agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2009, 13:35   #721
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Rengini bilmediğim sakızım

Eklenen Resimler

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 13:39   #722
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

En çok sakız sardunyaları seviyorum. Bu resimdeki kırmızı çiçekleri harika olan sakız sardunyam. Bir tane daha var resmini çekmemişim rengi bordo çiçeği muhteşem, sakız sardunya ama ithalmiş, bodur cins.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2009, 13:42   #723
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Bu da kırmızı sardunyam, çelikten bu kış diktiğim yavru!

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2009, 13:59   #724
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Sevgili Meraklı ithal sakız sardunya bodur mu oluyor? Ben de almıştım birkaç saksı. Uzaması mümkün değilmi yani?

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 14:37   #725
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sevgili Begonvil 14,

İthal sakız sardunyayı alırken satıcı, bu türün bodur olduğunu ve çok çiçeklendiğini söylemişti, boyu uzamıyor ama bol bol çiçek göreceğiz umarım

Eski 05-05-2009, 22:18   #726
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
İşte dünyaya merhaba diyen ilk sardunyam çok güzel bir pembe daha minicik

Name:  05052009.jpg
Views: 2492
Size:  44.2 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 00:49   #727
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Arkadaşlar, balkonumda birkaç sardunyam var ve kapalı balkon olduğundan yaz kış hep çiçekliler. Hiç gübre destek besin vs. kullanmadım. Geçenlerde topraklarını değiştirirken içinden paslı çiviler çıktı ve ben birden çocukluğuma gidip şöyle birşey hatırladım. ( Eğer gerçekten faydalı birşey ise ve bilenlerimiz onaylarsa, sizlerde uygularsınız diye buraya yazmak istedim. )

Bu saksı sardunyaları anneannemden almıştım. Ve çocukluktan hayal meyal hatırladığım kadarıyla dedem saksıların içine paslı çivileri sokar, gömerdi. Acaba bir bildiği mi vardı, diye düşündüm. Ne dersiniz ?

Ayrıca teneke saksılarda daha iyi yetiştiğini okuduğum için bunun sadece tenekenin derinliği değil de , belkide zamanla içeriden oluşan paslanma ile çiçeğin bir şekilde daha iyi beslenmesine neden olabildiği gibi bir mantık yürüttüm...

Yine bu forumda yumurtaları kaynattığımız suyun iyi geldiğini okuduğum için birkaç haftadır deniyorum ve olumlu sonuç alacağıma inanıyorum

sardunaki beğendi.
cigdemdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 06:52   #728
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Paslı çivi olayını bende duydum, ama faydalı olup olmadığı konusunda hiçbir bilimsel bilgi ve tecrübem yok..

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 08:21   #729
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Pas konusu doğrudur arkadaşlar. Daha önceden de burada birçok kez konuşulmuştu.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 11:35   #730
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Bu sene ilk defa sardunyalarımın saksısına paslı çiviler gömdüm. Yaprak kalitesinde ve çiçek sayısında geçen senelere göre büyük fark var gerçekten. Yaptığım tek farklı şey çiviler olduğu için bu düzelmeyi onlara bağlıyorum

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 12:11   #731
Ağaç Dostu

Ülkü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 59
Merhabalar. Banada Sardunya hastalığı bu sene bulaştı. Her renkten sardunyam olsun istiyorum. Bunlarda benim sardunyalarım. Görüntüleri cep telefonumdan kaydettiğim için biraz bulanık gözüküyor. Kusuruma bakmayın...

Eklenen Resimler

Ülkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 15:56   #732
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Bende bugüz birkaç foto çektim ve galeriye ekledim. İlki top sardunyam biraz sağlıksızdı ama kendini toparladı.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=26328&c=685

Diğeri de ilk defa çiçeklerini göreceğim sakızım. Sanırım bordo....

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=26329&c=685

Eski 06-05-2009, 16:05   #733
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Sayın yıldız33 aramıza hoşgeldiniz. Sardunyalarınız çok güzeller Maşallah, Allah nazarlardan korusun. Sormak istediğim bir kaç sorum olacak canan ve sakız sardunyanız aynı saksı içindeler yetişmelerinde acaba bir sorunla karşılaştınızmı ayrıca renklerinde bir değişme oldumu. Daha önceki yazılan mesajlarda tozlaşmadan dolayı renklerinde değişme olduğunu okumuştum. Sizde böyle bir sorun ile karşılaştınızmı

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 20:32   #734
Ağaç Dostu

Ülkü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 59
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delete61 Mesajı Göster
Sayın yıldız33 aramıza hoşgeldiniz. Sardunyalarınız çok güzeller Maşallah, Allah nazarlardan korusun. Sormak istediğim bir kaç sorum olacak canan ve sakız sardunyanız aynı saksı içindeler yetişmelerinde acaba bir sorunla karşılaştınızmı ayrıca renklerinde bir değişme oldumu. Daha önceki yazılan mesajlarda tozlaşmadan dolayı renklerinde değişme olduğunu okumuştum. Sizde böyle bir sorun ile karşılaştınızmı
sayın delete61 canan ve sakız sardunyayı aynı saksıya dikmek hataydı. Çünkü kırmızı olan sakız beyaz olan cananın rengini pembeye çevirdi. Sanki canan sardunya sakızın gelişimini yavaşlattı gibi.

Ülkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 15:23   #735
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdemdogan Mesajı Göster
Arkadaşlar, balkonumda birkaç sardunyam var ve kapalı balkon olduğundan yaz kış hep çiçekliler. Hiç gübre destek besin vs. kullanmadım. Geçenlerde topraklarını değiştirirken içinden paslı çiviler çıktı ve ben birden çocukluğuma gidip şöyle birşey hatırladım. ( Eğer gerçekten faydalı birşey ise ve bilenlerimiz onaylarsa, sizlerde uygularsınız diye buraya yazmak istedim. )

Bu saksı sardunyaları anneannemden almıştım. Ve çocukluktan hayal meyal hatırladığım kadarıyla dedem saksıların içine paslı çivileri sokar, gömerdi. Acaba bir bildiği mi vardı, diye düşündüm. Ne dersiniz ?

Ayrıca teneke saksılarda daha iyi yetiştiğini okuduğum için bunun sadece tenekenin derinliği değil de , belkide zamanla içeriden oluşan paslanma ile çiçeğin bir şekilde daha iyi beslenmesine neden olabildiği gibi bir mantık yürüttüm...

Yine bu forumda yumurtaları kaynattığımız suyun iyi geldiğini okuduğum için birkaç haftadır deniyorum ve olumlu sonuç alacağıma inanıyorum
Evet Sevgili Çiğdemdoğan,benimde anneannem sardunyalarını hep teneke kutularına dikerdi hatta o zamanlar hayal meyal hatırlıyorum Vita yağlarının kutularına dikerdi ve 12 ay boyunca koca koca çiçekleri olurdu..Bende şimdilerde teneke kutu arayışı içerisindeyim

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 16:23   #736
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Evet artık bende bir sardunya yetiştiricisi adayıyım. Aday diyorum çünkü henüz sadece bir sürü çeliğim var toprakla buluşmayı bekleyen. Çiçek açmaları uzun sürecek olsun , yine de balkonumda yerleri baş köşede hazır. İlk fırsatta dikip, resimlerini çekeceğim. Şu an için sardunyalarım hakkında tek bildiğim hiçbirinin rengini bilmediğim sakız sardunyalar oldukları

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 17:11   #737
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Merakla beklediğim anlardan biri daha..Cananımın ne renk açacağı belli oldu..

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 15:49   #738
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Bugün yeni fotolar çektim. Havada güneşliydi fotoların daha güzel çıkmasında yardımcı oldu bana.

Şeker pembe sakız
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=36461

Lila sakız

Pembe top sardunya

Bordo sakız

Eski 08-05-2009, 23:15   #739
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bu renk sardunyalara ne demeli?

Name:  kop1 (599 x 449).jpg
Views: 3548
Size:  50.3 KB

Name:  kop2 (599 x 449).jpg
Views: 3380
Size:  47.3 KB

telve beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 12:21   #740
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhabalar benim de üç- dört çeşit sardunyam var iki tane kocaman bir kaç tane de küçük saksıda sardunya var büyüklerden bir tanesi beyaz br tanesi kırmızı ve gül gibi cinslerini bilmiyorum. Beyaz sardunyam bu kış hiç solmadı devamlı çiçekteydi ve hala da yeni sürgünlerler beraber yeni çiçekler açıyor. Sürgünlerin iyice büyümelerini bekliyorum çelik almak için. Hatta annem duymasın çoğaltıp satmayı düşünüyorum(menekşe de üretip satıyorum) . Balkonum sabah güneşini çok iyi aldığı için herhalde küçük olanlar bile çiçek açıyor. Bunu değerlendirmek istiyorum. Buradaki bilgilerden faydalanırsam eğer daha çok başarılı olurum diye düşünüyorum

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 14:20   #741
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-07-2008
Merhabalar arkadaşlar. Bunlarda benim sardunyalar ustalar bir baksınlar bakalım nasıllar bana güzel görünüyor ama, ( kuzguna yavrusu şahin görünürmüş ) derler... tüm arkadaşlarıma saygılar sevgiler. Name:  DSC00112.jpg
Views: 3411
Size:  51.1 KB Name:  DSC00113.jpg
Views: 3627
Size:  53.7 KB Name:  DSC00114.jpg
Views: 3849
Size:  48.2 KB Name:  DSC00115.jpg
Views: 3300
Size:  42.2 KB Name:  DSC00116.jpg
Views: 3723
Size:  56.8 KB buresimdeki (DSC00113.jpg ) sardunyada iki renk var bir kadife kırmızı birde pembe nasıl oldu bilmiyorum belki sayın Orkun kırcı yanlış hatırlamıyorsam yukarıdaki yazılarının birinde yanındaki açan çiçekten etkilenir diye söylemişbelki öyle olmuştur tam bir bilgi sahibi değilim tekrar saygılar arkadaşlar.

Düzenleyen h kemal h : 09-05-2009 saat 14:28 Neden: eksik yazdığımı hatırladım
h kemal h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 17:40   #742
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Kemal Bey sardunyalarınız çok güzeller maşallah.

Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım sardunyalar ikinci şaşarıtmadan sonra biraz daha büyüdüler.

Eklenen Resimler

telve beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 17:41   #743
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Diğerleri çok neşeli.

Eklenen Resimler

inas80 beğendi.
Eski 09-05-2009, 18:48   #744
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Sayın Zenfree, tohumdan yetiştirdiğiniz sardunyaları ne zaman ektiniz? Ben de bu sene ilk kez tohumdan sardunya yetiştirmeyi denedim, ocak ayında ektiğim sardunyalar daha 10 cm boya bile ulaşamadılar, birkaç haftadır balkona çıkardım, sürekli toprağı kuruyor, sık sık suluyorum, bu kadar yavaş büyümeleri normal mi?

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 19:20   #745
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
Sayın Zenfree, tohumdan yetiştirdiğiniz sardunyaları ne zaman ektiniz? Ben de bu sene ilk kez tohumdan sardunya yetiştirmeyi denedim, ocak ayında ektiğim sardunyalar daha 10 cm boya bile ulaşamadılar, birkaç haftadır balkona çıkardım, sürekli toprağı kuruyor, sık sık suluyorum, bu kadar yavaş büyümeleri normal mi?
20.01.2009'a tohumları ekmişim. Fideler bu tür kaplarda ise değiştirmenizi öneririm. Zira çok çabuk kuruyor. Ben hiç memnun kalmadım, fideler için satıldığı hale bir daha kullanmayı düşünmüyorum.

Sardunyanın tohumu ile uğraşmak ne kadar akılcı bilemiyorum. Aynı tarihte çelikle üretim yapmaya başlayıp aynı özeni gösterseydim sanırım şu an üzerinde bir dolu çiçek olurdu.

telve beğendi.

Düzenleyen zenfree : 09-05-2009 saat 21:38 Neden: yazım hatası
Eski 09-05-2009, 19:49   #746
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Ben hiç memnun kalmadım, fideler için satıldığı hale bir daha kullanmayı düşünmüyorum.
Aynı fikirdeyim, çok sık kontrol ettiğim halde yine de kurumasını engelleyemediğim için doğru dürüst fide yetiştiremedim.
Tohum konusuna gelince; Tamam tohumdan yetiştirmek çok keyifli ama çok zahmetli, günlerce bebek gibi emek verdiğiniz minik fidecikler, bir türlü fidan haline gelemiyor ne yazık ki.
Ben artık çok özel çiçeklerin dışında tohum ekmeyi düşünmüyorum, özellikle mevsimliklerde.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 19:50   #747
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Merhabalar,

Yeni aldığım Ceylan gözü sardunya olarak adlandırılan sardunyalarım .Mayıs sonu haziran gibi yazlıktaki bahçemize aktaracağız

Umarım yeni bireyler yetiştirebilirim

sardunaki ve inas80 beğendi.
ootkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 20:46   #748
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Galeri: 40
selamlar aranıza yeni katildim.
sardunya merakim senelerdir suruyor. Her buldugum bahceden celik almak sokakta yururken bile nerde sardunya var diye bakınıyorum sürekli..

ancak benim bilmedigim ve bir türlü ulasamadığim bilgi ' SARDUNYA AŞILAMASI'' bu konuda yardimci olacak biri var mi???

ben bugün bir kac ayni cins ama farkli renkteki sardunyayi göz aşısıyla aşıladım bakalım zaman ne gosterecek. tamamen kulaktan dolma bilgilerle gerceklestirdim.

ama gercek anlamda SARDUNYA AŞISIYLA İLGİLİ BİLGİ VERECEK BİRİLERİ VAR MI BURDA ??

yesim ozgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 20:56   #749
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Galeri: 40
Gecen sene temmuz ayinda Londra ya erkek arkadasimi ziyarete gitmistim. Chaelsea de bir sera vardı orayada mutlaka ugramaliydim.
ugradim da farkli renkte ve turde sardunyalar ariyordum. ama benm icin buyuk hayal kirikligi oldu cunku su anda bizde olan tum sardunyalar hatta sadece pembe ve kirmizi renkli sakiz sardunyalar vardi. almadan ciktim.

biraz ileride bir petshop vardi. orayada ugradim tabi, kaliteli catnip bulabilir miyim diye? burdakilere pek tepki vermiyor benim kizlarim tam petshpa girerken bir cam agacinin kenarinda essiz bir guzellige sahip mor bir ceylan bana goz kirpiyor. ne yapsam ne etsem diye dusunurken erkek arkadasim sakin gidip koparma basimiza bir is gelir dedi. cam agaci ve ceylan bir dukkann onunda dev bir saksinin icindeydi cunkucarsidan ciktik aklim sardunyada almaliyim diye geciriyorum icimden . bir an durdum ve kosa kosa gittim herseyi goze alarak bir dal koparmaya KOPARDİMMMMM

HEMEN SUYA KOYDUM CELİGİ EVE GELİNCE. İstanbula gelir gelmez ilk isim mor ceylan sardunyayi dikmek oldu. neredeyse bir sene olmak uzere ve 1 hafta once topurcuklandi. acicak allah nasip ederse

ancak boyu uzamiyor yapraga da gitmiyor tek aksiyonu bir hafta once koparildigindan beri tomurcuk vermek oldu. olsun ancak adaptasyon sagliyordur...

adinida kontes koydum. resimlerini cekip buraya koyacagim...

yesim ozgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 13:53   #750
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Sakız Sardunyalarım

Arkadaşlar geçtiğimiz hafta Sevgili Dilhana'nın yaşadığı bir kaç sardunya çeliği aşırma operasyonu sonunda Sayın Başbahcivan arkadaşımız özeline yazmamız halinde elindeki sardunyaları paylaşabileceğini yazmıştı.
Ben de kendisinden sakız sardunya isteğinde bulunmuştum sağolsun arkadaşımız bana renk renk sakız sardunya ve birbirinden güzel bir sürü balkon çiçeği göndermiş
Hepsi tomurcuktaydı geldiğinde

Eklenen Resimler

inas80 ve telve beğendi.

Düzenleyen İlknur : 11-05-2009 saat 16:45 Neden: noktalama
İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024