agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2011, 12:25   #31
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Arkadaşlar,
şeftali ağacında yeni sürgünler başlamış.Geçen sene yaprak kıvırcıklığı olmuştu bu ağaçta acaba şimdi daha ağaç yeni sürgün verirken bir müdahale etmek gerekir mi? uzman arkadaşların bilgisine başvuruyorum lütfen yanıtlarmısınız? Teşekkürler.....

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 21:13   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak 92 Mesajı Göster
Arkadaşlar,
şeftali ağacında yeni sürgünler başlamış.Geçen sene yaprak kıvırcıklığı olmuştu bu ağaçta acaba şimdi daha ağaç yeni sürgün verirken bir müdahale etmek gerekir mi? uzman arkadaşların bilgisine başvuruyorum lütfen yanıtlarmısınız? Teşekkürler.....
Geçen sene yaprak kıvırcıklığı olduysa ve ilaçlama yapılmadıysa yine olur.

Sürgünler gelmeyecek şekilde ağacın odunsu kısımları _ taç bölgesi _ yani orta ve alt kısımları bordo bulamacı kullanılabilir.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 21:31   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Labicuper

http://www.tagemziraat.com.tr/hbrhasad.html

son zamanlarda öne çıkan bir ürün.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 09:50   #34
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpelli Mesajı Göster
benim bahçem Mersin de toros dağlarının eteğinde budama yapılırken destere ile veya makasla kesilen dalın içinden kurt çıkıyor..ağacın içinde kendine galeri açmış..ne yapabilirim .mücadele için bilgisi olanların yardımına ihtiyacım var..şimdiden teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz zararlı dip kurdu (capnodis) olabilir.
Aşağıdaki mesajları okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=245
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=248
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=252

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 10:09   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Klok hastalığı için bordo bulamacı vb. gibi kimyasal ilaçlar yerine doğal bir çözüm yok mudur?

İlaç kullanmak istemiyorum? Sırf bu tip narin yapısından dolayı şeftali ağaçlarımdan sogudum açıkçası.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 10:11   #36
Ağaçsever

erguva_N's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
sayın çamtepe eklentilerdeki fotolar açılmıyor ne yazıkki. bir bakabilirmisiniz acaba...

erguva_N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 11:00   #37
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Bordo bulamacı kimyasal değildir ki,ayrıca bu yılki bir seminerde şeftalinin sert budandığında daha az yaprak açtığını,dal üzerinde sürgün ve çipillerin fazla bırakılmasının bu rahatsızlığın önüne geçeceğini anlatmışlar.Ama bu dururmda meyvenin fazla olacağı,ağacın kısa olan ömrünü daha da kısaltacağını söylediklerinde daha sonra meyve seyreltme işleminin yapılması gerektiğini söylemişler.Seminere katılşan bir arkadaşımdan duydum.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 14:54   #38
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erguva_N Mesajı Göster
sayın çamtepe eklentilerdeki fotolar açılmıyor ne yazıkki. bir bakabilirmisiniz acaba...
Merhaba,

Orjinal mesajın sahibi ben olmadığım için maalesef yardımcı olamayacağım. Ancak kendi bahçemden iki güzel capnodis ergininin resmini göndermeye çalışacağım altta..

Eski 04-04-2011, 15:17   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Bordo bulamacı kimyasal değil mi?

Güvenle kullanabilir miyiz?

Yağmurla beraber taban suyuna karışırsa insan sağlığı ve doğa için tehdit arzeder mi?

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 11:22   #40
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Sayın yaprak 92
yaprak kıvırcık hastalığı için gözlerin kabardığı dönem tek seferlik bakırlı ilaç kullanımı yeterli olur.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 11:39   #41
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Capnodislerin,
erginlerini elle topluyoruz ve ağaç dip boğazlarını açıyoruz.
Bu şekilde yoğunlugunu çok azaltabildik.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 14:17   #42
Ağaçsever

erguva_N's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
sayın çamtepe teşekkür ederim. sağolun.

erguva_N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 19:30   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bahsettiğiniz zararlı dip kurdu (capnodis) olabilir.
Aşağıdaki mesajları okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=245
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=248
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=252
zahmetine çok teşekkür ederim kardeşim..hoş kalın hoşçakalın..

alpelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 12:30   #44
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhaba,
Şeftalimde yaprak kıvırcığı oldu geçen sene. Yapraklar sarı-kırmızı olup kıvrılıyorlar. Bu hastalıklı kısımlar yaprakta daha etli görünüyor.
Bu sene bordo bulamacı yaptık ancak şu anda yaprakların çoğu yine aynı durumda. Üzerinde minik meyveleri var ve yakından incelediğimde meyve ve yapraklarda minik beyaz-yeşil bit gibi böcekler olduğunu gördüm. Bu konudaki forumları inceledim ancak bu aşamada üzerinde meyve varken ne uygulamam gerektiğini tam olarak anlayamadım.

Organik bir çözüm varsa tercih ediyorum. Ama yoksa mecburen ilaçlayacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 12:59   #45
DTR
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Şeftali hastalıkları

Merhaba herkese;
Aranıza yeni katıldım;Uzman arkadaşların bulunduğu, geniş bir ağ içinde olmaktan mutluluk duyuyorum;
Küçük bir şetali bahçem var 800 rakımda olan.5 yaşında olan bu ağaçlarımda yazın gördüğüm ve halen bulunan bir hastalık var.
Ağaç gövde ve dallarında küçük küçük pamuklamalar var,bunlar nedir ve nasıl mücadele edebilirim.
Yardımlarınızı rica ediyorum.Teşekkürler...

DTR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 15:42   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın DTR

Şeftali ağaçlarınızdaki pamuksu oluşum unlu bit zararlısıdır.

Gözler uyanmadan, ziraii ilaç bayilerinden (insektisit) kışlık kaplama yağı olarak isteyin, sarı boya olarakta ismi geçer. (Hektaş kışlık kaplama ilacı veya A.B.C kışlık kaplama ilacı) İlaç kutusu üzerinde yazan, uygulama dozlarında kulanın

Ağaçlarınız uyanmadan, gözler patlamadan evvel uygulamasını yapalım, zaman az kaldı acele edelim...

Kolay gelsin...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 21:45   #47
Ağaç Dostu

miyawy's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
bu şeftali ağaçlarının durumu nedir, eğer hastalarsa ne yapmam gerekiyor,

Teşekkürler

Eklenen Resimler

miyawy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 23:27   #48
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Şeftali deki hastalığın çaresi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hk50 : 24-06-2012 saat 21:21
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 21:18   #49
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Şeftali ağaçında yaprak düren.

Eklenen Resimler

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 02:41   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2011
Thumbs up Erik meyvelerinde kahverengileşme.

Sn.Talip Ayıkol,eriklerinizde gördüğümüz hastalığın Monilia adlı bir mantari hastalık olduğunu düşünüyorum.Konu ile ilgili bilgiyi aşağıya ekledimİ

Tanımı ve Zarar Şekli : Hastalık konukçusunun (kiraz,vişne, şeftali, kayısı, erik, badem) çiçek, çiçek sapı, sürgün ve meyvelerinde belirti oluşturur. Hastalığa yakalanmış çiçeklerin taç yaprakları, dişicik borusu ve erkek organları kahverengileşir, bu renk değişimi daha sonra tüm çiçeğe yayılır. Hasta çiçekler dal üzerinde kurur ve mumyalaşır. Hastalık meyvelerde genellikle olgunluğa yakın bir devrede meydana gelir. İlk belirti meyve kabuğunda oluşan kahverengi bir veya birkaç lekedir. Lekelerin etrafında açık kahverengi bir halka oluşur. Çürüklük meyve etinin içine doğru gelişir. ancak leke çukurlaşmaz. Zamanla meyve buruşur ve tamamen kurur. Kuruyan meyveler mumyalaşır ve dalda asılı kalır. Hastalığı çiçek sapından alan sürgünler esmerleşir, ince sürgünler tamamen kurur, kalınlarında ise kanser yaraları oluşur. Kanser yaraları kapanmaz, ortası çökük yumurta şeklinde **** uzun yarıklar şeklinde kendini gösterir. Kanser yaralarının altındaki doku erir ve kahverengine döner. kuruyan kısımlardaki tomurcuk, çiçek, meyve ve yapraklar da ölürler ve dala asılı halde kalırlar. Yağmurlu ve nemli havalarda yara etrafında zamklanma görülür. Mücadelesi: Kültürel Önlemler : Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki tüm kuru dallar budanıp yakılmalı, mumyalaşarak ağaç üzerinde kalmış ve yere düşmüş meyveler toplanarak imha edilmelidir. İlaçlı Mücadele : Birinci ilaçlama çiçeklenme başlangıcında ( % 5 – 10 çiçekte ). İkinci ilaçlama tam çiçeklenmede ( % 90 -100 çiçekte ). İlaçlamalar rüzgarsız havada yapılmalı ve ağacın tüm aksamları iyice ıslatılmalı. İlacın adı Dozu (100 lt. Suya) İlacın adı Dozu (100 lt. Suya) Benlate Fungucide 60 gr. Ozyimil 50 WP 60 Gr Benor 60 ” Hekvistin 50 WP 75 “ Bavistin 75 ” Anvil 50 ml Derosal 50 WP 75 ” Hector 50 WP 60 Gr Kemdazin 50 WP 75 ” Captan H 300 ” Mitrosal 50 WP 75 ” Agro Captan 50 WP 300 ” Çekudazim 50 WP 75 ” Enovit Süper 60 ” Koruma Captan 50 W 300 “

.

sel-ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 18:12   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
Şeftalide beyaz kurtlar

Resimde görülen kurtlar şeftali iç kurdu mudur? Yoksa başka bir şey mi? 5-6 yıldır şeftali ağacıma musallat olan bu illetten ne yaptıysam kurtulamadım. Bu zararlının yaşam döngüsünü ve mücadele yöntemlerini bilenler varsa açıklayabilirler mi ya da beni doğru kaynaklara yönlendirebilirler mi?

Her yıl bu kurtlar meyvenin çekirdek evinden başlayarak erken olgunlaşmasına ve düşmesine sebep oluyor. Meyvenin içi püre halini alıyor ve küçük beyaz kurtlarla dolu oluyor. Düşen meyveleri yerde bırakmayıp hemen ortamdan uzaklaştırmama rağmen kış boyu bir yerlerde bir şekilde barınıp ertesi sene yeniden meyvelerime musallat oluyor. Resimler ekli. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

lcagatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 19:25   #52
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
benim sevtalim degmeden yere dokuluyor.sebebini bilmiyorum.bilen varsa yardimci olurmusunuz

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 00:46   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lcagatay Mesajı Göster
Resimde görülen kurtlar şeftali iç kurdu mudur? Yoksa başka bir şey mi? 5-6 yıldır şeftali ağacıma musallat olan bu illetten ne yaptıysam kurtulamadım. Bu zararlının yaşam döngüsünü ve mücadele yöntemlerini bilenler varsa açıklayabilirler mi ya da beni doğru kaynaklara yönlendirebilirler mi?

Her yıl bu kurtlar meyvenin çekirdek evinden başlayarak erken olgunlaşmasına ve düşmesine sebep oluyor. Meyvenin içi püre halini alıyor ve küçük beyaz kurtlarla dolu oluyor. Düşen meyveleri yerde bırakmayıp hemen ortamdan uzaklaştırmama rağmen kış boyu bir yerlerde bir şekilde barınıp ertesi sene yeniden meyvelerime musallat oluyor. Resimler ekli. Şimdiden teşekkürler.
Evet şeftali iç kurdu, ergini bir kelebek zararlısı;

bir hafta ara ile delfin _ organik tarımda kullanılır_ ilaçlaması yapabilirsiniz. Çok geç kalınmış, olgunlaşmayanları kurtarırsınız...

hk50 beğendi.
Eski 02-08-2012, 00:52   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Türkan Mesajı Göster
benim sevtalim degmeden yere dokuluyor.sebebini bilmiyorum.bilen varsa yardimci olurmusunuz
Bir hastalık belirtisi yoksa ve iyi bakılmışsa; şeftalide seyreltme yapılmamışsa olgunlaşma esnasında dökülmeye başlar. Yani fazla yükten de dökülür, kendi kendine seyretme yapar.

Türkan beğendi.
Eski 02-08-2012, 09:25   #55
Ağaç Dostu

Türkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2012
ama hepsini doktu.altinada direk koymustum ama.ama olgundu yani biraz

Türkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 20:24   #56
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Geçen hafta eşim ağaçlara göztaşı yapıyor ben de diplerini çapalıyordum.

Şeftalimin bir tanesinin kökünde jel kıvamında bir sıvı kaplı olduğunu farkettim.

Toprak altına gelen kısmı çapa ile açtığımda yer yer koyu renkli sanki yaralanmış gibi bir görüntü ile karşılaştım.

Önce ne yapacağımı şaşırdım. Resimlerini çektim aşağıda göreceksiniz.

1.5 - 2 ay kadar bahçeye gidemeyeceğimiz için koyu bir bordo bulamacı (hazır satılanladan sulandırarak) hazırlayıp fırca ile yaralı bölgeye sürdüm.

Yaptığım şeyin doğru veya yanlış olup olmadığını bilmiyorum ama hiç olmassa faydası olur belki diye düşündüm.

Sizce ağacım ölür mü?

2 ay kadar onunla ilgilenmem mümkün değil. Dönünce neler yapabilim..

Name:  IMG_1338-800.jpg
Views: 4475
Size:  70.2 KB

Name:  IMG_1339-800.jpg
Views: 4638
Size:  70.0 KB

Name:  IMG_1340-800.jpg
Views: 4399
Size:  66.8 KB

Name:  IMG_1342-800.jpg
Views: 4522
Size:  69.0 KB

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 18:59   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2013
bende 200 e yakın şeftali ağaçim var yaprak kıvırçığı olunça yanlış hatırlamıyosam zirag isimli bi ilaç var onu kullanıyom bide şeftali çiçegi döllendikten sonra küçük şeftaliler çıkınca bi ilaç da var adını hatırlamıyom basıra ilacı dıye onu atıyom akma falan olmuyo zararlı böceklerde olmuyo şunuda oneririm gülebilirsiniz belki solucan gübresi kullanırsanız üründe hem oldukça büyüme ve verim artışı oluyor yüzde 10 ila 60 arasında verim artıyor bide organik hem toprak gübreside atmıyosunuz bi deneyin derim faydasını gorursunuz

horozkentli_20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 22:35   #58
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Yazdıklarınızı zaten yapıyorum. Bu hastalık başka türlü bir şey. Ağacın toprakla buluştuğu noktadan toprağın içine doğru devam ediyor. Sanki ağaç ağlıyor gibi reçine bırakıyor. Yurt dışı dönüşü ağacı kontrol ettim sanki biraz düzelmiş gibi. Çok güzel çiçek açtı ve meyveye döndü ölmeden önceki son çırpınışları mı bilmiyorum. Eğer ölürse çok üzüleceğim.

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 10:40   #59
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
şeftalideki bu hastalık için bu haldeyken yapılabilecek bir ilaçlama var mı
Name:  çatalca 026.jpg
Views: 4314
Size:  67.2 KB

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 16:48   #60
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Yaprak kıvırcıklığına etkili bir Fungusit ile ilaçlama yaparsanız en azından yayılıp tüm yaprakları dökmesini engellersiniz. Hasat zamanından en az 15-20 gün önce ilacı kesmeyi unutmayın. İlacın talimatnamesinde yazıyordur.

Etiketler
mersin

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024