agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2007, 12:14   #91
Doğa dostu

cicoz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
evet limon bende senin gibi bodur ve çok çiçek açanlarını seviyorum.Malesef sakız sardunyalarım daha yeni açmaya başlayacak.Diğerlerine göre niye geç açtıklarını anlamış değilim.Biraz fazla sabırsızım galiba....

cicoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 10:30   #92
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Selenn bu konuda bana yardım et canım.
Tabi seve seve yardımcı olurum teyze. Dün bana yolladığın o güzellikleri tüm dostlar görmeli.

Bu arada başlıkta yer alan sakız fotoğraflarına bayıldım. Benimkiler malesef çok keyifsizler. Aslında normal bir süreç herhalde. geçen sene yanmışlardı ben de bu sene Mart sonunda sağlıklı çelikleri torfa diktim. Yaprak vermeye başladılar ama çiçek bu yaz kısmet olmayacak herhalde. Yanılıyor muyum?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 13:39   #93
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Sevgili arkadaşlar,
aşağıdaki siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim.Sardunyaların çeşitlerini görünce kendimden geçtim.Tam anlamıyla gözlerim bayram etti.
www.geraniumgallery.net

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2007, 17:24   #94
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bambi Mesajı Göster
Sevgili Gardenya, gerçekten çok güzeller. Bunlardan bulmamız çok zor gibi geldi bana.

Evet sevgili Bambi..maalesef birçoğu bizde yok..Ama ceylan gözü diye bilinen türünün(sitede angel diye geçiyor) bende epeyi farklı rengi var.Bu sene büyüsünler de olgunlaşan dallardan seneye çoğaltayım diye dört gözle bekliyorum.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 11:34   #95
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 48
Arkadaşlar,

İzmir Karşıyaka Belediyesi Çiçek Festivali kapsamında Karşıyaka İskelesi'nden Girne Caddesi tarafına doğru yayılmış bir çok satış yeri kuruldu. Sabahtan gece geç saatlere kadar sürekli açık. 13 Mayıs da son günü. Dün akşam biraz ziyaret ettim, onlarca çeşit ve rengarenk sardunya var, kağıt çiçeği var, bilimum sarmaşıklar, ooooo. Ayrıca bu başlık altında anılan Avrupa Çiçekçilik de orada. Gündüz saatlerinde gitmek çok daha mantıklı, akşam aydınlatması yeterli değil. Tespit edebildiğim kadarıyla sardunya saksılarının fiyatları 5-25 YTL arasında değişiyor. İzmirlilerin ziyaret etmesini öneriyorum.Bugün fotoğraf da çekeceğim orada. Yarın yüklerim.

Meksika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 11:46   #96
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Evet Arkadaşlar,

İşte Karşıyaka Belediyesi Çiçek Festivali'nden kareler..

Eklenen Resimler

İffet ve JOJOBA1 beğendi.
Eski 11-05-2007, 11:59   #97
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Ve devamı..

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2007, 12:03   #98
okyanus

Giriş Tarihi: 07-05-2007
bende sardunya yetştiriyorum, saksısına perlitli torf ve kum karışımıharç koyup azotlu,potaslı kompaze gübre verince arap atı gibi şahlandılar,.çok güzel oldular

orman adamı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 12:07   #99
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Biraz daha..)

Eklenen Resimler

İffet, JOJOBA1 ve neşecan beğendi.
Eski 14-05-2007, 21:48   #100
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orman adamı Mesajı Göster
bende sardunya yetştiriyorum, saksısına perlitli torf ve kum karışımıharç koyup azotlu,potaslı kompaze gübre verince arap atı gibi şahlandılar,.çok güzel oldular
hangi cesit sardunya yetistiriyorsun ve su ekledigin gbreyi nerden aldin bizede soyle

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 21:56   #101
Ağaçsever

akoman's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Güzel cananlar almak isteyenler acele etsin. Avrupa Çiçekçilik 'in sahibesi Gönül Hanım elindeki son partiyi de Karşıyaka' ya götürüyor. Serasında da doğru dürüst canan kalmadı. Yetişmekte olan fidesi de yok.
Mine hanim dogru soylediniz esim ile birlikte gitigimizde en son bir canani kalmisti ne yazikki onuda iki gun once hediye getirdikleri icin almadim bu arada sizede selami vardi Avrupa cicekcilikdeki hanim efendinin beni daha sonra serasina davet etti ve belki evdeyetistirdigim sebzelerim icin ziraai ilac satan birileirni onerir hemde doya doya istedigim cicekleri alirim diye dusundum.

Ama hanim efendinin cicek bilgisi supehesiz benden cok iyi olmasina ragmen kafam bir konuda karisti sakiz sardunyasi icin golgelik bir yerde tutmami onerdi halbuki kime sorsam en dayanikli cinsidir ve gunesi cok sever denildi sanirim burdaki bilgiyi tazeleme acisindan sakiz sardunyasi icin dogrudan isik gormiyen bir yer en uygunu diyebilirmiyiz mine hanim ?

neticede sizin oneriniz ile sardunyalarimi kurtardim ama yavas yavasda olsa gunese cikarmaya korkuyorum desem yalan olmaz . Bu arada yeni aldigim surmeli cananlarimda evime nese katti dogrusu

akoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 00:19   #102
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Eğer sakız güneş sevmiyorsa benimki biraz şaşırmış galiba
Önceleri direk güneş almayan bir pencerenin kenarına koymuştum, devamlı tomurcuk döküyordu. Şimdiyse sabahtan akşam üstüne kadar devamlı güneşin altındalar ve patır patır açıyorlar.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 10:12   #103
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Yok yok bende pembe var merak ettim sadece ne renk diye teşekkür ederim
sadece canan değil sardunya cenneti yapacağım balkonumu ) çok güzel duruyorlar 30 cm'lik saksılar aldım sardunyalarımı karışık olarak diktim yavaş yavaş çiçeklenmeye başlıyorlar balkonum muhteşem olacak )

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 11:07   #104
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Papatyam, güle güle büyüt yeni bebeklerini..

Bu arada köyden eli boş döndüm, çok büyük umutlarla gitmiştim oysa.. Çiçeklerin çoğunu don vurmuş çok üzüldük annem de ben de.. Bir kaç Sardunya ve Canan tekrar yaşama savaşı veriyorlar, renkleri belli değil henüz.

Tabii oradan ümidim kesilince buradaki Sardunyalara döndüm.. Karşıyakadaki Çiçek Festivalinden bir kaç Sardunya aldım. Sevgili Meksika'nın 398 numaralı mesajında 1. resimdeki Sardunyadan aldım ama asıl gözdemi sizlerle paylaşmaktan büyük zevk alırım.. Rengi fotoğrafta açık çıkıyor ama siyaha yakın bir mürdüm.. İnşallah yaşar ve çok çabuk büyür..

Eklenen Resimler

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 12:07   #105
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Bende sakız sardunya aldım.Gün boyu güneş alan yere koydum.Sanki yaprakları sararıyor gibi.Acaba alışma devresi mi?
En alt yapraklarda mı sararma?
Eğer öyleyse benimkinde de var ama hem çiçek açmaya başladı, hem de genel olarak iyi durumda olduğu için sorun yok herhalde diye yorumladım ben..

Eski 17-05-2007, 08:42   #106
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Arkadaşlar benim sakız tomurcuklar açmadan kuruyor.Yapraklarda sararma var.Sakızdan yana şansım yok.Yeni almıştım.Güneş alan bir yere koydum.
Neden olabilir.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 10:39   #107
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Çok hoşuma gitti paylaşmak istedim.:)

Name:  sard.jpg
Views: 13064
Size:  73.3 KB

Eski 17-05-2007, 10:43   #108
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Elfogi, cananların çiçek açma süresi sardunyalar kadar uzun oluyor mu? çok güzeller ellerine sağlık ...

bambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 23:54   #109
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar benim sakız tomurcuklar açmadan kuruyor.Yapraklarda sararma var.Sakızdan yana şansım yok.Yeni almıştım.Güneş alan bir yere koydum.
Neden olabilir.
Ben de geçen ay bir sakız aldım ve bir sürü tomurcuk kaybetti. Alırken de ne çok sevinmiştim ne kadar çok tomurcuğu var diye. Tam "Bir sorayım bakalım bizim foruma " diyordum ki dedim bide şöyle deneyeyim. Gün boyu güneş altında olacağı bir yere koydum ve her gün de suluyorum, şimdi açmaya başladı kalan tomurcukları. Tam olarak anlayamadım ama ya alışma devresi yaşıyorlar ya da güneş-su ikilisine çok ihtiyaçları var..

Eski 18-05-2007, 00:21   #110
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Gilan ve sardunya sevenler,

Sardunya ve Canan gibi çiçeklerinizde bozulan, solmaya başlayan çiçekleri hemen koparın. Ne kadar düzenli temizleme yaparsanız o kadar çok yeni tomurcuklarınız olur. Bozulan çiçekler kendini belli eder, çiçek yaprakları dökülmeye başlar. Bunları saplarıyla birlikte hemen koparın ki yeni çiçekler açsın.

Sakız sardunyalarda fazla sulama çürümeye yol açar. Yaprakların üzerinde su kalması veya dökülen çiçek yapraklarının sardunyanın yaprağının üzerinde uzun süre kalması yapraklarda hastalık oluşturur. O yüzden dökülen çiçek yapraklarını temizleyin ve mümkünse sabah erken saatlerde sulama yapın.

Eski 18-05-2007, 00:37   #111
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Benim sakızlarda da açamadan tomurcuklarda kuruma başladı.Ara ara olurdu ama bu sefer fazla .Özellikle bir saksıda oluyor bu olay ,diğerinde bir şey yok.Resimlerini çekip göstereceğim size tekrar ,yavrucuklarım çok güzel olmuşlar .Balkondan aşağıya şelale gibi akıyorlar (karşı apartmandakiler öyle diyor),zira ben dışardan göremiyorum da

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 10:07   #112
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
Sevgili Gilan ve sardunya sevenler,

Sardunya ve Canan gibi çiçeklerinizde bozulan, solmaya başlayan çiçekleri hemen koparın. Ne kadar düzenli temizleme yaparsanız o kadar çok yeni tomurcuklarınız olur. Bozulan çiçekler kendini belli eder, çiçek yaprakları dökülmeye başlar. Bunları saplarıyla birlikte hemen koparın ki yeni çiçekler açsın.

Sakız sardunyalarda fazla sulama çürümeye yol açar. Yaprakların üzerinde su kalması veya dökülen çiçek yapraklarının sardunyanın yaprağının üzerinde uzun süre kalması yapraklarda hastalık oluşturur. O yüzden dökülen çiçek yapraklarını temizleyin ve mümkünse sabah erken saatlerde sulama yapın.

Teşekkürler. Hemen uygulayacam.Tüm gün güneşte cam önündeler.İçerde

Eski 18-05-2007, 12:18   #113
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Bu da sardunyalarımdan biri, fotoğrafını geçen hafta çekmiştim şimdi ne durumdalar bilmiyorum akşam göreceğim diğerlerinin de hafta sonu fotoğraflarını çekerim artık)

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.
Eski 18-05-2007, 12:19   #114
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Bunlarda benim balkonlarımdaki sardunyalarım

Her yer çiçek oldu evde

Eklenen Resimler

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 12:22   #115
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Maşallah
kırmızı ile beyaz aynı saksıda, beyazın renginde hiç değişme yok değil mi? benimkiler de karışık duruyor saksıda açık pembe, koyu pembe, beyaz, koyu kırmızı, açık kırmızı, benekli beyaz

Eski 18-05-2007, 12:24   #116
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Evet canım
İnanır mısın daha hiç vitamin vermedim. Yeni sizlerden öğrendim, verdim. Sadece yapraklarına sabah akşam su püskürtüyorum.

Eski 18-05-2007, 12:29   #117
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Önceki yazılara baktınmı bilmiyorum ama renk değişimi olabilir falan dedi arkadaşlar da o yüzden sordum aslında öyle bir değişim fena da olmaz yani değiş tokuşa tamam da benimliler henüz küçük az büyüsünler hangisi ne renk tam bilemiyorum

Eski 18-05-2007, 12:39   #118
hfz
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler. Hemen uygulayacam.Tüm gün güneşte cam önündeler.İçerde

Sevgili Elfogi,

Sardunyalar iç mekanı sevmez. Açık hava isterler ama sizinkiler alışmış sanırım. Bu arada kapalı mekanda camdan gelen güneş açık alanda gelen güneşten daha yakıcı olur.. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Eski 18-05-2007, 12:49   #119
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Beyaz da renk değişimi olmadı hatta ,çelikten birçok kereler çoğalttım. Tohumdan üretilebileceğini burada öğrendim. Birde öyle deniyeceğim. İstediğin rengi paylaşabilirim.

Eski 18-05-2007, 12:56   #120
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Bende tohum almaya çalışacağım bakalım
teşekkür ederim

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024