agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2007, 10:46   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flora Mesajı Göster
Ben kendi yaptığımı anlatayım.Orkidem kalorifer peteğinin yanında.Kış ayları boyunca hemen yanında peteğe su dolu kalorifer suluklarından takıyorum.Neredeyse hiç sulamadan tüm kışı geçirdi.Üstelik iki kez de çiçek açtı.Havanın nemine bayılıyorlar.
Bunu anlıyamadım sayın flora. nerde ise hiç sulamadım demek orkidelere kaktüs muamelesine mi tabii tutmak demek?
sanırım burda nerdeyse kelimesini açsanız?
bize anlatın...
anlamadım nasıl oluyor?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 16:46   #2
Ağaçsever

flora's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2005
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bunu anlıyamadım sayın flora. nerde ise hiç sulamadım demek orkidelere kaktüs muamelesine mi tabii tutmak demek?
sanırım burda nerdeyse kelimesini açsanız?
bize anlatın...
anlamadım nasıl oluyor?
Orkidem kaloriferin yanında.Bu yüzden üşümesi söz konusu bile değil. Kaloriferdeki sulukta onun olduğu yerin nem oranını çok fazla arttırıyor.Kış ayları boyunca genelde 10-15 günde bir az miktarda suluyordum.****** oda sıcaklığındaki bir suyla.Havalar iyice soğuduğunda bir ay su vermemiştim. Orkidem phalaenopsis cinsi olduğu için havanın nemini sünger gibi çekiyor. Yani sizin anlayacağınız ben yapraklara su süpkürtmek yerine ona su buharı sağlıyorum.
Hem madem susadı, biraz çalışıp kendi suyunu havadan kendi yakalasın değil mi? Kime çalışmadan yemek veriyorlar...he he he

olcim ve violet19 beğendi.
flora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 01:12   #3
Yeni Üye

semaerdem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Merhaba.

Siteye yeni üye oldum. Verdiğiniz yararlı bilgiler için önce teşekkür ederim.
Burdan öğrendiğim bilgiler doğrultusunda orkidemin çürüyen köklerini budadım, iki tane sağlam kökü kalmıştı, fakat 5 tane yeni kök ve 1 yeni yaprak verdi çook sevindim.

Şimdi gözüm gibi bakıyorum.Merak ettiğim ise orkide geldiğinde çiçekliydi çiçekler dökülünce bende 2 boğum alttan kesmiştim dalını ama 2 dalda kurudu bende tamamen kökten kestim.
Acaba yeni dal verirmi bidaha?
Eğer verirse bu dalları bidaha budamak zorunda kaldığımda kurumaması için ucuna bişey sürmem mi gerekiyor? Tam anlayamadım orasını.Yardım ederseniz sevinirim.

semaerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 13:33   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Thumbs down orkidemm

daha önce pembe orkıdemle ilgili yardımcı olmanızı istemiştim fakat kımse yardımcı olmadı ve pembe orkıdemın kökleri elımde kaldı ...şimdı bir tane beyaz orkide aldım 3 senedir orkıde bakıyorum..son aldığım beyaz orkıdemın yaprakları hafif sararmaya ve yumuşamaya başladı düzenlı suluyorum yapraklarına su püskürtme yöntemi uyguluyorum direk güneş ışığından koruyorum..yapraklarının neden sararmaya ve yumuşamaya başladığını anlamış değilim..yardımcı olursanız sevınırım

Eklenen Resimler

nehir1912 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 12:45   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
yaprakları elimde kaldı!

Evimde düğünümde gelen bir orkide var türünü bilmiyorum beyaz çiçek açıyordu. Şimdi ise çiçekler döküldü aşağıdan ikinci boğumdan kestim üzerini de hava almasın diye falım sakızla kapattım.

Dün gördüm ki altta 2 yaprağı vardı zamanında kırılmış herhalde çüzümüş az bir tutarı vardı bakarken o da koptu yapraklar elimde kaldı. Sorunum şu acaba sadece çiçek sapı kalmış yapraksız bir orkide tekrar alttan yaprak açar mı acaba?

mgula17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 16:58   #6
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhabalar. Orkidemi şubatta aldım hiç bi sıkıntısı yok gibi duruyor çiçekler martın ortalarına doğru geçmeye başladı ve bi tanede yaprak çıkardı. Sorum şu ki sağlıksız gibi görünüyor ya da ben çiçekli görmeye alıştığım için öyle geliyor bana. Birileri bi kaç gün hiç ışık almayan dolaba koy dediler 2 hafta oldu koydum fakat hiç bi değişiklik yok varsa bi sıkıntısı sizce yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 23:00   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhabalar. Orkidemi şubatta aldım hiç bi sıkıntısı yok gibi duruyor çiçekler martın ortalarına doğru geçmeye başladı ve bi tanede yaprak çıkardı. Sorum şu ki sağlıksız gibi görünüyor ya da ben çiçekli görmeye alıştığım için öyle geliyor bana. Birileri bi kaç gün hiç ışık almayan dolaba koy dediler 2 hafta oldu koydum fakat hiç bi değişiklik yok varsa bi sıkıntısı sizce yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.
Phalaenopsis orkidelerinin Dendrobium orkidelerinde olduğu gibi nişasta stokladıkları bir bölümleri yok. Nişastanın hepsi yaprak içerisinde bulunur. Bu nedenle bitkiyi karanlıkta bırakmak doğru bir seçenek hiç değil. Bu, bitkiyi aç bırakmak anlamına gelir (ışık yok, fotosentez yok sonuçta da enerji yok). Bitkiniz sağlıklı duruyor. Sulama ve gübrelemeye dikkat ederseniz gelecek kış ayında tekrar çiçek açacaktır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 13:36   #8
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
doku_kültürcü nasıl iyi dediniz nasıl iyisiniz çok teşekkür ederim

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024