agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2012, 14:08   #2101
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Praecox Hocam,
Çok sağolun hocam. Bauhause'ta aynı renkte ve desende iki farklı phal gördüm de biri diğerinin iki katı kadardı... Büyük olanı da aldım bu arada

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 14:23   #2102
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Praecox Hocam,
Orkidelerin masa lambası ile belli bir süre ışıklandırılması nasıl olmaktadır? bir iki yerde gördüm ama süresi ve nasıl olması gerektiğini bilmiyorum.

Eski 17-02-2012, 14:35   #2103
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Praecox Hocam,
Orkidelerin masa lambası ile belli bir süre ışıklandırılması nasıl olmaktadır? bir iki yerde gördüm ama süresi ve nasıl olması gerektiğini bilmiyorum.
Phal.lerde çok farketmiyorsa da 12 ila 16 saat aydınlatma uygun olur. kışa girdiğimizde çiçeklenmeyi her ne kadar ısı düşüklüğü ve farklılıkları tetikliyor ise de sanırsam aydınlık/karanlık oranı da çiçeklenmeyi tetikliyen bir etken.
Günün aydınlık süresine göre 12 - 16 arası değiştirmeniz uygun olur.

Sabit ısı ve sabit oranda ışık süreleri sadece sağlıklı bitkilerin vegetasyonda kalmasını zorlıyabilir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 14:54   #2104
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Phal.lerde çok farketmiyorsa da 12 ila 16 saat aydınlatma uygun olur. kışa girdiğimizde çiçeklenmeyi her ne kadar ısı düşüklüğü ve farklılıkları tetikliyor ise de sanırsam aydınlık/karanlık oranı da çiçeklenmeyi tetikliyen bir etken.
Günün aydınlık süresine göre 12 - 16 arası değiştirmeniz uygun olur.

Sabit ısı ve sabit oranda ışık süreleri sadece sağlıklı bitkilerin vegetasyonda kalmasını zorlıyabilir.
Anladım hocam. peki lambanın yakınlık mesafesi nasıl olmalı ve gece-gündüz aydınlatma farkı nasıl olmalı? yani gece mi yapayım gündüz mü olsun aydınlatma? gerçi gündüz güneş var ama

Eski 17-02-2012, 14:59   #2105
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Anladım hocam. peki lambanın yakınlık mesafesi nasıl olmalı ve gece-gündüz aydınlatma farkı nasıl olmalı? yani gece mi yapayım gündüz mü olsun aydınlatma? gerçi gündüz güneş var ama
Yeterince ışık güneş alıyorsa aydınlatma gerekmez. Ancak pencerenin 30-50 cm arkası ışık şiddetinin yarısı kadarı azalması demektir. bunun için ancak destek bir aydınlatma gerekir o da gün aydınlığına paralel yapılmalı floresanlarda 30 cm yakınlık metal halidlerde biraz daha uzak tutlmalı.

Eski 17-02-2012, 15:57   #2106
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Yeterince ışık güneş alıyorsa aydınlatma gerekmez. Ancak pencerenin 30-50 cm arkası ışık şiddetinin yarısı kadarı azalması demektir. bunun için ancak destek bir aydınlatma gerekir o da gün aydınlığına paralel yapılmalı floresanlarda 30 cm yakınlık metal halidlerde biraz daha uzak tutlmalı.
Çok teşekkürler hocam.. Sanırım kış sebebiyle fazla ışık almıyor pencerem de.

Eski 17-02-2012, 18:00   #2107
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2011
Bana yardım edebilecek biri varmı lütfen, yardımlarınızı bekliyorum fotoğraflarımı paylaştım ama cevap gelmedi.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılar.

musbet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 21:12   #2108
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Musbet,
Köklerin uçlarındaki renk değişimi için birşey diyemeyeceğim ama gördüğüm kadarıyla köklerinizden bazıları çürümüş ve üst köklerden bazıları da kurumuş. Köklerin bakımı için bu başlıktaki eski yazılardan cevap bulabilirsiniz. Öncelikle bu başlığı baştan bir okuyun derim.. Aklınıza başka birşey takılırsa hocalarımıza sorabilirsiniz. Bir de içinizi rahatlatır mı bilmiyorum ama benim phal'lerimde de aynı durum var, hani şu kök uçları rengi ve phal'lerim gayet sağlıklı. Biri ben aldığımdan beri 3. açışı Ama dediğim gibi sebebini bilmiyorum...

Eski 17-02-2012, 21:36   #2109
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın musbet yapraklar çok sağlıklı gözüktü bana çiçek de muhteşem, gönlümü çaldı. Ama kök uçlarındaki problemi ben de bilemedim. Kökler de harç da epey ıslak görünüyor yeni mi sulamıştınız acaba? Resimden anladığım kadarıyla kökler en aşağıda toplanıp birbirlerine sarılmışlar, kaç yıllık bir saksı/harçtır bilginiz var mı acaba? Saksı delikleri yeterli mi, su alttan epey akıp gitmeli. Kalorifere yakın değilse su tabağına gerek var mı emin değilim doğrusu. Umarım kafanızı çok karıştırmadım aklıma gelen herşeyi yazmaya çalıştım.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:07
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 21:44   #2110
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Alıntı:
Sayın Musbet,
Köklerin uçlarındaki renk değişimi için birşey diyemeyeceğim ama gördüğüm kadarıyla köklerinizden bazıları çürümüş ve üst köklerden bazıları da kurumuş. Köklerin bakımı için bu başlıktaki eski yazılardan cevap bulabilirsiniz. Öncelikle bu başlığı baştan bir okuyun derim.. Aklınıza başka birşey takılırsa hocalarımıza sorabilirsiniz. Bir de içinizi rahatlatır mı bilmiyorum ama benim phal'lerimde de aynı durum var, hani şu kök uçları rengi ve phal'lerim gayet sağlıklı. Biri ben aldığımdan beri 3. açışı Ama dediğim gibi sebebini bilmiyorum...
Sayın fzthalil, evet bazı köklerde çürüme ve kurumalar var. Çiçekleri geçtikten sonra toprak değişimi yapacağım ve kökleride temizleyeceğim. Bugün bauhausedan orkide toprağı aldım, sizce nasıl bir marka tavsiye edermisiniz?
Eski yazıların çoğunu okudum ama köklerdeki renklenmelere anlam veremedim, uzman görüşü almak istedim.
cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Sevgiler.

Eski 18-02-2012, 21:52   #2111
Ağaç Dostu

musbet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
Sayın musbet yapraklar çok sağlıklı gözüktü bana çiçek de muhteşem, gönlümü çaldı. Ama kök uçlarındaki problemi ben de bilemedim. Kökler de harç da epey ıslak görünüyor yeni mi sulamıştınız acaba? Resimden anladığım kadarıyla kökler en aşağıda toplanıp birbirlerine sarılmışlar, kaç yıllık bir saksı/harçtır bilginiz var mı acaba? Saksı delikleri yeterli mi, su alttan epey akıp gitmeli. Kalorifere yakın değilse su tabağına gerek var mı emin değilim doğrusu. Umarım kafanızı çok karıştırmadım aklıma gelen herşeyi yazmaya çalıştım.

l i t t l e gardener
Sevgili serDag, orkidemi yeni sulamıştım ıslaklı ondan olmalı, kökler ******* çok birbirine dolanmış, saksı harcını değiştirirken biraz daha büyük saksıya geçirmeliyim anladığım kadarıyla.
saksı delikleri köklerden kapanmış neredeyse, kalorifere yakın baya etkilenmesin diye su koydum altlarına, kafamı karıştırmadınız aksine bana yardımcı oldunuz.
Vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.
sevgiler.

Eski 18-02-2012, 22:11   #2112
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Musbet,
Belli bir marka bilmiyorum ama ben de bauhause'dan ithal 5 lt olanı aldım. pahalı olanıydı yerli olan daha çok torf ağırlıklıydı gibi geldi bana. halbuki phal'ler ve çoğu orkide büyük granüllü su drenajı iyi olan saksı harcını sever. ithal olanda kabuk parçalar daha çoktu. gerçi içini açıp bakmadım. nisan gibi ben de 2-3 phal'imin saksı harcını değiştirecem miadı dolmuş. ben teşekkür ederim.. o zaman kök ucu renk sorusunu Praecox hocamıza soralım

Eski 18-02-2012, 22:13   #2113
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Praecox Hocam,
bazı phal'lerde kök uçlarının yeşilden farklı sarı, çok açık yeşil, vişne çürüğü rengine yakın renkler olarak görüyoruz. bunun sebebi nedir? kökler sağlıklı fakat kök uçları farklı renkte..

Eski 18-02-2012, 22:32   #2114
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Böyle bir metodu bende ilk kez okudum. hiç denemedim ancak burdan tercümesini yapıp yazmak uygun olur diye düşündüm. çiçek saplarından bunu denemek isteyen arkadaşlar olabilir. veya varsa bu tarz bir çelikleme yöntemi ile başarılı olmuş biri veya başaramamış biri bizimle paylaşırsa belki bu metodu daha da uygun hale getirebiliz.
Yapılışı:
• Torf şişme tabletleri şebeke suyu ile şişmesini sağlayın.
• Torf şişme tabletleri mikrodalga fırına dayanıklı plastik bir kaba yerleştirin ara boşlukları iki cm kadar kumla doldurun biraz su ve hindistancevizi sütü katın.
• Hepsini bir müddet mikrodalga fırına koyun. Ne kadar olduğu bildirilmemiş.
• Kumlara birkaç filiz yosun dikin. (sphagnum uygun olur ancak resimdekiler javamoos a benziyor)
• Çiçek saplarının üstündeki gözlerinden (Nodie) takribi. 2 cm üzerinden ve altından kesin
• Gözü kapatan yaprakçıkları iki yanına kesik atarak çıkartın.
• Bu şekilde çeliklenmiş gözleri Torf şişme tabletlerine hafif eğimli olarak dikin.
• Bu plastik kabınızın üzerini stretch film ile kapatarak uygun bir bitki aydınlatmasının altına koyun
Eklenti 9655
Kaynak
Sayın Praecox Hocam,
Bu yöntemi deneyecem de bu yöntem hakkında başka birşeyler önerir misiniz? ekstra yapmam gereken birşeyler var mı?

Eski 18-02-2012, 23:36   #2115
Kaybettik...

praecox's Avatar

Benim dahi bulmakta zorlancağım bu mesajları bulup buralara taşıyabiliyorsunuz da... hala neden birileri çiçek sapını nerden keseyim diye soruyor ben de orada takılı kaldım.

her ne ise...

bu metod aseptik olduğu için biraz zor ancak yine de septik besi yerleri ile desteklenebilir kanısındayım.

Eski 19-02-2012, 00:02   #2116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Merhaba,

benim 2 hafta önce aldığım orkidemin resimlerini gönderiyorum. Yapraklarında tuhaf bir kabarma ve sararma oldu. Orkidem bana geldiğinde yuvarlak su ile şişmiş toplarla dolu vazo içersinde geldi ve bende onu direk orkide için aldığum çam kabukları ve benzeri bir karışımın içine diktim. Bana yardımcı olmanızı rica ediyorum bu yaprakları kökünden kesmelimiyim yoksa ellememeliyim? Ayrıca yaprağın birtanesi aşağı doğru eğilirken yarılmış bir sürü çiçeğim var ancak Orkide konusunda daha çok yeniyim. Bu çiçeğimi kaybetmek istemiyorum çünkü benim için çok değerli lütfen yardımlarınızı rica edeceğim.

şimdiden tüm cevaplar için çok ama çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 00:47   #2117
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Benim dahi bulmakta zorlancağım bu mesajları bulup buralara taşıyabiliyorsunuz da... hala neden birileri çiçek sapını nerden keseyim diye soruyor ben de orada takılı kaldım.

her ne ise...

bu metod aseptik olduğu için biraz zor ancak yine de septik besi yerleri ile desteklenebilir kanısındayım.
hocam bu metodu ve node'un üstte kalacağı şekilde çiçek sapının 2 cmlik kısmının kesilip horizontal olarak yatırılması metodunu deneyecem. inşallah başarılı olabilirim. deneyimlerimi burada paylaşacağım. bir de hocam sitokinin'lerden bahsediliyor, nerede bulabilirim ve kullanmam gerekli olur mu sizce?

Eski 19-02-2012, 00:54   #2118
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramazbjk Mesajı Göster
Merhaba,

benim 2 hafta önce aldığım orkidemin resimlerini gönderiyorum. Yapraklarında tuhaf bir kabarma ve sararma oldu. Orkidem bana geldiğinde yuvarlak su ile şişmiş toplarla dolu vazo içersinde geldi ve bende onu direk orkide için aldığum çam kabukları ve benzeri bir karışımın içine diktim. Bana yardımcı olmanızı rica ediyorum bu yaprakları kökünden kesmelimiyim yoksa ellememeliyim? Ayrıca yaprağın birtanesi aşağı doğru eğilirken yarılmış bir sürü çiçeğim var ancak Orkide konusunda daha çok yeniyim. Bu çiçeğimi kaybetmek istemiyorum çünkü benim için çok değerli lütfen yardımlarınızı rica edeceğim.

şimdiden tüm cevaplar için çok ama çok teşekkür ederim
Söylediğinize göre phal'iniz suda çok kalmış ve buna bağlı yaprak sararması başlamış olabilir. o suda şişen toplardan ayırmanız çok iyi olmuş bence. haftada 1 ya da 2 defa sulamanızı öneririm. yaprakları kesmeyin, düşecekse kendisi düşsün, çiçeği hiç yoktan yaralamayın derim. 1 hafta kadar bekleyin, sararma devam eder ve diğer yapraklara geçerse hocalarımıza danışalım. ve özellikle ''Phalaenopsis'' başlığını iyice okumanızı tavsiye ederim. zira sizin sorununuzdan çok üyemiz yaşamış ve cevaplarını bulmuşlardır çoğunlukla. dediğim gibi yine de devam ederse hocalarımıza sorunuz tekrardan..
Saygılar...

Eski 19-02-2012, 14:12   #2119
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Praecox Hocam,
Bugün saat 14.30 itibariyle bahsettiğiniz işleme başladım. tabi septik olarak. aseptik ortamı sağlamam neredeyse imkansız gibi.. bir de 3 tane phal sapımın yanında 2 tane komşuları var sizce doğru mu yaptım bilemiyorum ama... 1 tane stephanotis ve 1 tane de gardenia. resim ekleyeceğim. havalandırma işlemini nasıl yapmam gerekiyor sizce? verdiğiniz linkte 4-5 günde bir kere diyor ama.

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2012, 22:20   #2120
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Saksı değişimi

Merhaba,

Orkidem yer çekimine direnç gösteremeyerekten yana doğru büyümekte. Saksını değiştirerek düzeltebileceğimi düşünmüştüm ancak şeffaf saksılarda köklerdeki eğimi içine alacak kadar büyük boyda bir saksı bulamadım.

Şu an çiçeklenmiş durumda. Kökleri budamakta istemiyorum, yanlış bir uygulama ile küstürmek istemiyorum. Ancak bu şekilde de saksısında dengede bile duramıyor.

Tavsiyeniz var mıdır?

Teşekkürler..

Eklenen Resimler

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 22:32   #2121
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şefaf saksı bulamıyorsanız genelde normal saksı da olur. zaten şeffaf saksı konusu mualakda ve uzmanlarca tartışılan bir durum. (aynen stanhopea ların sepet veya altı delik bir saksı gerekliliği duymadığı gibilerinden)

phal.ler yaşlandıkça bunu yaparlar ve genelde ışığa doğru eğim gösterirler. sera ortamında dahi bunu yapabiliyorlar. evde pencere kenarında pencereye doğru gelişimleri normal bir durum. kök temizliği ve/veya budama yapmak istemiyor iseniz saksının boş tarafına irice bir taş koyun. bunu ben de zaman zaman yapıyorum.

saygılar

kolay gelsin

Eski 19-02-2012, 23:08   #2122
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Çok teşekkürler..

Şeffaf saksı şart değil diyorsanız, normal saksı kullanabilirim. Nasılsa dışarıda güneş görecek çok fazla kökü var.

Yaşlandıkça dediniz? Bense yıllardır sağlıkla bakabiliyorum diye seviniyordum. Ömürleri ne kadar ki phal lerin?

Kök budama konusunda forumda araştırma yapmıştım önceden. Karbon sürmeyi öneriyordunuz. Bilinçsizce yapar, zarar veririm diye düşündüm. Belirli dönemlerde yapmak gerekir mi? Tavsiye eder iseniz, araştırır o eski mesajları, elimden geldiğince yapmaya çalışırım..

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 23:41   #2123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Velveteen,

Bauhausa oldukça büyük şeffaf saksılar geliyor. Yolunuz düştüğünde
oradan bulabilirsiniz.

Düzenleyen nrkrkmz : 19-02-2012 saat 23:42 Neden: düzeltme
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 21:44   #2124
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Praecox Hocam,
Dediğim gibi Şişme Torf Tableti yönteminde aseptik ortam oluşmamıştı zaten. Bu sefer de mantar oluşumu başlamış. Antifugal(sabun esanslı) sıktım biraz ama ne kadar iyi ettim bilmiyorum... Sizce gelişimi ne kadar etkiler bu?

Eski 22-02-2012, 11:41   #2125
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Sayın Praecox Hocam,
Dediğim gibi Şişme Torf Tableti yönteminde aseptik ortam oluşmamıştı zaten. Bu sefer de mantar oluşumu başlamış. Antifugal(sabun esanslı) sıktım biraz ama ne kadar iyi ettim bilmiyorum... Sizce gelişimi ne kadar etkiler bu?
Etkiler etkilemesine de... küf mantar v.d. nin sarıp sistemde üstünlük elde edip nod'ları çürütmelerinden iyidir.

Kısmi aseptik bir ortam için mikrodalgada kumlarla kısmen steril etmediniz mi?

Eski 22-02-2012, 16:14   #2126
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Etkiler etkilemesine de... küf mantar v.d. nin sarıp sistemde üstünlük elde edip nod'ları çürütmelerinden iyidir.

Kısmi aseptik bir ortam için mikrodalgada kumlarla kısmen steril etmediniz mi?
Hocam,
Evde mikrodalga yoktu maalesef o yüzden yapamadım.. Ama ben antiseptik özelliğinden dolayı sphagnum yosununu kullanmıştım. Demek ki o da yetmedi.. Şimdilik mantar ilerlemesi durdu gibi hatta olanlar da yok oldu gibi. İnşallah çok etkilemez

Eski 22-02-2012, 16:19   #2127
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Hocam,
Evde mikrodalga yoktu maalesef o yüzden yapamadım.. Ama ben antiseptik özelliğinden dolayı sphagnum yosununu kullanmıştım. Demek ki o da yetmedi.. Şimdilik mantar ilerlemesi durdu gibi hatta olanlar da yok oldu gibi. İnşallah çok etkilemez
Aktif kömür tozu ekle... Bulamazsan eczaneden eucarbon tablet al havanda döv serp üzerine. görüntü çirkin olur ancak mantarı iyi bastırır.

Eski 22-02-2012, 20:22   #2128
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Aktif kömür tozu ekle... Bulamazsan eczaneden eucarbon tablet al havanda döv serp üzerine. görüntü çirkin olur ancak mantarı iyi bastırır.
Hocam,
çok teşekkür ederim hocam. bir de bu kömür tozu bildiğimiz kömür tozu mu? aktif derken? bulamazsam tablet alırım inşallah.

Eski 22-02-2012, 21:20   #2129
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Kar manzarasında orkidelerim

Orkidelerimden örnekler sunuyorum.

Eklenen Resimler

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 21:59   #2130
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Orkidelerimden örnekler sunuyorum.
Maşallah diyebiliyorum sadece... Kıskandım ama maşallah dedim bir kere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024