agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2010, 11:38   #1
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Selamlar

Resimde görünen araziyi kivi bahçesi yapacağız.En az 300 adet kivi dikilecek.Bildiğiniz üzere Kivi çok fazla su isteyen bir meyve.Mersinde haftada 4 defa sulamak gerekir.Bunları göz önünde bulundurarak. Kivi saçakları toprak da nasıl hareket ediyor? Dikine mi? Yatay mı? Geniş alana mı dar alana mı?
Ben önce resimde depo yazılı yere bir tank,1 numaralı yere ise elektirik olmadığı için akaryakıtla çalışan bir su motoru koyup suyu direk depoya doldurup depodan vana ile istediğim zaman açıp kapatabileceğim damlama sistemine vermeyi düşündüm. Bu uygun görünüyor.
sonrada hiç yukarıya depoya kadar suyu çıkartmakla uğraşmayıp motordan yukarı doğru direk damlama sistemine vermeyi düşündüm. Bu fazla enerji tüketir.

Acaba hangisi daha iyi olur motor damlamanın her yerine suyu ulaştırabılır mi? Basma basıncı yeterli ise evet.
veya suyu direk depoya çeksem çok fazla mı yakıt harcar. Hayır.

Eğer yakıtla çalışan motor kullananlar varsa bu yüksekliği göz önüne alırsak hangi motor buraya rahatça su basabilir. Yükseklik hesabı ve boru direnci hesabını yapmak gerekir.

Ben yerinizde olsam:
1-Arazinin en üst noktasına bir depo yaparım.
2-Aşağıdaki göletten suyu bu depoya basarım.
Moto-pomp satıcısı kapasiteyi hesap eder. Moto-pomp gölete yakın yere konur. Birim zamandaki (saatte) debiyi (su miktarı) her 10 metre su basma yüksekliği için 1 bar basınç verecek ve borudaki direncini yenecek şekilde pompa kapasitesi seçilir.
3-Arazinizi gölete göre bir taslak olarak gösterin. Gölete paralel mi uzanıyor. Gölete doğru dik olarak mı iniyor? Bu damla sulama borularının ne şekilde uzanacağına karar vermemizi sağlayacaktır.
4- Depodan sulamanızı ister kendi yükksekliğinden istifade ile sulayabilirsiniz. İhtiyac olursa da (basınç açısından) küçük bir pompa ile sulamayı yaparsınız.

En ekonomik yol bu görünüyor. 3 no'lu taslağı çiziniz ki sistemi çalışır vaziyette görelim.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 19:52   #2
Yeni Üye

serkanulas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
3-Arazinizi gölete göre bir taslak olarak gösterin. Gölete paralel mi uzanıyor. Gölete doğru dik olarak mı iniyor? Bu damla sulama borularının ne şekilde uzanacağına karar vermemizi sağlayacaktır.

En ekonomik yol bu görünüyor. 3 no'lu taslağı çiziniz ki sistemi çalışır vaziyette görelim.
Sn Zeytinci
çok teşekkürler gerçekten çok güzel,anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız.

Elimde bulunan sadece iki resim vardı onları yükleyebildim.Arazinin göle paralel indiği fazla söylenemez.Neredeyse tam diklemesine iniyor.Ama en kısa zamanda dediğiniz gibi 3.taslagı cizecegim.

Kivi fidanlarının kök yapısı dikine hareket eder.

serkanulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 20:34   #3
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Dikine kök yapısı varsa damla sulama daha uygun ve tasarruflu olsa gerek.

Arazinizin en üstüne yapacağınız depo ile büyükce bir bölümü ayarlı damlatıcılar ile ayrıca enerjiye ihtiyaç duymadan sulayabilirsiniz. depo ile sulama noktaları arasında 10 metre fark olsa 1 bar eder bu da damlatıcılar için yeterlidir.

Depoya yakın (kot farkı az olan) olan yerleri ise damlatıcı ayarları ile veya çapı kalın borular seçerek (boru direnç kayıplarını) azaltarak sulama şansınız olabilir. Olmaz ise göletin oradaki moto-pomp ile (basıncı kullanarak) çözebilirsiniz.

Depo yapmanız tabi ki bir masraflı bir ilk yatırımdır. Konuyu bilen teknik bir kişi ile yerinde tespit yapmanızda ve yukarıdakileri görüşmeniz de fayda var.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024