agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14344)

Volare 21-08-2009 09:09

scindapsus

1 Eklenti(ler)
benim sarmaşıklarım

thomasina 21-08-2009 21:34

Bir çeliğim vardı, suda köklendirmeden torfta köklendirmeyi denedim. Ama bugün farkettim toprakta kalan dal ve toprak üstü 1-2 cmlik bölüm tamamiyle çürümüş. Ben şimdi kalan kısmı suda mı köklendirsem acaba? Köklendirici hormon kullansam olur muı? Yetiştiren arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Volare 21-08-2009 22:27

Hormon kullanmayın , koyu renk cam şişe içinde suda köklendirin .
Çeliğinizi yeni jilet veya bistürü ile sağlam olan kısımdan kesin önce...

thomasina 22-08-2009 08:44

Sevgili Volare ben de suya koymuştum dün. Ama şimdi dediğiniz üzere bardağını değiştirdim ama o kadar minik bir dal sağlam kalmış ki kökleneceğine dair pek bir umudum kalmadı. Çok üzüldüm gerçekten.

Volare 22-08-2009 10:31

Ben kahverengi şurup şişelerini kullanıyorum köklendirmek için ,
dal küçük de olsa dibe gitmiyor...

thomasina 27-08-2009 20:07

Volare çeliğimi kurtaramadım, çok üzgünüm.((

Volare 27-08-2009 20:09

Üzüldüm .

ilksenozturk 28-08-2009 07:35

thomasina ben size çelik gönderebilirim.
evde ufak deneyler yapıyorum; suda ne kadarda köklenir, toprakta ne kadarda diye. bu denemelerimden birinde 15 cmlik bir uç çeliğini suya koymuştum ve köklendi. size onu da gönderebilirim, bir de köklenmemişten.
ne dersiniz? adresiniz zaten bende var :)
ben patosu çok çok çok severim. büyükbabamın yadigarıdır bu merak.

Pat(i)ilker 07-09-2009 00:45

arkadaşlar heryerde aradğm halde bulamadm bu sarmaşğa sarılan böle bir samanlı boru gibi bişeyvarya böle sarı sarı otlar olan bi boru gibi onu nerde bulabilirim veya adı ne _?

thomasina 07-09-2009 08:14

Yosunlu destek çubuğu deniyor Pat(i)ilker. Ben cumartesi günü 80 cm lik bir çubuğu 8,50 ye Bauhaustan aldım. İkiye bölüp kullanmayı düşünüyorum. Ama bir daha sefere kendim yapacağım. İnce bir plastik boruya akvuryumculardan yosun alıp tellerle sarmayı düşünüyorum. Ben de özellikle fil kulağım için almıştım ama bana gelmeyi bekleyen bir patosum içinde ayırdım. Ben yalnızca bu çubuklar kullanılırken özel bir şey yapılıyor mu, bilgi edinmek isterdim. Daha önce hep tahta çubuk ve merdivenler kullanmıştım. Böylesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir bakın sizin oralardaki büyük marketlere bulamaz iseniz ben size göndereyim. Hatta kargo sorunu bile çözülebilir şansımız yaver giderse. Bir yakınım orada film seti için teklif aldı, anlaşırsa onunla gönderirim.
Sevgilerimle...

Pat(i)ilker 07-09-2009 15:57

teşekkür ederim thomasina :) ben araştırmaya devam edecem neyazıkki adanada Bauhaus yok . Bütün seracılara soracam olmassa kendim yaparım şimdi aadını öğrenince çok gülüorm kendime :D:D samanlı boru demişim ya :D:D akvaryumcularda nasl bulabilirm o böle sarsı şeyler yosunmu kurumş yosunmu ? neyse araştıracam en kötü ihtimalle kendim yaparm ama satılmıcam bişey olduğunu biliordum birazda

thomasina 07-09-2009 17:33

Bazen seraların da bunlardan hazırladığını duymuşluğum var. Üstelik ekonomikmiş.

Pat(i)ilker 07-09-2009 18:33

evet bende duydum o yüzden biraz onuda araştıracamyani köklendirdim sarmaşığımı ama hala bardakta alınca dikecektim ama dikim yoksa ölecek :)umarum bulurum yha

Volare 07-09-2009 18:43

Böyle bir yosunlu desteğı kendiniz hazırlayabilirsınız ,en yakın ormandan yosun toplarsınır .
Uygun ebatta bir sopayı herhangi bir marangoz yapar veya hırdavatcılarda keser sapı diye satılır .
Aynı hırdavatcıda tutkal da bulunur .
Sopanın üzerine fırça yardımıyla tutkalı sürün ve yosunları üzerine yapıştırın .
Öneri ...

Pat(i)ilker 08-09-2009 13:24

sevgili volere ne yazıkki öyle bir orman yo :/ neyse ben aramaya devam edecem olmassa sarmaşığı kendi etrafında sararım

Pat(i)ilker 08-09-2009 17:55

ama bahsettğniz yosunlaru pek anlamadm nerden bulacağımı teşekkürler yinede :)

Pat(i)ilker 08-09-2009 21:55

yosunun ne olduığunğ bilirm tabiikide nasıl topyalacağmı bulamadm

tiya 08-09-2009 23:13

Sopaya pamuk da sarabilirsiniz arkadaşlar. Ben öyle yaptım.

tiya 08-09-2009 23:31

90'lı yıllarda Mersin'de bir yarış vardı. Hem singonyumların hem de scındapsusların yaprağını büyütmek üzere açılan bir yarışma. Çok büyük bir servis tabağı kadar büyüyenini görmüştüm.

Yosunlu sopa bulamayanlar, bir tahtaya pamuk sarıyorlardı. Yüksekçe bir yere asılan bir serum şişesinden enjektör yardımıyla su damla damla bu pamuğua iner, düzenli bir sulama oluşturulurdu.Bulunduğu ortam sıcaksa yapraklara ayrıca su püskürtülürdü.

Elektrik kablolarının içinden geçirildiği plastik bir boru varmış. 26'lık olanını önerdiler. Bulamadım. Eski usul, sopaya pamuk sararak sorunumu çözdüm. Yaralı böcek gibi oldu ama olsun. Bu iki kardeş bitkinin uzantılarına gelecek şekilde yerleştirdim pamukları. Her gün spreyle doğrudan pamuğa suyu veriyorum. Şimdilik herşey yolunda...

thomasina 10-09-2009 00:54

Neden arkadaşların dediğini yapmıyorsunuz. Birçok seçenek sundular size.. Ayrıca bunu kendinizde akvaryumculardan yosun alarak ve bir sopaya sarıp bağlayarak da yapabilirsiniz daha önce de dediğim gibi.
Sevgilerimle...

Ülker 10-09-2009 08:45

Ben de alacalı yapraklı ve sade yeşil yapraklı olmak üzere iki çeşidi var.
Duvara yapışacak şekilde sardırılmayı çok seviyor, yine de yosunlu çubukta daha dolgun ve dekoratif göründüğü kanısındayım.

Pat(i)ilker 10-09-2009 13:52

tamam thomasina neden böle bir tepki veriyorsunuz ?? 2tane akvaryumcuda yosun yoktu bunu sölemeyi unuttm sordum ve ayrıca mersine kadar gidip bütün yollardaki seracılarda yosunlu çubuk aradım bulamadm ... Çok uğraştım yani .

Volare 10-09-2009 17:26

Sn . Pat(i)ilker ,
bu başlık Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı) bu sarmaşığı yetiştiren ve yetiştirmek isteyenlerin bilgi edinmesi için açılmış .
Sevgili thomasina ' ın tepkisi gayet doğal .
Sizin Adanada yosunlu destek çubuğu aramanız bu başlıkta 2 sayfayı işgal etmiş durumda , hakikaten de sorup hiç bir fikri şu ana kadar beğenip uygulamadnız .
Neden şaşırğınızı ben anlamadım .
Kolay gelsin .

Arzu Kasapoğlu 10-09-2009 20:49

Sayın Pat(i)ilker,

Adana'da Koçtaş varsa orada yosunlu çubuk bulabilirsiniz.

thomasina 10-09-2009 22:12

Aslında çok da tepki vermiş değilim ama sanırım bunca yazışmadan sonra sunulan alternatiflerden birini neden uygulamadığınızı sormam normal değil mi? Bakın yosun bulamadığınızı şimdi söylemişsiniz, zira ben de Adana' da bir akvaryumcuya gitmediğinizi düşünebilirim değil mi? Kaldı ki burdan size göndermeyi de teklif ettim. Niyetim tepki vermekten çok sizin sorununuza bir çözüm bulabilmek. Bakın bende de bazen öyle durumlar oluyor ki arkadaşlarımın olanağına sahip olamıyorum, o zaman da bir başka seçeneği deniyorum. Bunu hepimiz yapıyoruz. Yine de sizi üzmek niyetimde olmadığımı söylemek isterim. Amacım yalnızca sizin bitikinizi sağlıklı bir şekilde büyütürken huzurlu olmanız. Bu yüzden de biraz ikna yoluna kaçtım galiba. Başkaca bir nedeni yok.
Sevgilerimle...

Pat(i)ilker 10-09-2009 22:22

Sayın volera evet o bitki için açılmış bi sayfa ve bendede o bitki var eğilmi ve bu insanları soru sorabileceği bir forum işgal ettiysem silerim bütün msjları olur biter yardımlarınız için saolun yinede .
Sayın Arzu kasapoğlu ne yazıkki adanada koçtaş yok olsa tabiikide ilk olarak ordan alırdım
Sayın Thomasina sizide anlıyorum evet napabilirim bende bulamadm ve olanaklar denedim akvaryumcuya sordm vede buralarda orman yok çok kolaymış gibi yosu bulup onlarıda yolamam yani
Yinede Bana Yardım Eden Herkes İçin Teşekkürlerimi Sunuyorum Saygılarla ...

Volare 10-09-2009 23:20

Alınganlığın gereği yok , dost acı söyler , eh burda hepimiz dostuz ...
Bilmem katılırmısınız ?
Sadece vurgulamak istediğim şu ki - yurtdışında da bu siteyi takip eden çok arkadaşımız var .
Acaba Adanadaki yosunlu destek çubuğu arayışlarımız onlara Scindapsus Pictus Argireus yetiştirme ile ilgili
nasıl bilgi verebilir ?
Bitkinin kendisinin bir sorunu varsa burda zaten herkes birbirine yardım için yarış halinde :)

Pat(i)ilker 10-09-2009 23:28

evet katılıyorum ama burda sayfa kuralı faln yok gördüğüm üzere 175 sayfalık konular var ve daha bu konu 2 sayfa :s sormuşum noğulmş evet derdimi sordum bu konuyla ilgli belki ben yapmadm ama başka şehirden biri bir boru alıp yosunla sarabilr burdan okuduklarıyla

Volare 10-09-2009 23:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Pat(i)ilker (Mesaj 495315)
evet katılıyorum ama burda sayfa kuralı faln yok gördüğüm üzere 175 sayfalık konular var ve daha bu konu 2 sayfa :s sormuşum noğulmş evet derdimi sordum bu konuyla ilgli belki ben yapmadm ama başka şehirden biri bir boru alıp yosunla sarabilr burdan okuduklarıyla

Benim size kendimi anlatmam mümkün değil .
Sadece müsade buyurursanız , Güzel Türkçemizi hakettiğini düşündüğüm
saygıyla kullanmanızı , imla ve gramere dikkat ertmenizi rica ediyorum .
Selametle kalın .

lfkaya 20-09-2009 23:13

Arkadaşlar Bu Çiçekden Bende de Var Gayetde Canlı Ama Anlamadığım Birşey Var ÇicekÇilerde Gördüğüm Sarmaşığın Yaprakları Gayet İri BunuNasıl Başarıyorlar Bendekilerin Yaprakalrı O kAdar İri Değil

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024