agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2010, 08:57   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2009
Mesajımıza cevap veren Halil ÖNEN arkadaşımıza teşekkür ederim.Biz bu işi amatörce hobi olarak yapıyoruz.İhtiyaç duydukça tecrübelerinden yararlanmak isteriz.Tüm ağaç dostlarına teşekkürler, iyi günler.

buyukyesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 11:22   #62
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Merhaba ;
Kirazlarımın bazıları kızarma mevsimi gelmediği halde etsiz çekirdek şeklinde kızarıyor.Sebebini bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 19:49   #63
Yeni Üye

gür.doğ's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2010
kiraz

degerli arkadaşlar.20 temmuz'da kirazda gözbiti mücadelesini mutlaka yapın.
bu göz biti kiraz gözlerinin altına girerek besleniyor ve sonuçta gözler ölüyor.
kirazda ölen gözlerin yerine malesef yenisi gelmiyor,agaç haliyle ölünceye kadar çıplak kalıyor.çıkış dönemleri 20 haziran,20 temmuz ve 20 eylül 3 dönem ilaçlamaya dikkat edilirse iyi olur deri.tüm arkadaşlara sagılar.

gür.doğ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2010, 14:55   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
kardeş,uç sürgünlerin kurumasının bir çok sebebi olabilir.şimdi sana söyleyeceğim teşhis karakterlarine bakarsan doğru sonuca ulaşabilirsin.Ömce kuruyan sürgünü kır ve içine bak herhangi bir larva galerisi varsa etmen güveden kaynaklanır.2.si kuruyan sürgünlerinin üzerine mercekle bak eğer küçük siyeh noktacıklar varsa etmen çok büyük bir ihtimalle Sclerotinia grubunun yarattığı monilyadır.3.teşhis karakterinde ise ağacın kök boğazına yakın kısmını bıçakla kabuğa bakacak şekilde kazı herhangi bir esmerleşme görürsen etmen kök çürüklüğünden kaynaklanan bi patojenden kaynaklanır.Şimdi söylediklerime bak herhangi bir ipucu yakalarsan tekrar yaz...

Ulubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 17:49   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2010
Wink Kirazlar Ağaçlarının Yapraklarında Sararma

2 yıldan beri Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde kiraz yetiştiriciliği yapıyorum. Fakat bu sene kiraz ağaçlarımın yapraklarında sararma ve birazda buruşukluk var. Acaba ne gibi hastalık olabilir. Resimlerini koydum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.[ATTACH]Name:  Hastalık 2.jpg
Views: 4130
Size:  71.7 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

bigadicli155 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 03:02   #66
-

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 6
Kiraz ağaçlarımızda dalkıran-yazıcı böcek, gövde kurdu ve dip kurdu vardı. Senelerce çok uğraştık ilaçlamalar ağaçları kesmeler budamalar aklınıza ne gelirse.. birçok kiraz ağacımız kurudu gitti.. asıl sorunu bulana kadar yıllar geçti. gerçi ziraat mühendisleri söylüyordu ama biz kulak ardı ettik. "Sağlıklı ağaca ne dalkıran nede gövde kurdu girmez" Ha gayret her ağaca iki el arabası ahır gübresi ve makro mikro elemental gübre takviyesi, haftada bir sulama, dip kurtlarını akşam ve sabah toplama veee ağaçlar yeniden filizleme coşma.. harika oldular..

TUZZEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 14:05   #67
Ağaç Dostu

hly999's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Napolyon kirazım yaşar mı?

Geçen sene bahçeye diktiğimiz napolyon kirazının dibine annem salyangoz gelmesin diye tuz dökmüş, yağmurda yağınca gövdeden çıkan tüm yapraklar ve çiçekler kurudu. Sadece tepede biraz yeşil yaprak kaldı.

Ağacımın yaşama oranı nedir. Eğer tutmama oranı yüksekse çok geçmeden söküp yenisini diksem daha iyi mi olur.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

hly999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 21:56   #68
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çok bol sulayın, yıkansın. Bir yüzde vermeye imkan yok. Çekilen fotoğraflada odak güller olmuş bu yüzden kirazı çok net göremiyoruz, ancak hala yeşil olduğunu anlaşılıyor. Bol bol su verirseniz toprak yıkanır ve fidan rahatlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 15:29   #69
Ağaç Dostu

hly999's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Mine Hanım.

hly999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 11:28   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2009
napolyon kiraz meyvelerinin irileşmesi için hangi gübreyi, ne kadar, ne zaman vermeliyim?

buyukyesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 10:05   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bigadicli155 Mesajı Göster
2 yıldan beri Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde kiraz yetiştiriciliği yapıyorum. Fakat bu sene kiraz ağaçlarımın yapraklarında sararma ve birazda buruşukluk var. Acaba ne gibi hastalık olabilir. Resimlerini koydum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.[ATTACH]Eklenti 170173[/ATTACH]
Merhaba,
Aşılarım 1 yaşında. Bende de aynı sorun var, bir soruna ulaşabildiniz mi?

aurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2018, 11:18   #72
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Kiraz fidanında hastalık

Merhaba,

2 yaşında bir kiraz fidanım var. Geçen sonbaharda farkettiğim, gövdesinde siyah bir akıntı ve zamk gibi bir oluşum ortaya çıktı. Internette biraz araştırma yapınca "Pseudomonas syringae" isimli bakterinin neden olduğu hastalığa benzettim. Emin olmak için sormak istedim. Nedir bu rahatsızık, nasıl tedavi edebilir, tekrar etmesini nasıl önleyebilirim? Fidanda şimdilik hiçbir anormal durum yok, gayet sağlıklı görünüyor. Bilgisi olanlar cevap verebilirse memnun olurum.

Eklenen Resimler

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2018, 10:49   #73
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
kirazlarımda yaz yağmularından sonra kurumalar olmaya başladı. yapraklar aşağıdaki şekilde yeni gözler var ama çıkcak mı bilmiyorum Bu hastalık mıdır acaba?

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2019, 00:57   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2016
Wink Kiraz fidanları bu şekilde

Saygıdeğer üstatlar bu sene dikmis oldugum kiraz fidanları bu şekilde ne yapmalıyım bir tavsiyeniz varmı

Eklenen Resimler

Dersa05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 17:19   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2020
kiraz ağacımın hastalığı

ağacım 10 seneliktir ama bakıldıgında küçük ve cılız yaşlı durmuyor. sanırım gelişmiyor. hersene meyveleri bezelye kadar verip koyulaşıyor koca ağaçtan bir avuç meyve cıkar. bu sene baktımki yapraklarının dip kısımlarınınüzerinde kırmızı birşeyler var. okudugum kadarıyla arap sabunlu ilaç yaptım ama bir değişikli olmadı. ağacın yeşilliği çok güzel hastalık mahfetsin istemiyorum şuan budamalımıyım nasıl kurtulur? tamamı sarmış durumda

Eklenen Resimler

kskist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 21:29   #76
Yeni Üye

kiraz ağacım hastalandımı?

ağacım 10 seneliktir ama bakıldıgında küçük ve cılız yaşlı durmuyor. sanırım gelişmiyor. hersene meyveleri bezelye kadar verip koyulaşıyor koca ağaçtan bir avuç meyve cıkar. bu sene baktımki yapraklarının dip kısımlarınınüzerinde kırmızı birşeyler var. okudugum kadarıyla arap sabunlu ilaç yaptım ama bir değişikli olmadı. ağacın yeşilliği çok güzel hastalık mahfetsin istemiyorum şuan budamalımıyım nasıl kurtulur? tamamı sarmış durumda

Eski 25-05-2020, 21:30   #77
Yeni Üye

Eski 29-05-2020, 11:25   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2020
Bir yetişkin, iki küçük kiraz, dut, şeftali, armut fidelerime musallat olan karınca ve haliyle yaprak bitleriyle ilaçsız kendime göre karıncaları ağaca tırmanmaması için yapıştırıcı sürdüm.
Geçişler durdu.👊

Sonuç bakalım ne olacak?

Eklenen Resimler

aydemiraydın beğendi.
Tonkano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2020, 22:10   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2020
Kiraz Agacimin Hastaligi Nedir?

Fotograflarini cektim uzun zamandir boyle ne yapacagim bilemiyorum. Rica etsem bir bakar misiniz?

https://hizliresim.com/RjrUlp
https://hizliresim.com/RZkPul

Düzenleyen camper22 : 10-06-2020 saat 22:12 Neden: -
camper22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 00:00   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi camper22 Mesajı Göster
Fotograflarini cektim uzun zamandir boyle ne yapacagim bilemiyorum. Rica etsem bir bakar misiniz?
Yaprak biti. Hastalık değil, zararlı.

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...ilar/27012.htm

http://www.agaclar.net/forum/genel-b...ruma/10806.htm

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2020, 12:11   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2020
Kiraz ağacımız kurumuş mu?

Merhaba temmuz ayında iki adet kiraz ağacı diktik. Giderek kötüleşti ve artık kuruduğunu düşünüyoruz. Ağaçlardan birinin dalları yumuşak, diğeri kırılıyor. Demir uygulaması yaptık. İyileşmediği gibi daha kötü oldu. Hatta demirden sonra bahçedeki diğer ağaçlar da kötüleşti. Demir ağaçların kökünü yakmış olabilir mi? Yapabileceğimiz bir şey varsa yardımcı olabilir misiniz?

ilkemb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hastalık, kiraz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024