agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Dipladenia sundaville (Mandevilla) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6551)

limon 08-01-2008 15:29

Birazdan torfa geçiriyorum fideyi. Yaşatırım inşallah.

sinaninci1 08-01-2008 20:15

Sakın yapma. İlla ekecegim diyorsan perlite dik. Bak biraz sabır hoyadagın bana gönderdigi mumçiçeklerinden biri hemen köklendi, diyerini yaklaşık 2 ay suda tutum köklendi ve ektim, lütfen sabır.

limon 16-01-2008 12:08

3 Eklenti(ler)
Sinan Bey'i dinliyorum halen suda tutuyorum :) Fotoğraflarını çektim, fikirleri bekliyorum. Halen köklenmedi. Yaprak verdiği yerin dışında 7 yerden filizleniyor.
Eklenti 28472Eklenti 28474
Eklenti 28473

Sebahattin Sargın 18-01-2008 07:21

Sevgili Limon bende dahil olmak üzere üyelerimizin çoğu okuyucu olduğu için yazmaya üşendik sanırım ;). Benim çeliklerin biride aynı durumda iki tane filiz vermiş bakalım büyümeye devam edecekmi. Maşallah seninkilere bu arada ;).

Sevgiler ;)

sinaninci1 18-01-2008 09:37

Limon çoktandır nete çıkamıyorum, arkadaşın serasında ona yardım ediyorum.
Sundevillini yeni gördüm maşallah iyi gidiyor, gövdede şişlikler görüyorum, bu iyiye haber, oralardan kök verecek fakat biraz zaman alır sabretmen lazım,
gülegüle büyüt.
Saygılar

GLCN 04-02-2008 16:33

Benim tutmadı dediğim çelik dibindeb sürgünler vede 2 adet kök vermiş umarım devam eder ve beni yanıltmaz sanırım tutmus...

celalsungur 05-02-2008 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GLCN (Mesaj 201220)
Benim tutmadı dediğim çelik dibindeb sürgünler vede 2 adet kök vermiş umarım devam eder ve beni yanıltmaz sanırım tutmus...

Neye dikmiştin?
İnşallah tutturursun, çünkü bendeki anaç ta kurudu. Gerçi arkadaşımın bende görüp beğenip aldığı Sundawille de benim odamda duruyor, Selahattin hocam onlardan bana 11 tane çelik çıkardı, IBA'ya bulayıp diktim ama kimseninki köklenmeyince açıkçası ben de umutsuzluğa kapılmıştım.
İnşallah seninki tutar da hepimizin umutlarını yeniden yeşertirsin.

GLCN 06-02-2008 09:15

neye ektim derseniz bilmiyorum çünkü paketten çıkan dallardan biri kuruydu ve bende nasılsa çıkmaz deyip atmayada kıyamadığım için hazır saksılı bir çiçek almıstım (lisianthus çok yumusak ve çakıllı bir topragı var ) onu dibine çeliği daldırdım ve orda oldugunu bile unuttum gecenlerde bu bitki kuruyunca dibindeki bu dalıda yanlıslıkla çıkardım baktım ki 2 adet kök var hemen aklıma hangi bitki olduğu geldi ve zarar vermeden tekrar diktim şimdide yavas yavaş filiz vermeye baslamıs..

Sebahattin Sargın 06-02-2008 09:53

Sevgili Glcn;

Bizim çeliklerimizde öyle filizler çıkartıp kurudular, inşallah seninkiler kurumaz. Arada bir spreyle su ile, nemlensin.

limon 06-02-2008 11:35

Benim filizler de kurumaya başladı Sebahattin. Sinan Bey'i dinledim suda bıraktım. Bir haftadır dalın üzerinde beyaz mantarımsı oluşumlar başlamıştı. Yıkayıp suyunu değişiyordum ama bir günde yine aynı oluyordu. Bu sabah baktığımda fotoğraftaki büyük yaprağın bozulduğunu gördüm. Diğer küçük çıkmaya çalışan filizler de keyifsiz. Öldü sanıyorum...

GLCN 07-02-2008 09:09

Sevgili Sebahattin benimde filizli olan öldü ama bunda 1-2 cm uzunlugunda 2 kök var ve geldiğinde zaten kuruydu yeni yeşillenmeye basladı umarım kökleri kurumazda büyüdüğünü görebiliriz çok teşekkürler..

sinaninci1 07-02-2008 10:18

[QUOTE=limon;201746]Benim filizler de kurumaya başladı Sebahattin. Sinan Bey'i dinledim suda bıraktım. QUOTE]

Limon seninkini suda denemek için bıraktırdım, bak ben gene celal beyden çelik aldım, ve sırf perlitte deniyorum bakalım ne olacak, tutarsa zaten bir tanesi senin.Ama sen sudan çıkarma bırak kalsın sıksık suyunu degiştir.

limon 07-02-2008 20:43

Bıraktım ama ümitsiz. Yeşil oluşumların hepsi yokoldu. Üzeri de beyaz yapışık bir maddeyle kaplanıyor. Mutfak camının önündeydi acaba soğuk mu geldi diye düşünüyorum. Sağlık olsun. Sizinkiler tutar inşallah.

GLCN 14-02-2008 10:10

1 Eklenti(ler)
Ektiğim kuru dalın son hali..Geldiğinde filizli olan tutmadı ama bundan ümitliyim umarım tutar...

limon 19-03-2008 09:22

Benim çelik tamamen öldü. GLCN sizinki ne alemde?

GLCN 19-03-2008 18:16

Yeşillenen dallar hızla büyümeye devam ediyor sevgili limon resim eklemeye çalısırım boyu kuru dalı geçti umarım bundan sonra kuruma olmaz...

limon 20-04-2008 14:47

GLCN hanım ne durumda bitkiniz?

GLCN 25-04-2008 11:28

1 Eklenti(ler)
Son durum sevgili limon...:p

limon 25-04-2008 20:21

Maşallah nazar değmesin, çok güzel büyüyor. Elinize sağlık. Bakalım bu yaz açacak mı?

GLCN 25-04-2008 21:12

Umarım açar..Gecenlerde çarsıda dolasırken 12. msjaki kırmızı beyaz olandan gördüm ama ne yazkki durup ilgilenemedim birdaha ordan geçerdem fiyatını ve adının burda ne oldugunu soracağım çünkü eve gelince sormadıgım için pişman oldum..

GLCN 26-04-2008 11:00

Üzgnüm ama bendeki fidenin hangi bitkiye ait olduğunu yanlızca gönderen arkadaşımız biliyor...Bende merak ediyorum nasıl acacak diye..Ve son olarak bu bitki umduğumdanda hızlı büyüyor :D

sinaninci1 18-05-2008 14:45

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GLCN (Mesaj 229144)
Üzgnüm ama bendeki fidenin hangi bitkiye ait olduğunu yanlızca gönderen arkadaşımız biliyor...Bende merak ediyorum nasıl acacak diye..Ve son olarak bu bitki umduğumdanda hızlı büyüyor :D

Buyurun...

Sebahattin Sargın 18-05-2008 14:48

Sinan Bey sizin çelikler ne durumdalar acaba?

GLCN 18-05-2008 21:22

OO maasallah ne kadar harika sinan bey benimkide 30 cm e yaklastı okadar hızlı büyüyorki sasırıyorum umarım yakında açar.. Tüm gün sabah güneşi alan bir camdda ve yerinden oldukça memnun bakımı için neler yapmam gerektiği hakkında bir bilginiz varsa seve seve dinlerim..

Sevtap 27-06-2008 01:33

mısır çarşısından bugün aldım isteyenler bakabilir bol miktarda mevcut hemde epey büyük ve canlılar toptan alış veriş yaptığım için ve pazarlık sonucu tam fiyat veremiyeceğim bende toprağa ekme konusunda kararsız kaldığım için nette ararken sohbete katıldım

Güler 27-06-2008 08:36

Benim sundavillem büyükçe bir saksıda yarı gölge bir kısımda bahçede duruyor. Hemen yanında büyük bir asma var. O kadar hızlı büyüyorki şaşarsınız, bir kolunu asmaya sardırmış, hiç farketmedim. O kadar da sıkı sıkıya sarılmış ki, nasıl kurtarabileceğim bilemiyorum. Sundaville yerine asmanın o dalını feda etmem gerekecek. Kışın bahçede bırakmayı düşünmüyorum, yüklenip İstanbula getirmeyi plânlıyorum. Şu an üzeri pıtırak pembe çiçeklerle dolu, görüntüsü de çok güzel.

Buket Aknar 27-06-2008 12:42

Arkadaşlar benim de sundavillam ile ilgili çok büyük bir sorunum var. Yaklaşık 15 gün önce 1-2 gün içerisinde soldu. Hergün sabırla kontrol edip suladım ancak 10 gün içerisinde tamamen kurudu. Önceki gün sökmeye kıyamadığım için kökten budadım. Dallarına baktığımda gerçekten de kuruduğunu gördüm. Üzüntüm bir yana, sökmeye de kıyamıyorum.
Geçen Eylül'de seradan alıp dikmiştim. Kışı geçirdikten sonra çiçek vermeye de başlamıştı. Çok üzgünüm...

Sizce böyle aniden ne olmuş olabilir. Kökünü kurcalamaya korkuyorum.

Kiraz 13-07-2008 18:29

Bu güzel çiçeği tesadüfen gördüm ve aldım. İstanbul'da kışın dışarıda kalabilir mi diye araştırma yaparken, minimum +5 derece (C) 'ye dayanabildiği bilgisine ulaştım, yani İstanbul'da kışı içeride geçirmeli.

Güler 14-07-2008 11:15

Benim de niyetim, kışın İstanbul'a balkona getirmek. Biraz budamam gerekecek. Burada serada bırakmaya gönlüm razı gelmiyor.

Ferda Ülkümen 14-07-2008 12:25

Geçen sene ben getirmiştim. Kışı kapalı balkonda sağlıklı bir şekilde geçirdi.
Ama gelişmesine rağmen hala çiçek açmadı, açacak gibi de görünmüyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024