agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2007, 23:38   #1501
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kordelia Mesajı Göster
... Benim merakım iki saksıma çelikleme yöntemi ile selluka ekimi yaptım. Yanlız sahibine göre ana selluka yavaş yavaş uyku havası ile çiçek dökmeye başlayacakmış. Bu şartlarda usulune uygun çelikeleme ile ekim yapılmış olsa bile yeni ekilen sellukalar da uykuya girecek mi yoksa filizlenmeye devam mı edecek ? Yoksa bunları kapalı bir ortama alıp yardımcı mı olmalıyım ?
Yeni köklenen çeliklerinizi kış boyunca dışarıda bırakırsanız zararlanmalarına ve muhtemelen ölmelerine sebep olursunuz. Bu yüzden kışı mutlaka iç mekanda ve güneşli, aydınlık bir yerde geçirtin. Kolay gelsin.

Bu arada sellukalarında çelik almak isteyenler için son günler. Yarı odunlaşmış sürgünlerden alınacak yapraklı çelikleri torf, perlit gibi bir köklendirme ortamına dikin. Çeliklerde kolayca çürüme görülebiliyor, dikkatli olun. Köklenme için ısı da şart unutmayın. Su da da kökleniyor ancak sudan toprağa geçince kolay çürüyor. Köklenme yüzdesi 1/3 civarında.

Köklenen çelikleri iç mekanda tutmayı ihmal etmeyin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 21:40   #1502
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Arkadaşlar mumçiçeği başlığına kendisini tanıttım. Şimdi konuyla alakalı olduğundan sizlere de Gülay ablamı tanıştırmak istiyorum,

Kendisi de benim gibi uçak elektronik teknisyeni olarak görev yapıyor. Aynı atelyede çalışıyoruz ancak farklı vardiyalarda bulunduğumuzdan yakinen tanışmıyorduk. Ta ki ağaçlar.net bizi biraraya getirene kadar(Teşekkürler ağaçlar.net)

Kendisi sitemizin bir üyesi imiş ancak bunu yeni öğrenmiş bulunmaktayım. Haberler bununla da sınırlı değil, aynı zamanda bir bahçeye ve bahçede de(Ah bir bahçem olsa birgün) bazılarımız için hayal olan bitkilere sahip olduğunu da öğrenmiş bulunmaktayım.

Mumçiçeğinin yanında, kendisinin usta bir Selluka yetiştiricisi olduğunu öğrendim. Kendisine bu forumun ilk sayfasındaki selluka fotoğraflarını gösterdiğimde, "İşte tam olarak bendeki bitki bu" dediğinde benim halimi bir görmeliydiniz. Bir de tohumu çimlendirmek için ne gibi işlemler yaptığını sordum. "Hiç" dedi, "sadece ıslak pamuğa koyuyorum".

Şimdi gelelim esas mevzuya, Sellukasında birçok tohum bulunuyormuş. Kendisi seve seve sizinle paylaşacağını söyledi. Ah ah, yetiştirebileceğim bir ortamım olsa çoktan aranıza katılırdım ama malesef. Belki ileride.

Kendisinden sizin adınıza bu konudaki tecrübelerini ve sellukasından fotoğraflar rica ediyorum. Kendisine tekrar aramıza hoşgeldiniz diyor, ve selamlarımı iletiyorum.

Bunu mumçiçeği kardeşliğinden size bir hediye olarak kabul ediniz.

Tüm Selluka kardeşlerine selam ve sevgilerimi iletiyorum.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 22:03   #1503
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Acaba Gülay Hanım kendisi de bize yazmayacak mı Sevgili Hoyadag?
Hepimiz kendisini tanımak iseriz.

Bu arada mum çiçeği, selluka vs, hepimiz agaclar net kardeşi değil miyiz Hoyadag? Hatta ben çeşitli platformlarda bizleri bir avuç agaclar.net gönüllüsü, bitki sevdalısı olarak tanıtıyorum.

Eski 19-10-2007, 23:02   #1504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Elbette yazacak, ben sadece dayanamayıp bir giriş yapayım istedim. Belki benim kadar sık uğrayamayabilir, ama hem mumçiçeği'nde hem de burada mesajlarını ben de merakla bekliyor olacağım.

Elbette hepimiz, agaclar.net gönüllüsüyüz Mine hanım. Bu sayfa olmasa bitkiler için maddi manevi bunca fedakarlığa katlanan dostları nereden bulabilirdim. Bakın kendi atelyemdeki bitki sevdalısı arkadaşımı dahi burası sayesinde yakından tanıma imkanı bulabildim. Teşekkürler, tekrar tekrar teşekkürler.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 09:10   #1505
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hoyadag, saksıda yetiştirmede başarılı olan arkadaşlarımız var.
Dün, saksıda ,en az üç yaşında bir selluka gördüm. İki metreye yakın .Sürgünlerini gövdeye sardıkları için alçak duruyor. Tohum vermese de çiçeklenmiş bu sene.
Saksıda denemelisin selluka yetiştirmeyi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:07   #1506
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sapın ucunda ne vardı bilin?

Önceki gün o sapın ucunda sellukamın 2 çiçek tomurcuğundan bir tanesi vardı. Dün akşam üzeri yok olduğunu gördüm. İnanılmaz üzüldüm. Büyük ihtimalle kuşlar yedi. Yerlerde aradım sadece kopardılar ise düşmüştür diye ama bulamadım. Nasıl sellukamın çiçeğini yediler hala anlamış değilim. Çiçeğin kuşların hoşuna gidecek bir tadı olabilir mi?

Eklenen Resimler

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:17   #1507
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Benim Sellukamda dışarıda yani bahçemde.Kuşlar yeseler, benimkinde çiçek kalmazdı sayın Hfz ; sanmıyorum.Belkide, Selluka meraklısı olan kuş Güvercinlerdir
olabilirmi ? buralarda sadece Güvercinleri göremiyorum.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 22:40   #1508
hfz
Ağaç Dostu

6. katta oturuyorum. Başka bir şey olamaz. Güvercin midir bilmiyorum, genelde Kumru'lar gelir buraya da ama. Yine de çok üzüldüm. Kalan tomurcuk için sert bir file buldum. İnşallah yarın fileyi geçireceğim bir şekilde tomurcuğun etrafına. Çünkü çok yüksekte. Balkonun üst ve uç kısmında. Ulaşmam zor olacak sanırım ama yapmak zorundayım, o tomurcuğun da yok olmasını engellemek için aklıma başka bir yol da gelmiyor.

Eski 21-10-2007, 12:48   #1509
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın hfz,

bende de aynı sorun var. Benim sellukam da yüksek bir balkonda ve yoğun bir kumru trafiğine maaruzlar ancak anladığım doğrudan bitkiye değil de üzerinde bal toplıyan karıncalara saldırıyorlar kuşlar.

Sellukam trabzanı sarmıştı üzerinde tutunmaları promenad yapmaları kolay olduğunda didikliye didikliye orda bir tek çiçek bırakmadılar. alt tarafda olan eğilip de gagalıyacakları zor olan bölgede tek tük açtılar. Kumruları o kadar severdim ama bu tuzu biberi oldu. Orkidelerimin köklerini kurtçuk sanıp gagalamaları yetmiyormuş gibi vft leriimn üzerinde tarlada yürür gibi dolaşıp sinek böcek artıklarını yiyorlar su içiyorlar... keyfler keka

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 13:01   #1510
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Praecox,

Sizin Kumrularla olan sorunlarınızı okuyunca inanın kendime sevinir hale geldim. Zavallı EB'leriniz neler çekiyor onlardan öyle. Yazınızı okuyunca hemen balkona çıkıp bu anlamda sellukayı gözlemledim. Hakikaten yazdığınız gibi sinek, böcek, arı uçan ne varsa sellukanın etrafında. Karınca yok ama eşşek arısı var bir tane. Gözlerime inanamadım. 20 çeşit çiçek bu kadar uçan yaratık toplamamıştı.

Eski 21-10-2007, 18:19   #1511
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın hfz ,gördüğünüz İlyas Bey'in sellukasında tohum oluşmuyor.İki hafta önce etrafındaki kudret narlarını temizledik hala çiçek açıyor fakat tohum oluşmuyor.

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 22:14   #1512
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili dkp, bildiğim kadarıyla çiçeğin döllenmesi ile ilgili tohuma dönüp dönmemesi.

Ama ilginç. Açık havada o kadar börtü-böcek, rüzgar gibi şeylere açık olmasına rağmen döllenemeyip tohum bağlayamıyor olması. Her şey kısmet.. Sanırım bu durumda benim de balkondaki sellukamın kalan tek tomurcuğundan tohum beklemem pek mantıklı olamayacak. Ben yine de umutluyum.

Eski 07-11-2007, 19:04   #1513
Kordelia

Kordelia's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2007
Bana da 2 yıldır saklanan biri tam ve yanında bir kaç adet kırık olmak üzere tohumlar geldi, kırık olanların şansı olur mu merak ediyorum. Bu arada Bornova Koçtaşta fide yetiştirmede kullanılan ve toprağa gömülebilen kağıt tohumluklar var, gözüme çarptı.

Kordelia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 09:11   #1514
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kırık tohumların şansı yoktur. Sağlam tohumunuzu şubat sonu gibi ekiniz. Basettiğiniz sıkıştırılmış kartondan mamul saksıya da ekebilirsiniz.

Eski 13-11-2007, 14:20   #1515
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
İşte minik sellukam. Toprağı bana biraz ağır gibi geldi. Ama değiştirmeye de korktum. Ne dersiniz?

Daha güzelleri sizin olsun

Sevgiler

Eklenen Resimler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 14:28   #1516

memet's Avatar

Kış girerken toprak değiştirmeyi, aciliyeti yoksa düşünmeyin.

Eski 17-11-2007, 13:23   #1517
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Celal Bey, İzmir Karşıyaka'dan da size selamlar . Karşıyaka bıraktığınız gibi gayet güzel duruyor. Döndüğünüzde her zamanki gibi bulacaksınız. Yalova'yı çok iyi bilmiyorum ama çiçek merkezi olduğunu iyi biliyorum. Geçerken hayran kalmıştım. Umarım İzmir'e döndüğünüzde sizinde Sellukanız olur. Selamlar.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 21:38   #1518
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Maşallah Mahir Bey, Sellukanız için sağlıklı bir kış dilerim. İnşallah baharı coşkuyla karşıladığını görelim. Darısı bizim bahçelerin başına. Amin.
Çok teşekkür ederim, yalnız beni bir korku aldı şimdi.

Dün gece sellukanın yanından(Tekirdağ'dan) İstanbul'a döndüm. O hala yemyeşil duruyor, tohum kılıfı da taze fasulye gibi. Böyle giderse tohumlar olgunlaşamadan donar.

Anladığım, selluka yaz sonunda açtığı için daha uzun bir süre sıcak istiyor, tohumların olgunlaşabilmesi için. Bu yüzden Tekirdağ'da fazla şansı yok gibi görünüyor, inşallah yanılırım.

Korumak için dibini açıp yanmış ahır gübresi koydum bolca, üzerine kalın bir toprak tabakası onun da üzerine malç diyebileceğim kuru otlar. Hiç olmazsa kökü donmaktan kurtarabilirsem tohum sırasında bir kişi eksik olur.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 17:34   #1519
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Sayın Balıkçı , benim Selluka da aynı durumda yanılmıyorsam Temmuzda
çiçeksizken alıp bahçeme dikmiştim. Şu anda beş adet kocaman fasulye şeklinde
tohum tüpü var , ancak hala koyu yeşil rengini koruyor. Şubat' a kadar inşallah
koruyabilirim.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 22:58   #1520
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2007
merhaba arkadaslar

bu guzel resimlere bir kactanede ben eklemek istedim umarim begenirsiniz

Eklenen Resimler

abk beğendi.
fetih1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 10:41   #1521
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fetih1453 Mesajı Göster
bu guzel resimlere bir kactanede ben eklemek istedim umarim begenirsiniz
Hepsi çok güzel ama ilk fotoğraf nefismiş, renkler olağanüstü

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2007, 23:46   #1522
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Ben sellukamı 1 hafta önce içeri aldım,hava geceleri 5 dereceye düşünce korktum.Sellukam içeri alınınca mevsimi şaşırdı herhalde sürgün vermeye başladı , izlemedeyim sürgünmü değilmi bir kaç güne kadar anlayacağım

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 14:24   #1523
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın emre,

şubat mart ı beklemenizi salık veririm. Bu tavsiyem kendi deneylerimle sabittir .
Isıtmsalı bir seranız varsa o başka...
Bir **** iki ay daha sabredin bu sürede tohumları buzdolabında tutun...

Düzenleyen Ophrys : 28-12-2007 saat 20:36
Eski 28-12-2007, 14:32   #1524
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Şu an evimde boş bir odayı sera gibi kullanıyorum.. Sıcaklık sabit ve nem bitkiler için sanırım yeterli.. Her saksının başında aydınlatmak için bir lamba da mevcut.. = ) Sera sayılır mı bilmem ama sanırım idare eder şimdilik. Ama tavsiye için çok teşekkürler efendim. = )

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 14:37   #1525
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yanlış anlamayın bende geçen sene bu zamanlarda 4-5 poşet getirtmiş idim.
Rumuzum gibi erkenden dikiverdim...
Anlatığınız gibi evde büyütmeye çalıştım ekimden sonra çimlenmeleri hiç sorun olmadı ancak fidlere bazı pathogen mantarlara çok kolay yenik düştü. Yılın sonunda iki olgunca bitki kaldı elimde...
Benim deneyimlerim böyle.
Sizin de böyle olacak diye bir şart yok elbet.

Saygılar.

Düzenleyen Ophrys : 28-12-2007 saat 20:37
Eski 28-12-2007, 14:40   #1526
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Yanlış anlamayın bende geçen sene bu zamanlarda 4-5 poşet getirtmiş idim.
Rumuzum gibi erkenden dikiverdim...
anlatığınız gibi evde büyütmeye çalıştım ekimden sonra çimlenmeleri hiç sorun olmadı ancak fidlere bazı pathogen mantarlara çok kolay yenik düştü. yılın sonunda iki olgunca bitki kaldı elimde...
benim deneyimlerim böyle.
Sizin de böyle olacak diye bir şart yok elbet.

Saygılar.
Sanırım şimdi anladım.. Çimlenme için bir sıkıntı çekmem ama sonrası için sıkıntı olur diyorsunuz. Ama hayatta o kadar süre bekleyemem ben. = )

Eski 28-12-2007, 18:55   #1527

memet's Avatar

Sellukanızı yaşatmak istiyorsanız acele etmeyin. Bence sera ortamı bile olsa çok erken. En azından ocak sonrasına kadar sabredin.

Eski 06-01-2008, 20:54   #1528
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Benim Selluka tohumların yazılan bütün prosedürü uygulamış olmama rağmen çimlenmedi. Acaba bunun çimlenme süresi nedir tam olarak?

Eski 06-01-2008, 20:59   #1529

memet's Avatar

Aldığınız malzemeye ve torfa herhangi bir sorun olmadan tohumunuzu dikebilirsiniz.
Geniş kenarla neresini kastettiğinizi bilemedim ama, tohumun kök ve filiz vereceği bir nokrası var (göbeği) orayı zımparalamamanız gerekiyor. Eğer tereddüt ediyorsanız o işlemi yapmayın.
Filizlenme gerçekleşince, nisan ayında toprağa dikersiniz fidenizi. Bence dikmeyi düşündüğünüz yönlerde bir sorun olmayacaktır.
Eğer herhangi bir zararlı yoksa ilaçlamak gereksiz olacaktır.

Düzenleyen Ophrys : 07-01-2008 saat 09:12
Eski 06-01-2008, 21:08   #1530
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Bu gün Armutluya telefon ettim, Yerde 10 cm kar olduğunu, gece ısısının -4 lere düştüğünü öğrendim. Benim tohumlar dayanbilecekler mi acaba? Yeni bir soğuk dalgası gelmeden gidip toplasam mı onları?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024