agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2010, 18:53   #181
Ağaçsever

bergüzar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sayın Zeytinci katılımınız için içten teşekkürler, zamanlayıcıda dikkat edilecek hususlar **** hangi marka almalıyım.

bergüzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 19:09   #182
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergüzar Mesajı Göster
zamanlayıcıda dikkat edilecek hususlar **** hangi marka almalıyım.
Zamanlayıcı denince sadece başlama ve bitiş zamanını kontrol edebilmen demektir. Bu ucuz çözümdür.

Senin istediğin programlayıcı olmalı.

İstediğin markayı alabilirsin. Benim kullandığım Hunter (Fiyatı 80 usd.) marka. Türk malı bulursan tercih et.

İstediğin bu ise;

Dikkat edilecek hususlar:
1- Kontrol edeceğin boru miktarına yetecek program sayısı olmalı.
2- Herbir sulama borusunun (hortum) sulama süresi ayarlanabilmeli.
3- Haftanın herbir gününe sulamayı çalıştırma programı yapabilmeli.
4- Otomatik program harici herbir boruyu manuel olarak da çalıştırılabilmeli.
5- Otomatik programı bozmadan sulama süresini mevsimsel olarak yüzde/oransal arttırıp azaltma yapabilmelisin.
6- Yağmur sensörü baylanabilmeli. Yağmurlu günlerde sulama olmasın.
vs.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 20:24   #183
Ağaçsever

bergüzar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2010
teşekkür ederim yeterince bilgilendim...

bergüzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 11:54   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2008
zaman sati kaç para teşekürler

olcayfiliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 22:57   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2011
tüm çalışmalar çok güzel olmuş.ellerinize sağlık.

mkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 08:43   #186
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Merhabalar; Ben de bahçeme basit bir damla sulama sistemi kurdum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

namik1470 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 09:47   #187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Öncelikle böylesine doğa aşığı bir sitede,en önemli doğa koruma teknolojilerinden biri olan damla sulama sisteminin çok az konuşulmuş olması bana çok ilginç geldi.Arama butonundan damla sulama yazıp arattırdım,çok fazla konu göremedim!
Düzenlemesini henüz bitiremediğim bahçemin bazı yerlerine yaz sebzeleri yapmayı çok istiyordum.Kaç yıldır terasta yaptığım işleri 500mkare yerde yapmak beni çok heyecanlandırmıştı.Genel düzenlemenin yanısıra,ilk önceliği mahsül yapılacak alanların ayarlanmasına verdim ki vakti geçmeden fideleri dikelim.
Şehir merkezinde olduğum için sulama işi şehir şebekesinden verilecek.Bu yüzden yüksek faturalarla karşılaşmayayım diye damla sulama yapayım dedim.Toplam 40 TL karşılığında 100mt boru ve birsürü aparat aldım.Bahçedeki ağaçları 3 bölüme ayırdım.2 bölümde sebze fidanlarına ayırdım.Toplamda 5 manuel vana tasarladım.Şimdilik havaların nemli gitmesi yüzünden ağaçlara hiç su verme gereği olmadı.Ama mahsül dikili olan yerlerde damla sulamayı test etme ve kullanma olanağım oldu.
Gerçektende çok ama çok tasarruflu bir düzenek.Yerim az gerek yok demeyin mutlaka uygulayın.Çok pratik yap-boz tarzı aparatları var.Uygulaması çok zevkli.Normalde 600metreküp su ile dolacak arıkları 150mtreküp su ile damlamayla rahatlıkla sulayabiliyorsunuz.Hemde yabani otlarda mümkün olduğu kadar az çıkıyor.Biraz işlerim rahatlasın zihni-sinir bir projeyle gübreleme tankıda monte etmeyi planlıyorum.Proje hazır,uygulayacak zaman yok.
En kısa zamanda yeni bahçemin fotoğraflarını sizlerle paylaşıcam.Azıcık daha düzenleyeyimki sizlere rezil olmayalım.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 10:02   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Bu arada maliyeti hakkında biraz bilgi vereyimki insanlar pahal birşey sanmasınlar.

Sulama borusunu ben 100Mt top aldım 25TL,ama 400Mt toplar daha hesaplıymış,80TL
Satın aldığım yerde;
iki boruyu birleştirme aparatı,
T şeklinde birleştirme aparatı,
ayarlı Damlama memesi,
sıra sonunda borunun ucuna takılan Kör Tapa,
gibi aparatların hepsinin adeti 10Kr.
Sadece aç-kapa şeklinde plastik vanaların adeti 40Kr.,zaten bundan bana 5 adet yeterli geldi.

Meme deliklerini delmek için basit deliciler vardı.En iyisi 5 TL'ydi.Ben bu işi ince yıldız tornavida ile hallettim.Aynı işi uygun boyda çivi bile görür.

Bahçenin çeşmesine tüm tesisatı bağladım.Çeşmeyi istediğim kadar açıyorum.İstediğim basınçta su veriyorum.Ayarlaması basit.
Ayak altında kalıp hasar görmesin diye tüm tesisatı toprak altına aldım.Yüzeyin yaklaşık 20cm altından gidiyor.Hem böylece güneşin zararlı ışınlarında korunup uzun yıllar hizmet verir diye düşündüm.
Bu arada birde benim av köpeğim setterim Zeytin faktörünü unutmamak gerekiyor.Canı sıkıldığında ortalıktaki boruları kemirme eğilimi gösterir diye boruları toprak altına almak en akıllıca çözüm.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 12:12   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
selamlar iyi bir ceviz bahçesi kurmak içindeyim bende 10 dekar tarlama 80 kadar fidan diktim araştırdım damlama hortumu 400 mt 100 tl almalımıyım acaba vede basınç için motopomp aldım 350 tl ana boru çapı ve ara boru çapı kaç mm olması gerekiyor ve 3 tonluk su tankım var bilgilerinize ihtiyacım var .

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 08:29   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2011
Arkadaşlar Merhaba;

Benim 3.5 dönüm arazim üzerinde 2 dönüm civarı bölümde 60-70 civarı fidan ki bunlar arazinin orta ve alt kısmında diğer 1,5 dönüm civarı sebzelik olarak ektim(domates biber patlıcan fasulye mısır ayçekirdeği bamya kabak salatalık fasulye vede (kavun karpuz ekilecek) daha ikisini ekmedim saksılarda) ,

ana hat borusu ve de damla sulama borularını bu sene denemek ve öğrenmek amacıyla aldım ana hat borusunu resimde görüldüğü üzere köşe taraftan araiinin eğimli olduğu bölümden yukarıdan aşağıya kadar 50 metre olarak çektim 40 lık boru ile..damlatıcıları eğime paralel olarak yani yanlamasına boydan boya çektim bana handikap olarak şöyle bi durum göründü burada sıralar tam hizalı yapmadığımız için birbirlerini karşılamıyor ve de geçiş yolları(1,5-2 metre) bıraktığımız için boş kalan yerlerde 33 cmlik damlatıcı çok fazla dışarı israf olarak su bırakmakta.

Burada türlerin hepsi ayrı olduğu için deliksiz boru ile üst başlarına kadar parsellerin deliksiz damlama borusu ile hat çekip ( hepsini ana borudan ayrı ayrı vanalarla çıksa) 6-7 metrelik 10 sıra civarı var her öbekte sebzeler var , burada yukarıdan aşağı doğru S yılan gibi kıvırarak mı götürmek mantıklıdır yoksa T ile yukarıdan aşağı boruları bağlamk mı daha mantıklıdır(1 metrelik bi bölümde U dönüşü yapabilirmi boru sağlıklı olur mu)...şebeke suyu ile sulama yapmaktayım vede bu tek hat kaç metre maximum olmalıdır.

Ayrıca damlatıcılı boru üzerinde 1-2 tane damlatıcı dengesiz bi şekilde fışkırtma yapmaktadır.bunu nasıl düzeltebilirim?

boruları boydan boya 35 metre civarı döşedim damlatıcılar nasıl kapatılabilir su sızdırmadan burada (35 metrede 15 civarı kapatılması gereken damlatıcı var)

anaboruya delinen 16 lık delikleri nasıl kapatabilirim.bunlar için özel bi tapa var mıdır.vede boruları kurtağzı malzemelere takmak biraz zor oluyor ama çıkartmak imkansız gibi kolay yöntemleri varmıdır?

Eklenen Resimler

alpcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 08:42   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2011
bu sitede kimse yok galiba

alpcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2011, 15:34   #192
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın alpçiçek;
iptal etmek istediğiniz damlatıcıları elektrikçilerin kullandığı izola bant ile sararak iptal edebilirsiniz, üzerinde damlatıcısı olan boruların dönüşlerde kırılmadığı (yani su geçişini engellemediği sürece sıra sonlarını kesip tapa takmadan U dönüşü yaptırabilirsiniz. Ana hattaki 16 lık delikleri, lastik contalarını taktıktan sonra ya musluklarını takıp musluğunu kapatarak iptal edeceksin, **** deliklerin yine contalarını takarak kullanmadığın deliklere tapa takarak iptal edeceksin, fışkırtma yapan damlatıcıları, eline bir pense al iki taraflı boruyu ezmeyecek şekilde sıkıştır, düzelirse düzeldi, düzelmezse yine önceden dediğim gibi izola bant ile iptal et.
kolay gelsin

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 15:30   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Herkese merhabalar.
Bu sitede gördüğüm üzere, balkonuma kollektör yardımıyla damla sulama sistemi kuracağım.
Domates, biber,salatalık yetiştireceğim ve Ankara da oturuyorum.
Güneş tüm gün balkonda.

Ama sorun şu ki 1 günde ne kadar damla ?

Koray SÜGÜR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 21:48   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2011
Selamlar. Benim tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim şu, teknik detaylara girmek istemiyorum, : 1,5 metre yüksekte 1 tonluk bir su tankıyla yaklaşık 1 dekar (30X30) eğimsiz bahçeyi sulamak istiyorum. 30 metrelik ana hat ve 30'ar metrelik 30 damlama hortumlarına basınç yeterli olur mu? kaç '' lik ana hat tavsiye edersiniz?

iştar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 22:25   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
damlama boruları fidanın etrafına halka şeklinde mi döşenmeli yoksa düz olarak mı çekilmeli ve bir de iki noktdan mı sulanmalı

DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 22:12   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Sisteme gübre verme işlemi çok basit bir işlem örneğin forumdaşlarımızdan kürşad'ın lpg tankından gübre tankı yapımı başlığında olduğu gibi bir tank yapmanız. Bu tankı yaparken eğer su basıncınız 2-3 barı geçmiyorsa o zaman hani bildiğiniz kapak kısmı kelepçeli variler var mavi onlardan kullanabilirsiniz. Sisitem basit su bir taraftan gier diğer taraftan çıkar suyun giriş tarafı girişi çıkış tarafıda girişi temsil eder varile gübreyi koyar ağzını kaparsınız ve suyu içerisine verirsiniz eriyen gübre vanaları açmanızla birlikte yavaş yavaş sisteme karışır. Aşağıda basit bir şema gördüm. Küçük bir püf noktası şu ki gübre tankından sonra erimeyen gübrelerin damlatıcı nozül başlıkları tıkamaması için filtre koymak iyidir ancak sıvı gübrelerde buna gerek yoktur tabi.

Eklenti 41814
merhaba
fıcı bu basınca dayanacagına emınmısınız ?

kaptancq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 19:55   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Damlama sulama sistemim hk.

Merhabalar,

İstanbul Silivride 500m2 bahçem var,içerisinde meyve ağaçları,güller,biraz çiçek,biraz şimşir grubu,birazda sebze fideleri,bahçenin etrafı da duvar şeklinde lüküstürüm dizili.Geçtiğimiz ay araştırmalarım sonrasında amatörce damlama sistemi kurdum,şebeke suyundan besleniyor.Muslukta zamanlayıcı cihaz bağlı vs.
Kullandığım damlama sulama borusu 40 cm ara ile kendinden delikli.Bir tur bahçenin 4 yanına lüküstürümlere döşedim ve bunu ana boru gibi düşündüm,daha sonra lüküstürüm aralarından aparatlarla ekler çıkartıp güllere,şimşirlere,sebzelere,çiçeklere vs. ihtiyaç duyduğum heryere ek çıkardım,işin kötü tarafı hortum bahçe içerisinde çok fazla dolaştı, "T" aparatlarla "L" aparatlarla ve kör tıpalarla baya bi dolaştı.Bahçeninde tatlı bir meğili var zaten,dolayısıyla suyun ilk başladığı yerdeki damlama hızı ile sona doğru gelindiğinde ki damlama hızı aynı değil.Bu sene ilk kez denedim bu işlemi ve farkındayım hortum çok dolaştı,özellikle sebzelerde,(çizimi hazırlarken baktımda,çok kötü duruyor yavv )kısmet olursa önümüzdeki sezon sebzeleri daha düzenli ekerim diye düşünüyorum.Sağ üst taraf komple sebze ekili ve çok plansız ektik.
Benim merak ettiğim,acaba hortumu deliksiz mi kullanmalıyım,ihtiyaç olan noktaya ayarlı damlama memesi takıp.Çünkü netten araştırıyorum,herkes düz hatlarda ilerleyen sistemlere kendinden delikli hortum kullanmış,gerçi ben boşta kalan delikleri elektrik bantı ile kapattım ama.Birde yine düşüncem şu, zamanla bu delikler kireçten ve/veya suyun kirliliklerinden tıkanacaktır.
Ben 3 aydır bu sistemi kullanıyorum,yalnız fatura sanki biraz yüksek gibi geliyor bana,2 günde bir sabah çok erken saatte veya akşam 8 den sonra 1,5 saat damlama sulama programlıyorum,bu durumda 70-80 tl arası fatura ödüyorum,acaba sulama sürem mi fazla.Önceden aylık 4-5 m3 su kullanırken,sulama yaptığım süre içerisinde 29 m3 e kadar çıktı.

Sistemimi sil baştan deliksiz hortumla,ayarlı damlama memesi ile şemsiye şeklinde sulamalı yapsam(tabi bu kadar dolaştırmadan) suyun basıncı baştan sona yeterli olur mu???Bu şekilde olursa 1,5 saat sulamak yerine 15 dk veya 30 dk sulama yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Yok derseniz sistemin bu şekilde kalsın,dağınıklığı düzenle,basınç yeterli olur derseniz oda uyar,ama 1,5 saat sulamak kasıyo,bu süre ne kadar olmalı???

Konu hakkında önerilerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler...
Hakan DEMİR

Eklenen Resimler

hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 08:51   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
sn hhakan, hattınızda delik olabilir. deliğin nedeni de bahçenizdeki kuş, fare gibi hayvanlar su ihtiyaçlarını karşılamak için borunuzu delmiş olabilir. sulamayı başlatınca bahçenizde gezinin, suyun göllendiği veya fazla geldiği yer var mı diye kontrol edin. benim tarlamda da ğaçkakanlarla başım dertte. en az 5 yerden deliyorlar her sulamada.

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 12:12   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2007
Selamlar,
İstanbul'da, tercihan Anadolu yakasında, damlatıcılı hortum ve aksesuarlarını alabileceğim bir dükkan var mıdır? Internet üzerinden satış yapan çok site buldum, ama ilk uygulamam olacağı için cihazları görerek almak istiyorum.
Şimdiden Teşekkürler...

Adalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 13:05   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2012
herkese iyi günler

bülent3872 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 13:09   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2012
sayın selahattin bey ben bursadan bülent, damlama sistemi kurmak istiyorum, bu konuda epey bilginiz var bize yardımcı olabilirmisiniz.

bülent3872 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 23:06   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
Damlama sulama

Selam arkadaşlar,ben Samsun Çarşamba da yaşıyorum ve çocokluğumdan bu güne yazları tarımla uğraşıyorum.İnşaat mühendisliği öğrencisiyim.Sizlerden damlama sulama hakkında tavsiye almak istiyorum.Evimizin bahçesinde yıllardır 4 adet seramız var ve sondaj suyuyla ve borularla suluyorum,ve damlamaya geçmek istiyorum malum daha faydalı fakat 3 bin tl gibi bir fiyat istediler ben de kendim kurmaya karar verdim ve 1 haftadır baya araştırdım ve sizlerin yazılarını okudum ve beğendim yardımınızı istiyorum.İki sorum olacak .birincisi sondaj soyum var ve gayet temiz ve bol ayrıca sulamada kullandığım bir dinamomuz var ve aynı kuyuya bağlı bir adet de hidrofor var.Seralarımızın 3 tanesi yan yana ve dördüncüsü de batı yönünde arkalarında bulunuyor,bahsettiğim sondaj da bunun hemen yanında bulunuyo.Sistemi dinamoyamı yoksa hidroforamı kurmalıyım hangisi daha iyi olur ve kaçlık boru kullanmamı tavsiye edersiniz?{seraların boyutu 3 tanesi yaklaşık 45 m ve 7 m ,diğeri 50 m 8 m genişlikte.Ben bu alanda salatalık biber patlıcan,domates üretmeye çalışıyorum] Şimdiden teşekkür ederim.

bulut55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 02:28   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
hakan demir e cevap 30 metre sonra ilk delikle son delik arasında basınç farkı oluyor. iki çözüm var 1) kalın bir borudan 25 metrelik hatlar kullan. 2) 50 metrelik kapalı devreler yap. yani bir T al T nin bir ucundan suyu ver damlama hortumunun başını T nin ikinci ucuna damlama hortumunun diğer ucunu da T nin üçüncü ucuna tak (körtıpa yerine)
deliksiz hortum alıp ayarlı tapa işi masraflı ve üğraştırıcı. anaprensip ağaç dalı silivri de büyükkılıçlı da denenmiştir sebzeler için ise önce boruları döşe suyu ver her damlanın olduğu yere bir sebze ek

ağaç sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 02:38   #204
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
bulut 55 kendinden delikli boruyu dene hatların krokisi sebzelerin karıklarına göre değişir.
hidrofor daha mantıklı biz depodon kendi halinde veriyoruz suyu seranın enine bir kalın boru olacak bir ucu kapalı diğer ucunu hortumuna uydur. 50 cm de bir damlama hortumu tak. oldu bitti çok para harcama bunlar fayansın altına döşenen su tesisatı değil. sonra borular güneşten bozuluyor kırılıyor kalitesiz plastik ten yapılıyor. tıkanma derdi var. Ana boruyu uzun süre kullanırsın ancak diğer borular üstünee basılıyor çapayla kesiyorsun felan

ağaç sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 18:49   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2013
cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.aklıma takılan 2 konuyu tekrar sormak istiyorum.aynı sondajda bir dinamom ve bir hidroforum var,sulama işlemini dinamo ve pimaş borularla yapıyorum.Hidroforun da 2 tane çıkışı var biri eve gidiyor diğerini ise araba falan yıkarım diye koydurmustum vanalı yanlız çıkış çapı tahmini 2 cm şimdi bu çıkış yeterli olurmu?Mesafe yakın olduğundan ana boru kullanmayı düşünmüyordum sizce çıkış boru çapı ne olmalı? Birde bildiğimiz mazot varillinden gübre tankı yapmayı planlıyorum,plastik filtre takmalımıyım ayrıca hidrosiklon kullanmam şartı?Biraz fazla sordum galıba yardımcı olabilirseniz krokiyi de yollamaya çalışırım şimdiden teşekkürler.

bulut55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 09:37   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhaba Arkadaşlar;

10 dönüm ceviz tarlam için (220 ağaç) sondaj kazdırdım, yaklaşık 75 m derinliğinde. Bölgemde maalesef çok fazla yer altı suyu yok, 3 HP lik bir pompa ile saatte 5-6 ton su çıkartabiliyorum. Çıkan su maalesef çok milli, çok ince deniz kumu gibi kum çıkıyor.

Sizlerden ricam bu su ile havuz kurmadan damlama sulama sistemi kurabilmenin bir yolu var ise paylaşmanız? Özel mil filtresi buldum araştırmalarım sonucunda fakat saatte minimum 10 ton su ile çalışıyor bu sistemler.

Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 09:54   #207
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili permakültür, sisteme kum filtresi takmaktan başka makine tercihiniz yok ya da masrafa kıyılıp seyyar ya da sabit havuz sistemi kurarak suyu dinlendirmelisiniz. Havuz sistemlerinde de kepçe ile kapasite büyüklüğünde havuz yapıp naylonla kapatıp bir havuz oluşturmak mümkün, bazende saatlik kapasiteye göre yine dinlendirmeli bir havuz yapıp ön dinlendirme ile suyu sisteme verebilirsiniz. Bu şekilde kepçe çalışma maliyeti ve suyun kaçmaması için naylon maliyeti ile işiniz görülür.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 10:45   #208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Selahattin Bey;Kum filtresi derken nasıl bir filtreden bahsediyorsunuz, hidrosiklon gibimi? Saatte 5-6 ton su veren sondajda mili arıtmaya yardımcı olurmu?

Teşekkürler

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 12:53   #209
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
damla sulama çalışmalarından kareler
Name:  çatalca 013.jpg
Views: 16271
Size:  67.7 KB
Name:  çatalca 009.jpg
Views: 13885
Size:  58.0 KB

http://www.agaclar.net/forum/1157537-post246.htm

.

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 12:57   #210
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Selahattin Bey;Kum filtresi derken nasıl bir filtreden bahsediyorsunuz, hidrosiklon gibimi? Saatte 5-6 ton su veren sondajda mili arıtmaya yardımcı olurmu?

Teşekkürler
Evet hidrosiklon filtre. Bu konuda filtreyi aldığınız yerden filtrenin saatlik potansiyelini öğrenmelisiniz. Ancak genel olarak pompanızın çıkışı kadar boru kalınlığı için filtre kullaancağınızdan genel olarak aynı filtre ihtiyacınızıda karşılayacaktır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
damla sulama, sulama, tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024