agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2009, 02:52   #1
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
İğde (Elaeagnus)

bu bitkinin hakkında çok araştırma yaptım internette. kendisi ile gerçek dünyada sadece bir kez(istanbul'da) karşılaştık öyle olunca ne kadar okursam okuyayım ağacın tabiatını anlayamıyorum. iğdeyi ekeceğim yer düzce'nin hafif yüksek rakımlı bir bölgesi. ilk baharda gelen geç donlar sebebiyle iki üç senede bir erikler meyve vermiyor bizde. nar ağacı, incir ağacı mevcut bahçede. fakat sonbahar bir dalın ucunu kestiğimizde ilkbaharda dalın tamamının kuruduğunu görüyoruz mesela.(soğuk ısırıyor muhtemelen) bu yüzden iğde yetişir mi bilemiyorum çevrede de hiç rastlamadım. kimileri kuzey rüzgarlarından korunan bir yere ekilmesinin faydalı olacağı yazıyor. ben dağ eteğinde yaşıyorum ve dağlar kuzey değil güzey tarafta yani bu geç gelen donların kaynağı güney taraf. 3 bilinmeyenli denklem gibi oldu sanırım

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 02:57   #2
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
İğde soğuk iklim ağacı değil mi zaten. Ankara nın her tarafında var. Sizde rahatlıkla olur. Yalnız rüzgardan korumak gerek. Dalları kalınlaşana kadar çok kırılgan oluyor. Çok ta bakım istemeyen bir ağaç. Bence hiç düşünmeden ekin

üçler beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 23:46   #3
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

evet öyleymiş. ankara'da yetiştiğini biliyordum fakat havasının soğuk olduğu aklımam gelmemiş çevremde görmediğim için olamayacağını düşündüm. biri de düzce'nin nemli havası zarar verebilir dedi. neyse olur ya da olmaz ben deneyeceğim. bakalım görelim.

Eski 19-06-2009, 16:51   #4
Çankırılı

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Sayın Selim Güngör,
Bir bitkiyi dikmeden önce (Bölgeye uyumlu, çok bildik değilse), yakın çevreye bakmakta yarar var. Çevrede varsa olur. Bu arada merak ettim. İğdeyi ticari amaçla mı dikeceksiniz, yoksa "bu da bulunsun" yaklaşımıyla 3-5 tanemi?

Çankırı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 13:01   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Selim Bey , ben İzmir Özdere de yaşıyorum.Denize kıyı bir beldedir.İğde de bol yetişir.Yazın ve kışın kuzeyden güneyden çok rüzgar alan ağaçlar fazla etkilenmiyor. Fakat sağlam kök yapmıyanlar mesala 8 veya 10 yaşında olanlar bile hemen devriliyor.Tavsiyem illaki dikilecekse rüzgar almıyan bir yere dikin.Çok da arsızdır bütün çelikler tutar (2 yıllık dallar)yanlız iri meyve veren ağaçlardan seçin.40 50 santimlik bir çelik bile tutar.Fazla su istemez ama derin dikin.Saygılar.

tiryakki ve üçler beğendi.
gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 02:56   #6
Ağaçsever

wersaxc's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Meyve vermese bile güzel kokusu yeter

dinise beğendi.
wersaxc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 19:21   #7
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Bilgi : İğde ağacı çelikle çok kolay çimlenir. Karabük'te liseye giderken Karabük belediyesi Soğuksu mahallesinde kaldırım kenarlarına 2 metre boyunda ve bardak kalınlığına yakın budanmış iğde dallarını ucunu sivriltip kazık şeklinde çakmış sonra da yazın bol bol sulamışlardı. İğde dalları o yıl baharda yaprak açtı ve 2 yıl içinde de meyve veren kocaman ağaç oldular. Meyve amaçlı iğdenin çok iri çeşitleri var. iri bir iğde ağacının sahibinden bir metre kadar bir iğde çeliği isteyip bahçenize dikebilirsiniz; hiç bir işleme gerek yok 15-20 cm toprağa gömün ve ilk bahar bolca sulayın yeterli

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 09:43   #8
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Avusturyanin iklimi de olduksa sert ancak her yerde igde agaci görüyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 11:31   #9
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
iğde çekirdeğini diksem nasıl olur??

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 14:06   #10
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
sevgili ankara, iğde çekirdeğini ekerseniz oluyo ama aşılısı gibi olmuyo meyveleri. bizim öyle oldu en azından.

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 14:10   #11
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eticin Mesajı Göster
sevgili ankara, iğde çekirdeğini ekerseniz oluyo ama aşılısı gibi olmuyo meyveleri. bizim öyle oldu en azından.
teşekkürler eticin hiç iğde ağacımın olmamasından iyidir,ayrıca nasıl büyüdüğünü izlemk istiyorum

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 23:31   #12
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

iğdeyi ektim ve düzce'de buldum birkaç yerde. bu ağaç soğuk ağacı diye biliniyor evet ama yine de meyve vermeye gelince tıpkı kayısı gibi hızlı mevsim geçişleri istiyor sanırım. bahçemde kayısı olduğu için biliyorum, geç donlara maruz kaldı mı meyve vermiyor. malatya'da olurken bizde olmaması canımı sıkmıyor değil yani. ve şuna karar verdim. kusura bakmasın kimse, iğde ağacı çok tipsiz oluyor. ben, en azından alıç ağacı gibi karizmatik bir "derme-çatma" hal umuyordum ama bu söğüt ağacı gibi şımarık şımarık büyüyor. ve bir rüzgar gelse de beni kırsa diye bekliyor adeta. neyse olsun artık. şifalı bitki en azından. büyüteceğim.

Eski 16-10-2009, 11:42   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2007
orta karadeniz de olan amasyada sorunsuz bir şekilde iğde yetişebiliyor burada vatandaş tarla kenarlarına kıyı belirtsin diye genelde iğde dikiyorlar fazla bir işçiliği de yok çelikten yetiştiriyorlar çiçeklerinin kokusu ve meyvesi cok güzel iri meyvelisi olursa ağaçlarıda fazla dikenli olmuyor .kereste olarak ta renkli bir yapıya sahip ve güzel görünümlü

muratcolak beğendi.
mesut05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 12:19   #14
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
yan komşumun dediklerini aktarayım çok arsız bi ağaç kırık bir dal bulmuştum (10 yıl önce) toprağa sokuşturdum böyle oldu demişti .

ağaç 3,5 4 metre boylarında ve bakımsız ama her yeri iğde dolu fotosunu bulunca eklerim.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 10:41   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2009
Galeri: 1
İğde meyvesi

Arkadaşlar, ben de size birşey sormak istiyorum. Benim bahçemde bizim ''has iğde'' dediğimiz cinsten bir iğde ağacım var.Çok iri güzel iğdeleri var.Geçen sene meyveleri daha güzeldi, bu sene meyvelerini yerken ağızda aşırı kuruluk oluyor,yutkunmakta çok zorlanılıyor. Acaba yemeden önce birşey yapmak mı gerekiyor, beklemek mi gerekiyor bilemiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa önerilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Işılay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 09:44   #16
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
İğde'yi (Eleagnus angustifolia)Türkiye'de dikemeyeceğiniz bölge yok gibi birşey.
Zaten ingilizcesi de Russian olive diye geçer.
Yani Rusya da ki oluyor,burada da olur.

üçler beğendi.
hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 10:42   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Işılay hanıma önerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Işılay Mesajı Göster
Benim meyvelerini yerken ağızda aşırı kuruluk oluyor,yutkunmakta çok zorlanılıyor. Acaba yemeden önce birşey yapmak mı gerekiyor, beklemek mi gerekiyor bilemiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa önerilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Arkadaşım meyveler genellikle olguluğu ulaşmadan toplandığında bu sonuçlar alınabiliyor, bazı meyvelerde toplandıktan sonra neminin atmasında faydalar vardır,zannedersem sizin iğdelerdede böyle bir durum olsa gerek, sonuçta bir iki denemeden sonra dalında meyve yeme tecrübeleriniz artacak ve bu durumu anlıyacaksız.Sevgiyle kalın..

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 18:33   #18
Ağaçsever

MUCAR's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
Doğa dostları bu sene bende köklü olarak diktim zannedersem aşılı değil iğdeye uygun aşı hangisidir
birde çevremde izlediğim kadarıyla iğde her sene aynı büyüklükte meyva vermiyor

MUCAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 19:37   #19
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bende ortalama 60cm çapında bir iğde ağacı var annemler iki-üç yıl önce dut gibi bütün dallarını budadılar bu zamana kadar damla ilaç değmiş değil sadece bir kez budandı ama çok verimli anlayacağınız hiç bakım istemiyor...

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 00:38   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2012
tuzlu topraklarda çok uygun bir tür

tiryakki beğendi.
ogzhnbilgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 13:50   #21
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
iğde çekirdekten çok kolay çimleniyor ve çok hızlı gelişiyor. yan şekilde 2 parmak derine dikin sonra bol bol sulayın. ben saksıda denemiştim. ama meyvesi nasıl olur bilemem.

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 16:53   #22
Yeni Üye

hoopoe's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2007
B.çekmece de bir çiftliğe yaklaşık 50 adet 2,5 3 metre boyunda igde dikmeyi planlıyorum, iğdenin hangi turu bunun için uygundur? Yalnız yol boyunda karşılıklı alle agaclandırma olacak. Rüzgara direk maruz kalmayacaklar cunku cevre de boylu agaclar bulunuyor rüzgarı kesecek. Sizce uygun mudur_? birde permakültürde iğde ağaçları tavuk yemi olarak kullanılıyor, bu konuda bilgisi olan var mi?

hoopoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 18:12   #23
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Ben de Keşan'dan Gelibolu'ya giderken (Gelibolu'ya yaklaşırken) sağda metruk bir benzinlik var. Denize tepeden bakıyor. Orada 2-3 iğde ağacı vardı. 10-15 dakika mola verirdik. Dönüşte bir dal (Çelik aldık) Anlatılanlar gibi çok arsız bir bitki. O kadar yol geldik sıcakta. Birde bagajda 2 gün unuttuk unu. Diktik toprağa. 3-4 sene oldu. Bu sene üzerinde 8-10 iğde vardı. Fakat çok güzel kokuyor.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 19:10   #24
Yeni Üye

hoopoe's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2007
evet. bizimde enezde yazlığımız vardı. Orada bahceye başka bir ağaçtan aldığımız çeliği batırmıştık koskoca ağac oldu 2 3 senede, komsular gelir altında oturur kahve içerlerdi. Lakin o gurbuz ağaç sert bir rüzgarda kırıldı. Acemilik işte, gövdesinin kuvvetlenmesi için 1 2 sene budama yapıp enine büyümeyi sağlasaydık o ağaç yemişlerinin ve sık dallarının verdiği ağırlıkla yıkılmazdı diye düşünüyorum.

Peki 50 60 tane igde ağac alle dikim için uygun mudur? Hatta yarısını ıhlamur yarısını iğde dikip mis gibi kokan bir ciftlik girişi yapmayı düşünüyorum.

Cumhur Tonba beğendi.
hoopoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 03:56   #25
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Almanya gibi bazi ulkelerde igde uzun yillar arastirilip gelistirlmis,meyveleri meyve suyu sektorunde kullaniliyor,ruslarinda igde konusunda cok arastirmalari varmis,canli cit olarak ve tavuk yiyecegi olarak kullanilabilir,ama avrupadaki igde bizim turkiyedeki iri meyveli igdeyle sadece uzaktan akraba zannedersem.. B
azi efsanelerde bahsedilen olumsuzluk meyvesininde igde oldugu soyleniyor,olmek istemeyenler dikmeli bahcesine(almanlarin suyunu ictigi turkiyede sahil seridinde yetisen kus igdesi,cay dikeni isimleriyle bilinen tur olmali)

Gardenias beğendi.
adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 04:07   #26
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

İğde (Elaeagnus), bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir. Ayrıca kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle pek çok türü erezyonla mücadele de kullanılabilmektedir. Yaz kış yeşildir ve yapraklarını döker. Türkiye'de özellikle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde yetişir. Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak da kullanılır. Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.
En yaygın ve kültüre alınmış türlerden biri kuş iğdesidir (Elaeagnus angustifolia) ve bunun aşılı çeşitleri iri meyveli olup sultan iğdesi adıyla tanınır. Dünyada özellikle Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya yayılmış çok çeşitli iğde türleri bulunmaktadır. En önemli diğer bilinen türlerden ikisi Japon iğdesi (Elaeagnus umbellata) ve Elaeagnus multiflora (Gumi-Kırmızı iğde) olarak sayılabilir.
Türkiye'de özellikle karasal iklime sahip olan pek çok ilde yetiştirilebilmektedir.vikipedia

Eski 08-03-2013, 04:13   #27
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Bence cok arsiz oldugu ve dikenleri dusunulurse cok syk dikilerek guzel bir cit bitkisi olur,meyveleride bonus

Eski 25-07-2013, 02:43   #28
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
3 sene önce, çekirdekten yetiştirdiğim iğde fidanı. Son hali böyle. Yetişsin, büyüsün, çiçeklerinin kokusunu duyayım istiyorum; nasip kısmet olur ise tabi. Fakat çok cılız ve yan yatıyor artık. Kuvvetlenebilmesi için birşeyler yapılması gerekiyor ve öneriler olacaktır diye düşünüyorum.

Name:  P1010237b.jpg
Views: 14887
Size:  64.2 KB

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 12:28   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
3 sene önce, çekirdekten yetiştirdiğim iğde fidanı. Son hali böyle. Yetişsin, büyüsün, çiçeklerinin kokusunu duyayım istiyorum; nasip kısmet olur ise tabi. Fakat çok cılız ve yan yatıyor artık. Kuvvetlenebilmesi için birşeyler yapılması gerekiyor ve öneriler olacaktır diye düşünüyorum.

Eklenti 429350
Sayın YeniGine, iğde ağaçları genellikle bir tarafa yatma eğilimi gösterirler. Fidanınızın yanına bir destek çubuğu dikip o çubuğa fidanınızı bağlayın, dik gelişip gövdesi belli bir kalınlığa ulaşsın. Bu arada form budaması yapıp dalların sarkmaya neden olan ağırlığını azaltabilirsiniz ve ayrıca da istediğiniz formda bir ağaç elde etmeniz mümkün olur. Ayrıca budama sonrası azalacak olan diğer sürgünler daha hızlı büyüyeceklerdir. Sık sık sulamayı da ihmal etmezseniz yakında çiçeklerinin harika kokusu çevresini mest edecektir..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 02:16   #30
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın yarenimex teşekkür ediyorum, sağolun. Evet inşallah güzel bir ağaç olup, çiçeklerinin kokusunu duyabilirim.

yarenimex beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024