agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin > Röportajlar
(https)
Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2005, 12:33   #1
Ağaç Dostu
 
aybala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-10-2004
Şehir: İstanbul-Maltepe
Mesajlar: 6,826
Galeri: 574
Bahçeköy'de canlı bitki ve ağaç müzesiToprak Sergen'le Pırıltılar'dan dev bir hizmet daha. Pırıltılar yemedi içmedi, az gitti uz gitti, dere tepe düz gitti ve uzun süren hummalı faaliyetinin sonucunda arboretum denilen yere ulaştı.

Kestaane gürgeeen palamuut

Arboretum sizce nedir a) Bir tür İspanyol tatlısı b) Somon balığının yağlandığı dönemdeki adı c) Mars'ta bir kratere verilen isim d) Evde yapılabilen bir tür sabun. Konuya bunlardan herhangi biri olabilir diyecek kadar ve fotoğrafları TRT'nin boşluk doldurma görüntüleri çerçevesinde algılayacak kadar uzaksanız işte idarecilerden Orman Yük. Mühendisi Selma Şengönül'ün anlattıkları...

Arboretum ne anlama geliyor ?

Arboretum bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla yaşları ve orijinleri her biri doğru ve dikkatli şekilde etiketlenmiş ağaç, ağaççık ve diğer otumsu bitki taksonlarının (cins) bir araya getirildiği uygun seçilmiş etrafı çevrili alanlarda sergilendiği yeşil tabiat parçalarıdır. (Sözün özü arboretumlar aslında yeryüzü cennetleri. Koruma altındalar. Böylelikle her önüne gelen burada mangal olayına giremiyo. Üstelik bu arboretum Orman Fakültesi'ndeki öğrencilerin deney ve gözlem alanları. Biz dünya vatandaşı kullarsa buraya hafta içinde girip cennette yaşadığımız duygusunu yaşayabiliyoruz.)

Mangal olayı ormanları na kadar tahrip ediyo?
- Bu bölge yapraklı ormandır. Bu yüzden Belgrad Ormanı'nda yangın pek olmaz ve çabuk söndürürsünüz. Akdeniz ve Ege'deki yangınlarsa başka amaçlarla çıkıyo. Gerçi aşırı sıcak ve iğne yapraklı ormanlar da yangın olasılığını artırıyo.

Atatürk Arboretumu nasıl tanımlanabilir ?
- Canlı bitki ve ağaç müzesi olarak. Bu arada doğal bitki türleri dışında egzotik türde bitkiler de var.

Mesela?
- Mesela "maymunçıkmazağacı" var. "Taksodium" var bataklık servisi deniyor. Yılın on iki ayı suyun içinde yaşıyor ve suyun içinden hava almak için dışarı çıkardığı kökleri var. ( bkz.fotoğraf. Tam bi uzay bitkisi gibi) "Çin mabet ağacı var" ; yaprak ekstraktlarından alınan madde beyin damarlarını açıyor. Dolayısıyla tıbbi amaçla kullanılıyo. (İtalya'da 500 ,İskoçya-Edinburg'da 350 yıllık arboretumlar varmış. Bizimki 54 yaşında. Aslında bu bile iyi tabii. Hiç yoktan var. 345 hektarlık bi alan kaplıyo. Sözün özü şu, en azından 345 hektar kesin koruma altında)

2 bin bitki türü

Arboretum nasıl bir düzenekle kurulmuş ?
- Coğrafi bölgelere göre planlanmış. Doğu Asya, Avrupa, Kuzey Amerika filan diye ayırmış ilk kuranlar. Ön görünüm bölgesi "beşli ışınsal yol" olarak düzenlenmiş durumda. Çok geniş bir meşe projesi sonucunda tür tür meşeler, envai çeşit çam, gürgen, palamut ağaçları, manolyalar, laleler, hatta hatta sekoyalar (hani şu Kaliforniya tarafında yetişen dünyanın en uzun ağaçları) ve daha saymakla bitmez bir dolu ağaç ve bitki türleri. Beş yol da birbirine bağlı durumda. Maslak yönünde Sarıyer yolu devamı Ferahevler sapağından bir önce solda Bahçeköy sapağı var. Ordan Bahçeköy'e girin, Kemerburgaz yoluna sapın, 800 metre sonra solda. Bahçeköy'de birilerine de sorabilirsiniz.

Kaç bitki türü var ?
- 2 bine yakın

İnanılmaz bi sayı...
- Yoo, çok daha fazlası olması lazım. Çünkü Türkiye bu konuda çok zengin 9 binin üzerinde tür var ve Avrupa'da birinci sıradayız. Yavaş yavaş "botanik turları" düzenleniyo artık. Japonlar çiçek açma mevsiminde gelmek istiyorlar. "Flowering tour" adı altında turlara katılıyorlar.

Son söz:
Ağaç yaşken eğilir. Elin Japon'u taa oralardan geliyo, bize de bu güzelim arboretumu bir an önce görmek düşüyo bahar hediyesi olarak.
Ormancılık sözlüğü

Egzotik : Ülkemizde yetişmeyen.

Takson: Cins, tür

Rekreasyon : Aktivite, yeniden yaratım.

Endemik : Sadece tek bir bölgede bulunan.


Belgrad Ormanı

- İnsanların zannettiği ve filmlerde gördüğümüz tecavüz ve hırsızlık artık kalmamış.

- Meşenin en iyi yetiştiği alan.

- Benim de yanlış bildiğim gibi Bulgaristan ve Yugoslavya'dan uzanan bir silsile değil.

- Istıranca silsilesinin devamı.

- 5400 hektar alan kaplıyo.

- İstanbul'un akciğeri olayı.


Yapraklı ormanlar

(Meşe,kayısı,ceviz,gürgen,kestane,vs.)

- Daha ağır büyüyorlar.

- Ağaçları daha makbul


17.03.2003

Toprak SergenKaynak: http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...zarlar225.html

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Kapalı
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024