agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=436)
-   -   Topraksız tarım / Hidroponik (Durgun su kültürü) Aeroponik (Akan su kültürü) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7407)

Acarextt03 27-03-2009 09:33

Ben dışarıdan içeriye kaçamak bakan bir genç gördüm. alternatif olarak...

Kudret Tezel 27-03-2009 19:44

Ben şaşkın şaşkın seranın kumuna bakıyorum.Burada birtorba kum için 1 km gitmek birde taksi parası vermek zorundasın. Seranın üstüne kat çıkacaksın anlaşılan sevgili envor, su tesisatını tavandan yapmışsın. Doğrumu gördüm.

envor 27-03-2009 20:44

Evet Kudret hocam, su tesisatını üstten döşedim. Elime ayağıma dolaşmasın diye öyle yaptım. Bugün sistemi sadece su ile denedim, sorunsuz çalışıyor, yarın fideleri dikmeyi düşünüyorum. Yarın akşam yeni resimler ile sizi bilgilendiririm. İnşallah :)

Alıntı:

Arkadaşlar; 387 nolu mesaj da benim gördüğümü sizde görüyormusunuz?
Sanırım benim gördüğümü siz göremediniz :) Nasıl bir dünyam varsa artık :D:p

Bu resimde benim gördüğüm; Borudan yukarıdaki tele kadar uzanmış domates ağaçları görüyorum, hemde üzeri üzüm salkımını andıran domateslerle:o;)

envor 27-03-2009 21:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 387795)
250' lik borularda da kavun, karpuz yapacağım de de, bende burda düşüp bayılayım. Makaraya mı sarıyorsun, yoksa fotoğraf makinanın kılıfını kaybettin de onumu arıyorsun? Eti bisküvi reklamı yapacaksan bilmece sormana gerek de yoktur, biz senin domateslerinin ne kadar muhteşem olduğunu biliyoruz zaten. Boş kasaları söylüyorsan hiç işimiz olmaz. Seranın dışındaki silüeti de burdan tanımak çok zor. Kum tanelerinin arasını da tek tek arattırma bizi. Haydi söyle...

Sayın Sarıcan, arada bir iki yüz ifadesi yerleştirinde kelimeler arasına,;) kızıyormusunuz, şakamı yapıyorsunuz anlayayım...:D:D

Böyle yanlış, manlış anlamayayım...:p

Saygılar :)

Sarıcan 27-03-2009 23:01

1 Eklenti(ler)
Sevgili Envor,

Sen ya bir göz doktoruna git, **** gözlüğün varsa camlarını temizle:D:D:D
Bizi boş hayaller peşinde koşturma:mad: Sonunda Istanbul' da sera kurdurtacaksın bana:rolleyes: Sen hala fideleri dikeceğim diye uğraş, ben yakında hasata başlıyorum:eek:

malbman 28-03-2009 08:06

Hahahahaha. Bu çok iyi olmuş işte:p:p

envor 28-03-2009 18:22

Ahaaa! o ne ya:D:D

Sayın Sarıcan valla bravo, siz hasat'a başlamışsınız :p, ben daha bugün diktim fidanları, 55 günden öncede kesin hasat edemem.:o

Tecrübe bu olmalı...:eek:

Peki görüntüsü güzelde, tadı nasıl domateslerinizin?:D:D Biraz anlatırmısınız?

Sarıcan 28-03-2009 18:49

Hayallerinize bir nebze çözüm oldu ise o yeter:D:D:D Lezzetine senin fideler büyüdüğü zaman bakarız. Bize de gönderirsin herhalde:cool:

envor 28-03-2009 18:53

2 Eklenti(ler)
Eklenti 69442
Eklenti 69443

Fırtına yüzünden meyvelerde çizikler oluştu ama yinede güzel gözüküyorlar. Değilmi?:p

envor 28-03-2009 19:01

Yeni maratonumuz bugün başladı. 28/04/2009

5 Eklenti(ler)
Seradaki sistem şimdilik kusursuz çalışıyor, kem gözle bakılmaması tavsiye olunur...:D:D:p

Eklenti 69449
Eklenti 69450
Eklenti 69451
Eklenti 69452
Eklenti 69453

Penelophe 28-03-2009 19:11

Bakanlar mı var. :D

Sarıcan 28-03-2009 19:31

Maaşallah

1 Eklenti(ler)
Her şeyin çaresi var. Allah nazardan saklasın. "Kahyanur duymasın."

Birde merak ettim o kadar küçük bir viyolde fide o kadar nasıl büyüyebilmiş, görünürde kökte yok. Ben jiffy saksıda büyüteyim dedim biraz büyüyünce fidenin ayakta durması zorlaşıyor.

envor 28-03-2009 19:45

Teşekkürler sn. Sarıcan, valla süper olmuş. Neden benim aklıma gelmemişti bu.:D:D

Tecrübe bu işte...:eek:

Sarıcan 28-03-2009 19:53

Kazasız, belasız, fırtınasız bol hasatlı günler diliyoruz.

Kudret Tezel 28-03-2009 22:57

Sevgili envor, sayın sarıcanın iyi dileklerine aynen katılıyorum. Allah emeklerini zai etmesin.Kem gözlerden korusun. Bol ürünlü hasatlar nasib etsin.Başarılar dilerim.

envor 29-03-2009 13:16

2 Eklenti(ler)
Sn Sarıcan, sn Kudret hocam; İyi dilekleriniz için teşekkürler, bir kazaya daha göğüs gerebilecek gücüm kalmadı.:p

Eklenti 69541
Eklenti 69542

Su pompası ve besin tankı, şu an besin tankının üstü betonpan parçasıyla kapatılmış durumda.

envor 29-03-2009 13:24

Domatesler çiçek açmaya başladı :)

5 Eklenti(ler)
Eklenti 69548
Eklenti 69549
Eklenti 69550
Eklenti 69551
Eklenti 69552

derin 29-03-2009 13:39

sn. Envor yeniden başlamanıza sevindim,baharı bu yüzden çok seviyorum insanlara sıfırdan başlamaları gerektiğini gösteriyor.Bol hasatlı günler diliyorum.Hoşçakalın

jibuti 29-03-2009 18:47

Sevgili enver kardeşim hayırlı başlangıçlar, hayırlı neticeler, fırtınasız günler dilerim :)

envor 29-03-2009 19:46

Sn derin ve sn. jibuti, iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Sevgili arkadaşlarım, sistemdeki su çok ısınıyor, ne yapmam lazım, hadi; Beyin fırtınanızı göreyim :)

Alan Parsons 29-03-2009 20:26

sistem içerisinden başka bir -kapalı devre-akan su sistemi kurarasanız, heralde olur?

envor 29-03-2009 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ALAN PARSONS (Mesaj 389187)
sistem içerisinden başka bir -kapalı devre-akan su sistemi kurarasanız, heralde olur?

Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Nasıl bir kapalı sistem?

Alan Parsons 29-03-2009 22:29

Sayın envor bey aslında kapalı devreden kastım şudur;
akan su sisteminin boru sistemi içerisinden, ince bir bahçe hortumu veya başka bir-çok daha küçük-pvc boru ile bir diğer sıvı sirkülasyonu sağlamak, sanırım burada da soğutma yüzeyinin önemi ortaya çıkıyor,o nedenle bahçe hortumu gibi bükülebilen esnek bir malzeme daha uygun olur.
Bu iki ayrı sistemin birbirleri arasında sıvı transferi olmayacak olması nedeniyle kapalı devre terimini kullandım.

akinselcuk 29-03-2009 23:05

Sistemdeki suyu ısıtan ne ? Hava durumu, güneş, ısıtıyorsa boruya yansıtıcı folyo kaplamak belki çözüm olabilir.

Pompa motoru ısıtıyorsa pompanın dışına soğutma yapılabilir. Motorun dışına bakır buzdolabı borusu sarılıp içinden yavaş yavaş su akıtılır.

Ya da Alan Parsons un dediği gibi, pvc boru içinden bahce hortumu geçirilir. Bahçe hortumundan soğuk su akıtılır. Devridaim ettirilir.

Fakat serin bir su kaynağı yoksa durum kötü. Ne motoru nede akan suyu soğutmak mümkün olmaz.

Sarıcan 29-03-2009 23:17

Sevgili Envor,

Sera örtüsü altındaki ortam sıcaklığı ne kadar? Sera dışında sıcaklık kaç derece? Su sıcaklığı besin deposunda kaç derece? Sistemden depoya tam dönerken seradan hemen çıkışta sıvı sıcaklığı kaç derece? Yani sıvı sisteme girerken kaç derece, çıkışta kaç derece? Bu değerleri verirsen daha mantıklı çözümler önerebiliriz.

Ama ilk acil önlem sera örtü altında PVC boruların ısınmasını önlemek için güneş ışığı ile temasını kesmek lazım. Aklıma güneş ışığını yansıtmak geliyor, yani parlak bir cisimle izole etmek lazım. Mesela mutfakta kullandığımız alüminyum folyo gibi. Daha iyisi alüminyum folyo zırhlı cam yünü ile izole etmek ve sera içi ısısı ile teması azaltmak.

Birde dışardaki besin deposunun üzerine bir gölgelik yapıp güneşle temasını kesmek lazım. Ayrıca deponun içine ahşap meyve sandıklarının tahtalarından panjur detayında bir ızgara yapıp sistemden gelen suyun depoya dökülmeden bu ızgaranın üzerine dökülmesini sağlayıp hem havalanmasını artırmak hemde ğerr mümkünse bir vantilatör ile bu ahşap ızgaranın üzerine hava üflemek lazım. Bu sisteme plastik enjeksiyon makinası çalıştıran sanayi sitelerinde soğutma kulesi diye rastlayabilirsin.

Gerçi bu buharlaşma ile su kaybını hızlandırabilir ama sistemin sıvısını soğutmanın en basit ve ucuz yoludur. Buda çözüm olmazsa besin deposunun içine yerden ısıtma borularının esnekliğinden faydalanarak spiral şeklinde bir boru demeti daldırmak ve bu borunun içinden soğuk su geçirerek depo içindeki besin sıvısını soğutmaktır. Bu sistem biraz daha teknik detay gerektirir. Gerekirse prensip şemasını bir çizimle gönderebilirim. Ama önce en ucuz ve basitini denemek lazım.

jibuti 29-03-2009 23:23

sevgili enver sistemdeki suyun ısınması sanırım besin tankınızın güneşe maruz kalması ve çok sığ olmasından kaynaklanıyor olabilir.
Benim akansu kültüründeki su ısınmıyor,hemde gündüz sera içi sıcaklığı 40 dereceyi bulmasına rağmen.Ben besin tankımı toprak yüzeyinin 1 mt aşağısına yerleştirdim ve besin tankımıda mavi varillerden kullandım sanırım tankımın toprak yüzeyinin altında olması ve kalın mavi varillerinde etkisiyle su hiç ısınmıyor.Belkide ben yanlış düşünüyorum.Ama köylerde yazın peynir yağ gibi maddeleri toprağın altına gömerek muhafaza ettiklerini biliyorum :))

çelebi 30-03-2009 08:35

Sanırım tesisatın yukarıda olması direk güneş ışığıyla birlikte borulardan geçen suyu ısıtıyor. Bu boruları ve besin tankını güneş ışığından korumanız gerekli gibi. Aluminyum folyo veya kırtasiyelerde satılan, folyo ile aynı renkli defter/kitap kaplama malzemesi(daha ucuz olabilir) işinize yarayabilir.

omer.tuncer 30-03-2009 11:11

+ jibuti bulmuş teknolojiyi. Günümüz sürdürüle bilir enerji kaynaklarında da, kışın ısıtma yazın soğutmaya bu yöntem uygulanıyor.
Demek ki atalarımız teknolojiyi bizden iyi biliyorlarmış.:)

akinselcuk 30-03-2009 12:23

Ben de 100 metre bahçe hortumunu 1 metre toprağın altına göm suyu oradan geçir diyecektim ki tavsiye edilmiş.

Fakat serada üssten dolaşan su tesisatı yapıp sonra da suyu toprağın altından geçirmeye çalışıp soğumasını beklemek pek uygun bir iş değil.

En iyisi üstte dolaşan su tesisatını iptal edip yere indirilmesi hatta tabanda 20 - 30 cm gömülmesi.

derin 30-03-2009 12:24

Sn. envor bir kaç fabrikada ucuz çözüm olarak su soğutması şu şekilde yapılıyordu
Yüksek bir kule kulenin tepesinden düşen su 1 metre kadar aşağıda bir tel kafes var buraya çarpıyor.Tam bu kafesin olduğu hizada karşılıklı iki pencere bu pencereler hava akımı sağlıyor
burada tele çarparak dağılan su yaklaşık 8m yüksekten aşağı düşüyordu size bahsettiğim bu sistemde 40 derece hava sıcaklığında 21 derecelik soğuk su eldesi yapılabiliyordu ayrıca sistemden gelen su 40 derece olmasına rağmen buradaki ısınarak buharlaşan su sisteme yeniden kazandırılıyordu.
Pompanız var benzer bir sistemi sizde kurabilirsiniz.

akinselcuk 30-03-2009 12:31

Envorun kurduğu sistemler çok fazla detaya inmiyor. İnce ayrıntılarla zaman kaybetmeyi sevmiyor. En kısa yoldan kurulacak bir sistemden en kısa sürede güçlü sağlıklı bitkiler almayı hedefliyor. Tam olark amacına hizmet ediyor.

Bizler ise işin tesisat görselliği ve hobi kısmıyla daha ilgiliyiz.

Bence Envor a daha pratik çözümler üretmek gerek. : )

malbman 30-03-2009 15:09

Envor birader, Jibuti'nin dediği gibi besin tankını derinleştir ve toprağa göm. Başka bir şeye ihtiyacın kalmaz.

Bu arada: sera muhteşem olmuş. Ama domatlar ne zaman büyüdü de çiçek bile açmaya başladı onu anlayamadım. Bir gotoğrafta fideleri dikiyorsun. Üçüncü fotoğrafta diktiğin fideler çiçek vermiş:p:p Şu işin sırrını versen (diyeceğim ama vermezsin sanırım).:D

Sarıcan 30-03-2009 17:05

Yarında benim şakacıktan yaptığım gibi domates ağaçları ile dolmuş bir sera görürsen şaşırma:eek: Parmağını soksa avuç içinde domates bitecek adamın:D Birde kıskandırmak için kırmızı kırmızı domates resimlerini koyuyor:mad: Aynı fideler bize gelince küsüyor:(

envor 30-03-2009 20:04

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, çok değerli fikir ve yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Sistemdeki suyun ısınma nedeni, seranın içerisinin çok ısınmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Sıcaklık ve nem ölçer termometre daha alamadığımdan sera içinin kaç derece olduğunu ölçemedim, ama dün çok sıcaktı. Hatta sera içerisindeki bitkilerimin yaprakları dahi etkilendi bu sıcaklıktan. Hem sera içerisini biraz serinletmek, hem de fideleri direkt güneş ışığından korumak için, seranın üzerini gölge ağı ile kapattım. İlk tedbirim buydu, bugün hava parçalı bulutlu olduğundan mı, yoksa gölgeleme ağının faydasımı halen daha anlayamadım, yanlız sistemdeki su fazla ısınmadı. Bu arada besin tankımda 220 litrelik ve tamamı da toprağa gömülü, üzeride güneş ışığı geçmeyecek kadar korunaklı.

Eğer sistemdeki su ısınırsa, önerdiğiniz gibi boruları yansıtıcı folyo ile kaplamayı düşünüyorum. Sisteme su basan boruları kuma gömmek de dün aklıma gelmişti, fakat sn. akinselcuk'un dediği gibi, en kolay yolu seçmek bende sabitlenmiş durumda :) Şimdi o boruları söküp, kuma gömmek çok zor bir işmiş gibi geliyor bana, hele hele işlerimin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde.

Bir diğer düşüncem de, sera içerisine zaman saatli bir sisleme mekanizması kurmak. Şimdi diyeceksiniz ki; Boruları kuma gömmekten üşenen biri, nasıl olacak da sisleme kuracak.:D:D İşte onu bende anlamıyorum, ilk defa kurulacak sistemin işi beni hiç korkutmuyor ve zoruma gitmiyor.:p Ama kurulmuş bir sistemi, tekrardan kurmak çok zor... Bu işten bir mana çıkarabilen varsa hemen söylesin, hiç olmazsa benimde kendimi anlayabilmeme yardımcı olacaksınız...:p

Eklenti 69748
Eklenti 69749
Eklenti 69750
Eklenti 69751
Eklenti 69752

Gölgeleme ağını M2'sini 70 kuruşa aldım, 150 M2 = 100 tl. Bu kriz zamanında ne kadar tasarruf etmeye çalışıyorsamda, sürekli bir yerlerden masraf edeceğim şeyler çıkıyor.:D Ama sanırım işe yaradı. Sn. jibuti, sizde önlem alsanız iyi olacak, sıcak bitkinizi bozmasın. :)

envor 30-03-2009 20:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 389634)
Yarında benim şakacıktan yaptığım gibi domates ağaçları ile dolmuş bir sera görürsen şaşırma:eek: Parmağını soksa avuç içinde domates bitecek adamın Birde kıskandırmak için kırmızı kırmızı domates resimlerini koyuyor Aynı fideler bize gelince küsüyor

Sayın Sarıcan; Nazarlıyacaksınız bizi, sonra bastığımız yerde ot bitmeyecek.:eek::D Domates kardeşimde meyve vermeyecek.:p

Ekmeğimizle oynuyorsunuz...:D:D

Kudret Tezel 30-03-2009 20:25

Çözüm yok değil sevgili arkadaşlar var tabii.Gerekiyorsa su cebri olarak soğutulur. Bunun için çeşitli yöntemler uygulana bilir. Ancak öncelikle sevgili jibutinin öneresi, depoyu toprağa gömmek ve sevgili akın selcuk un tavandan döşenen boruların iptal edilmesi fikrine katılıyorum.
Soğutma kuleleri buharlaşmayı hızlandıracağı için eriyiğin ec değerini fazlasıyla etkiler ve su takfiyesi hususunda sıkıntı yaratabilir belki.
Sevgili sarıcan ın sorduğu soruların cevaplanması , yani ortam sıcaklığı, giriş çıkış sıcaklığı debi stok hacmi gibi doneler bilinirse cebri soğutmanın ekonomik boyutu ve gerekli techizat hesaplana bilir. Bu tür bir ortamda en pratik yöntemlerden biride tankın etrafına bir çuval sarmak ,çuvalı biraz ıslatmak, vantilatör veya rüzgar yardımıyla suyun buharlaşma ısısından
istifade ederek suyu soğutmaktır. Sırsız testilerin suyu soğuttuğu gibi.

jibuti 30-03-2009 20:56

Sevgili enver, öneriniz için teşekkürler sanırım yarın telde bu işi sizle konuşuyor olucam ee napalım siz soktunuz aklımıza :)

Sarıcan 30-03-2009 20:56

Biz önlemimizi aldık, nazar boncuğunu da taktık:eek: Bundan sonra bir şey olmaz:p Keyif içinde domates ağaçlarını bekleyebilirsin ama sende kıskandırma bizi:D:mad::( Öyle uzaktan kırmızı kırmızı domatesleri gösterip :mad:

Zeytinci 30-03-2009 21:17

Buradaki arkadaşlar börtü-böcek, bitki-çiçeği aşmış. Başarılar arkadaşlar.

Serada, bodurlar için, dikine alan kullanımı iyi fikir. Birim hacime **** alana düşen bitki miktarı sınırı var mıdır acaba?
Belki de vardır. Okumam gerek.:)

envor 30-03-2009 21:35

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 389767)
ama sende kıskandırma bizi:D:mad::( Öyle uzaktan kırmızı kırmızı domatesleri gösterip :mad:

Tamam öyleyse. Biraz da kızarmamış domates resmi ekliyeyim :D:D Kıskanmazsınız :eek:

Eklenti 69763
Eklenti 69764

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024