agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2008, 00:40   #301
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Hafta sonu Eminönü'de "Fortunella japonica" cinsi kumkuat gördüm. Çok güzel yuvarlak formdaydı. Bir sürü de meyve vardı üzerinde. Boyu 60-70 cm. kadardı. Fiyatı 120 YTL'di. Peşin 90 YTL 'ye indi. İtalya'dan ithal edilmiş.

Sadece öğleden sonraları güneş alan bir mekana yerleştireceğim için cesaret edip alamadım. Güneş isteğinin fazla olduğunu önceki sayfalarda okumuştum. Sizce yarım gün güneş yeterli olur mu? Fiyat uygun mu?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 09:28   #302
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
zenfree, turunçgil ağaçları 6-8 saat kadar güneş alsalar sağlıklı şekilde büyüyebilirler.Kamkatın fazla güneş alması daha fazla meyve vermesi ve bu meyvelerin daha kaliteli olmasını sağlar ama 6 saat yeterli.Fotosentez yapmaları için tam güneşe de ihtiyaç duymuyorlar, hafif gölgeli bir ortamda da sağlıklı olarak fotosentez yapabiliyorlar.

İthal ağaçların fiyatı o düzeyde, gerçekten güzel bir ağaçsa ben olsam alırdım

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2008, 14:45   #303
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bilgiler için çok teşekkür ederim, benimkinin meyveleri sarı turuncu olmaya yakınlar. Günde 2-3 saat sabah güneşi alıyorlar. Heyecanla bekliyorum bakalım meyvelerin tam olgunlaşmasını. Bir de üzerinde çok fazla meyvelerini tutarsak gelecek sene fazla meyve vermez diye okumuştum. Arada bir verilecek aspirinli suyu da unutmayın bence.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 17:51   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Zenfree, Ben geçen hafta sonu Eminönü'den ithal bir kumkuat (Fortunella Margarita)aldım. 110 ytl isterdiler sıkı pazarlık sonrası 80 ytl'ye anlaştık. yaklaşık 70 cm boyunda, formu iyi ve üzerince 40/45 adet, yarısı sararmış meyve var.

Forumun kumkuat ile ilgili bölümünü başından bir daha okudum. Gübreleme için değişik görüşler var. Biraz daha araştırıp bir formül uygulayacagım.

Benim de sorum şu; acaba ithal bitkiler için (İtalya'dan gelmiş) daha farklı bakım ve gübreleme gerekirmi? Deneyimi olan arkadaşlardan fikir rica ediyorum.

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 18:43   #305
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Galeri: 12
Kumkuat 'ı olan arkadaşlara bir sorum olacak :
Kumkuatın meyvesi yeşilkenmi yenir , yoksa portakal gibi sararmasını beklemelimiyiz ?
Neden sordum derseniz ;
Yeşilken yediğimde kabuk ve iç kısmı yumuşak ve tatlı idi , diğer meyvelerini
sararmaya bıraktım ancak kabuğu çiğnenemiyecek kadar sbirertleşmiş ve ekşimişti.
Cahilliğimi bağışlayın , bu ilk defa yediğim bir meyve .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 23:01   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kumkuat 'ı olan arkadaşlara bir sorum olacak :
Kumkuatın meyvesi yeşilkenmi yenir , yoksa portakal gibi sararmasını beklemelimiyiz ?

Kumkuatları yemekten çok seyretmesi daha lezzetli. Çünkü çiçek açtıkları anda bile üzerlerinde meyveler oluyor. Sarı halleri portakal lezzetinde ve tatlı. (en azından benimkiler) Meyvelerin çekirdeklerini yedikten sonra da saksıya ekiyorum. Şu anda geçen seneki çekirdeklerden oluşan üç adet fidem var. Büyürlerse aşılamam gerekecek

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 01:07   #307
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Eyüp bey ' ciğim Kumkuat bana yaz sonu gibi gelmişti , üzerinde 6 adet meyvesivardı , bu yüzden çiçeklerini göremedim inşallah bu baharda şöyle bir gazverirde büyümeye başlar bol bolda çiçek açar .
Bu bahar benim için çok farklı olacak , çünkü kışa girerken iki adet Trabzon Hurması bir adet kumkuat , iki adette Feiko diktim .Ayrıca geçen kış diktiğim yol Hatmisi ağacının güle benzer güzelim çiçeklerini de görmek benim için Kasım ayının
en güzel olayıydı .Sevgilerimle.

Eski 26-01-2008, 01:18   #308
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fixture Mesajı Göster
Zenfree, Ben geçen hafta sonu Eminönü'den ithal bir kumkuat (Fortunella Margarita)aldım. 110 ytl isterdiler sıkı pazarlık sonrası 80 ytl'ye anlaştık. yaklaşık 70 cm boyunda, formu iyi ve üzerince 40/45 adet, yarısı sararmış meyve var.
Sayın Fixture sanırım ben türünü yanlış anladım. Sizin tarif ettiğiniz ağaç kesin benim ağacımdı. Bana 90'a satamayınca size 80'e satmış olmalı. Ağacınız bol çiçekli bol meyveli olur umarım.

Sayım MSaygın, açıklamalarınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda gidip almaya karar verdim. Tabi ki 80 YTL'ye.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2008, 14:00   #309
Ağaç Dostu

Zenfree arkadaşa; Muhtemelen öyledir.. Akşam saatlerinde biraz daha "insaflı" oluyorlar. 2"Akşam pazarı" olayı galiba. Dilerim sen de uygun fiyatla alırsın.

Eski 28-01-2008, 11:33   #310
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Benim bildiğim sarı olunca yendiği, daha önce yurt dışından gelmiş 1-2 kumkuat meyvesi yemiştim sarıydı rengi ve tadı ekşi tatlı arası güzel bir tatdı. Yeşilken denediğimde ise acı ekşi bir tadı vardı. O zaman tam olgunlaşmamıştı zannedersem. Belki sizinki yeşilken olgunlaştı, hani bazı meyveleri karpitlerler ya kabuk yeşil ve meyve olgunken, sizinki de o hesap olabilir...

Eski 28-01-2008, 11:46   #311
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Kamkat meyveleri iyice sarardıktan sonra yeniliyor, yeşilken oldukça ekşi ve ham.Sarardıkça, içi yine ekşi kalacak ama dış kabuğu tatlanacak.Kamkatı yerken püf nokta, hemen yutmadan, uzun uzun ağzınızda çiğnemek.Böylece kabuğun tadını iyice alacaksınız ve tatlı/ekşi tat karışması tam olacak Gerçekten de benim en sevdiğim turunçgil lezzeti oldu diyebilirim.

eyüp1, çekirdeklerden çıkacak fideleri aşılamanız gerekmeyecek.Şu mesajı okursanız biraz daha detaylı bilgi var.

Selamlar,

Eski 07-02-2008, 13:08   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2008
Merhaba Arkadaşlar Kamkat Isteyenler Forumdan Bana Ulaşabilir

MUHİT01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 21:36   #313
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Teşekkürler, MSaygın.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 11:51   #314
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Bizim kumkuat

Merhabalar,

Baktım herkes meyveli agaçlarını paylaşıyor bende bizim kumkuatın fotograflarını eklemek istedim.Geçen gün en büyük meyvemizi temizlikçi ablamız düşürmüz bize yedik sayın M.Saygın ın dedigi gibi ağızda bekletince güzel bir aroma bırakıyor.

Sevgiler,

Eklenen Resimler

Beyaz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 13:04   #315
Yeni Üye

işte sizin alacağınız kamkatlardan kendi evimdeki bir köşeden örnek
Kamkat Almak Isteyenler Forum Dan Ulaşabilir Arkadaşlar Bakimi Ile Ilgili Bilgileride Yaninda Gönderecem

Eklenen Resimler

Eski 09-02-2008, 13:15   #316
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Beyaz Kartal, aman başına bir şey gelmesin, çok sağlıklı duruyor ağacınız, güle güle büyütün

Eski 09-02-2008, 13:34   #317
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Sayın Msaygın , 308 deki mesajımda anlattığım durumun açıklaması ne olabilir ?
Kumkuat ' ın cinsinden olabilir mi ?

Eski 09-02-2008, 13:54   #318
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba Oyaman,
Sizin durumunuzu tam olarak bilemiyorum, yalnız turunçgil meyveleri sıcak ve güneşle lezzetleniyorlar.Kumkat ne kadar sıcak bir iklimde yetişirse meyve kalitesi ve lezzeti o kadar artıyor.Turunçgiller soğuk bölgelerde daha canlı meyve rengine sahip olurken, lezzet değerleri düşüyor, tersine sıcak bölgelerde de o çok canlı rengi yakalayamıyorlar ama reyhası yüksek meyve elde ediliyor.
Bu sene o kadar soğuk ki, şu an Adana'da bile doğru düzgün portakal yemek mümkün değil, tamamını soğuk vurdu ve tatları acıdı.İç piyasaya giden narenciyenin çoğu soğuk vurmuş, acımış meyveler.Erkenci türler soğuk yemeden ihraç edildi.

Sizinki ev içinde sanırım, o yüzden soğuktan diyemeyeceğim ama aklıma gelen tek sebep bu malesef.

Cinsiyle ilgili olduğunu sanmıyorum.Bildiğim kadarıyla zamanla acıyan bir türü yok.

Eski 09-02-2008, 14:36   #319
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Maşallah maşallah ne güzel kamkatlar bunlar böyle. Benim iki kamkat ağacımın meyveleri de iyice turuncu renk olmaya yaklaştı. Onları ne zaman yiyebilirim acaba. Bildiğim kadarı ile meyveler dalında 1 yıl dursa birşey olmaz diyorlar ama bu sefer de çiçeklenme olmuyormuş. Yeni çiçekler deyaza doğru çıkıyor zannedersem. O zaman 1-2 hafta daha bekleyip kopartmam mı gerekiyor meyveleri?

Eski 10-02-2008, 01:35   #320
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Sevgili MSaygın , benim Kumkuat bahçemde dikili dediğiniz gibi soğuktan olurmu ?
Kabuk çok sertleşmişti ve içi kuru gibiydi tadıda ekşimişti .Yeşilken çok daha tatlıydı.

Eski 10-02-2008, 11:21   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2008
kumkuat

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
kamkatın resimlerini eklerseniz sorunu daha yakından görme imkanı olur...yer değiştirme yoksa ve görünen ve görünmeyen (köklerde) bir hastalık da yoksa aşırı gübrelemede de yaprak dökümü oluyor.

.
herkese merhaba,1 haftadır forumunuzu okuyorum ve çok faydalı bilgiler edindim,
benim sıkıntım ,bir ay önce almış olduğum kumkuat dün ve bugün yaprak dökmeye başladı,birde yapraklarında reçine gibi yapışkanlık oluştu,ayrıca kireç gibi noktalar farkettim,
ne yapmam gerektiğini basitçe anlatmanız mümkün mü,çünkü forumdaki bazı terimleri anlayamıyorum,(bitkinin gözleri,budama ve aşı ile ilgili bilgiler vs)

daha öncede kumkuat denemem olmuştu malesef başaramamıştım,fakat sebebi forum dışı internetten edindiğim bilgileri bilinçsizce uygulamam oldu(yazıp yazmamakta tereddüt ettim çünkü fıkra gibi,bir sitede kum eklenmesi faydalı olduğunu okumuştum,İstanbul Kilyostan kum alıp saksıya koymamla ,kumkuat tamamen kurudu,kumun tuzlu olmaması gerektiğini sonradan öğrendim)
bu sefer kendi kafama göre bir sey yapmama kararı aldım,
yardımcı olabilecek üye varsa sevinirim,

Düzenleyen aaltaras : 10-02-2008 saat 21:19 Neden: imla hataları
aaltaras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 11:54   #322
Yeni Üye

çok beğendim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qasto Mesajı Göster
Bu da benim kumkuatım. Geçen sene oldukça güzel meyveleri vardı. Afiyetle yedik Umarım bu yıl da aynı şekilde güzel meyveleri olur. Yan taraftan çıkan sürgün inanılmaz bir hızla büyüyor ve sanki topraktaki tüm besini o tüketiyor gibi hissediyorum. Sanırım kesmem gerkecek. Köklendirmeyi deneyebilirim ama başarılı olur muyum bilemiyorum.

Bunlar da yediğimiz meyvelerden çıkan çekirdeklerin son halleri. Evde boş duran bu küçük saksılara ölesine saplayıp sadece sulamıştım ve sonunda bu duruma geldiler. Topraktan ilk çıktıkları dönemde inanılmaz bir hızlı büyüyorlardı ama artık çok yavaş büyüyorlar. Bu durum normal midir bilemiyorum. Anladığım kadarıyla kumkuatın çekirdeklerinde çimlenme sorunu yok ve çok kolay filizleniyor. Denemenizi tavsiye ederim.

kumkuatınızı çok beğendim ,formu çok güzel ,nerden aldığınızı öğreneblirmiyim?

bahtiyar02 beğendi.
Eski 10-02-2008, 11:59   #323
Yeni Üye

kumkuat

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şengül akalınlı Mesajı Göster
Bulunduğu yer ışık alıyor. Terasta pergolanın altında duruyor. Öğleden sonra güneş alıyor. Ama dallarda ve yapraklarda beyaz lekeler var. Bilmiyorum. İnşallah düzelir.
aynı sorunu bende yaşıyorum,siz aşablidiniz mi sorununuzu,benim kumkuatım da ışık alan bir yerde ,istanbulda soğuktan kötü etkilenir diye balkona koymadım,2-3 derece soğukta kalması mı daha iyi ,yoksa iç mekanda havasız kalması mı?

Eski 10-02-2008, 19:15   #324
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman Mesajı Göster
Sevgili MSaygın , benim Kumkuat bahçemde dikili dediğiniz gibi soğuktan olurmu ?
Kabuk çok sertleşmişti ve içi kuru gibiydi tadıda ekşimişti .Yeşilken çok daha tatlıydı.
Dışarıdaysa büyük ihtimalle soğuktan olmuştur Oyaman, dediğim gibi, Adana'da bile tüm limonlar, portakallar acıdı soğuktan ne yazık ki.

Eski 10-02-2008, 19:18   #325
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aaltaras Mesajı Göster
aynı sorunu bende yaşıyorum,siz aşablidiniz mi sorununuzu,benim kumkuatım da ışık alan bir yerde ,istanbulda soğuktan kötü etkilenir diye balkona koymadım,2-3 derece soğukta kalması mı daha iyi ,yoksa iç mekanda havasız kalması mı?
Kumkatınıza 2-3 derecede hiç bir şey olmaz merak etmeyin, dışarı almanız daha doğru olur.

Eski 10-02-2008, 21:09   #326
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Kumkatınıza 2-3 derecede hiç bir şey olmaz merak etmeyin, dışarı almanız daha doğru olur.
teşekkür ederim,bugünler geceleri çok soğuk birkaç güne tavsiyeniz üzere balkona çıkaracağım,,

Eski 11-02-2008, 14:59   #327
Yeni Üye

KAMKAT İSTEYEN ARKADAŞLAR = muhit01@hotmail.com dan mail ATABİLİR VEYA 05556374518 NUMARALI TLF DAN HER EBAT VE HER ÇEŞİT VE FİYATTA KAMKAT GÖNDEREBİLİRİM ÜZERİNDE MEYVALARI İLE BİRLİKTE

Eski 11-02-2008, 15:40   #328
Ağaç Dostu

Bu 3 hafta önce Eminönü'den aldığım kumkatım. Aldıktan yaklaşık 10 gün sonra yaprak ve yeşil meyvelerini dökmeye başladı. Biraz telaşlanmakla beraber, forumdaki eski yazışmaları yeniden okudum ve bazı arkadaşların tavsiye ettiği üzere hemen bir kutu NPK gübresi edinip bir avuç kadarını toprağın üzerine eşit şekilde dağıttım ve suladım. Bir haftadır normale dönmüş gibi, yani yaprak ve meyve dökümü şimdilik durdu. Umarım çaresini bulmuşumdur. Lütfen bilgi ve deneyimlerimizi sürekli paylaşalım.

Eklenen Resimler

Denizardacan ve onurr94 beğendi.
Eski 11-02-2008, 16:15   #329
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba fixture,

Hayırlı olsun çok güzel bir ağaçmış.
NPK gübre vermek ağacınızın sorununun çözümü değil, yaprak dökmesini gübre vererek düzeltmek söz konusu değil.Ağaç yeni yerine alışırken stres geçirmiş, demek ki yerine alışmaya başlamış ve yaprak dökmeyi kesmiş.Ayrıca 1 avuç gübre de o ağaç için fazla gelebilir, kontrolsüz gübre kullanırsanız ağacınızı yakabilirsiniz.Zaten yeni yerine alışmaya çalışıyor, bir de gübreyle zorlamanın anlamı yok.
Bir de ne kadara aldığınıızı öğrenebilir miyim mümkünse?

Eski 11-02-2008, 16:38   #330
Ağaç Dostu

Selam MSaygın,

Uyarın için teşekkürler. Forumda bu gübre tavsiye edilmişti. Ayrıca NPK'yı Bauhause'dan aldım. Oradaki bahçe sorumlusu da aynı tür gübre tavsiye edince tereddüt etmeden kullandım. Kutu üzerinde kullanım ölçüsü (saksıdaki bitkiler için) bir avuç olarak yazıyordu. Miktar belki biraz fazla. Biliyorsunuz bu gübre granülür vaziyette. Acaba henüz erimeyenleri topraktan toplasam mı?

Bu arada kamkatı 80 ytl'ye aldım.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024