agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2014, 13:01   #1951
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2014
Sorumu cevaplayacak yokmu cok acil

senay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 12:33   #1952
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Sn.senay88,
Çiçek sapını en aşağıdan kestiyseniz yani orkideyle bağlantısını kopardıysanız ve keiki gelişmiş değilse üzülerek söylüyorum keiki yaşamayacaktır.(kökü yoksa) Yaprak çıkardı dediğiniz keiki/orkide ise iki açıdanda olumlu düşünülebilir.

Çiçeklenmeden sonra çiçek sapının kurumaya geçmesi doğal bir durumdur.Anlatımınızda daha açık olur ve fotoğrafını yüklerseniz doğru cevabı alabilme şansınız yükselir.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 17:53   #1953
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.senay88,
Çiçek sapını en aşağıdan kestiyseniz yani orkideyle bağlantısını kopardıysanız ve keiki gelişmiş değilse üzülerek söylüyorum keiki yaşamayacaktır.(kökü yoksa) Yaprak çıkardı dediğiniz keiki/orkide ise iki açıdanda olumlu düşünülebilir.

Çiçeklenmeden sonra çiçek sapının kurumaya geçmesi doğal bir durumdur.Anlatımınızda daha açık olur ve fotoğrafını yüklerseniz doğru cevabı alabilme şansınız yükselir.
Resimleri boyle daha tomurcuktu sapini kokten ayirdigimda suyun icinde bu hale geldi. Sap kuruyor diye kesip suya koymustuk ama sararmis baya.

Eklenen Resimler

Eski 08-12-2014, 18:26   #1954
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Ama bu çok küçük anneden yani orkideden ayrı yaşaması mümlün değil ama suyun içinde kalsın arada besin verin ama ölçüye dikkat edin uzmanların göre iba mı nba mı köklendirme hormonu ondan katabilirmisin bilmiyorum onu daha bilgili kişiler söylerler

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 18:57   #1955
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Çiçeklenmeden sonra çiçek sapının belli bir oranda kuruması doğaldır çoğu alt türde;bazı türlerde çiçek sapı hiç kurumayabiliyor.

Orkidelerde maalesef köklendirme hormonun faydasının çok görülmediğini okuyorum yabancı kaynaklarda.Kökü olmayan koca orkidelerde bile yaşamama olasılığı her zaman var. Keiki'nin tüm gücü anneye bağlı olmak olduğundan yaşama şansının çok düşük olduğunu düşünüyorum.Dilerim keikiniz gelişir büyür ancak çok umutlanmayın derim.

Eski 08-12-2014, 22:32   #1956
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Araya girmek istemem fakat burada yazılanları bir tek ben anlayamıyorum sanırım lakin anlayamayan başkaları da var ise sorun var demektir.

Şimdi sırası ile,

dilek3587 14 - 20 °C phal ler için kritik değer(min) in altında. Hal böyle olunca bitkinin gelişim anomalileri göstermesi ve hatta ölmesi doğal, anormal bir şey yok yani. Ancak birde bu bitkinin birde köklerini kontrol etmenizi salık veririm.

Bitkinin(phal) çiçeklenmeye başlaması için geceleri 18°C de gündüzleri 20-23 °C iki hafta (yani gün içinde 5 °C fark ile) 2 hafta tutmak yeterlidir. Bu bağlamda yıl içinde herhangi bir zamanda defalarca çiçeklenebiileceğinden sanıldığı gibi (ki nereden çıktı ve kim uydurdu bilmiyorum) phalaenopsis lerde bir dinlenme peridoyu yoktur. Ancak yıl içinde bir kaç kere çiçek almak yerine senede bir defa bitkiyi soğuklatıp bol miktarda çiçek almak vardır. Çiçeksiz olduğu dönemlerde bitki dinlenmede diyemezsiniz. Dinlenme periyotunun bir çok aşaması, biyokimyası vs. (ki en azımdan ben hala orkidelerdeki dinlenme periyotunu tam anlamış değilim) vardır.

Hal böyle olunca yıl içinde devamlı olarak gübrelenebilir, sulanabilir. Hatta çiçeklenme döneminde gübre ve ışık ihtiyaçları biraz daha artar.

senay88
Suya katılan besini(?) ve ölçüsünü, nba yı ve çiçek sapı kurumayan çoğu alt tüleri ve bazı türleri merak etmedim değil açıkçası. Anlayamıyorum diyorum ya

Bir bardak suyun içinde bir phal sapı, sapın gözünden çıkmış yaprak benzeri bir yapı görebiliyorum, bu bile başarı şansınızı zorlamayın derim
(Malezya, Pahang ormanlarından sapı kurumayan Phalaenopsis appendiculata da olsa) ancak yinede siz vereceğin link i inceleyiniz, gelişmeleride bizlerle paylaşın lütfen.

Saygılarımla.

http://www.orchideenvermehrung.at/cg...des/in%20soil/

polemos beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 23:12   #1957
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ludisa Excellence Mesajı Göster
Araya girmek istemem fakat burada yazılanları bir tek ben anlayamıyorum sanırım lakin anlayamayan başkaları da var ise sorun var demektir.

Şimdi sırası ile,

dilek3587 14 - 20 °C phal ler için kritik değer(min) in altında. Hal böyle olunca bitkinin gelişim anomalileri göstermesi ve hatta ölmesi doğal, anormal bir şey yok yani. Ancak birde bu bitkinin birde köklerini kontrol etmenizi salık veririm.

Bitkinin(phal) çiçeklenmeye başlaması için geceleri 18°C de gündüzleri 20-23 °C iki hafta (yani gün içinde 5 °C fark ile) 2 hafta tutmak yeterlidir. Bu bağlamda yıl içinde herhangi bir zamanda defalarca çiçeklenebiileceğinden sanıldığı gibi (ki nereden çıktı ve kim uydurdu bilmiyorum) phalaenopsis lerde bir dinlenme peridoyu yoktur. Ancak yıl içinde bir kaç kere çiçek almak yerine senede bir defa bitkiyi soğuklatıp bol miktarda çiçek almak vardır. Çiçeksiz olduğu dönemlerde bitki dinlenmede diyemezsiniz. Dinlenme periyotunun bir çok aşaması, biyokimyası vs. (ki en azımdan ben hala orkidelerdeki dinlenme periyotunu tam anlamış değilim) vardır.

Hal böyle olunca yıl içinde devamlı olarak gübrelenebilir, sulanabilir. Hatta çiçeklenme döneminde gübre ve ışık ihtiyaçları biraz daha artar.

senay88
Suya katılan besini(?) ve ölçüsünü, nba yı ve çiçek sapı kurumayan çoğu alt tüleri ve bazı türleri merak etmedim değil açıkçası. Anlayamıyorum diyorum ya

Bir bardak suyun içinde bir phal sapı, sapın gözünden çıkmış yaprak benzeri bir yapı görebiliyorum, bu bile başarı şansınızı zorlamayın derim
(Malezya, Pahang ormanlarından sapı kurumayan Phalaenopsis appendiculata da olsa) ancak yinede siz vereceğin link i inceleyiniz, gelişmeleride bizlerle paylaşın lütfen.

Saygılarımla.

Lotte & Thomas Orchids
Sn.Ludisa Excellence,
Aslında çeşitli phal çiçek saplarında kuruma gerçekleşmeyebiliyor (Tzu Chiang Tetralitz) ancak benim bildiğim bu durum sadece orkideye bağlı olduğu durumlarda geçerli.Öyle değilse bile keiki küçük olduğundan zaten yaşam şansının oldukça düşük olduğunu tahmin ediyorum.

Bu arada gübreleme,sulama önemli konular ancak St.Augustine Society'nin hastalık rehberini inceleyecek olursak sıcaklıkların değiştiği dönemde gübre,su oranlarının değiştiğinide hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.
Saygılar

Eski 09-12-2014, 17:30   #1958
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-09-2009
selam arkadaşlar orkidem hakkında bir kaç bilgiye ihtiyacım var

bu çıkan nedir toprakdan cıkıyor ?

çıkan keiki ne zaman kopartmam lazım ?

bu neyin nesidir böyle

cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar

april13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 17:42   #1959
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi april13 Mesajı Göster
selam arkadaşlar orkidem hakkında bir kaç bilgiye ihtiyacım var

bu çıkan nedir toprakdan cıkıyor ?

çıkan keiki ne zaman kopartmam lazım ?

bu neyin nesidir böyle

cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar
Üstteki iki resimdekiler kök, alttaki resimdeki çiçek dalıdır.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 21:14   #1960
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Bir de keiki yeterince büyümüş gibi, bence artık kendi başının çaresine bakabilir

musk beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 21:24   #1961
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ludisa Excellence Mesajı Göster

Şimdi sırası ile,

senay88

Saygılarımla.

Lotte & Thomas Orchids
Ne demek istedini pek anlamadim sayfanin. Ceviride de duzgun cikmiyor bana anlatirsaniz sevinirim nasil yapildigini tesekkurler

Eski 09-12-2014, 23:50   #1962
Ağaçsever

çiçek dalı keikin içinde cıkmış bu kadar ufakken çiçek açarmı ki ? birde anneden ayırınca yaşar mı .s

Eski 10-12-2014, 12:38   #1963
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhabalar,
Şahsım adına konuşuyorum forumda cevapları bulunan soruları,fotoğrafları yüklenilmeyen deskriptif soruları forum kirliliği nedeniyle cevaplamayacağım.

Yeni üye olanlara tavsiyem SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net nu incelemeleri çünkü kendi sorunuzun cevabını benzer fotoğraflı sorulardan ve arama butonunu düzgün kullanarak elde edinebilirsiniz.Bunun dışında teknik sıkıntılarınıza yardımda bulunacak arkadaşlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sevgiler

sar-dunya beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 10-12-2014 saat 13:22
Eski 10-12-2014, 20:06   #1964
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
keiki nedir lütfen anlatabilirmisiniz...sorularda aradım ama bulamadım : (

erenayşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 21:59   #1965
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Keiki, bir tomurcuktan çıkan köklü-yapraklı tam bir bitkiye verilen addır. Hawaii dilinde yavru demekmiş. Bildiğim kadarıyla phalaenopsis veya dendrobium (nobile) bitkileri keiki yapabiliyor.

Bitkinin belli koşullar altında kalmasıyla veya hormon verilmesiyle elde edilebiliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erenayşegül Mesajı Göster
keiki nedir lütfen anlatabilirmisiniz...sorularda aradım ama bulamadım : (

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 12:22   #1966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2012
şenay88 ben çok bilgili değilim ama tahminim keikinin o şekilde yaşaması zor ancak ben orkidelerimde öyle şeyler gördüm ki umutsuz olmamak lazım bence sphagnum yosunu ile (bazı orkidelerin harcının içinde oluyor onlardan alıp kullanabilirsiniz bulunması zor galiba) kök oluşacak yeri sarın üstünden bağlayın ve fısfısla besinli suyla her gün sulayın kök oluşturabilirse kendini kurtarır bardaktan da çıkarmayın derim oradan da su ve besin alsın inşallah kendini kurtarır. umutsuz olmayın...

yasminn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 21:27   #1967
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2014
merhabalar.koyu pembe renkteki orkidemi bir hafta önce aldım.düne kadar bir problem yoktu ancak dün farkettim ki iki tomurcuğu kuruyor.en üstteki daha açmamış olanlaryardımınıza ihtiyacım var kurumayı önlemek için ne yapmalıyım?bir sorum daha olacak salonum güneye bakıyor hergün havalandırıyorum ama cama yakın koymak tehlikeli olur mu hava ile direk kalması üşümesine neden olur mu?bazı yazılarda çiçek dalı vermesi için üşümesi gerektiğini duymuştum iki yıllık bi orkidem var yaprak çıkartıyor kök çıkartıyor ama çiçek dalı henüz iki yıldır vermedi

Eklenen Resimler

april13 beğendi.
orkideacemisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 23:53   #1968
Ağaçsever

Selam arkadaşlar bugün yavru orkideleri ayırıp yeni yerlerine diktim bir tanesinde çiçek sapı çıkmıştı bunu kesmem gerekiyor mu yoksa öyle kalsın mı ? birde ana orkidelerde sanırım kök çürümesi oluşmuş saksı değişimi yapsam bu mevsimde sorun yaşar mıyım ? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Düzenleyen april13 : 17-12-2014 saat 01:18 Neden: Fotoğrafları foruma yükledim.
Eski 15-12-2014, 20:16   #1969
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
Arkadaşlar merhaba, öncelikle umuyorum ki bu forum şu an da 2009 yılındaki kadar faaldir. 2-3 gündür boş bulduğum her vakti forumda orkide hakkında bilgi edinmek için kullanıyorum. Phal'ımın benden daha tecrübeli birinin yardımına ihtiyacı var. Bu sitede bir konu altına daha yazdım fakat gören olmadı sanırım, şansımı bir de burada denemek istedim.
4 ay önce çok değer verdiğim birinden bana hediye edildi bu güzel çiçek ve hayatta aldığım en büyük sorumluluklardan biri ona bakmak. Evime geldikten iki hafta sonra çiçekleri döküldü fakat adaptasyon sürecidir diye normal karşılamıştım şu anda fotolardaki halde. Bu yüzden tahmin edersiniz ki çok yardıma muhtaç hissediyorum.
Öncelikle forumunuzdan, bitkinin sararan sapını 3. boğumdan kesmem gerektiğini öğrendim. Beyaz lekeler olmadığı için orkidemin mantarı olmadığını düşünüyorum. Bir de sulama sıklığını ve nasıl sulamam gerektiğini de öğrendim.
Soracaklarım ise, steril jiletle orkidemi 3. boğumdan kestikten sonra ucuna kömür tozu mu sürmeliyim tarçın mı?
Kökleri sağlıklı mı, kurumuş kökleri kesmeli miyim ya da nasıl olursa kesmem gerek bu konuda hiçbir fikrim yok.
Sararan yaprağı kopartsam bir sorun olur mu?
Ve de saksı değişimi yapmak istiyorum daha büyük bir saksıda yeni ağaç kabuklarıyla. Bunu kısaca anlatabilir misiniz?
Sorduğum soruların aynı ya da benzer cevaplarını gördüm fakat hala aklımı kurcalıyorlar, şahsi yardıma ihtiyacım var şimdiden çok çok teşekkür ederim cevabınızı 4 gözle bekliyorum.

fotoları linkte görebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/1340691-post3006.htm

kucuksurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 00:50   #1970
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın april13, orkidenizin toprağını acilen değiştirin Mevsimin falan hiç bir önemi yok, phalaenopsis dur durak bilmeden gelişir fakat köklerin yanı sıra yapraklar da çürümeye başlamış, kurtaramayabilirsiniz bile Toprak hem çok ıslak hem de ağırlıklı olarak torftan oluşmuş gibi, daha gözenekli bir harç ile değiştirin ve çürüyen kısımlardan muhakkak kurtulun. Çok geçmiş olsun, umarım yavru orkideniz güzelce gelişip annesini sollar...

april13 ve Tilki Mete beğendi.
Eski 16-12-2014, 01:06   #1971
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın kucuksurat, çiçek sapını kestikten sonra ister kömür sürün, isterseniz tarçın sürün, isterseniz mum damlatın, isterseniz benim gibi üşenip hiçbirini yapmayın Kestiğiniz kısım hastalık kapmadan kendi halinde kuruyabildiği müddetçe sorun olmaz fakat sizinki uçtan itibaren sararmaya başladığı için aşağıya kadar devam edebilir ve o sap tamamen gidebilir, yine de bence hiç dert etmeyin, bir süre sonra yenisi gelir

Sararan yaprak ömrünü tamamlamış, temiz bir makasla dipten kesebilirsiniz.

Köklerde ise kurumuş veya yumuşamış (sulanmış, jöle gibi olmuş) veya sadece tel gibi kalmış kökleri kesebilirsiniz ama sert köklere dokunmayın (yeşil olmasalar bile). Yine kestikten sonra dilediğiniz bir şeyler uygulayabilir veya uygulamayabilirsiniz. Bir tek kökleri temizlerken boru gibi giden bir kökün ortasından değil de eklem gibi olan kısımlardan kesmeye dikkat ederseniz bitkiyi korumuş olursunuz.

Saksı değişiminin de hiç bir esprisi yok aslında. Bitkiyi saksıdan çıkartın, kendiliğinden dökülen saksı harcı dökülsün fakat köklerin tutundukları (eğer sağlamlarsa) olduğu gibi kalsın. Sonra yeni harç eşliğinde, köklere zarar vermeden yeni saksıya aktarın. Siz ne kadar rahat davranırsanız, işler o kadar yolunda gider

Ziya Soner beğendi.
Eski 16-12-2014, 08:38   #1972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
Çok teşekkür ederim tek Başıma altından kalkabileceğim bir şey değildi çok mutlu ettiniz beni. Şimdi ilk işim dediklerinizi denemek olacak

kucuksurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 08:50   #1973
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2014
sevgili orkide sevenler,ben amatör bir orkide meraklısıyım.benim cattleya orkidemde bugün bir sorun farkettim ve oldukça üzüldüm.yeni yaprak kılıflarının çevresi maalesef yapışkan yarın sabah fotoğrafını çekip daha detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmayı isterim.cattleya 1 aydır benimle birlikte ve çiçeklenme bitmiş ve bu çiçeklerde üzerinde kurumuş olarak elime ulaştı.aslında genel görünümü sağlıklı yapraklar dik ve olması gereken renkte,umarım yayılmadan kurtarabilirim. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

gulnursahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 10:06   #1974
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Merhaba,

Kurumuş çiçekleri ve (varsa) çiçek zarflarını kesmişsinizdir umarım.

Yeni sürgünde (yaprak henüz kendini göstermemişken) veya tomurcukların çevresinde şeffaf yapışkan damlacıklar var ise bu normal bir durum, gözlemlediğim kadarıyla.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulnursahin Mesajı Göster
sevgili orkide sevenler,ben amatör bir orkide meraklısıyım.benim cattleya orkidemde bugün bir sorun farkettim ve oldukça üzüldüm.yeni yaprak kılıflarının çevresi maalesef yapışkan yarın sabah fotoğrafını çekip daha detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmayı isterim.cattleya 1 aydır benimle birlikte ve çiçeklenme bitmiş ve bu çiçeklerde üzerinde kurumuş olarak elime ulaştı.aslında genel görünümü sağlıklı yapraklar dik ve olması gereken renkte,umarım yayılmadan kurtarabilirim. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 12:40   #1975
Ağaçsever

Çok teşekkür ederim Sn. dinozor umarim yasatabilirim

Eski 16-12-2014, 18:51   #1976
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sn april kökteki çürüme çok çiddi durumda orkidede normal torf **** torf oranı çok yüksek olan topraklar kullanılmaz orkide toprağı toprak değil harctır bu harcta çam kabuğu organik maddeler ve çok yüksek olmamak ile birlikte torff elinizi çok çabuk tutun çürüyen yerlere kestikten sonra kömür tozu dökün ... zaten sn dinozor anlatmış aslında ben niye girdim bu konuya bilemedim

april13 beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 01:12   #1977
Ağaçsever

bugün değişimi yaptım ve bütün köklerin cürüdüğünü gördüm ama ilginç olan şudur yapraklar hala iri üzerlerinde lekeler var ama gayet diriler :S hiç kök kalmadı sadece iki adet onlarda yeni cıkanlar 1 cm uzunluğunda olan kökler umarım yaşar bu orkide bana kuzenimden kaldı kendisi ülke dışında yaşadığında bana bıraktı ve kabından cıkarmamamı söyledi sadece haftada 1 sula demişti ve şekil ortada resimlerini çekmeyi unuttum üzüntüden...

Eski 17-12-2014, 10:21   #1978
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
bugün değişimi yaptım ve bütün köklerin cürüdüğünü gördüm ama ilginç olan şudur yapraklar hala iri üzerlerinde lekeler var ama gayet diriler :S hiç kök kalmadı sadece iki adet onlarda yeni cıkanlar 1 cm uzunluğunda olan kökler umarım yaşar bu orkide bana kuzenimden kaldı kendisi ülke dışında yaşadığında bana bıraktı ve kabından cıkarmamamı söyledi sadece haftada 1 sula demişti ve şekil ortada resimlerini çekmeyi unuttum üzüntüden...
Köksüz phalleri kurtarmak için biraz uğraşmak gerekiyor, linkteki videoyu izleyin size yapmanız gerekeni anlatıyor.
Yalnız bu is için sphagnum gerekiyor.
Sphagnum bulamazsanız (ben olsaydım böyle bir şey denerdim) son çare sphagnumun sağlayacağı nemliliği yaratacak baska bir şeyler kullanmak. Gazete kağıdı pamuk gibi bir şeyleri alta koyup güzelce ıslatarak nemi sağlamak ve kök vermesi için bekleyip dua etmek

How to save Orchids with no roots. - YouTube

Eski 17-12-2014, 13:18   #1979
Ağaçsever

bilgiler için teşekkürler musk ama pamuğu nereye koyucağımı tam anlamadım saksının dibinemi yoksa phallın kök kısmınamı koyucam tam olarak açıklarsanız cok memnun olurum

Eski 17-12-2014, 14:14   #1980
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
bilgiler için teşekkürler musk ama pamuğu nereye koyucağımı tam anlamadım saksının dibinemi yoksa phallın kök kısmınamı koyucam tam olarak açıklarsanız cok memnun olurum
Sayın April13,

Öncelikle pamuk veya gazete kağıdı örneğini denemiş değilim. Sadece sphagnum bulma imkanı olmayan için sphagnum gibi suyu yoğun sekilde emecek ve kapalı ortamda nem yaratabileceğini düşünerek aklıma gelen bir fikir olarak yazdım.

Sphagnum yosunu bulabilirseniz (ebay de çeşitleri var ben ordan bi paket aldım uzun zamandır kullanıyorum) çok daha iyi olacak ve başka bir çok bitkide de faydasını göreceksiniz.

Videoda gösterilen ise, kapalı bir kabın altına göründüğü kadar miktarda yosun ıslatılıp sıkılarak nemli bir şekilde koyuluyor. Köksüz bitki bir çiçek çubuğuna iple bağlanıyor amaç köksüz bitkinin yosuna direct dokunmaması ve yosundan sağlanan nem ile kök vermesini sağlamak. Ayrıca da kabın da altına bir baska kap içine sanırım içinde çakıl tipi birseyler var ve onlarda su içinde. Tüm bi düzenek de komple bir naylon içine konuyor ve çok nemli bir ortamda bitkinin yaprakları zarar görmeden buruşup kurumadan köklenmesi sağlanıyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024