agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Nariel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2009, 01:05   #1
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Yabani Soğan

Killi toprakta her kış rasladığım yabani soğanın başka bir ismi var mıdır bilmiyorum Ben yabani soğan diyorum çünkü aynı soğan kokusunda ve tadında, normal soğan boyunda sadece normal soğan daha suluyken o daha kuru oda ince yani etsiz olduğu için. Normal soğanın kökü yumurta kadar onun kökü fındık kadar. Yeniyorsa benim bu kış soğan almama gerek kalmaz. Geçen ilkbaharda tadına bakmıştım ama ne olur ne olmaz diyerek yemedim. Yenir mi

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 01:04   #2
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Yardım edebilecek kimse yok mu?

Eski 23-09-2009, 01:09   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Resim eklerseniz yardımcı olabiliriz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 18:39   #4
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Sayın samsunlu bu yabani soğanların (allium )Tübitak'ın listesine göre Türkiye'de doğada 200 den fazla türü bulunmaktadır. Bu çok büyük bir grup. Bahsettiğinizin çiçekli halini eklerseniz belki ne olduğu konusunda bir şeyler söyleyebiliriz.
Ayrıca doğada fındık kadar olan soğanlar kültüre alınıp bahçeye ekildiğinde yumurta boyuna gelmeleri çok normal. Diğer bir deyişle bahçeye ektiğiniz soğanlara bir kaç yıl hiç müdahale etmeden kendi haline bırakırsanız. Bir kaç yıl sonra soğanları ancak fındık kadar olur.

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 23:09   #5
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Resim eklerseniz yardımcı olabiliriz.
Bu mevsimde çıkmazlar az daha var çıkmalarına.

Alıntı:
Sayın samsunlu bu yabani soğanların (allium )Tübitak'ın listesine göre Türkiye'de doğada 200 den fazla türü bulunmaktadır. Bu çok büyük bir grup. Bahsettiğinizin çiçekli halini eklerseniz belki ne olduğu konusunda bir şeyler söyleyebiliriz.
Ayrıca doğada fındık kadar olan soğanlar kültüre alınıp bahçeye ekildiğinde yumurta boyuna gelmeleri çok normal. Diğer bir deyişle bahçeye ektiğiniz soğanlara bir kaç yıl hiç müdahale etmeden kendi haline bırakırsanız. Bir kaç yıl sonra soğanları ancak fındık kadar olur.
Çiçek açmıyor bunlar. Kış ayında toprakta gözükmeye başlıyor, ilkbaharda diğer yabancı otlar çıkınca kaybolup gidiyorlar. Toprağın altındaki soğanı normal soğan gibi büyük olmuyor sarımsağın soğanı kadar oluyor.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Yenmesi konusundada bir bilginiz var mıdır?

Eski 25-09-2009, 19:39   #6
Ağaç Dostu

ibrahim37's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 797
Sayın samsunlu ne olduğunu bilmediğim için yenmesi konusunda bir şey diyemem.
Ancak bu soğanlılar doğada genellikle tohumdan çoğaldıklarından dolayı. ilk sene çok fazla gelişip çiçek açmazlar. Belki ikinci veya üçüncü sene açarlar. Yani bahçede ekilen soğan gibi ilk sene olanlar çiçek açmıyorlar daha sonraki yıllarda çiçek açıyorlar. Ama mutlaka açıyorlar.

ibrahim37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 00:31   #7
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

İbrahim bey çiçek açıyor olabilir hiç dikkat etmemiştirm. Bu sene herşeyine dikkat edip inceliyeceğim. O zaman başlığa tekrar yazarım. Saygılar...

Eski 05-01-2010, 23:56   #8
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Herkeze tekrardan merhaba uzun bir sürenin ardından yabani soğan dediğim bitki tekrar görülmeye başladı. Kök kısmınında resmini çekecektim fakat daha soğanı yeni yeni büyüyor ilerleyen zamanda onunda resimlerini çekerim. İşte resmi:

Name:  Salim162.jpg
Views: 14491
Size:  77.3 KB

Eski 07-01-2010, 23:15   #9
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Buna çok benzer bir yabani allium türüne raslamıştım. Riske girip tadına baktım, bildiğimiz soğana benziyordu. hafif sarımsağımsı bi kokusu da vardı ama.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 22:31   #10
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Ben yedim tamamen bir soğan kokusu ve tadı var fakat ektiklerimiz gibi etli olmadığı için çok kuru.

Eski 10-01-2010, 00:34   #11
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Ben de geçtiğimiz senelerde görünüş olarak bunun aynısı bitkiler buldum ve tadına baktım; tadı ve kokusu tamamen sarımsakla aynıydı. Ama çok kuru ve lifliydi, çiğnenmesi ve yutulması güçtü. O an ekmek arasına koyup tuzlayarak yemeyi çok istedim ama malesef çok lifliydi.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 01:11   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Herkeze tekrardan merhaba uzun bir sürenin ardından yabani soğan dediğim bitki tekrar görülmeye başladı. Kök kısmınında resmini çekecektim fakat daha soğanı yeni yeni büyüyor ilerleyen zamanda onunda resimlerini çekerim. İşte resmi:

Eklenti 120869
Giresun'da sakarca denilen bitkinin toprak ustünde kalan kısmına benzettim. Bahara doğru beyaz çiçek açıyor. Çiğdem olabilirmi.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 01:15   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sakarca değilmiş. Yanılmışım.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 21:43   #14
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Ben de geçtiğimiz senelerde görünüş olarak bunun aynısı bitkiler buldum ve tadına baktım; tadı ve kokusu tamamen sarımsakla aynıydı. Ama çok kuru ve lifliydi, çiğnenmesi ve yutulması güçtü. O an ekmek arasına koyup tuzlayarak yemeyi çok istedim ama malesef çok lifliydi.
Aynen öyle. Bir ismini bilmiyoruz, onuda öğrensek

Eski 10-01-2010, 22:01   #15
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Resimde yalnız yaprakları görünüyor, çiçek açtığında fotoğraflarsanız teşhis edebiliriz sanırım. Bu hali ile birşey söylenemez. Yabani soğan türleri çok fazla sayıda ancak bildiğimiz soğan dışında bazı yabani türleri de yeniyor.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 11:22   #16
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Çiçek açtığında hiç görmedim, raslamadım.

Eski 21-01-2010, 21:37   #17
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Yanılıyorsam lütfen düzeltin ama buralarda bu bitki Şubat ayı gibi çiçek açıyor. Siyah kadife gibi çiçekler... Müthiş bir kokusu var ve '' kardamak'' deniliyor. Bazı yerlerde ise '' yardamak'' diye tanınıyor. Umarım aynı bitkiden bahsediyoruzdur...

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 21:56   #18
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Merhaba,

Bugün önceden gözüme takılan bir yerdeki otları koparmaya gittim yağmur fırtına demeden. Buldum ve kopardım. O sırada oradan geçen bir aile bana (ve anneme) tuhaf tuhaf bakıp bu otun ne olduğunu sordular (ee o havada sen git şehir merkezindeki iskele civarından ot yol, tabii tuhaf bakarlar ). Yabani pırasa deyince bizim bahçenin kenarlarında çok var dedi biri. Sonra diğer kişi "onlar nergis" dedi, ben de nergis olmadığını anlatmaya çalıştım ama onlar bize hala nergisleri yiyecekmişiz gibi bakıp gülüşerek uzaklaşıyorlardı.

Sonra beni de bir tereddüttür aldı, buralarda dağda bayırda bahçede nergis bolca yetiştiği için acaba yanlışlıkla nergis mi söktüm-kopardım diye düşünmeye başladım.

Nergisin yaprak düzeni böyle değil, bu topladıklarımın yaprakları farklı seviyelerden çıkıyor; oysa nergisin yaprakları aynı noktadan çıkıyor.

Yine de tereddüt ediyorum, bu ottan çok bol miktarda orada vardı ve ben ya süs bitkisiyse diye daha fazla koparmaya kıyamadım.

Gayet soğan-pırasa karışımı ağır bir kokuya sahipler. Eğer yenebilir bir bitkiyse gidip demetlerce toplayabilirim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Nariel : 25-01-2010 saat 12:48
Eski 24-01-2010, 22:29   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Çiçek açtığında hiç görmedim, raslamadım.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=13985

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 12:36   #20
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Arkadaşlar dün topladığım ve yukarıda yazdığım otları bugün pişirip afiyetle yedik. Soğan, sarımsak ya da pırasa gibi birşeydi (daha çok pırasa gibi), nergis olmadığı kesindi Harika bir tattı, yapraklar lifli değildi, hele o beyaz kısım aynı pırasa mübarek..

Bulabilenler mutlaka tatsın. Bir ara gidip yeniden toplamayı ve İstanbul'a giderken yanımda götürmeyi planlıyorum.

Eski 25-01-2010, 12:43   #21
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bu da yabani ot yemekleri başlığına yazdığım tarifin linki:

http://www.agaclar.net/forum/showpos...6&postcount=11

Eski 14-03-2010, 22:52   #22
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bugün rastladığım yabani soğan çiçekleri. Bitkide hafif bir soğan kokusu vardı.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 15-03-2010, 18:29   #23
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Bugün rastladığım yabani soğan çiçekleri. Bitkide hafif bir soğan kokusu vardı.
Bunlar yabani soğan türlerine (Allium sp.) benziyor. Allium cepa (Yemeklik soğan türü) Alliumların bazıları güzel çiçeklidirler.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 17:49   #24
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Bursa da bizim köyde haftasonu epey dolaştık annemle. Yabani soğan, hatta sarımsak vardı heryerde. Çok ilginç ben de ilk defa duyuyorum. Annem ve anneannem ilk defa duymuyordu ama

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 22:09   #25
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Sayın Samsunlu55, aynı bitkiden benim bahçemde de var. Sapları soğandan daha ince koyu renkli ve lifli, zor kopuyor. Soğan kısmını zedelememk için bir saptan kopardım soğandan çok sarımsak kokusu vardı. Hiç çiçek açtığını görmedim, takip ediyorum.
Sayın Narlıer sizin fotografınızdakiler körmene benzettim, harika tadı var. Geçen sene sayın Balbay yollamıştı, kökte bulunan soğancıklarını bahçeye ekmiştim ama bu sene çıkmadı umarım çıkar.

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 00:13   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Lifli Sebzeler

Sevgili Forumdaşlar,
lifli sebzelerden uzak durmayın. Çünkü lifli sebzeler sağlığımız için son derece değerli besinlerdir.
Size şöyle açıklıyayım. 2 çeşit lif vardır.
1- Çözünebilen lifler: Bu lifler sindirim sistemimizde çözünerek kana karışır ve kandaki kötü kolestrolü temizler ve böbrekler vasıtasıyla atımını sağlar.
2- Çözünemeyen lifler: Bunlarda bağırsaklarımızda diş fırçası vazifesi görerek bağırsaklarımızda emilim vazifesi gören kılcıkların aralarında biriken dışkıları temizler ve bağırsak kirliliğini önler. Bu bağırsak kirliliği önlenmediği takdirde zamanla zararlı bakterilerin üremesine sebeb olur. Bu bakterilerde bağırsak enfeksiyonlarına sebeb olur. Tez zamanda bu enfeksiyonlarda tedavi edilmediği takdirde kolon kanserine sebeb olur.
İşte tüm bu sorunlar ile yüzyüze kalmamak için hergün düzenli olarak lifli gıda tüketmekte fayda var. Kalın sağlıcakla.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 01:05   #27
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Sevgili Forumdaşlar,
lifli sebzelerden uzak durmayın. Çünkü lifli sebzeler sağlığımız için son derece .
Greyfurt, pektin ve bitkisel lifler başta olmak üzere sağlığa yararlı maddeler içermektedir.Çalışmalarda, pektinlerin anti kanserojen özellik taşıdıklarının gösterilmesi nedeni ile popüler meyvelerin başında gelmektedir.
Sitrus pektin, greyfurt, elma, üzüm ve erikte bol miktarda bulunmaktadır.Kolestrol yüksekliği ve kanserden korunma için kullanılmaktadır.
Modified citrus pektin (MCP), insanlarda yapılan küçük bir çalışmada meme kanseri hücrelerinin başka organa sıçramasını azaltabileceği gösterilmiştir.Başka bir çalışmada da prostat kanserinde PSA yanıtı sağladığı belirtilmiştir..Hayvan çalışmalarında MCP'nin meme kanseri, prostat kanseri, kalınbağırsak kanseri ve malign malinomanın diğer organlara sıçramasını engellediği, kanser hücrelerini öldürdüğü, ve damarlanmayı engellediği..gösterilmiştir.
Kaynak: Hangi Kansere Hangi Bitki kitabı- Doçent Dr. Canfeza Sezgin
..............

Nedense toplum olarak mandalin ve portakala daha fazla önem veriyoruz.Oysa onlardan daha ucuz olabilen greyfurttan yeterince faydalanmayız pek..
Oysa greyfurt çok değerli bir meyvedir.Fakat ilaçlarla çoğunlukla etkileşime girdiği için özellikle, tansiyon, kalp, depresyon ilacı alanların kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir.

Düzenleyen pria : 23-01-2012 saat 02:07
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 13:48   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Allium neapolitanum olduğunu düşünüyorum. Güney Kıbrıs'ta yerel olarak zeytin, ekmek, soğan eşliğinde taze olarak tüketildiği bilgisi, yapılan bir araştırmadaki raporda mevcuttur.

İngilizce olarak okumak isteyenler için, araştırmanın tam ismi: 'An ethnobotanical survey of wild edible plants of Paphos and Larnaca countryside of Cyprus'

URL: http://www.ethnobiomed.com/content/2/1/34

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2019, 00:34   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2019
(Samsunlu 55 ) Bunun adı kever yeşilliktir çokta güzeldir iranda çok var onlar yeşillik olarak yiyorlar tabi bizde Hakkâri yüksekova da çok yiyoruz tadı da süper ve yetiştiriyoruz...

Düzenleyen Geverdiri30 : 04-10-2019 saat 00:36 Neden: Hata
Geverdiri30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 20:55   #30
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Bizim köyde de doğal olarak bulunuyor ama daha hiç tadına bakamadım

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024