agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni169Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2007, 13:19   #151
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bilgilerinize ve ilginize çok teşekkür ederim.
İki senedir bahçemde hiç ayrık olmamıştı. Bu sene yan komşumda çok fazla ayrık olduğunu ve devamlı topladıklarını gördüm. Sanırım bana da ordan geldi tohumları. Ayrıkları henüz çok ufaklarken topladım. Her gün geziniyorum bahçede gördüklerimi hemen sivri bir aparatla kökünden çıkarıyorum.
Selahattin Bey'in yazdığı bermuda çimi türü ise genelde sararan bölgelerde yoğundu. Onları da koparmış ve köklerinden çıkarmış bulundum. Eğer bir daha çıkarsa ilacı dediğiniz gibi uygularım.
Selahattin Bey daha önce de yazdığım gibi bahçemin bakımını bir senedir kendim yapıyorum. İlk bahçeyi çimlendiren bahçıvan daha sonra bizim de yapı markette gördüğümüz 11 karışımlı çim tohumundan ekmişti. Bu tohum karışımının içinde bermuda çimi de var mıdır bilmiyorum. Daha sonra bahçe bakımımızı yapan şirket, (çimlerimizdeki aralardaki sararanlar için); Belli dönemlerde yeşerip belli dönemlerde solan çimler bir arada olduğu için bunun normal olduğunu söylemişti. Doğru bir yorum mudur acaba?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 21:17   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2007
istanbulda perası ve turf seti satan iş yeri pendik marmara tarım
0216 491 57 91

Düzenleyen emaskulasyon : 06-09-2007 saat 08:33
emaskulasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 22:50   #153
nesquick

Giriş Tarihi: 25-08-2007
Sevgili arkadaşlar bir konuda yardımınızı rica ediyorum ama doğru başlık altına yazdımmı bilmiyorum. Bahçem sanırım tarla yanında olduğu için fareler çimleri delerek çıkıyor. Çimlerin güzelliğini bozdular ve başa çıkamıyoruz hergün yeni bir fare deliğini açılmış olarak görüyoruz. Çeşitli fare zehirlerini denedik ve deliklerin üstünü kapattık bu zehirli yemlerle olmadı. Bu konuda aranızda bir fikri olan varmı acaba?
şimdiden teşekkür ederim..

nesquick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 11:15   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Kurtçuklar..

Öncelikle herkese merhabalar...

Yaklaşık 8 aydır bahçemizde 4' lü karışım İngiliz çimi mevcut. Elimizden geldiğince iyi bakmaya çalışıyoruz. Ancak son 1 ay içerisinde ilk önce bahçede küçük kelebekler görmeğe başladık. Arkasından çimlerin içerisinde sarı-kahverengi oyuklar oluşmaya başladı. Havalar sıcak oluğu için çimlere az su verip kuruttuğumuzu düşünük ancak 2 gün içerisinde çimlerin hemen hemen tamamı sarı-kahverengi renge dönüştü. Çimlerimizi yapan bahçıvan arkadaş Talmira' nın gördüğü kurtlardan bahçenin her yerine bulaştığını farketti.

Daha önce Urla' da bu kelebeklerin ve kurtların baya bir zarara sebep oluğunu forumda belirtilmiş. Biz de Urla' ya çok yakın olan Güzelbahçe' de oturuyoruz. Ve çevremizde boş arsa, bakımsız bahçe çok fazla var. Ayrıca komşularımızın çimlerinde de aynı kurtlar sorun yaratmaya başladı. Ancak ilk bizden başladığı için en kötü duruma olan bizim çimlerimiz. (Artık çim kalmadı gibi bir durum söz konusu)...

İlk ilaçlama sonucunda bahçedeki bütün kurtlar öldü. Ancak kelebeklerin önüne bir türlü geçemiyoruz. 10 gün ara ile ikinci bir ilaçlama daha yaptık ancak hala kelebek mevcut.

Şuanda bahçe tamamen kahverengi görünüyor. Arada yeşil olan bir iki minik bölge var ancak onlar da ayrık otu

Kelebeklerden nasıl kurtulabiliriz? Ve çimlerimizi eski haline getirebilme şansımız var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... Şimdiden teşekkürler....

Dilanora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 18:51   #155
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bu konuyu başından beri takip ediyorum.
Bizim çimler, (bizim hatamızdan dolayı) kışın terk edip, Mayıs ayında neredeyse diz boyu olduklarında biçebildiğimiz için dipleri sararmış durumdaydı.
Tohuma gidiyorlar, bu durum normal, belki biçip sulayarak yeşillendirebiliriz diye hiç hastalık kondurmadık.
Ama işte sonunda geldiğimiz nokta.
Şimdi Mine Pakkaner kardeşimiz bize kızsa gıkımızı çıkaracak halimiz yok.
Neyse, olan olmuş artık, şimdi ne yapacağız?

Hepsini söküp yeniden tesis etmek mi, yoksa...?

Çimler çok fazla güneş alıyor, çok da rüzgar var, buna rağmen plansız bir şekilde aklıma estikçe sabah veya akşam veya hem sabah hem akşam kuyu suyuyla(soğuk) suluyorum.
Küçük fidanların bile gölgesinde kalanlar daha canlı ve yeşil.
Bu da bana yeterli sulayamadığımı düşündürüyor.
İşte resimleri.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 00:24   #156
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Balıkçı, acaba çok sudan mı böyle oldular? Drenaj iyi olmıyabilir ve fazla su kök çürüklüğü yapmış olabilir mi? Sarı olanlar tutam tutam eline geliyorlar mı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 10:15   #157
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili Balıkçı, acaba çok sudan mı böyle oldular? Drenaj iyi olmıyabilir ve fazla su kök çürüklüğü yapmış olabilir mi? Sarı olanlar tutam tutam eline geliyorlar mı?
Olabilir ama gölgede olanların canlılığı, bu ihtimali zayıflatıyor sanıyorum.
Sarı olanlar, kışın çok büyümüştü, biçince altı böyle sarı çıktı, onları yeşertmeye çalışıyorum, fakat resimde de görülen kısımlarda yer yer beyaz-gri renk alıp öldüler.

Eski 07-09-2007, 10:29   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Balıkçı , çimlerinizde mantar var.
Sizden bir şey rica edeceğim.
Elinizi toprağa 1 cm kala yaklaştırdığınızda topraktan elinize gelen hissi tarif etmenizi isteyeceğim. Mantar oluşumlarında topraktan rutubetli ve sıcak olarak gelen havayı hissedersiniz. Toprak kuruyken bile böyle olur.
Mantar olmayan bölgelerde ise ya direk sıcak toprağı ya da direk sulanmış topraktaki suyun serinletici etkisini hissedersiniz.
Mantarlarla mücadelede Mine hanım ve sanırım adı Fmt79 idi, güzel bilgiler vermişlerdi.
Son önerim sararmış olan ve üstü gitmiş olan çimleri kök kısmında incelemeniz. Bunları yukarı çekmeye çalışın, yumak yumak elinizde kalıyorsa sanırım sahayı yeniden çimlendirmeniz gerekecek. Çünkü bu hastalık genel olarak geniş alana yayılmış görünüyor. Ama kökler toprakta kalıyorsa bu umut verici bir durumdur. Böyle ise toprağı ve çim sahayı daha önce yazılan bilgilere göre ilaçlatmanızı tavsiye ederim. Ondan sonra meydana gelen değişiklikler olumlu ise çimleriniz kurtulacak demektir.

Şunu da söylemek istiyorum : İki ayrı renk görüyorum. Yer yer gri beyaz lekeler, ama bunlar küçük. Yer yer de geniş bölgelere yayılmış kızıllıklar. Gördüğüm doğru ise iki çeşit mantar bir anda sahaya yayılmış görünüyor. Diğer arkadaşların da görüşleri önemli.

İlerde aynı sorunlarla karşılaşmamanız için ilave bir önerim de çimlerin boyunu 6 cm. den uzun tutmamanız.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 10:36   #159
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Teşekkürler

İnşallah, toplantıda görüşürüz.
Yani dilimden çekeceğin var.

Keşke şimdiden karar verebilsem de gitmeden dezenfektan vs Pendik'ten alıp gitsem.
Malum ben İstanbul'da, çimler Tekirdağ'da.

Eski 07-09-2007, 11:30   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Balıkçı Dezenfektanı Pendik'te satmıyorlar.
Sn Feyzan gerekli irtibat bilgilerini vermişti. Pendik'te (Marmara Tohum) sadece TURFSET var. Hastalıklardan kurtulduktan sonraki ilk bakım gübresi diyeyim.. Küçük bir şişede satılıyor ama bu küçük şişe yaklaşık 1 dekar alana yeterli geliyor.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 17:03   #161
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dilanora Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhabalar...

Yaklaşık 8 aydır bahçemizde 4' lü karışım İngiliz çimi mevcut. Elimizden geldiğince iyi bakmaya çalışıyoruz. Ancak son 1 ay içerisinde ilk önce bahçede küçük kelebekler görmeğe başladık. Arkasından çimlerin içerisinde sarı-kahverengi oyuklar oluşmaya başladı. Havalar sıcak oluğu için çimlere az su verip kuruttuğumuzu düşünük ancak 2 gün içerisinde çimlerin hemen hemen tamamı sarı-kahverengi renge dönüştü. Çimlerimizi yapan bahçıvan arkadaş Talmira' nın gördüğü kurtlardan bahçenin her yerine bulaştığını farketti.

Daha önce Urla' da bu kelebeklerin ve kurtların baya bir zarara sebep oluğunu forumda belirtilmiş. Biz de Urla' ya çok yakın olan Güzelbahçe' de oturuyoruz. Ve çevremizde boş arsa, bakımsız bahçe çok fazla var. Ayrıca komşularımızın çimlerinde de aynı kurtlar sorun yaratmaya başladı. Ancak ilk bizden başladığı için en kötü duruma olan bizim çimlerimiz. (Artık çim kalmadı gibi bir durum söz konusu)...

İlk ilaçlama sonucunda bahçedeki bütün kurtlar öldü. Ancak kelebeklerin önüne bir türlü geçemiyoruz. 10 gün ara ile ikinci bir ilaçlama daha yaptık ancak hala kelebek mevcut.

Şuanda bahçe tamamen kahverengi görünüyor. Arada yeşil olan bir iki minik bölge var ancak onlar da ayrık otu

Kelebeklerden nasıl kurtulabiliriz? Ve çimlerimizi eski haline getirebilme şansımız var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... Şimdiden teşekkürler....
Geçen yıl bizim bahçemizde de ayni sorun oldu. Ancak bu sorun Ağustos ayı ile birlikte oluşan bir sorun sanırım. Çünkü bu yıl Ağustos'ta yine oldu. Bir gecede bütün bir bahçedeki çimleri sarartıyorlar. Sanki bir bahçe dolusu samanımız var gibi. Biz buna çareyi belirli aralıklarla ilaçlamada bulduk. Ancak son öğrendiğimize göre öyle bir ilaç varmış ki sadece yapraklara değil toprağa da etki edip kurtların oluşmasını engelliyormuş. İsmini öğrenip buraya yazacağım ki bilen arkadaşlar bu ilacın kullanılmasını önerirlerse kullanalım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 22:59   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Arkadaşlar,
Tüm çabamıza rağmen çimler tamamen kurudu.Ben de doğal haline bıraktım.Yabani otlar çıkmaya başladı.İçlerinden birisi yoncaya benziyor ama kök atmadan yayılıyor.Bu otu bırakacağım yayılsın sonra çim makinası ile kısaltacağım. Diğer çicek ve ağaçlara zararı olur mu acaba?Bu yaz çimlerle uğraşmakla geçti.Emekler boşa gitti.

talmira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 23:11   #163
Moderatör

Güler's Avatar

İyi akşamlar talmira,
Çimlerinin durumuna üzüldüm, bakalım benimkiler ne olacak. Geçen hafta dezenfektanı ve ilacı yani Sportak'ı yaptım 2 gün sonra da Turfseti attım. Önümüzdeki hafta tekrar gideceğim, merakla bekliyorum. Hastalığı durdurabilirsem bir iki yama ile kurtulur yoksa halim perişan. Yeniden çim yapmak gözümde büyüyor. Baktım olmuyor basıcam ayrık tohumunu, kafam iyice bozuldu.

Eski 07-09-2007, 23:20   #164
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Balıkçı, iyi akşamlar.
Çim sorunlarınız ile ilgili ilaçları İzmir'den rahatlıkla alabilirsiniz. Doğa Tohumculuk Hasan Selçuk Özkan bey kargo ile yolluyor. Huwasan,Sportak ve Turf-seti bana Manyas'a gönderdiler. Tel No.0232 446 43 92
M.A.P ı alamadım 50 kg. çuvalmış bölemiyorlar.

Eski 08-09-2007, 09:50   #165
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sayın Balıkçı, iyi akşamlar.
Çim sorunlarınız ile ilgili ilaçları İzmir'den rahatlıkla alabilirsiniz. Doğa Tohumculuk Hasan Selçuk Özkan bey kargo ile yolluyor. Huwasan,Sportak ve Turf-seti bana Manyas'a gönderdiler. Tel No.0232 446 43 92
M.A.P ı alamadım 50 kg. çuvalmış bölemiyorlar.
Teşekkürler

Bakalım son durumu görelim de dediğin gibi ilaçlamaya değer mi yoksa binbir zahmetle söküp yok etmeye çalıştığımız ayrıkları salalım ortaya, yemyeşil olsun... mu?

Eski 08-09-2007, 10:34   #166
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Bence çimden vaz geçip ayrık otlarıyla yemyeşil bir bahçe kurun. .Ben küçükten anneannemin bahçesindeki dutun altı yemyeşil yabani çim dediğiniz bitkiyle doluydu ve görüntüsü harikaydı onların sayesinde düşen dutlar temiz kalırdı..Tabi ozaman çim biçme makineleri yerinede ananem koyun kullanırdı.. hiç dert etmezdik eskiden çim hastalıkları diye ...

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 16:16   #167
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI Mesajı Göster
T...ilaçlamaya değer mi yoksa binbir zahmetle söküp yok etmeye çalıştığımız ayrıkları salalım ortaya, yemyeşil olsun... mu?

Mahir Bey ilaçlamaya değmesi sizin hastalığın başında müdahale etmenizle ilgili. Geç kalınca yapacak birşey yok, yani aynı insanlarda olduğu gibi. Erken teşhis ve müdahale hayat kurtarır.

Keşke demeyi sevmem ama, keşke kaç aydır bu çim hastalıkları konusu konuşulurken, siz de hiç olmazsa bir koruyucu uygulama yapsaydınız ve çiminizde hiç sorun yaşanmadan veya en az kayıpla bu sıkıntılı dönemi atlatsaydınız. Hava sıcaklıklarının ölçülüp kayda alındığı tarihten bu yana tespit edilen en yüksek sıcaklıklarda ve kurak iklimde, zaten strese giren çiminize destek olmanız kolay olurdu.

Ayrığa gelince, ayrık familyasından olan çimler de var malumunuz, ancak onların da hastalıkları var. Bu da ayrı mevzu

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 16:32   #168
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Mine Hanım, sizin bu konularda uzman olduğunuzu bilerek. Çimlerimizin bakımından, hastalıklarından, ilaçlarından yorgun ve bitap düştüğümüzü söylemeden geçemeyeceğim.
İnanın ben çocuklarımı büyütürken bu kadar stress çekmedim.

Eski 08-09-2007, 16:47   #169
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Haklısınız, zor.
Ben bütün müşterilerime çim talep ettiklerinde hemen "peki bakabilecek misiniz, ne kadar vakit ayırabilecekiniz, bahçıvan tutacak mısınız, bakımı için de bütçe ayırmaya hazır mısınız, bu plastik değil, canlı materyal, hastalığı, zararlısı ile uğraşacaksınız, çimin ağzı dili yok, ama siz dilinden anlamaya hazır mısınız?" sorularını sorarım.

Eski 08-09-2007, 18:44   #170
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Onlar için yorulmayı göze alıyorum. Ama hastalıklarında da çocuklarımda olduğu gibi çok üzülüyorum. Bu iş nereye varacak o beni düşündürüyor.

Eski 08-09-2007, 20:39   #171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2007
merhaba,

Bahçeyi sulayan arkadaş, bazen hortumu eliyle spreylemeyi unutuyor ve su direk olarak çimin üzerine akıyor. Bu sert su akışı, aktığı bölgede sararma veya kelleşme yapar mı?

Birde aklıma şöyle bir fikir geliyor, sizce bu fikir sonuç verirmi?

Çimlerin arasında (serme çim), özellikle birleşme yerlerinde; çimsiz kel bölgelere, çim tohumu atsam bu kelleşmeler gidermi? yoksa hiç uğraşmamalımı?

saygılarımla

web_tur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 23:25   #172
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu sert su akışı büyük sorundur, çimin kökünü oyar ve yatırır, sarartır, ölüm başlar ve kelleşir.

Hazır çimin birleşim yerlerinde sararma varsa uygulama hatası da var demektir. Bol sulayın, aralara elenmiş toprak takviye edin, gerekirse tohum da ekebilirsiniz.

Eski 09-09-2007, 19:43   #173
Ağaçsever

tohum nasıl ekilmeli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu sert su akışı büyük sorundur, çimin kökünü oyar ve yatırır, sarartır, ölüm başlar ve kelleşir.

Hazır çimin birleşim yerlerinde sararma varsa uygulama hatası da var demektir. Bol sulayın, aralara elenmiş toprak takviye edin, gerekirse tohum da ekebilirsiniz.
Teşekkür ederim,

Tohumu nasıl ekebilirim? kel olan kısımları tojum atmak yeterlimidir?

Eski 16-09-2007, 16:04   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Sayın forum üyeleri,

çimlerimde ki sararmalar ve kelleşmeleri öncelikle camada + Magic booster (humik asit) daha sonra da Benolex + İzelement karışımları ile durdurmayı başarmış ve hemen ardından sararan yerlerdeki tüm çimlerimin yeşerdiğini yazmıştım.

Maalesef bu mutlu tablo ancak 1 ay sürdü Şimdi yeniden geçen seferki yerler kuruyor! Tekrar aynı uygulamayı yaptım ama olmuyor, işe yaramıyor. Bu hava şartlarından mıdır? Salgın bir hastalık mıdır? Lütfen biri bana birşey anlatsın yoksa aklımı kaçırmak üzereyim çimlerle...

ermansayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 17:10   #175
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın ermansayman,
Çimleriniz kendilerini toparladılar diye ben de sevinmiştim. Bende de aynı hastalık var. Manyas'a gider gitmez akşam üzeri çimleri biçtim. Arkasından 10 litrelik motorlu sırtpompası ile 12 depo Huwasan attım. Sabah saat 5 de sulama yaptık. 2 gün bekledim aynı pompa ile 10 depo sportak attım. 2 gün daha bekledim akşam üstü turf-set ile gübre attım, ve 20' sulama yaptık. Şimdi sulamayı çok azalttım. Yarın gidip bakacağım ne olmuş.
Sulamayı haftada 2 ye indirdim 15' sulanıyor. Benim alanım da 1 dönüm. Yenilemeyi hiç gözüm yemiyor.

Eski 17-09-2007, 01:56   #176
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çim alan sahibi bütün üyelerimize hala yapmadılarsa çok acil çayır tırtılı mücadelesi yapmalarını öneririm. Çiminize insektisit atınız. Özellikle boz kelebekler, çime inip kalkan kuşlar, duvara- terasa çıkan tırtıllar varsa başınız dertte demektir.

Eski 17-09-2007, 08:58   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Sayın Guler,

ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu çim işi nasıl bir dertmiş böyle? Senelerdir yazlıkta çimlerimizle hiç ilgilenmeden yemyeşil oturduk. kendi evimde bir türlü rahat edemiyorum. Dün akşam bende çimlerimi yüksek biçtim. Ardından 250m^2 bölgeye 20 litrelik sırt tulumbasıyla Benomyl etken maddeli benolex ve bir miktar izelement attım. Bunu yapma sebebim, kökün başladığı noktalarda incelmeler farketmem ve kök boğazı çürüğü gibi hastalıklardan korkmam ve Camada marka ilacın sistemik olması yüzünden tek başına ona güvenememem. Bunun yanında izelement verip toprağıda güçlendireyim dedim

Sayın Mine hanım,

ilginiz ve uyarılarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. Dün gece yatmadan aklıma bir şey takıldı, fakültede aşırı kireçli topraklarda alkali bir ortam oluştuğu ve baklagillerin yetiştirilemediği, gibi birkaç şey hatırladım. Sonra birden şimşekler çaktı, bizim sularımız aşırı kireçli! Yani bir örnek verirsem, 20 litrelik sırt tulumbasını bir kez doldurup ilaçladımmı hemen ağzı tıkanıyor! Acaba diyorum, aşırı kireçli su Çimlerimin zayıf olan bölgelerinde tekrar mı deformasyona yol açıyor?

ermansayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 21:29   #178
Ağaçsever

siyah renki baş parmak büyüklüğünde böcek

merhaba,

çimlerin arasında baş parmak büyüklğünde, siyah renkli sert kabuklu bir böcek gördüm ve aralarında kayboldu.

Bu ne böceğidir ve bununla mücadele etmek gerekir mi?

saygılarımla

Eski 25-09-2007, 21:51   #179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2007
Galeri: 2
Çimlerinde problem olan arkadaşlara bir iki cümle tecrübelerimi aktarabilirim.

Sulamaları sabah serinliğinde yapmanızı tavsiye ederim, akşam yapılan sulamalarda sabaha kadarki yüksek nem çimlerde mantari hastalıkları teşvik edebilir.Ayrıca isteyen arkadaşlara çim tohumu gönderebilirim.****** fazla olmamak şartıyla.Toprak altı zaralılarına karşı Dursban 25 WP yi önerebilirim.Selamlar.

poinciana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 11:36   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2007
çim

basf firmasının düett adında bir fungusiti bulunmaktadır. çimlerde cok iyi sonuç vermektedir. birde bunu deneyin

emaskulasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024