agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 1 Gönderen sedat999
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen huso93
  • 2 Gönderen TCM
  • 3 Gönderen hosseda
  • 3 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Portakal Rengi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2020, 11:09   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2014
Domates ve diğer sebzelerde topraktan kaynaklanan sorun

Herkese merhaba. Yaklaşık 10 yıldır aynı sorunu yaşıyorum. Fideleri alıp şaşırtma yaptıktan sonra hep aynı sorunla karşı karşıya kalıyorum. Almış olduğum fideler çok canlı çok güzel. Ne zaman ki toprağa koyarsam 2 gün sonra hafiften morarma başlıyor. Renk çok koyulaşıyor. yaprakların bazıları sararma yapıyor. Kaç tane ziraat mühendisi arkadaşa gittim. Resimlere bakarak her biri bir yorum yapıyor. Bir çok ilaç denedim. Bitkiler ya gelişmiyor. ya da çoook yavaş büyüyor. Yalnız 2 kişi bana toprağından olabilir dediler. Yani toprak killi. Ve aşırı tuzlu.
Fakat şöyle bir durum var. Aynı toprakta sera içi dikim yaptığımda (Şubat ayı için söylüyorum) bitkilerde bu sorun olmuyor. çok hızlı ve sağlıklı büyüyorlar. Aynı alanda serasız dikimde bu durum oluyor.
Ancak emin olduğum bir şey var ki sorun toprakta. Neden derseniz bitkiyi toprağa koyana kadar srun oluşmuyor. Bu toprakta bir şey eksik veya fazla. Eğer tuzlu ise çözüm nedir. Tuzlu değil ise çözüm nedir. Özellikle domates ve salatalık çok etkileniyor. Biber diğerlerine göre daha az etkileniyor. özellikle ilk resmi gören bir ziraat mühendisi topraktaki şu tuza bak dedi.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Dadaloğlu beğendi.
sedat999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 11:54   #2
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Killi ve tuzlu topraklar için önerebileceğim bir toprak düzenleyici var. Başka türlü sorunu çözemezsiniz.
Durum anlaşılmayacak bir durum değil.
Toprağın killi olması kil oranına göre toprağı sakız kıvamına sokacağından bitkinin hızlı bir şekilde kök salmasına engel olur, Tuzlu topraklarda zaten kök olumsuz etkilenir. ayrıca domatesin uzun süreli kök bölgesinde su tutması mantari hastalıklara da davetiye çıkarır.

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 12:01   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Toprağın analiz raporu var mı? Kil sorun değil, kil varlığı böyle yapmaz.

sedat999 beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 12:24   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Killi ve tuzlu topraklar için önerebileceğim bir toprak düzenleyici var. Başka türlü sorunu çözemezsiniz.
Durum anlaşılmayacak bir durum değil.
Toprağın killi olması kil oranına göre toprağı sakız kıvamına sokacağından bitkinin hızlı bir şekilde kök salmasına engel olur, Tuzlu topraklarda zaten kök olumsuz etkilenir. ayrıca domatesin uzun süreli kök bölgesinde su tutması mantari hastalıklara da davetiye çıkarır.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Sizin tavsiyeniz nedir acaba. Çok büyük bir alan değil. En fazla 100 metre kare. Ama evin ihtiyaçları için yeterli bir alan.

Eski 20-04-2020, 12:28   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Toprağın analiz raporu var mı? Kil sorun değil, kil varlığı böyle yapmaz.
Hayır analiz yaptırmadım. Ama toprak kuruyunca üstü biraz beyazlaşıyor

Eski 20-04-2020, 13:20   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Fidelerin morarması ve Sera içinde sorunun oluşmaması gece sıcaklıkları yüzünden olabilir. Gece gündüz sıcaklık farkı yüzünden de olabilir, toprak kaynaklı da olabilir.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 19:10   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İlginç durum; 10 yıldır niye bekliyorsunuz? Bir, iki, üç tamam da...

Fidelerin akıbeti hakkında bilgi yok. Tamam bozuluyor da sonra, ölüyorlar mı? Yani 10 yıldır fideleri yetiştirdikten sonra domateslerini yiyemediniz mi?

Benim bir buçuk ay baktığım fideleri serada ovada yetiştirip yaylaya dikince de aynı sizinki gibi oluyor. Koyulaşıyor, uç ve alt yaprakların uçları beyazlaşıyor, yeni çıkanlar yeşil ve sorunsuz olup, gelişiyorlar. Bence bu durum çevre-hava-sıcaklık-toprak değişimine adaptasyon sürecinden meydana geliyor olamaz mı?

Muda ve sedat999 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 21:40   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçeye fideleri hıdırellez gelmeden dikmiyoruz. Geceler hala soğuk. Ben fidelerinizin soğuk hava sebebiyle bozulduğunu sanıyorum...

Muda, TCM ve sedat999 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 21:52   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Domates fideleri ilk defa toprağa dikildiklerinde olan normal bir durum. Geçtiğimiz yıl blue beauty domates tohumlarını iki saksıya dikmiştim. Onlar bir süre geliştikten sonra aynı renge ve şekle geldi. Saksılar küçük geldiği için büyümediler. Kalıcı yerlerine yanmış hayvan gübresi atıp toprak ile kanal halinde karıştırıp diktikten bir süre sonra toprağın ısınması ile büyümeye başladılar. Renkleri de normale döndü.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 09:37   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İlginç durum; 10 yıldır niye bekliyorsunuz? Bir, iki, üç tamam da...

Fidelerin akıbeti hakkında bilgi yok. Tamam bozuluyor da sonra, ölüyorlar mı? Yani 10 yıldır fideleri yetiştirdikten sonra domateslerini yiyemediniz mi?

Benim bir buçuk ay baktığım fideleri serada ovada yetiştirip yaylaya dikince de aynı sizinki gibi oluyor. Koyulaşıyor, uç ve alt yaprakların uçları beyazlaşıyor, yeni çıkanlar yeşil ve sorunsuz olup, gelişiyorlar. Bence bu durum çevre-hava-sıcaklık-toprak değişimine adaptasyon sürecinden meydana geliyor olamaz mı?
Bu alanda sera vardı. Şubatta dikim yapıyordum. Serada sorun olmuyor. Bu sene de serayı söktüm. Açıkta ektim.
10 yıl dediğim şu . Ben 10 yıldır bu alanda açıkta ektiğim 20-30 fidede her sene sorun yaşıyorum. Yani bu ufak alan için analiz yaptırmayı mantıklı bulmadım. Doğal olarak ziraat müh. sordum. Çözemeyince de burada sormak istedim.

Eski 22-04-2020, 09:38   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bahçeye fideleri hıdırellez gelmeden dikmiyoruz. Geceler hala soğuk. Ben fidelerinizin soğuk hava sebebiyle bozulduğunu sanıyorum...
Bu fideler 10 gün kadar önce ekildi. Yani soğuk hiç yok bölgemizde bu zamanlarda. Soğuktan olduğunu hiç düşünmüyorum. Çünkü temmuzda da ektim değişen birşey yok. Sonuuç aynı. Fideler hep 20 gün kadar büyümüyor. sonrada ölüyor

Eski 22-04-2020, 10:04   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedat999 Mesajı Göster
Herkese merhaba. Yaklaşık 10 yıldır aynı sorunu yaşıyorum. Fideleri alıp şaşırtma yaptıktan sonra hep aynı sorunla karşı karşıya kalıyorum. Almış olduğum fideler çok canlı çok güzel. Ne zaman ki toprağa koyarsam 2 gün sonra hafiften morarma başlıyor. Renk çok koyulaşıyor. yaprakların bazıları sararma yapıyor. Kaç tane ziraat mühendisi arkadaşa gittim. Resimlere bakarak her biri bir yorum yapıyor. Bir çok ilaç denedim. Bitkiler ya gelişmiyor. ya da çoook yavaş büyüyor. Yalnız 2 kişi bana toprağından olabilir dediler. Yani toprak killi. Ve aşırı tuzlu.
Fakat şöyle bir durum var. Aynı toprakta sera içi dikim yaptığımda (Şubat ayı için söylüyorum) bitkilerde bu sorun olmuyor. çok hızlı ve sağlıklı büyüyorlar. Aynı alanda serasız dikimde bu durum oluyor.
Ancak emin olduğum bir şey var ki sorun toprakta. Neden derseniz bitkiyi toprağa koyana kadar srun oluşmuyor. Bu toprakta bir şey eksik veya fazla. Eğer tuzlu ise çözüm nedir. Tuzlu değil ise çözüm nedir. Özellikle domates ve salatalık çok etkileniyor. Biber diğerlerine göre daha az etkileniyor. özellikle ilk resmi gören bir ziraat mühendisi topraktaki şu tuza bak dedi.
Teşekkürler
Tuzun kimyasal bileşimi önemli.
Ektiğim yerin yarısı killi toprak. Ama bitki yetişiyor, meyve de veriyor. Suladıkça üst bölge katılaşıyor, sıkışıyor. Çapalıyorum, aşağıya su geçmeye başlıyor. Domates derine kök salan bitki değil.
İlçe tarım yardımcı oluyor. Toprak analizi yaptırdım. Toprakta mineral var ama organik madde yoktu. Kompost, hayvan gübresi vb ile arttırmaya çalışıyorum. Bellediğim zaman sizinki gibi keseklerim oluyordu. Bu yıl daha küçük.
Analizde kalsiyum fazla görünüyordu ama domateslerin altı kalsiyum eksikliğinden kararıyordu. Bir yıl sonra tabandan kükürt-kalsiyum karışımı bir düzenleyici kullanınca sorun kayboldu.
Analiz yaptırarak başlarsanız, sorunu kavrayabilecek duruma gelebilirsiniz diye düşünüyorum. Killi toprağın nem tutmak gibi bir avantajı da var. Fide yetiştirirken kum ve gübre ile karıştırıp kullanıyorum. Fideler büyüyor.
Killi toprağa fide dikerken; kökü yerleştirip etrafını toprak doldurduğum zaman bir bardak kadar su ile o bölümü ıslatıyorum. Sonra gövdeye kadar toprağı tamamlıyorum. Can suyunu veriyorum. Üst katmandaki kil suya doyup aşağı gelene kadar kök kurumasın, amaçlı.

sedat999 ve Dadaloğlu beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 12:55   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Tuzun kimyasal bileşimi önemli.
Ektiğim yerin yarısı killi toprak. Ama bitki yetişiyor, meyve de veriyor. Suladıkça üst bölge katılaşıyor, sıkışıyor. Çapalıyorum, aşağıya su geçmeye başlıyor. Domates derine kök salan bitki değil.
İlçe tarım yardımcı oluyor. Toprak analizi yaptırdım. Toprakta mineral var ama organik madde yoktu. Kompost, hayvan gübresi vb ile arttırmaya çalışıyorum. Bellediğim zaman sizinki gibi keseklerim oluyordu. Bu yıl daha küçük.
Analizde kalsiyum fazla görünüyordu ama domateslerin altı kalsiyum eksikliğinden kararıyordu. Bir yıl sonra tabandan kükürt-kalsiyum karışımı bir düzenleyici kullanınca sorun kayboldu.
Analiz yaptırarak başlarsanız, sorunu kavrayabilecek duruma gelebilirsiniz diye düşünüyorum. Killi toprağın nem tutmak gibi bir avantajı da var. Fide yetiştirirken kum ve gübre ile karıştırıp kullanıyorum. Fideler büyüyor.
Killi toprağa fide dikerken; kökü yerleştirip etrafını toprak doldurduğum zaman bir bardak kadar su ile o bölümü ıslatıyorum. Sonra gövdeye kadar toprağı tamamlıyorum. Can suyunu veriyorum. Üst katmandaki kil suya doyup aşağı gelene kadar kök kurumasın, amaçlı.
Verdiğiniz bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Bugün leonardit humikasitli toprak düzenleyici aldım. Kullanıp ilerleyen günlerde neticeyi yazacağım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024