agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2016, 16:46   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2016
aramadığım yer kalmadı ama net bir bilgi bulamadığım için buraya yazmaya karar verdim.
sorum basit, 1metreküp torf kaç litre torf eder?
piyasada litre üzerinden satildiği için karşılığını bulamıyorum. yaptığım araştırma sonucu 1metreküp torf 620 litre torfa denk geldiğini hesapladım ama emin olamıyorum.
en azından yaklaşık karşılığı bilen varsa sevirinirim.

keyclip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2016, 17:54   #32
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
1 metreküp = 1000 litredir. Torf, su, hava, cıva farketmez. İkisi de hacim ölçsüdür.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 20:15   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-07-2016
Torf nasıl kullanılır?

Selamun Aleyküm değerli hocalar ve arkadaşlar.

Ben bir kaç gün önce internet üzerinden birçok tohum ve torf aldım. Aldığım torfların resimleri aşağıda.

Ben internet üzerinden bakarken torf poşetleri büyük gözüküyordu 3 tane aldım hatta bu çuvalları nereye koyacağım diye endişelendim fakat eve gelince 3'ünü toplasak anca bir çuvalın çeyreğini doldurur. Çok uzatmıyım bu torfu az ve öz bir şekilde tüm saksılara yetecek şekilde kullanmak istiyorum. Asıl soru; saksının 4/3'ünü toprak kalan kısım yani en üst kısıma torfu serpmeyi düşünüyorum. Mesela tohumları sulayınca torfun içindeki maddeler su yardımıyla alttaki verimsiz toprağa geçip biraz da olsa düzenlesin diye acaba ne kadar doğru bu? şimdiden teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Pirlede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2017, 23:33   #34
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Pirlede, A101 mağazalarında 10 lt. torf 2,25 tl. ve elinizdekinden kötü olacağını sanmıyorum. Torf herhangi bir besin öğesi içermez, organik - lifli yapıda olduğu, zararlı hastalık börtü böcek içermediği için her türlü bitkiyi yetiştirmede kullanılır. Yani verimsiz dediğiniz toprağın bitkileri besleme açısından faydası olacaktır. Ama tohumların kolayca çatlayıp kök salması için su ve neme ihtiyacı olacağından torf burada işe yarayacak. Direk toprağa ekseniz de olur tohumları ancak torfa ekilenlere göre gün yüzünü görme ve gelişme oranı düşecektir.

Torfa bulabilirseniz ekleyeceğiniz perlit, oran daha da artacaktır. Ama elimizde torf ve toprak var derseniz önerim; viyollerin altını iyice yanmış hayvan gübresi ile toprağı karıştırarak doldurun. Aslında torfuda alttaki karışıma ekleseniz iyi olur ancak sanırım dokuz lt. lik torf (ki ancak bir kilo eder) pek yaraya merhem olacağa benzemiyor. Alttaki gübre toprak karışımının üzerine koyacağınız bir parmak kalınlığındaki torfun içine de ekeceğiniz tohumları korsunuz.

Ama imkanınız varsa üstte yazdığım gibi A101 deki torfa bakın, çok kaliteli olmasa da (marketlerde satılanlar genelde un gibi elenmiş olmuyor ve hafiften topaklı kalıyor) işinizi rahatlıkla görecektir.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 09:33   #35
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
A101'deki torf bizim burada 10 lt'si 2.95 TL. İçinde humus da barındırdığından olsa gerek ince değil. İrili ufaklı torf beraberinde ufak yapışkanımsı kahverengi bir toprak(belki kil?) ve bir miktar da organik atıklar (parçalanmış dal ve yaprak parçaları olduğunu düşünüyorum) içeriyor. Tecrübeli arkadaşlardan deneyen varsa daha iyi bilgi verebilir.

Bu sıralar Şok marketlerde de Heidi marka 10 lt.si bizi burada 2.50 TL'den satılan bir Alman torfu satılmakta. Bir ara da fırsat bulursam ondan alıp deneyeceğim.

Buradaki yerel bir marketten de 3 lt.sini 2.25 TL'den aldığım Anadolu Torf markalı bir ürün de denemiştim. A101'dekine göre daha homojen dağılımlı elenmiş yapıda bir üründü.

Aslında aklımda Compo sana ya da Klasmann torf denemek de var.

sphusko beğendi.
okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 09:42   #36
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Klasmann çok güzel (benim ilk kullandığım torf) ancak arkadaşın Mardin şartları ve maliyet açısından A101 dekini yazdım. Bu arada buradaki diğer şubelerinde de 2,95, sanırım tek şubeye özel 2,25 fiyat. ŞOK daki (Heidi idi galiba) torfu geçen sene denedim, pek beğenmedim.

Resulgur beğendi.
Eski 19-03-2017, 13:52   #37
Ağaçsever

@TCM hocam Bu yorumunuz üzerine bizim apartmanın altında yeni açılan A101'e gittim. Gerçekten 10 L 2.25 tl bilseydim gidip 6 tl ye 9 litre almazdım.

saksıyı yarısına kadar doldurup üstünede torf koyarsam torf besin maddesi içermediğinden alttaki toprağın yapısını değiştirmez doğru mu ?

ben bu torfları direk toprakla karıştırıp öylemi kullanayım bilgi verir misiniz ?

Ayrıca ben bu torfu sebze meyve yetiştirmede kullanabilir miyim?

Düzenleyen Pirlede : 19-03-2017 saat 13:59 Neden: Yazım hatası.
Eski 19-03-2017, 14:01   #38
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Gübre, kompost, enzim vb. kullanarak saksı karışımını doğal yollarla beslerseniz her şey yetişir.

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 14:51   #39
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ömürler görün e mi. Hem de apartmanın altında, bu sayfayı komple silin siz, kimse görmesin, burnunuzun dibinde daha ucuza torf var ve siz netten sipariş verdiniz

@ okursan ın yazdığı gibi ilavelerle her şey yetişir, hayvan gübresini kolay bulabileceğiniz için bence yanmış (dikkat yanmış olacak) hayvan gübresi torf ve toprak karıştırıp ekin. Ancak tohumu sadece torfun içine göümn ki çıkması, nemlenmesi, su tutması daha kolay olsun.

Eski 19-03-2017, 15:02   #40
Ağaçsever

aynen hocam ben bim'e gittiğimde böyle şeyler olmadığı için muhtemelen diğer mağazalarda da yok demiştim. Teşekkürler.

TCM beğendi.
Eski 22-01-2018, 21:29   #41
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Selam
Torfu cocopeat ile karıştırmış olsak karbon oranını arttırmak bize bir avantaj sağlar mı?Su kaybını azaltmak ve su tutma özelliğini arttırmak için hangi oranlarda karışım yapılmalı daha doğrusu torf mu daha iyi su tutar cocopeat mi?

Kenger beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2021, 13:08   #42
Yeni Üye

meşedağ's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2021
big-bag torf kaç litre

2016 yılından kalma @keyclips kullanıcısının mesajını görünce başımdan geçen bir hatırayı paylaşmak istedim.
Big-bag çuvallar ile satılan torf kaç litre hacimde olur?
Dün dökme torf satışı yapan bir toptancıya bir Big-Bag torf almak için gittim. Çuvalların ölçüsü 90 x 90 x 115 cm. (Başka ebatta big bag Çuvallar da piyasada bulunuyor ama benim gittiğim yerdekiler bu ölçüdeydi).
Satıcının dediğine göre çuvalı 90cm yüksekliğe kadar torf ile dolduruyorlarmış. Haliyle bütün 115 cm yüksekliği silme dolduramazlar, dökülür.
Fakat ilginç olan tarafı bu çuvalları 1m3 torf diye satıyorlar.
Hâlbuki geometrik ölçüler yaklaşık 720 litreye tekabül ediyor.
Torf piyasasında böyle değişik bir algı var.
.
Bugün de bir dökümhaneden çıkma big-bag çuval aldım.
Metre ile ölçüm, evet 90 x 90 x 115.
Dökümcü dedi ki, bentonit eğer 50 kg'lık şeker çuvalı ile alırsak bu big-bag içine yaklaşık 22 şeker çuvalı malzeme giriyor.
Demekki 50 litrelik şeker çuvalı içine dikme payı ile birlikte ancak 40-45 litre bentonit sığıyor. Eğer bentonitçiler big-bag çuvalı ağzına kadar (mesela 105 cm yüksekliğe kadar) doldurabiliyorsa 850-900 litre civarında bentonit yapar.
.
Aslında geometri çok açık ve ölçüler nettir.
Fakat torf sektöründe biraz sıkıntı var. Torfun su emdiğinde şişip daha fazla yer kaplayacağını söyleyerek 700 litre torfu 1m3 diye satıyorlar.

meşedağ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024