agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2011, 18:38   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Erikler olgunlaşırken bozuluyor

Merhaba,
Bahçemizdeki erik ağacının meyvaları gayet iyi görünürken, olgunlaşmaya başladığında renkleri alacalanarak yenilmez hale geliyor. Resimdeki gibi oluyorlar. Nasıl bir hastalık olabilir, tedavisi için önerileriniz ne olabilir?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

TalipAyikol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 21:31   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2007
erik meyvesinde zamklanma

280 kök sekiz yaşındaki sant rose erik meyvesinde meyvelerin benlenmesine yakın güneşe bakan kısımlarda kayısılardaki şarka vürüsüne benzer içiçe daireler şeklinde şekiller meydana gelmektedir. bu kısılardan önce zamklar çıkmakta(insandaki terleme şeklinde) sonrada keçeleşme başlamakta ve meyve yenmeyecek şekile gelmektedir.zirai mücadele enstütisinde tahlil yaptırdık şarka vürüsü degilmiş. bu rahatsızlık her sene oluyor.
benim mücadelem=1)iki defa göztaşı 2)bir monilya 3)yaprakden 4)insektisit uygulamasıdır. kesin bilgi sahipleri yazarsa memmun olurum:

Eklenen Resimler

Düzenleyen aslan3180 : 02-07-2011 saat 14:13 Neden: resim ekleme
aslan3180 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 21:46   #93
Yeni Üye

Wink erikte kurumalar

erik agaçlarım 8 yaşıda ve kayısı çögürü üzerine aşılıdır. bahçemdeki agaçlarımdan 8-10 tanesi üzerinde meyve oldugu halde yukarıdan aşagı dogru solarak kuruma belirtisi gösterdi. bir tanesini söküp kökünü inceledigimde kılcal köklerden kurumalar başlamış ve ana köklere dogru ilerliyor. agaç köklerinde herhangi toprak altı zararlısına rastlamadım. bu kurumak uzere olan agaçlarda zamklanma falanda yok. bana topragı ve agaçları dezanfektanla dezenfekte etmem söyleniyor. maliyeti çok yüksek. başka çözümü varmıdır?

Eski 08-07-2011, 20:51   #94
Yeni Üye

arkadaşım senin agaçlarındaki zararlı çok net olarak erik koşnili. mücadelesi alban 4------ veya goldplan gibi ilaçlardan birisini kullanman yeterlidir

Eski 15-08-2011, 19:05   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2011
aşı macunu sürülmüş noktalarda reçine salgılanması

Merhaba,

Bahçemde 7 yaşında bir erik ağacı var. Üç gün önce gövdenin üst kısımlarında 5-6 yerde reçinelenme gördüm ve bir süre araştırma yaptıktan sonra reçineli yerleri bıçak ile temizleyip (mümkün olduğunca derinleşerek.. ancak bazı noktalarda ağaca zarar vermemkten korktuğum için yüzeysel olarak bıraktım), o bölgeleri çakmak ateşi ile yaktıktan sonra aşı macunu sürerek kapattım.

Bugün baktığımda bazı noktalarda reçinenin aşı macunundan yüzeye çıkmış olduğunu gördüm. Bunun anlamı nedir ve ne yapmam gerekiyor bilemiyorum.

Yine bahçede ama uzak bir köşesinde (yaklaşık 10 metre) aynı yaşlarda bir erik ağacı geçen aylarda kurumuş. Ben geldiğimde, yani bir ay önce, bu kurumuş ağacın yanındaki ağaçta yoğun reçinelenme vardı. Etrafa sorduğumda ve forumdan okuduğum kadarıyla bakteriyel kanser olduğunu tahmin ettim. Bahçenin uzak bir köşesinde olmasına rağmen hastalığın yayılma riski var mıdır?

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Aşı macunu ile tedavi etmeye çalıştığım ağacın fotoğraflarını yüklüyorum.

Şimdiden çok teşekkürler,

irem

Eklenen Resimler

banyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 22:27   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banyan Mesajı Göster
Merhaba,

Bahçemde 7 yaşında bir erik ağacı var. Üç gün önce gövdenin üst kısımlarında 5-6 yerde reçinelenme gördüm ve bir süre araştırma yaptıktan sonra reçineli yerleri bıçak ile temizleyip (mümkün olduğunca derinleşerek.. ancak bazı noktalarda ağaca zarar vermemkten korktuğum için yüzeysel olarak bıraktım), o bölgeleri çakmak ateşi ile yaktıktan sonra aşı macunu sürerek kapattım.

..
Reçineleşme diğer adı ile macunlaşmanın bir çok sebebi var.

Kiraz dip (kök) kurdu,
bor eksikliği,
Köklerin kireçli toprak tabakasına ulaşması,
kök boğulması,
Susuz kalma,

gibi durumlarda reçineleşme olur ve ağacın kuruma (ölme) öncesi keskin belirtisidir.

Size su eksikliği ve gübre( bor) eksikliği gibi görülüyor.

Taç izine daire şeklinde çukur açarak yanmış ahır gübresi ile gübrelemek gerekiyor. Bol su verilmeli. Bor içerikli gübre denenmeli.

Saygılar

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 12:19   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
selamlar sevgiler,
bodrumda bahçemdeki erik ağacımda zamnklanma sorunundan ben de müzdaribim, ne yapabilirim ?
---------------------------------------------------------

erdayanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 02:07   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdayanc Mesajı Göster
selamlar sevgiler,
bodrumda bahçemdeki erik ağacımda zamnklanma sorunundan ben de müzdaribim, ne yapabilirim ?

Erik ağacınız yeterli su ve besini alamıyor.

Sebebi zeytin ağacına yakın olması. Zeytin kökleri yüzeye yakın _ en çok 80, 90 cm derinde olur_ ama 8 metre kadar uzağa gider.

Büyük ihtimalle erik ağacının köklerini sarmıştır. Erik ağacının suyuna ve besinine ortak olmuştur.

Erik ağacınızı bol sulamanız ve gübrelemeniz _ özellikle bor içerikli_ gerekmektedir.

Eğer, kapı girişinde duran ve kurumuş olan erik ağacınız ise toprakla ilgili bir sorun var demektir.

Saygılar.

Eski 22-09-2011, 12:10   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Sevgili Halil Bey teşekkür ederim ilginize;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Erik ağacınız yeterli su ve besini alamıyor.

Sebebi zeytin ağacına yakın olması. Zeytin kökleri yüzeye yakın _ en çok 80, 90 cm derinde olur_ ama 8 metre kadar uzağa gider.

Büyük ihtimalle erik ağacının köklerini sarmıştır. Erik ağacının suyuna ve besinine ortak olmuştur.

Erik ağacınızı bol sulamanız ve gübrelemeniz _ özellikle bor içerikli_ gerekmektedir.

Eğer, kapı girişinde duran ve kurumuş olan erik ağacınız ise toprakla ilgili bir sorun var demektir.

Saygılar.

erdayanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 20:42   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Reçineleşme diğer adı ile macunlaşmanın bir çok sebebi var.

Kiraz dip (kök) kurdu,
bor eksikliği,
Köklerin kireçli toprak tabakasına ulaşması,
kök boğulması,
Susuz kalma,

gibi durumlarda reçineleşme olur ve ağacın kuruma (ölme) öncesi keskin belirtisidir.

Size su eksikliği ve gübre( bor) eksikliği gibi görülüyor.

Taç izine daire şeklinde çukur açarak yanmış ahır gübresi ile gübrelemek gerekiyor. Bol su verilmeli. Bor içerikli gübre denenmeli.

Saygılar
Halil Bey cevabınız için çok teşekkürler. Çok geç yazabildim ama önerdiklerinizi gecikmeden yaptım en azından öyle sanıyorum. Ağacın yaprak hizası boyunca toprağını çapalayıp yanmış ahır gübresi olarak mandıradan aldığım keçi gübresini kullandım, bolca ve sıklıkla da suluyorum. Ancak bor gübresinin nasıl birşey olduğunu bilmiyorum, kimyasal içerikli gübre kullanmamayı tercih ettiğimden bor içerikli gübreyi doğal yollarla elde etmem mümkün mü acaba?
Şu an macunlardan iyice reçine çıkmış durumda, bu başta yaptığım temizleme ve aşı macunuyla kapatma işlemi böyle durumlarda tavsiye ettiğiniz birşey midir? yoksa yanlış mı yapmışım.
selamlar,

banyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 22:13   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banyan Mesajı Göster
... Ancak bor gübresinin nasıl birşey olduğunu bilmiyorum, kimyasal içerikli gübre kullanmamayı tercih ettiğimden bor içerikli gübreyi doğal yollarla elde etmem mümkün mü acaba?,
Mebor 5 kullanabilirsiniz, yapraktan. Bor eksikliği gövde de çatlamalara da sebep olabiliyor. Ağacınızın cinko ya ihtiyacı da olabilir.

3 kg. kükürt ile 1,5 kg. sönmemiş kicin içine 10 kg. su katıp kaynatabilir, dipte biriken tortusuna biraz su koyup ( gülleci bulamacı tortusu)ağaçların bellerine fırça ile sürebilirsiniz. Direk kireç sürmekten iyidir.

Sıvısını da tüm ağaçlarınıza _ 100 lt. suya 1 lt_ atabilirsiniz.

Bu mantar ve bakteri hastalıklarının önüne geçer. Ağacınızı kabuklu bit gibi böceklerden korur.

Aşı macunu genelde budanmış, yaralanmış yerlere sürülür. Hastalık kapmasın diye.

İsterseniz bir adres verin yarım kg. etidot 67 ( bor içerikli) göndereyim. Tüm ağaçlarınıza atarsınız.

Unutmayın genelde erik ağaçları yüklü kireçli tabakaya ulaştığında da kuruyabiliyor. Recineleşme bu sebepten de oluyor.

Saygılar

çınaraltı beğendi.
Eski 21-10-2011, 09:50   #102
Yeni Üye

leon_adam's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2009
eriklerde pas lekelerine benzaer lekeler oluşuyor kültürel bi mücadelesi var mı ?

leon_adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 11:04   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Merhaba,
Canakkale-Biga'da oldukca cok sayida Japon Erigi agaci yetistiriyorum. En büyük sorun yaz aylarindaki ic kurdu. Mühendis dahil herkes ayni seyi söylüyor: 20 Mayistan sonra 10 günde bir ic kurdu ilaci at! (Calypso veya Drosban4 kullaniyorum).
Benim sormak istedigim su: Acaba bu ic kurdunun önüne daha az ilaclamayla gecmek münkün degilmi? sadece ic kurduna 7-8 kez ilaclama yapmak hem külfetli hem de sagliksiz. bir de özellikle Black Diamond cesidinde Monilya cürüklügü oluyor, Monilya ya da ilac attik ama yine oldu.

Erikagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 22:18   #104
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erikagaci Mesajı Göster
Merhaba,
Canakkale-Biga'da oldukca cok sayida Japon Erigi agaci yetistiriyorum. En büyük sorun yaz aylarindaki ic kurdu. Mühendis dahil herkes ayni seyi söylüyor: 20 Mayistan sonra 10 günde bir ic kurdu ilaci at! (Calypso veya Drosban4 kullaniyorum).
Benim sormak istedigim su: Acaba bu ic kurdunun önüne daha az ilaclamayla gecmek münkün degilmi? sadece ic kurduna 7-8 kez ilaclama yapmak hem külfetli hem de sagliksiz. bir de özellikle Black Diamond cesidinde Monilya cürüklügü oluyor, Monilya ya da ilac attik ama yine oldu.
Sayın Erikağacı,

bu kadar kimyasal ilaç kullanmak _hemde meyve olgunluk dönemidir_gerçekten dediğiniz gibi sağlıksız.

Erik iç kurdu bir kelebek zararlısı. Buna delfin Wg. etkili. Tüm kelebek zararlılarına etkili, doğal bir ilaç...5 ya ya 6 kez bunu kullanabilirsiniz.

Kültürel önlem olarak dökülen hastalıklı meyvelerin uzaklaştırılıp gömülmesi gerekir. Ama bunu yapmak zor.

Kelebek zararlısı yumurtasını ağaçların dallarında ve yere bırakılan budama dallarında, kabuk atlarında yaşar, kış dönemi. Kış dönemi ilaçlama zaralının etkisini azaltır.

Ben sizin yerinize olsam _ ki birkaç erik ağacında bunu yapıyorum ve erik iç kurduna rastlamadım, zaten biz de az oluyor_ gülleci bulamacı kullanırdım.

Yani 3 kg. kükürt ile 1.5 kg. sönmemiş kireci _ ki siz bu oranları katlaya bilirsiniz_ kaynatıp 100 lt. suya 2 lt _ kaynatır, kullanırdım.

Yılda 5 ya da 6 defa. İkisini kış aylarında. İlacı budamadan sonra _ budama yapıyorsanız_ ağaçların her yerine ve toprağa dahi bolca atardım.

Gülleci bulamacı sinek ve kelebek zararlısına etkili, elde edişi oldukça ucuzdur.

Monilya çürüklüğü sanırım bir mantar hastalığı ve gülleci bulamacı buna da etkili.

Mantar hastalıklarına etidot 67 de kullanabilirsiniz. Bor da vermiş olursunuz.

Ya da gülleci bulamacı ve etidot67 yi karıştırıp kullanabilirsiniz.

...

Sn.leon_adam,

erikte bas lekesini de bir mantar hastalığı biliyorum yazdıklarım sizin içinde geçerli. Bence denemelisiniz.

Kolay gelsin.

Eski 20-02-2012, 10:57   #105
Yeni Üye

eser0721's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2011
Şayet: 1-erik ağacının dibine gölleme (salma sulama)uzun süre kaldıysa
2-kökler zarar gördüyse
3-toprak kökenli bakteriyel kanser
bu üç ihtimalden biri olabilir

eser0721 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 11:10   #106
Yeni Üye

eser0721's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2011
reçine gibi vb akıntılar genelde kanser belirtisidir resimde gördüğüm kadarıylada erikler kanser olmuş.mücadelesi yapılabilir ama biraz masraflı olur ******.öncelikli ağacın tabanına bakır uygulanmalı ve besin elementleriyle ağaç desteklenmeli çünkü ağacın bünyesini güçlü tutmanız lazım.bünye güçlü olunca ağaç hastalığı daha kolay atacaktır.tabi tabana ağacın taç izdüşümüne önce sıvı bakır-daha sonra humik asit+fulvik asit ve besin elementleriyle beslenmesi lazım...

eser0721 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 15:00   #107
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Merhaba,
Bahçemdeki (can cinsi)erik ağacının yaprakları her sene olduğu gibi bu sene de yapışkan bir halde .Bu nedir ?Çözüm önerisi verebilecek birisi yardımcı olabilir mi?Saygılar...

ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 17:32   #108
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Japon eriklerinde hastalık

Arkadaşlar japon eriklerinin yapraklarında aşağıdaki resimler gibi hastalık var ne olabilir.Bir zararlı böcek gibi geldi bana ...

Eklenen Resimler

maydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 08:55   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Haklısın bir böcek tarafından yenilmiş gibi. Ben çekirge tarafından yenildiğini düşünüyorum. Etrafta uçuşan büyük çekirgeler varmı, dikkat ettiniz mi?

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 15:45   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Çekirgeler henüz piyasaya çıkmadan bir böcek yiyor, bende bir türlü tespit edemedim. Bir gecede yaprakları bu hale geiriyor. Bu sene henüz yapraklar sağlam, bir kaç kez ilaçladım ondan mı bilmiyorum.

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 18:10   #111
Ağaçsever

Bakıyorum ama bir türlü göremiyorum ,yaprakların arasını iyice araştırdım gündüz tüm vakitlerde baktım ama maalesef göremedim.

Bir tek sabah erken saatlerde bakamadım sanırım sabah yiyor.

Bu zararlıya yaprak biti için attığımız zehir etki eder mi acaba?

Eski 17-04-2012, 22:20   #112
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Başımdan geçen olay;

Denize 100 metre mesafedeki bahçe...

Önce şeftali ağacı zamklandı, bir bilen dostum;
- Kökleri suya erişti bu gidici, sanki erken yaşlanmış gibi emare gösterir dedi.. ve gitti.(Rahmetli babam da derdi her hangi bir zamklanmış ağaç hakkında, bu ağaç hâzanını yaşıyor diye..)
- Sırada kayısı ağacın var dedi.. 3-5 sene sonra o da zamklandı ve gitti.. Taban suyunun yüksekliği ve devamlılığı sebebi ile..

Zaten deniz ile kot farkım ancak 1 m. idi, taban suyunu ölçmeme bile gerek yoktu. Drenajı söz konusu bile olamazdı. Tarla şartlarında değildi bahçemiz.

Erik ağacımız yok idi, komşularda olanlar ise gayet sağlıklı idiler. Köklerinin uzunluğu yönünden midir, dayanıklılığından veya erik cinsinden, ya da anaç cinsinden midir bilemiyeceğim, araştırıyorum kendi çapımda.

Her bölge için farklı cinsler ve de yenilikleri gözetmek lazım sanırım.

O bölgede yetişenleri tesbit edip, üzerine yenilikleri katıp, ve de araştırılmaları olumlu neticelenmiş cinsleri gözeteceğim, seçeceğim, dikeceğim...Eğer bahçem olur ise, inşallah)).

Cümleten sağlık içinde yaşayın, yaşatın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 23:32   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Erik agacimda sorun yaridmici olabilecek varmi!

Merhaba
Black amber cesit erigiklerimin yapraklari resimde goruldugu gibi ne oldugunu bir turlu bulmadim yardimci olabilecek biri varmi?

Eklenen Resimler

agroeng Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 02:14   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Herkese Selamlar,
Benim bahçemde bir erik ağacım var yaklaşık olarak 6 sene önce diktim. Maşallah bayağı gelişti ve meyve vermeye başladı. Fakat bu sene ağaçta bazı aksaklıklar görmeye başladım. Dallarında bazı bölgelerini tanımlayamadığım hastalık türü bir şey kapladı. Ve erik meyvelerinin hemen hemen yüzde 90'ında nokta şeklinde bir delik ve maalesef kurtçuklar var. Ağacımı kurtarabileceğim bir yöntem **** hastalığın tanımı konusunda yardımcı olursanız sevinirim. resim göndermeye çalışacağım. umarım yardım alabilirim bu konuda. Şimdiden ilginize ve emeklerinize teşekkür ederim. Saygılarımla..
E.Yıldız. New York.

Düzenleyen E-Yıldız : 24-06-2012 saat 02:38 Neden: resim eklemeyi unuttum. :(
E-Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 21:50   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agroeng Mesajı Göster
Merhaba
Black amber cesit erigiklerimin yapraklari resimde goruldugu gibi ne oldugunu bir turlu bulmadim yardimci olabilecek biri varmi?
Merhaba sayın agroeng

Erik ağacınızın hastalığı; Yaprakdelen hastalığı

Hastalık tanımı: Hastalık ağacın tomurcuk, yaprak, sürgün ve bazen de meyvelerinde belirti verir.

Yapraklardaki ilk lekeler, yuvarlak, 1 mm çapında ve kırmızımsı sarı renktedir.

Bu lekeler koyu kahverengileşir ve kuruyarak düşer.

Böylece yapraklar, saçma ile delinmiş gibi bir görünüm kazanır.

Yaprakdelen hastalığı için bu belirti tipiktir.

Yapraktaki delinme ve dökülme ile ağaç zayıf düşer.

Enfekteli tomurcukların, ilkbaharda parlak, zamklı olması ve kolayca kopmamaları, bunların sağlamlardan ayrılmasını sağlar.

Bölgenizdeki yetkili Ziraii ilaç bayilerinden hastalıklala ilgili, gerekli ilaçları temin edebilirsiniz.

mrduran beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 22:16   #116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E-Yıldız Mesajı Göster
Herkese Selamlar,
Benim bahçemde bir erik ağacım var yaklaşık olarak 6 sene önce diktim. Maşallah bayağı gelişti ve meyve vermeye başladı. Fakat bu sene ağaçta bazı aksaklıklar görmeye başladım. Dallarında bazı bölgelerini tanımlayamadığım hastalık türü bir şey kapladı. Ve erik meyvelerinin hemen hemen yüzde 90'ında nokta şeklinde bir delik ve maalesef kurtçuklar var. Ağacımı kurtarabileceğim bir yöntem **** hastalığın tanımı konusunda yardımcı olursanız sevinirim. resim göndermeye çalışacağım. umarım yardım alabilirim bu konuda. Şimdiden ilginize ve emeklerinize teşekkür ederim. Saygılarımla..
E.Yıldız. New York.
Merhaba sayın E-Yıldız

Sizin tarifinizden anlaşılan; Erik ağacınızdaki zararlının adı Erik İç Kurdu (Cydia Funebrana) benziyor.

Zararlı tanımı: Erik iç kurdu, mayısın ilk haftasından itibaren kelebekler çıkarak meyveye zarar vermeye Haziran ayının sonuna kadar devam ederler.

Zararlı larvası meyveye sap dibinden yanlardan ve iki meyvenin birbirine değdiği yerden meyveye girer.

Mekanik mücadele olarak kurtlu meyveler toplanarak toprakta açılan derin çukurlara gömülmelidir.

Zararlı ile mücadeleye, eşeysel çekici tuzaklarda ilk kelebek görüldükten 2-3 hafta sonra veya meyvelerde yumurtalar görülür görülmez ilk ilaçlama yapılır.

İlacın etki süresi dikkate alınarak ilaçlama tekrarlanır.

İkinci döle ait kelebekler % 30-40 oranında çıktığı zaman bu döle karşı ilk ilaçlama yapılır.

İlacın etki süresi dikkate alınarak ilaçlama tekrarlanır.

Yaşadığınız ülkede zararlı ile mücale yöntem ve tedbirleri hakkında ilgili uygulamaları siz belirleyeceksiniz.

Selamlar...

mrduran beğendi.
Eski 26-06-2012, 22:20   #117
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Bahçemdeki sarı eriklerde fotoğrafdaki kahverenki çıkıntılar meydana gelgi.Bu ne hastalığıdır ? Mücadele şekli.

Eklenen Resimler

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 17:47   #118
Ağaçsever

Bu erikleri black beuty diye dikmiştim ama galiba başka bir tür
cinsini bilen var mı acaba? tadı biraz ekşimsi.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2012, 13:32   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Merhabalar. Ben erik yetiştirmiyorum ve ağaç bakımından da pek anlamıyorum. Bahçeme rastgele attığım çekirdeklerden çıkan bir erik ağacı birkaç yıldır büyüyordu ancak şu sıra fark ettim ki kuruyup ölmenin eşiğinde. Gövdesini boncuk gibi yüzlerce kara cisim sarmış. Tırnağımla hafifçe kazıdığımda dökülüyorlar. Bu boncuk gibi cisimlerin üzerlerinde iğne ucu kadar delikler var. İçlerinden böcek çıkmış olabilir. Sanki arkalarında bıraktıkları içi boş kabuklar gibi duruyor. Ağaç 1 ay öncesine kadar karınca istilası altındaydı. Şu an üzerinde bir aktivite görünmüyor ve yaprakları tamamen sararıp kurumuş durumda. Acaba ağacı kurtarabilmek için bir şey yapabilir miyim? Aynı cisimler yandaki ağaca da bulaşmış.

Orman Adam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 17:23   #120
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
Bahçemdeki sarı eriklerde fotoğrafdaki kahverenki çıkıntılar meydana gelgi.Bu ne hastalığıdır ? Mücadele şekli.
Merhaba sayın hk50

Ağacınızdaki oluşum Phellinus igniarius - Odun Çürüklüğü hastalığıdır.

Yaşlı ağaçlarda ölü, odunsu dokularda kendini gösterir.

Hastalık etmeni az agresif olan bir patojendir.

Belirlenmiş bir tedavi yöntemi yoktur.

Dal dokusundaki oluşumları kesip uzaklaştırmak gereklidir.

Biz, gövde dokusundaki Phellinus igniarius - Odun Çürüklüğü oluşumlarını, iyice kazıyıp çıkardıktan sonra yaranın büyüklüğüne göre bordo bulamacını bire, iki oranında su ile karıştırıp fırça ile yaranın üzerine sürüyoruz.

İlaç kuruduktan sonra, yarayı aşı macunu ile kapatıyoruz.

Başarılı sonuçlar alıyoruz...

Budama ve başka nedenlerle büyük yaralar oluşmuşsa dezenfektan bir macunla yaralar hemen kapatılmalıdır.

hk50 ve Ahu_E beğendi.

Etiketler
can erik, can erik hasta, erik, erik hastalıkları, yaprak biti, yaprak kıvrıklığı, zamklanma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024