agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Tarla Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=95)
-   -   Tarla Bitkileri Nelerdir? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3977)

Serhan KARAGÖL 08-04-2007 21:08

Tarla Bitkileri Nelerdir?

Tarla bitkileri hangileridir, bu dalın konusu nedir diye merak eden arkadaşlar için kısa açıklamam: kaba bir genelleme ile tahıllar, baklagiller, yem ve yağ bitkileri ve bazı endüstriyel bitkiler tarla bitkileri dalının inceleme konusudur.

Tarla Bitkilerinden bitkilerden bazıları: (alfabetik sıra)
  • Anason (Pimpinella anisum)
  • Arpa (Hordeum vulgare)
  • Ayçiçeği (Helianthus annuus)
  • Buğday (Triticum sp.)
  • Bakla (Vicia faba)
  • Börülce (Vigna unguiculata)
  • Çeltik (Oryza sativa)
  • Caramba (Lolium multiflorum)
  • Çavdar (Secale cereale)
  • Çay (Camelie sinensis)
  • Fasulye (Phaseolus vulgaris)
  • Fiğ (Vicia sp.)
  • Haşhaş (Papaver somniferum)
  • Kanola (Brasicca napus Kanola Oleifera)
  • Karunga (Onobrychis sativa)
  • Kenevir
  • Kendir
  • Keten (Linum usitasissimum)
  • Kimyon (Cuminum cyminum)
  • Mercimek (Lens culinaris Medik)
  • Mısır (Zea mays)
  • Nohut (Cicer arietinum)
  • Pamuk (Gossypium sp.)
  • Patates (Solarum tuberosum)
  • Soğan (Allium cepa)
  • Sarmısak (Allium sativum)
  • Soya fasulyesi (Glycine merr.)
  • Sorgum (Sorghum bicolor)
  • Sudan otu
  • Susam (Sesamum indicum)
  • Şeker Kamışı
  • Şeker Pancarı (Beta vulgaris)
  • Şerbetciotu (Humulus lupulus)
  • Tiricale (Triticosecale)
  • Tütün (Nicotina tabacum)
  • Üçgül (Trifolium)
  • Yerfıstığı (Arachis hypogaea)
  • Yonca (Medicago sativa)
  • Yulaf (Avena sativa)
Bilinenin aksine Domates, Biber, Hıyar, kavun, Karpuz vb. yetiştiriciliği tarla bitkilerinin değil bahçe bitkilerinin alanına girmektedir.

(Latincelerden aklıma gelenleri yazabildim eksikler için kusura bakmayın)

Todor 08-04-2007 22:43

Hep merak etmişimdir, bir meyve bahçesi kurmadan önce, neden en az 2 sene tarla bitkisi ekilmesi önerilir?

malina 09-04-2007 00:45

Patates, soğan diye saymaya başlardım ama yonca hiç aklıma gelmezdi :)
Foruma epey katkınız olacağa benziyor... :)

Derya Özen 09-04-2007 11:03

Serkan Bey. Benim bildiğim, çok yıllık yem bitkilerinden, Korunga diye bir ot var. Acaba oda tarla bitkisimi oluyor?

darla 09-04-2007 11:59

Merhaba,
Yonca hayvan yetiştiriciliğinde çok büyük bir yere sahip.
Ve ekildiği zaman yıllarca verim alınabiliyor.

Serhan KARAGÖL 09-04-2007 14:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi deryaözen (Mesaj 93347)
Serkan Bey. Benim bildiğim, çok yıllık yem bitkilerinden, Korunga diye bir ot var. Acaba oda tarla bitkisimi oluyor?

Evet karungada bir tarla bitkisidir. Yem amaçlı ekiliyor. Ağrı dolaylarında çok tercih edilen bir cins.

malina 09-04-2007 14:51

Alıntı:

Evet karunga da bir tarla bitkisidir
Siz yazdıkça bunları ilk mesaja ekleyelim değil mi? Orada tümü görünmüş olur...

Serhan KARAGÖL 09-04-2007 14:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 93422)
Siz yazdıkça bunları ilk mesaja ekleyelim değil mi? Orada tümü görünmüş olur...

Evet olabilir, bende aklıma geldikçe eklerim ilk mesaja.

Serhan KARAGÖL 09-04-2007 15:02

Arkadaşlar yeni bir konu başlığı açayım diye uğraşıyorum ancak hangi cinsi incelememiz gerektiğine karar veremedim Yarım saattir şumu olsun bumu olsun diye bir türlü kara veremedim. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

malina 09-04-2007 15:10

Fasulyeden başlayalım mı? :)

Serhan KARAGÖL 09-04-2007 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 93434)
Fasulyeden başlayalım mı? :)

Olabilir :)

Todor 09-04-2007 15:54

Caramba, tiricale, sorgum, sudan otu, şeker kamışı.

Bunlar da benim aklıma gelenler şimdilik.:)

Derya Özen 13-04-2007 12:35

Bir sorum daha olacak. Asma ( Üzüm )hangi guruba giriyor? Bir tarla bitkisi mi **** tarla ağacı mı? :p

Serhan KARAGÖL 13-04-2007 15:46

:)) Hayır. Asma (Vitis vinifera) bir tarla bitkisi değildir.

ozlemkoybasi 13-04-2007 18:48

merhaba arkadaslar.

asma zıraat fakultelerınde bahace bıtkısı bolumunde bağcılık alanı altında ıncelenen bır bıtkımızdır.bazı lıtaraturlerde uzum uzum uzumsu meyveler grubuna gırıyor bazılarında ıse bağcılık altında ayrı olarak ıncelenıyor..

yonca ve korunga arkadaslarımızın soyledıgı gıbı tarla bıtkısı olup cayır ve mera bıtkılerı grubuna gırıyor. yonca bıtkısı daha cok suyun sorun olmadıgı ve daha cok sahıl kesımının bıtkısı olarak bılınır.

korunga ıse sıcaga ve kuraklıga dayanıklı olup toprak ısteklerı fazla olmadıgı ıcın kuraklıgın hakım surdugu bolgelerımızde ekımı uygundur ve ayrıca belırtmek ısterım kı korunga bıtkısının cıcekelrı cok guzel ve albenısı oldugu ıcın bal arıları ıcın ıyı bır nektar kaynagıdır.bal uretımı yapan bazı yerler bal peteklerının bulundugu yerlerde korunga tarımı yapmaktadır...

ve en son sunu soylemek ısterım.dersımızde hocamız korunga bıtkısını anlattıgında cıceklerının cok guzel omasından dolayı cıceklerını toplayıp arkadaslarına verdıklerını soylemıstı.sızlere en kısa zamanda bır korumga bıtkısını paylasmaya calısacagım..

Oğuzhan 14-04-2007 14:23

Korunga nasıl bir bitki ?

ozlemkoybasi 14-04-2007 17:13

Korunga (onobrychis sativa)
Ömrü: Çok yıllık
Boy: 60-120 cm.
Ekim Oranı: 10-15 Kg.
Özellikleri: Soğuğa ve kurağa çok dayanıklıdır. Toprak seçiciliği yoktur ve tuzluluğa dayanıklıdır. Otu besleyici, protein oranı yüksek ve mineral maddelerce zengindir. İyi bir mera bitkisidir.

sabah 17-04-2007 13:35

Ziraat Fakültelerinde Tarla Bitkileri bölümünde Çim bitkileri yetiştiriciliği dersi olduğunu gördüm.
Bu konuda bildiğiniz kaynak var mı?

Todor 18-04-2007 17:15

Çay ve tütün tarla bitkisi sınıfına mı girerler?

kürşad 18-04-2007 18:31

aspir darı süpürge otu?

Serhan KARAGÖL 24-04-2007 20:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Todor (Mesaj 96474)
Çay ve tütün tarla bitkisi sınıfına mı girerler?

Evet çay (Camellia sinensis) ve tütün (Nicotiana) tarla bitkileridir. Yanlış hatırlamıyorsam bize keyif verici ürünler başlığı altında verilmişti :))

abdulkerimsagay 24-04-2007 22:59

Ziraat Fakültelerinde Tarla Bitkileri bölümünde Çim bitkileri yetiştiriciliği dersi olduğunu gördüm.
çim bitkileri aynı zamanda meraların iyileştirilmesi amacıyla, meralarda yem bitki
si olarak da kullanılır. Peyzaj mimarlığı bölümünde de süs bitkisi, ingiliz çimi (loli-
um perenne)
çay (Camellia sinensis)
bahçe bitkisi olarak geçer.

ısırganotu 24-04-2007 23:09

latincesi neydi?

arkadaşlar, kolza'nın latincesi neydi, bi de kolza ve kanola aynı şey mi?bilen varsa lütfen cevap yazsın..

Todor 24-04-2007 23:47

Hoş geldin Isırganotu. Kendini Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsan seviniriz.:) Sende bilgilerini paylaşmayı ihmal etme. Sorunun cevabını 17 nolu mesajda bulabilirsin.:)

Serhan KARAGÖL 27-04-2007 15:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ısırganotu (Mesaj 98297)
arkadaşlar, kolza'nın latincesi neydi, bi de kolza ve kanola aynı şey mi?bilen varsa lütfen cevap yazsın..

Hayır kanola (Brasicca napus Kanola Oleifera) ve kolza (Brasicca napus) aynı bitkiler değildir. Ama Kolza, kanolanın atası diyebiliriz. Genetik çalışmalar sonucunda kolzanın asit içermeyen formu yetiştirilmiş ve adına kanola denilmiş. Bitkisel yağ üretimi ve biyodizel, biyobenzin için kullanılır. üretim açısından kanola, kolzaya göre daha avantajlıdır.

Serhan KARAGÖL 27-04-2007 15:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abdulkerimsagay (Mesaj 98292)
çay (Camellia sinensis)
bahçe bitkisi olarak geçer.

Çay yetiştiriciliği tarla bitkileri alt bölümünde "Keyf Bitkileri" başlığı altında incelenir. Ziraat müh. olduğunuza göre bu dersi almışsınızdır. Bilginizi tekrar gözden geçirirseniz sevinirim.

Sefer GİRİŞEN 07-05-2007 22:17

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 95187)
Korunga nasıl bir bitki ?

Korunga tarlası, korunga çiçeği ve bal arısı

Derya Özen 11-05-2007 15:24

Sefer Girişen, ellerinize sağlık. Harika bir resim olmuş.

Derya Özen 11-06-2007 08:38

Burçak da bir tarla bitkisi değil mi.? Sanıyorum onu unuttuk. Burçağı da tarla bitkileri bölümüne ekleyebiliriz.

Salinta 21-07-2007 13:25

Merhaba arkadaşlar, yeni üyeyim, yazdıklarınızı okudum geröekten güzel paylaşımlar. Gördüğüm birkaç yanlış ve eksik var, onları düzeltmek istiyorum.

Tarla Bitkileri bölümü mezunuyum, yani ziraat mühendisiyim, o nedenle sizlere yardımcı olabileceğimi sanıryorum.

Bir arkadaşımız yonca bitkisi için suyun sorun olmadığı yerlerde yetişir yazmış, bu yanlış, yonca yani Medicogo L. türleri suyu çok seven bitkilerdir ki 1 kg kuru madde oluşturabilmesi için 800 lt su harcaması gerekir. Benim bitirme tez konum yonca türleri ve yetiştiriciliğidir. Geçekten hayvan yemi olarak kullanılan çok güzel bir bitkidir.

Tütün tarla bitkileri içinde keyf bitkilerine dahildir. Bunun haricinde haşhaş ve kenevir de keyf bitkileri içinde yer almaktadır.

Genel olarak tarla bitkileri, alan olrak çayır mera ve yem bitkileri konusunda yardımcı olabilirim sizlere...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024