agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2008, 20:41   #361
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Merhabalar,

Sayın MSaygın,

Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi ağaçların anaçlarından sürgünleri olup olmadığını ögreneceğim birde ağaçların yaşlarını. Sonra aklıma takılanları sizlere sormaya devam ederim.

Tabii birde iş kayınpederimi ikna etmeye bağlı. Çünkü istanbulda evde yetiştirdiğimiz kamkatımızın meyvelerini görünce " Bunlar mı yeniyor kime yeter bunlar" şeklinde yorum yapmıştı.

Yardımlarınız için saolun..

Beyaz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 06:27   #362
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Rica ederim.Yeriniz varsa yeni ağaçlar dikseniz, hem kayınpederiniz kolay ikna olur, hem de aşı konusunda daha rahat edersiniz

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 19:18   #363
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qasto Mesajı Göster
Evet okuduğum kadarıyla malesef olmayacaklar. Ama olsun yetiştirip yaşatmak bile yeter bana. Aşılamak gerekiyormuş sanırım ama bunu becerebileceğimi sanmıyorum. Sağlık olsun. Yaşasınlar yeter...
Kumkat tohumundan üretilen bitkilerin ne olduğu konusunda bilginiz var mı?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 19:26   #364

izzeterisen's Avatar

Selamlar,
Benim de kamkatım var.
Kamkatın astım hastalığına iyi geldiği yolunda dedikodular duydum. Bahçemdeki kamkat meyvesinden bu nedenle çok isteyen oldu.
Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı?

Eski 08-03-2008, 19:38   #365
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Kumkat tohumundan üretilen bitkilerin ne olduğu konusunda bilginiz var mı?
Kumkat çekirdekleri türüne doğru, kumkat çekirdeği ekerseniz yine kumkat ağacınız olacak.Ancak meyve vermesi 3-4 seneyi bulabilir.
Astım konusunu ne okudum ne duydum, bilemiyorum.Şeker hastalarının aradığını, yediğini okumuştuk ama onda da bir başka narenciye meyvesinden daha fazla yardımı olacağını sanmıyorum

Eski 10-03-2008, 10:28   #366
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Kumkuat çekirdeği ile ilgili birşey sormak istiyorum. Benim kumkuat ağacının meyvelerinin içinden kocaman çekirdekler çıkıyor. Başka bir tanıdığımın kumkuat meyvelerinde hiç çekirdek yok. Bunun nedeni türü ya da kalitesi ile ilgili olabilir mi?

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 15:58   #367
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Merhaba arkadaşlar, kamkat meyvesini topladıktan sonra meyve sapı dalda kalıyor. Bu meyve saplarını kesmelimiyiz.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 16:04   #368
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Size bir zararı yoksa kalsın o kendisi atar.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 16:38   #369
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Teşekkürler Selahattin bey.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 16:36   #370
Ağaçsever

Sayın M.Saygın

Osmaniyede kamkat ve yeşil limon dikmek için karar verildi.

Acaba ağaçları nereden almamı tavsiye edersiniz 5 tane falan dikilmesi düşünülüyor. Birde hangi cinsi dikmemi tavsiye edersiniz.

Simdiden saolun..

Bu konuda sizi ileride de çok rahatsız edecekmişim gibi görünüyorum. Simdiden sabrınıza teşekkürler.

Eski 16-03-2008, 19:52   #371
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Beyaz Kartal beni istediğiniz kadar rahatsız edebilrsiniz, bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım

Ben olsaydım, toplam 5 ağaç hakkım olsaydı, 2 adet oval kumkat, 2 adet Meyer limon, bir de Interdonato (Enterdonat ya da kütdikeni de deniliyor burada) tipi limon ekerdim.Meyer limon daha önce meyve veriyor, o bittikten sonra Enterdonat'ın meyvelerini alırsınız

Biz de fidan üretiyoruz ama hazırda satış için fidan yok ne yazık ki.

En doğrusu kendi çevrenizdeki fidanlıklardan temin etmek ağaçları.Kumkatı değil ama limonları Osmaniye'de kolayca bulabilirsiniz.Kumkat içinse sitemizdeki eski ilanları takip edebilirsiniz.

Selamlar,

Eski 16-03-2008, 19:53   #372
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Yazmayı unuttum, yeşil limon nedir tam bilmiyorum açıkçası.Eğer Lime türlerindense, Osmaniye'de dışarıda kolay kolay yaşatamazsınız Lime çeşitlerini.Saksıda büyütüp, don zamanları iç mekana almak gerekir.

Eski 16-03-2008, 19:57   #373
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Kumkuat çekirdeği ile ilgili birşey sormak istiyorum. Benim kumkuat ağacının meyvelerinin içinden kocaman çekirdekler çıkıyor. Başka bir tanıdığımın kumkuat meyvelerinde hiç çekirdek yok. Bunun nedeni türü ya da kalitesi ile ilgili olabilir mi?
Benim kumkatım da çekirdekli ama her meyveden illa çekirdek çıkmıyor, bazıları da çekirdeksiz.Tür olarak tamamen çekirdeksiz kumkat türleri var yurtdışında, öyle bir kaynaktan, çekirdeksiz bir cins de olabilir.
Döllenmesi ile ilgili falan olabilir mi acaba, ben de tam bilemiyorum açıkçası

Eski 16-03-2008, 21:28   #374
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Yazmayı unuttum, yeşil limon nedir tam bilmiyorum açıkçası.Eğer Lime türlerindense, Osmaniye'de dışarıda kolay kolay yaşatamazsınız Lime çeşitlerini.Saksıda büyütüp, don zamanları iç mekana almak gerekir.
Sayın M.Saygın,

Bilgiler için saolun. Acaba Kamkat ı Çukurova Uni. den bulabilirmiyiz?

Yeşil Limon dediğim evet Lime dı. Dona karşı koruma şansımız olmayabilir. O zaman ondan vaçgeçmemiz gerekiyor gibi.

Teşekkürler..

Eski 17-03-2008, 09:08   #375
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba,

Tabi kumkatı üniversiteden de bulabilirsiniz ama onlar erken diye dışarıya satışa başlamamışlardı, en iyisi sormak, belki sezonu açmışlardır

Selamlar,

Eski 09-04-2008, 10:31   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Arkadaşlar hepinize merhaba ben de foruma yeni katılıyorum.
Hafta başında Yusuf USTAOĞLU beyden 4 arkadaş Kumkat ve Calamondin aldık şu an Ankarada yaşıyorum ve Ankara şartlarında oda içerisinde mi balkondamı bakmalıyız veya balkon çıkarma zamanı açısından bilgi verebilecek varmı.
Ayrıca gübre konusunda Yusuf bey ayda bir 1 aspirin öneriyor. Sitede ise gübreleme konusu ile ilgili Mehmet SAYGIN bey ve Selahattin YILMAZ bey yorumlarda bulunmuşlar kesinlikle doğru ve faydalı ancak biz anlamayanlar olarak şundan şu kadar şu aralıklarda şeklinde yardımcı olurlarsa çok sevineceğiz. 4 arkadaş da merak içerisindeyiz.

hiberix01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 11:09   #377
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ben kendi calamondinimi dün balkona çıkardım.Bu tarihten sonra Ankara'da dondurucu soğuk olmaz diye düşünüyorum

Gübreleme konusunda en fazla yapılan yanlışlık , bitki hemen gelişsin çiçek açsın diye yapılan aşırı gübre uygulamalarıdır.

Benim tavsiyem bitki bir 15-20 gün kendine gelsin Ankara havasına alışsın sonra da dengeli sıvı gübrelerle (15-15-15) gübreleme yapmanız.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 11:50   #378
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

denizakvaryumu haklı ancak ben yine de (15-15-15) gibi dengeli sıvı gübre yerine, azot oranı yüksek, fosfor oranı düşük bir gübre bulabilirseniz onu kullanmanızı tavsiye ediyorum
Yani gübre satıcısına böyle sorabilirsiniz ya da bahsedilen 15-15-15 rakamlarınından ilkinin daha yüksek, ikincisinin ise daha düşük olmasına dikkat edin.
Alacağınız gübrenin iz elementler de içermesine dikkat etmeyi de unutmayın.

Eski 22-04-2008, 15:08   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Kamkat bu tarihden sonra çiçek açarmı, meyve verebilirmi

hiberix01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 09:10   #380
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Kamkat bu tarihten sonra çiçek açar, aslında çiçek açma dönemi şimdi zaten, şimdi ve önümüzdeki yaz.

Ben malesef tüm meyvelerimi, reçel yaparken mahvettim Bilmeden reçel yapmaya kalkarsan kendi kendine, olacağı budur tabi

Reçelden önceki mutlu günlerinde görülüyorlar;

Bu arada uzun zaman inat ettim, kumkat demek için ama artık vazgeçip ben de kamkat diyeceğim

Denizardacan beğendi.
Eski 23-04-2008, 10:00   #381
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Ben burdayım diyorlar.Reçelide güzeldir .

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 12:01   #382
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Bu kumkuatların akibeti ne olacak ¿¿¿

Sevgili doğa sever dostlarım. Yaklaşık 25 gün önce almış olduğum kumkuatlarım geldiğinden beri hiçbir reaksiyon vermediler. Yani ne yeni bir yaprak verdiler ne bir tomurcuk. Fakat bir tek yaprakta dökmediler. Nerdeyse kendi kendime yapma çiçek **** yapma bitki mi aldım diyecek kadar oluyorum. Fidanlarımı **** fide (bilmiyorum) geldiklerinden 20 gün sonra yani 5 gün önce birini hümik asitli su ile diğerinide 15-15-15 (npk) gübre ile suladım. Kendileri balkonda duruyorlar ve geldiklerinden beri 20c (derece) nin altında kalmadılar tüm gün güneş alıyorlar. Hatta bazen fazlamı güneşe maruz kalıyorlar diye şüphe dahi ediyorum. Aşağıda resimlerini ekledim. Fotoragraflara aldanmayın akşamüstü çektim yani güneş problem değil.

Eklenen Resimler

Denizardacan ve bin453 beğendi.

Düzenleyen Özhan : 23-04-2008 saat 12:54
Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 12:56   #383
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Karaçalı, bir şikayetleri yoksa kendinize dert etmeyin, yerlerine alışıyorlar şimdi onlar
Hümik asitli su, NPK gübrenin yerini tutmaz, diğer ağacınızı da NPK gübre ile besleyin.Bir de tam gün kuvvetli güneş alıyorlarsa orada, çok sert güneş gelen saatlerde perde gibi bir şeyle gölgelerseniz daha iyi olur.
Güle güle büyütün.

Eski 23-04-2008, 13:25   #384
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

İkisinede aynı uygulamayı yapmadım. Aslında bir bakıma deney yapıcaktım kendimce hümik asitli olan la 15-15 npk lı olan arasındaki farkı görmek için. Hümik asitle 5 gün önce sulanmış olan npk ile sularsam ağır gelmesinler. Başımıza iş açmayalım sonra

Eski 24-04-2008, 09:27   #385
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bence de yerlerine alışıyorlar, benim kamkatlarım da geldiğinde yerine alışana kadar, birkaç yaprağını ve meyvesini döktü. Geçen ay 15 gün ara ile sıvı organik gübre verdim. Şimdi baya bir yeni yaprak vermiş durumdalar. Çiçeklenmesini büyük bir merakla bekliyorum. Bu sıcak havalarda susuz da kalmamaları önemli.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 09:38   #386
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

keşke resimlerini koysaydınız. Bu formun en sevdiğim tarafı bu resimli paylaşımlar. Başkalarının balkonlarında aynı bitkileri görünce yani benim balkonumdakilerinin aynısını çok keyif alıyorum.

Eski 30-04-2008, 17:17   #387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Arkadaşlar, kumkat için çiçek açma ayı galiba ama benimkinde hiç çiçek yok. Ayrıca hala üzerinde bir sürü (genellikle hala yeşil) meyve var. Bu durumla ilgili deneyimi olan varmı? Meyveler tamamen olgunlaşsın diye bekleyecekmiyiz yoksa çiçek oluşması için belli dönemde meyveler toplanacakmı?

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 19:31   #388

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fixture Mesajı Göster
Arkadaşlar, kumkat için çiçek açma ayı galiba ama benimkinde hiç çiçek yok. Ayrıca hala üzerinde bir sürü (genellikle hala yeşil) meyve var. Bu durumla ilgili deneyimi olan varmı? Meyveler tamamen olgunlaşsın diye bekleyecekmiyiz yoksa çiçek oluşması için belli dönemde meyveler toplanacakmı?

Muğlada Haziranda çiçekleniyor (bahçemdekiler)
İç mekanda bilmiyorum.

Eski 30-04-2008, 21:22   #389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fixture Mesajı Göster
Benimkiler de daha açmadı. (Bursa) Üzerlerinde bol miktarda meyve var. Geçen sene Mayıs ve Temmuz ayında iki defa açtılar. Geçen sene meyveleri topladım. Bu sene çiçek ve meyveyi birlikte fotoğraflamak istiyorum. Bunun için meyveler çiçek açana kadar kalacak.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 13:06   #390
Yeni Üye

sakızcı ciftlik's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2007
fidan yokmu satan bunu bende alayım bi tane ya

sakızcı ciftlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024