumuz jumbo limonun meyve agırlıgı en düşük 700 gram ve 1 kg arası meyveleri vardır ve kesinlikle hormon vb besleyiciler kullanılmamıştır tamamen dogaldır eger meyvelerini yakından çekebilirseniz daha net konuşabilirim

gulsen cucu 23-11-2009 23:52

obez limon

3 Eklenti(ler)
selam arkadaslar bir limon agacım resimde görüldügü gibi ilginc bir limon yaptı bunun sebebini ögrenmek istiyorum bilenler varsa paylasırsa sevinirim...

cey_cey 25-11-2009 20:17

bütün agaçmı böyle yoksa sadece bir adet meyvemi bu şekli aldı

sinaninci1 26-11-2009 03:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey (Mesaj 434236)
yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün

Sayın cey cey
Yalova'da jumbo limon fidesi var, fakat kalın kabuk, sizinkide öğlemi, resimde
ince kabukmuş gibi gözüküyor ama emin olmak istedim
Saygılarımla

gulsen cucu 26-11-2009 16:13

*** teşekür ederim ilginize bir iki tane böyle bozuk var acaba yer altı gübresi atmıştık omdanmı olduki diyede merak ediyorum alında birde o agaca biz bir dalına klamentin aşısı yapmıştık bu yıl meyve verdi klamentin acaba bize isyanmı ediyor diyorum

cey_cey 26-11-2009 17:11

jumbo limon

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 (Mesaj 537701)
Sayın cey cey
Yalova'da jumbo limon fidesi var, fakat kalın kabuk, sizinkide öğlemi, resimde
ince kabukmuş gibi gözüküyor ama emin olmak istedim
Saygılarımla

sn sinaninci evet benim üretiklerimde kalın kabuk hatta ben bu sene anneme kabugundan reçel yaptırdım harika tadı oldu kabuk yapısı agaç kavununa benzemektedir

cey_cey 26-11-2009 17:38

nedenleri

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulsen cucu (Mesaj 537868)
*** teşekür ederim ilginize bir iki tane böyle bozuk var acaba yer altı gübresi atmıştık omdanmı olduki diyede merak ediyorum alında birde o agaca biz bir dalına klamentin aşısı yapmıştık bu yıl meyve verdi klamentin acaba bize isyanmı ediyor diyorum

pH düşüklüğü,
Aşırı kuraklık.

Çözümü
Kireç kapsamı düşük topraklarda topraktan Borax uygulanması,
Kireç kapsamı yüksek, aşırı kurak ve yağışlı yerlerde eriyik halde yapraklardan Borax uygulanması

**** sizinde bahsettiginiz gibi klementin isyanlarda

cey_cey 30-11-2009 16:50

jumbo limon diger altıntop limona benzemektedir ancak jumbo limon daha iridir bir tanesi yaklaşık 1 kg gelmektedir ispatı resimlerde mevcuttur bunu yazmamın nedeni bazı arkadaşların altıntop limonu veya amerikan limonu diye belirtigi limonlarını şimdi jumbo limon diye degiştirmesidir jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur ayrıca jumbo limonun yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün adeta 12 veren misali ben tekrardan elinde olan fidanın jumbo limon oldugunu iddaa eden arkadaşlar lütfen tartılmış bir adet limon resimi siteye ekleyiniz saygılar

cey_cey 30-11-2009 20:31

jumbo limon

1 Eklenti(ler)
buda kasım ayı fotosu

copur 09 01-12-2009 16:24

Kimler iddia ediyor?

idris şenol 01-12-2009 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey (Mesaj 538909)
jumbo limon diger altıntop limona benzemektedir ancak jumbo limon daha iridir bir tanesi yaklaşık 1 kg gelmektedir ispatı resimlerde mevcuttur bunu yazmamın nedeni bazı arkadaşların altıntop limonu veya amerikan limonu diye belirtigi limonlarını şimdi jumbo limon diye degiştirmesidir jumbo li,monun üretimi yanlızca ordudaki arkadaşlarda ve bende mevcuttur bunu orduya kazandıran bizzat benim ama diger arkadaşlardada mevcuttur ayrıca jumbo limonun yılın 12 ayı üzerinde meyve görmeniz mümkün adeta 12 veren misali ben tekrardan elinde olan fidanın jumbo limon oldugunu iddaa eden arkadaşlar lütfen tartılmış bir adet limon resimi siteye ekleyiniz saygılar

sevgili cey cey bende sizin bahsettiğiniz limon fidanından temin etmek isiyorum ANNEM limonu çok seviyor her seferinde limon al liman al tekrarı ve benim unutmam bu tür yedi veren limon ağacına yönelti bana
fidan konusunda yardımcı olurmusunuz:)

cey_cey 01-12-2009 21:03

jumbo limon

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 (Mesaj 539292)
Kimler iddia ediyor?

sevgili copur bunu açıklamak yakışık almaz

Mutlu Kutlu 01-12-2009 22:20

Sn. cey cey,

Burası genel yazışmalara açık bir alan, Başlığı sizin açmanız benim veya bir başkasının yazmasına engel teşkil etmiyor.

Ortaya bir laf atıp, sonrada bunu açıklamak yakışık almaz demekle ucuz kahramanlık yapmakta hiç yakışık almaz.

Açık açık daha önce tropiksera.com da amerikan limonu olarak isimlendirdiği narenciye türünü, sonradan jumbo limon olarak değiştirmiş diyebilirdiniz.
http://www.tropiksera.net/tropikmeyveler/id6.htm

Yukarıdaki linkte önceden amerikan limonu diye belirttiğim, sonradan jumbo limon olarak değiştirdiğim limon çeşitine ait yeni çiçek, meyve tutum aşaması ve yeşil ile sararmış hallerinin yakın çekim fotoğrafları var.

Bu resimlere bakarak limon çeşitinin altıntop diye isimlendirdiğiniz limon çeşitiyle bir alakası olmadığını görmeniz gerekirdi.

Jumbo limon tarafınızdan isim tescili yapıldı ise bunu belgeleyin. jumbo limonun mucidi benim diye ortada dolanmanın terbiyeyle ilgi ve alakası olduğunu sanmıyorum.

Amerikan limonu ismi üreticinin yakıştırması bir isimdi. Jumbo limon başka birinin yakıştırması.

Google ye girip taratınca ne amerikan limonu nede jumbo limon olarak kesin bir kaynak bulunmuyor. Mutlaka latince bir ismi vardır, bunu araştırmak yerine durduk yere birilerini tırmalamayın derim.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey (Mesaj 539426)
sevgili copur bunu açıklamak yakışık almaz

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024