agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2019, 16:19   #121
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafanevzat1 Mesajı Göster
Elekrikle olan işlerinde motordan anlayan birisini getirip ona kurdurmalısın.bu işler tarifle olmaz.benim 6 metre kuyuma tulumba kurdurmak için bu işten anlıyanı getidim malzemeleri beraber aldık ve kuyuya tulumbayı kurdu ona da 1 yövmiye verdim şimdi tulumbayı çekip sulamamamı yapıyorum. bende elektrik yok bu sene benzinli bir motor aldım.onuda bir bilene kurdurup öğreneceğim.deneme yanılma ile bu işler tehlikeli olur.
Dalgıç pompa kurulumunda bişey yok,
Kuyunuzun ağzından dalgıç pompa sığıyorsa, dalgıç pompanın zaten kablosu üzerinde geliyor. Hatta halatı bile üzerinde geliyor, yapacağınız tek şey, kaç metreye salacaksanız o kadar boru alıp pompaya bağlamak ve hepsini birden kuyuya salmak. halatı kuyu dışında sağlam biyere bağlamak ve fişi elektriğe bağlayıp düğmeyi açmak, suyun çıkmasını beklemek. Eğer su gelmezse veya ters bir şey olursa pompa bir müddet sonra ısınınca kendini kapatıyor.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2019, 10:49   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2019
cümleten bayramınız mubarek olsun ben de 2 dönüm bi bahçeyi sulamak istiyorum dereden su çekmek istiyorum 6,5 hp benzinli su motorum var çok rahat basıyor ama elektrikli daha pratik ve kullanışlı olacağını düşünüyorum dere ile bahçemin en ucu arası yaklaşık 80 m ve 10 metre eğim var nasıl bir motor almalıyım ***.(kaç watt)

abayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2019, 20:44   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2019
Merhaba.Benimde bir sorum olcak yardımcı,olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.3 dönüm bir bahçem var akardan 50 mt.ileriye su çekmek istiyorum einhell1046n 8mt derinlikten 48 mt ileriye basan bahçe pompası işimi görürmü?bende derinlik yok sadece eğimsiz yerden 50mt ileriye suyu azda olsa basınçlı aktarmak.

ernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 09:23   #124
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ernur Mesajı Göster
Merhaba.Benimde bir sorum olcak yardımcı,olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.3 dönüm bir bahçem var akardan 50 mt.ileriye su çekmek istiyorum einhell1046n 8mt derinlikten 48 mt ileriye basan bahçe pompası işimi görürmü?bende derinlik yok sadece eğimsiz yerden 50mt ileriye suyu azda olsa basınçlı aktarmak.
"Pompa işimi görür mü" sorusu eksik bilgi nedeniyle yanıtlanamaz.
Ne kadar suya gereksinim var ? Bahçeyi kaç bölüme ayırarak sulayabilirsiniz ve her bölümün su gereksinimi nedir ? Bu soruyu yanıtlamanız gerekiyor. Yanıt pompanın debisinin ne kadar olacağını söyleyecektir. Gerekli debideki basınç değeri pompanın eğrisinden bulunur.
Sizin durumunuzda basınç önemli değil görünüyor. Her pompa gerekli basıncı sağlayabilir. Debiyi tutturmak önemli.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 10:02   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2019
Haklısınız yanlış ifade ettim.Ben 3 dönüm yeri sulamak için değil sadece zaman zaman bahçedeki çiçekleri sulamak için bahçe pompası yararmı demek istemiştim çünkü bahçeyi baika bir sekilde suluyoruz dediğim gibi 50 metreye iletebilirmi bahçe pompaları şimdiden teşekkürler.

ernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 08:34   #126
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ernur Mesajı Göster
Haklısınız yanlış ifade ettim.Ben 3 dönüm yeri sulamak için değil sadece zaman zaman bahçedeki çiçekleri sulamak için bahçe pompası yararmı demek istemiştim çünkü bahçeyi baika bir sekilde suluyoruz dediğim gibi 50 metreye iletebilirmi bahçe pompaları şimdiden teşekkürler.
Çiçek sulamak için pompa çıkış borusunun çapının küçük olması avantajlı. Çap büyüdükçe debi büyük oluyor. Bu nedenle toprağı bozmadan, çiçeklere zarar vermeden sulamak olanaksızlaşıyor. En çok 1" çıkış çaplı pompa öneririm. Daha küçük çıkış çaplı olan daha avantajlı. Pompa debisinin 1000 lt/h den küçük olması iyi sonuç verir. 50 m boru-hortum fazla direnç yaratmaz. Pompa çıkış çapının bir büyüğü olacak şekilde boru-hortum ile suyu taşırsanız yeterli debiyi alırsınız.
Belirttiğiniz model hidrofor. Size daha küçük debili pompa yeterli olur. Hem daha ucuz olur hemde daha az enerji harcar. Pompanın yerleştiği yer su kaynağına yakın nokta olmalı. Pompayı dış etkilerden koruyabilmelisiniz. (Taşkından da)

Eski 02-04-2020, 22:28   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2020
Arkadaşlar bahçeme su temini için baya bir araştırma yaptım ve kafam çok karışmıştı. Ancak şu an yaptığımı çalışmayı sizlere örnek olması için paylaşıyorum. Belki kafası karışanlara ışık tutar. Bahçem 500m2 alandan oluşmakta. yaklaşık 190 metre mesafede 10 metre aşağı kotta ağustos ve eylül ayları hariç akan bir dere var. buradan su alabilmek için 2 inc 200 metre boru serdim. Palmera Pa20T 2inc su motoru aldım. 3 ve 1 tonluk 2 depo ile 3 ton kapasiteli bir süs havuzum var. süs havuzunu da sulama için destek olarak kullanmaktayım. Damla sulama sistemi kurdum. Ağaçla, üzüm asmaları ve birazda bir şeyler ekmek için ayrılmış ekim alanlarım var. Açıkcası sistemi kurana kadar çok kafam karışıktı. Ama sonuç tatmin edici oldu. su motorunu dereye kuruyorum yaklaşık yarım saate yarım gaz ve yarım litre benzin ile 5 Ton su alıyorum. ilk kurulumda 1 inc boru kullanmıştım. 3 tonu 3 saatte ancak doldura biliyordum. Harcanan benzin cabasıydı. Umarım benim bu deneyimim sizlere de yardımcı olacaktır.

sinetra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 04:01   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2020
S.a. arkadaşlar.
Babamın bağının 200 metre yakınındaki bağı satın aldım. Babamın 120 metre derinlikten dalgıçla su aldığı kuyusu var. Şimdilik jeneratörle çalıştırıyor ama yakında elektrik de alacağız inşallah. Dalgıç pompasının özelliklerini bilmiyorum. Buralarda sondaj işi şu anda yasak. Bu nedenle babamın kuyusundan kendi bağıma boruyla su çekmek istiyorum. Boru uzunluğu yaklaşık 270-300 metre kot farkı ise yaklaşık 13 metre. Ayrıca babamın biri 27 biri 5 tonluk iki havuzu da var. Şimdi sorularım şunlar: 1- Hangi tür ve kalınlıkta boru kullanmalıyım? 2- Babamın dalgıcı çektiği suyu doğrudan benim bağa basabilir mi? 3- Pompa almam gerekirse nasıl ve hangi marka bir pompa almalıyım? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca ileride sondaj yaptırma ihtimalime karşı gerekirse güçlü bir dalgıç pompayı da şimdiden alabilirim. İki masraf olmaması bakımından.

aaen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 10:01   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2015
s.a.konunun cok yabancisiyim.daha önceki sorulari okudum ama kendim için cevap bulamadim.bende bu sene 300m2 bir alanda sebze sulamasi icin sulama urunu arayorum bahceme 15 m ilerisinde dere yatagindan su cekecegim.kopru alti 5mden, su derinligi 7 10 cm anca elektirik yok nasil bir urun almaliyim4 ,7 gunde bir 20..25 dk sulama yaparrim .tavsiyenizi bekliyorum

zfatma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 09:07   #130
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aaen Mesajı Göster
S.a. arkadaşlar.
Babamın bağının 200 metre yakınındaki bağı satın aldım. Babamın 120 metre derinlikten dalgıçla su aldığı kuyusu var. Şimdilik jeneratörle çalıştırıyor ama yakında elektrik de alacağız inşallah. Dalgıç pompasının özelliklerini bilmiyorum. Buralarda sondaj işi şu anda yasak. Bu nedenle babamın kuyusundan kendi bağıma boruyla su çekmek istiyorum. Boru uzunluğu yaklaşık 270-300 metre kot farkı ise yaklaşık 13 metre. Ayrıca babamın biri 27 biri 5 tonluk iki havuzu da var. Şimdi sorularım şunlar: 1- Hangi tür ve kalınlıkta boru kullanmalıyım? 2- Babamın dalgıcı çektiği suyu doğrudan benim bağa basabilir mi? 3- Pompa almam gerekirse nasıl ve hangi marka bir pompa almalıyım? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca ileride sondaj yaptırma ihtimalime karşı gerekirse güçlü bir dalgıç pompayı da şimdiden alabilirim. İki masraf olmaması bakımından.
300 m çok direnç yaratmaz, 13 m kot farkı ile birlikte 1,5-2 bar kaybınız olur. Bağınızın içinde damlama sulama kullanacaksanız 1,5-2 bar bağda kaybınız olur. Babanızın kuyusundaki pompanın 16 bar basınç veren bir pompa olması gerekir. Eğer kuyu yapılır iken doğru davranılmış ise 16 bar basınçlı pompa seçilmemiştir.
Denemek için bağınızın içinde kullanacağınız dağıtım borusunu tek parça olarak kullanıp, sizin bağa su gelip gelmediğini gözlemek.
Daha sağlıklısı; babanızın büyük havuzundan pompa ile bağınıza su göndermek.

Eski 22-06-2020, 15:55   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2017
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zfatma Mesajı Göster
s.a.konunun cok yabancisiyim.daha önceki sorulari okudum ama kendim için cevap bulamadim.bende bu sene 300m2 bir alanda sebze sulamasi icin sulama urunu arayorum bahceme 15 m ilerisinde dere yatagindan su cekecegim.kopru alti 5mden, su derinligi 7 10 cm anca elektirik yok nasil bir urun almaliyim4 ,7 gunde bir 20..25 dk sulama yaparrim .tavsiyenizi bekliyorum
dere nin su debisi nasıl,sizen başka sulama yapan varmı.siz tam motoru açtınız bu esnada derenin üst kısmında başka bir komşuda su bastı motorunuz susuz kalırsa pompa yı dağıtırsınız.bütün bu olumsuzlıkların olmadığını farz edersek yapacaklarınız.
1-1 inçlik bir benzinli su motoru alacaksınız bütçeniz elverdiğince kaliteli bir marka alın bende şu anda bir yaz sezonunda dağılan ismi yerli aslı çin malı bir motor var şimdi japon bir marka alacağım.
2-dereye motorun su hortumunu salmak için küçük bir havuz kazacaksınız.
3-su motorunu kurup çalıştırın daha sonra havuzdaki suyu tüketip tüketmediğini kontrol edin tüketiyorsa motorun gazını azaltarak devri düşürün (derenin su debisi çok yüksekse buna gerek yok zaten)
3 motor ile birlikte gelen hortum ucu süzgece güvenmeyin muhakkak ince gözlü bir süzgeç kullanmaya özen gösterin dere akan su olduğu için içinde sert materyaller olabilir pompaya zamanla zarar verebilir aşındırır. mesela kadın çorabını geçirin ucuna. ha birde motoru alınca haftada bir falan sulamayı unutun her gün sulamak isteyeceksiniz

golge1710 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2021, 20:32   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2015
Bahçemde 2m*4m ebadında 1m. derinliğinde bir havuz yapmak istiyorum. Bu havuzun suyu ile de gerektiğinde bir dönüm bahçemi sulamak istiyorum. Acaba aşağıda linkini verdiğim bu fiskiye aynı zamanda bana sulama imkanı verirmi? Yükseklik en çok 1m.olup 20m.lik bir mesafe, bahçenin diğer kısmı havuzun alt tarafında kalıyor.

https://www.e-havuzmarket.com/urun/v...0b-50-watt-guc

Eklenen Resimler

ihsaniye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2021, 09:03   #133
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsaniye Mesajı Göster
Bahçemde 2m*4m ebadında 1m. derinliğinde bir havuz yapmak istiyorum. Bu havuzun suyu ile de gerektiğinde bir dönüm bahçemi sulamak istiyorum. Acaba aşağıda linkini verdiğim bu fiskiye aynı zamanda bana sulama imkanı verirmi? Yükseklik en çok 1m.olup 20m.lik bir mesafe, bahçenin diğer kısmı havuzun alt tarafında kalıyor.

https://www.e-havuzmarket.com/urun/v...0b-50-watt-guc
Bu tür pompaları sulama amaçlı kullanamazsınız. Basma yüksekliği veya maksimum basınç olarak adlandırılan değer, akıttığı su miktarının en düşük olduğu zaman oluşur.
Varsayalım ki pompa 2 metre basınçta su verdiği zaman hortumunuzu doldursun. Hortum ile tüm bahçeyi sulamanız gerekecek. Damla sulama düşünemezsiniz. Çünkü damlama ağzında istenen basınç 10 metre (1 bar). Üzerine yoldaki kayıpları eklemek gerek.

Eski 14-03-2021, 16:49   #134
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2015
Çok teşekkür ederim yanıtınız için, ayrıca bir pompa ihtiyacım olacak.

ihsaniye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2021, 11:35   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2021
Dizel su motoru

Cümleten merhaba arkadaşlar deneyimlemis olduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim palmera pa 80 10 beygir dizel su motoru ile 450 metre uzunluk toplamda 40 metre sürekli rampa yükseklik irtifasi olan yere 63 mm boru ile gayet güzel şu bastım video atmayı deneyeceğim bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum

aligelen51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2021, 11:41   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2021
https://youtu.be/JqKja1bKuVA

aligelen51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıskıye, kuyu, pompa, santrafüj, sprink, sulama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024