agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2751Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2014, 15:44   #1171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2013
soğanın yarısı dışarıda bu yüzden anladım

berkay. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 20:04   #1172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Benim sümbüller renklerini belli etmeye başladı. 3 ü pembe, biri beyaz. Biri de çok politik çıktı, daha belli etmedi rengini. Bakalım onun rengi ne?
Ama eski sümbüllerden istiyorum ben. Hani incecik narin dalın ucunda morumsu mavi olur ya onlardan.

Eklenen Resimler

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 22:46   #1173
Ağaçsever

venus_absolute's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Galeri: 1
Arkadaşlar, birkaç gün önce 3 adet sümbül aldım. Balkonda açık havada duruyorlar. Henüz topraktan yeni çıkmışlar. Ufacık saksılardalar. Bilirsiniz. Sümbülleri hep ufak dörtgen saksılarda satarlar. Benimkiler de böyle. Acaba şimdi onları daha büyük saksıya almam uygun olur mu? Toprakları çok az diye üzülüyorum. Aynı zamanda bu mevsimde yeni saksıya alırsam ölürler diye korkuyorum. Bir de şunu soracağım. Soğuğa dayanıklı mıdır? Balkon güney tarafa çıkıyor.

olcim beğendi.
venus_absolute Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 20:25   #1174
Ağaç Dostu

Bir sorum var. Benim beyaz sümbülün küçük çiçeklerinden 2 tanesi çürümüş. Neden olmuş olabilir acaba? Yapabieceğim **** yapmamam gereken bir şey varsa bilgilendirebilir misiniz?

Eski 15-01-2014, 17:27   #1175
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Bir sorum var. Benim beyaz sümbülün küçük çiçeklerinden 2 tanesi çürümüş. Neden olmuş olabilir acaba? Yapabieceğim **** yapmamam gereken bir şey varsa bilgilendirebilir misiniz?
Çiçekler çürümeye başlamış ise:
1. Soğanı çürümüş olabilir,
2. Rhizoctonia denilen,veya Botrytis denilen bir hastalık (mantar) bulaşmış olabilir, İlaçlama yapmanız gerekir. Captan, previcur, Rizolex,Ronilan vb.vb. ilaçlar . O da değer mi? Problemi çözemeyebilir. Bu da ayrı sorun.

Eğer soğanı çürük ise yapacak birşey yok. Söküp atın.
Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 15:55   #1176
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar bende sümbül yetiştirmek istiyorum daha önce yetiştirmiştik ama soğanlarım kayboldu bu senede yetiştirmek istiyorum bu ayda soğan alırsam nezama çiçek açar? Nasıl soğanlar seçmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim

olcim beğendi.
salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:00   #1177
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Şayet alacağınız soğanlar filizlenmeye elverişli ise ; ekildikten sonra 1 ay içinde çiçeğini görürsünüz , paket üzerinde de zaman ve ışık bilgileri var. Soğanın filizlenen bölümünü toprakla kapatmazsanız ; çiçeği daha kısa sürede görürsünüz . Kolay gelsin .

salihcan beğendi.

Düzenleyen olcim : 16-01-2014 saat 16:10 Neden: eksik imla
olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:06   #1178
Ağaç Dostu

olcim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus_absolute Mesajı Göster
Arkadaşlar, birkaç gün önce 3 adet sümbül aldım. Balkonda açık havada duruyorlar. Henüz topraktan yeni çıkmışlar. Ufacık saksılardalar. Bilirsiniz. Sümbülleri hep ufak dörtgen saksılarda satarlar. Benimkiler de böyle. Acaba şimdi onları daha büyük saksıya almam uygun olur mu? Toprakları çok az diye üzülüyorum. Aynı zamanda bu mevsimde yeni saksıya alırsam ölürler diye korkuyorum. Bir de şunu soracağım. Soğuğa dayanıklı mıdır? Balkon güney tarafa çıkıyor.
Soğanlar eksi derecede donuyorlar , aşırı ayazda yaprak ve çiçek tomurcuklarını yakabilir , bunlara dikkat etseniz yeterlidir. Bol şans.

olcim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 16:32   #1179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2007
benim sümbüllerde çıkmaya başladılar, yakında burada resimleri paylaşacağım.

mlevent.aktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 23:56   #1180
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Çiçekler çürümeye başlamış ise:
1. Soğanı çürümüş olabilir,
2. Rhizoctonia denilen,veya Botrytis denilen bir hastalık (mantar) bulaşmış olabilir, İlaçlama yapmanız gerekir. Captan, previcur, Rizolex,Ronilan vb.vb. ilaçlar . O da değer mi? Problemi çözemeyebilir. Bu da ayrı sorun.

Eğer soğanı çürük ise yapacak birşey yok. Söküp atın.
Kolay gelsin.
Soğanda çürüme olduğunu sanmıyorum sayın kgursan. Sadece küçük çiçeklerinde çürüme var. Tam açamadı da daha.Ondan sonra çıkanlar gelişti ama o beyaz ilk çıkan olduğu halde diğerlerinden daha küçük. Ben o çürüyen küçük çiçeklerini cımbızla kopardım. Diğerlerini de çürütür diye düşündüğüm için.Ama devam ediyor, o bölgedekiler birer birer gidiyor. Bu arada bahsettiğiniz bu ilaçları nereden alabilirim? Ziraatçilerden mi yoksa marketlerde bulabilir miyim?

Eski 18-01-2014, 17:16   #1181
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Soğanda çürüme olduğunu sanmıyorum sayın kgursan. Sadece küçük çiçeklerinde çürüme var. Tam açamadı da daha.Ondan sonra çıkanlar gelişti ama o beyaz ilk çıkan olduğu halde diğerlerinden daha küçük. Ben o çürüyen küçük çiçeklerini cımbızla kopardım. Diğerlerini de çürütür diye düşündüğüm için.Ama devam ediyor, o bölgedekiler birer birer gidiyor. Bu arada bahsettiğiniz bu ilaçları nereden alabilirim? Ziraatçilerden mi yoksa marketlerde bulabilir miyim?
Çiçeğin sapı çürümeye başlamış.siz cımbızla almışsınız, ama bu küçük çiçekçiklerin çıktığı sap çürümüş.sap üzerindeki bu çürüğü temizlemeniz gerek o da zor. ama suyu azaltın sapı çürüyen kısmın altından (sağlam yerinden) kesip atın. çiçek sapının altından gelen 8sonra açacak olan ) çiçekleri belki kurtarabilirsiniz.

ilaçları tarım ilacı satan bayilerden bulabilirsiniz ama bence değmez.

Eski 19-01-2014, 18:55   #1182
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Çiçeğin sapı çürümeye başlamış.siz cımbızla almışsınız, ama bu küçük çiçekçiklerin çıktığı sap çürümüş.sap üzerindeki bu çürüğü temizlemeniz gerek o da zor. ama suyu azaltın sapı çürüyen kısmın altından (sağlam yerinden) kesip atın. çiçek sapının altından gelen 8sonra açacak olan ) çiçekleri belki kurtarabilirsiniz.

ilaçları tarım ilacı satan bayilerden bulabilirsiniz ama bence değmez.
Sap üzerindeki çürüğü temizlemekle yetindim şimdilik. Ama sap zarar gördü tabi ki. Daha yavru benim sümbülüm. Büyümüş olsaydı daha kolay olacaktı temizlemek. Ama çürüme dvam ederse dediğiniz gibi sapı tamamen keseceğim. İnşallah kurtarırım ufaklığı.
Teşekkürler.

tabus ve labradorit beğendi.
Eski 19-01-2014, 19:35   #1183
Ağaçsever

labradorit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Galeri: 8
Off benim filizlenen sümbülleri terasta kargalar yiyor. Bütün çiçeklerimi öyle! Her sene aynı dert!

turkanatalay beğendi.
labradorit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 07:54   #1184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Merhaba,

Geçen gün aldığım bu sümbülün soğanı diğerlerinden daha büyük ve dışarıdaydı. Acaba bu hali iyi midir, yani bir sorunu yoktur değil mi
Daha büyük bir saksıya almak gerekir mi?

Eklenen Resimler

jakobiyem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 08:12   #1185
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jakobiyem Mesajı Göster
Merhaba,

Geçen gün aldığım bu sümbülün soğanı diğerlerinden daha büyük ve
dışarıdaydı. Acaba bu hali iyi midir, yani bir sorunu yoktur değil mi
Daha büyük bir saksıya almak gerekir mi?
Olduğu gibi kalsın, hiçbir işlem yapmayın.. Saksısı mavi olduğuna göre, yakın zamanda mor açacak olan bir sümbülünüz var. Keyfini sürün.

jakobiyem beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 08:50   #1186
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Olduğu gibi kalsın, hiçbir işlem yapmayın.. Saksısı mavi olduğuna göre, yakın zamanda mor açacak olan bir sümbülünüz var. Keyfini sürün.
Teşekkürler cevap için Işık alan bir yere koydum çok sulama yapmıyorum şimdilik. Umarım mor sümbülüm en kısa zamanda açar

hira beğendi.
jakobiyem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 11:38   #1187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Selamlar
Benim de bir sümbülüm var. soğan halinde almıştım, büyüdü ama daha yapraklarını tam açmadan çiçek verdi. Aslında çok güzeldi ama kurumaya başladı. Bu normal mi yoksa bir eksiğim, hatam mı var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bonsai'dekiTori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 21:40   #1188
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Arkadaşlar ben yarın sümbül soğanı almayı düşünüyorum.acaba alsam nezaman açar ? Hangi soğanları seçmeliyim yardım

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 21:57   #1189
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
şuan yeni dikilecek soğanların çiçek vermeme ihtimali var,çünkü soğanların toprak altında geçirecekleri mevsim dönemlerini geçirmemiş olacaklar.Normalde sümbül soğanları ekim zamanı çoktan geçti ama tabi kesin açmaz diyemiyoruz.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 19:10   #1190
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bonsai'dekiTori Mesajı Göster
Selamlar
Benim de bir sümbülüm var. soğan halinde almıştım, büyüdü ama daha yapraklarını tam açmadan çiçek verdi. Aslında çok güzeldi ama kurumaya başladı. Bu normal mi yoksa bir eksiğim, hatam mı var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Depolanmış, sümbül soğanlarında; Sümbül önce çiçek ve çok az yaprak verir, sonra (çiçekler geçerken) yapraklar uzar, büyür ve Hazirana kadar yeşil kalır.

yağmur beğendi.
Eski 25-01-2014, 19:11   #1191
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salihcan Mesajı Göster
Arkadaşlar ben yarın sümbül soğanı almayı düşünüyorum.acaba alsam nezaman açar ? Hangi soğanları seçmeliyim yardım
Mart-Nisan da açar.

yağmur beğendi.
Eski 28-01-2014, 00:09   #1192
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Benim sümbüllerime hastalık bulaşmış sanırım. Çiçekleri hem tam açmadılar hem de yapış yapış olmuşlar. Ne yapmamı önerirsiniz. Toprakta kalsın mı çıkarayım mı. En azından soğanlarını kurtarmak istiyorum.

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 20:00   #1193
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bugün evimin yakınında olan büyük bir mezarlığı ziyaret ettim, bol bol nergis, zambak ve sümbül ekili mezarlarda:

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 20:30   #1194
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Bursa toplantısında sayın kgursan'ın paylaştığı sümbüllerim ufakta olsa çiçek açmak üzereydiler. Bugün rüzgarda üzerlerine düşen taş ile 3-4 tanesi hayata gözlerini yumdu. Çok mutsuzum.

hira beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 21:59   #1195
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Bursa toplantısında sayın kgursan'ın paylaştığı sümbüllerim ufakta olsa çiçek açmak üzereydiler. Bugün rüzgarda üzerlerine düşen taş ile 3-4 tanesi hayata gözlerini yumdu. Çok mutsuzum.
Seni gayet iyi anlıyorum yağmur'cuğum..aynı şey frezyalarda başıma geldi, çubuklarla desteklediğim halde 2-3 tanesi kırıldı

yağmur beğendi.
Eski 30-01-2014, 22:23   #1196
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
geçmiş olsun
benim sümbüllerimde minicik başlarına aldırmadan açtılar çok tatlılar ya

YeniGine, hira ve yağmur beğendi.
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 22:29   #1197
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bugün evimin yakınında olan büyük bir mezarlığı ziyaret ettim, bol bol nergis, zambak ve sümbül ekili mezarlarda:
Edirnekapı- Şehitlik mezarlığında her yer nergislerle dolu.. Anneme söyledim; sizden önce ölürsem soğanlılarla bezeyin mezarımı, vakti geldiğinde açsınlar sırasıyla diye

pria, loveforlife ve yağmur beğendi.
Eski 31-01-2014, 12:31   #1198
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Hayata gözlerini yummamıştır o canım. Bu sene çiçek açmayınca soğanı daha güçlenir bence. Seneye daha güzel açar. Olumlu düşünelim değil mi? Sen mutsuz olma... Benim soğanlıların birkaç tanesinin üzerine bahçedeki pisicikler yatmış. Az önce bakıyorum balkondan, gözümün içine baka baka uzanıyor saksıya pisican. Kızdım ama inmedi, su atınca mecburen atladı aşağı. Ne yapalım şimdi, kalan sağlar bizimdir.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 21:07   #1199
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Yaprakları tamamen kopmasaydı beslenir büyür seneye açar derdim ama şu haliyle diğerleri sulandıkça sanırım onlar çürür. Neyse "saksı dar gelmişti eksilmesi iyi oldu" diye kendimi teskin etmeye çalışıyorum.

YeniGine ve loveforlife beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 11:28   #1200
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
sümbüller görünmeye başladı. geçen yıl iyi bakmama rağmen yavruları olacak bu yıl.

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024