agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Meyvelerde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2008, 15:07   #1
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Galeri: 2
Meyve ağaçlarında kanser

Merhaba

ben aranıza bugün katıldım. Internette ağaçlarım için çözüm ararken bu siteyi buldum ve çok sevindim. Tüm ziraat
fakültelerini taradım. Vatandaş için bilgi verecek çözüm üretecek hiçbir sayfaları yok. Bu siteyi kuran ve yaşatanları gerçekten tebrik ederim .
Eşim ve ben ankara- ahibozda 1 dönümlük alana meyve ağaçları diktik 4-5 yıl oldu meyve de aldık ama geçen hafta birkaç ağacın
tüm vucudu sanki özü dışarı çıkmış gibi tümsek tümsek reçine olmuştu uzun uzun beyaz şeyler çıkmıştı bunları ulusda birkaç zirai ilaç satan yere sordum, bir tanesi kanser olmuş dedi ama bence 4-5 ağaç birden olunca bulaşıcı birşey olmalı diğeri traraz 20ec yazan bir ilaç verdi ağaçlarım kurumadan ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler

SAGNOPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 22:20   #2
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz ve geçmiş olsun. Ağaçlarınıza(maalesef türünü belirtmemişsiniz) kanser teşhisi koyan kişi olayın akarlardan kaynaklandığını düşünüyor olmalı ki size amitraz etkili maddeye sahip ve akar(kırmızı örümcek)mücadelesinde kullanılan bir ilaç önermiş. Ancak kanser olarak guruplandırılan hastalıkların büyük bir kısmı bakteriyel ve fungal etmenlerden kaynaklanır ve verilen ilaç bunların hiç birine etkili değildir. Aslında bakteriyel ve fungal kanserlerde ilaçlı mücadele pratikte pek ekonomik ve etkili olamamaktadır. Genelde kültürel tedbirler olarak adlandırılan bulaşmayı önleyici ve kanserli kısımların kesilerek imha edilmesi daha sık önerilir. Ayrıca sert çekirdekli ağaçlarda çevresel şartların uygunsuzluğundan kaynaklanan ve kansere benzeyen deformasyon ve zamklanmalar da görülmesi ihtimaller içindedir. Bence siz ağaçlarınızı konunun uzmanı kişilere gösterirseniz hem vakit kaybetmez hem de daha etkili ve yüz güldürücü sonuçlara ulaşabilirsiniz...

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 14:23   #3
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

öncelikle cevap verdiğiniz teşekkür ederim
birkaç cins ağaçta elma- kiraz gibi aynı görünüm vardı ve tüm gövdesi dalları kaplı idi, hafta sonu resmini çekip göndermeye çalışacağım. Ankara ziraat fakültesini aradım yardımcı olabilecek kimse bulamadım en son bir bahçıvan .... amca diye cep verdiler ona ulaştım hafta sonu ona rica edip götürmeye çalışacağım keşke bir danışma bürosu olsa, herkes gidip oradan eleman temin edebilse .... Tekrar teşekkürler

Eski 17-09-2008, 19:51   #4
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Hasta ağaçlarımın resimleri

Tekrar merhaba
biraz geç oldu ama hasta ağaçlarımın resimlerini size gönderiyorum, tedavi konusunda yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler..

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2008, 11:06   #5
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Syn Sagnope,
Ağaçlarınızda ki reçinelenme iç kurdu olduğunu gösteriyor. Yinede emin olmak için, bir dal parçasını kırın ve içine bakın,delik veya kurtla karşılaşırsanız,ağaçlarınızda iç kurdu var demektir. Bunun için sistemik böcek ilaçları var. Bu ilaçlardan kullanmanız gerekmektedir.

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 11:26   #6
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Teşekkür ederim , siyah ince kurt gördüm ilaç adı verebilirseniz sevinirim
saygılarımla...

Eski 18-09-2008, 11:56   #7
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Ben fidanlıkta 'Gusathion M WP 25' kullandım, süs eriklerinde aynı problem vardı. Fakat bu ilaç sistemik bir ilaç değil, yani bitkinin içine nüfus etmiyor. Öyle olmasına karşın olumlu sonuçlar aldım. Sistemik böcek ilacı olarak Poligor kullanıyorum bu da etkili bir ilaç.
Gusathion ya da poligor sorununuzu çözecektir umarım.
Kolay gelsin.

bilgehan35 beğendi.
Eski 18-09-2008, 14:27   #8
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Bu ağaçlarım için çok üzülüyordum , çok teşekkür ederim hemen alacağım

Eski 18-09-2008, 15:05   #9
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Rica ederim. İnşallah en yakın zamanda sağlığına kavuşur ağaçlarınız.

Eski 21-09-2008, 12:35   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Bu reçinelerden, ebru sanatçıları boyalarının içine katıp, boyanın kağıda tam manâsıyla yapılmasını sağlamak için kullanırlar. Arap zamnkı denen bir madde Bizim bahçede (Dedemin) ağaçlarında da oluşan bir madde.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 14:08   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGNOPE Mesajı Göster
Tekrar merhaba
biraz geç oldu ama hasta ağaçlarımın resimlerini size gönderiyorum, tedavi konusunda yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler..
Kiraz ağacı çok suyu sever. Susuz kaldıysa ağacınız ondanda kurur. Kiraz ağacını yazın üç günde bir sulamalısınız.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 10:26   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2008
SAYIN SAGNOPE SİZİN AĞAÇLARINIZDAKİ SORUN YAZICI BÖCEĞİ ...BAHÇEYE NASIL GELİR bahçemizde bulunan direnci zayıf olan kirazdan başlar ve gövdeye girer girdiği yerde bıraktığı toplu iğne kafası kadar olan deliği ağac onu yara olarak kabul ettiğinden kapamak için zamk salgılar ve ağacı kurutur.
TEDAVİ ŞEKLİgövde içinde olduğu için dışardan uygulama yapacağınız ilaçlama o zararlıyı öldürmeyecektir en iyi tedavi şakli göz taşıdır. onunla kurtarmaya çalışın. sonbaharda 0/0 ikilik attığımız göztaşını o ağaçlara biraz dozunu çoğaltın.masrafa gerekyok kurtulursa o şekilde olur ama resimdeki görüntüler çok kötü hemen söküp yenisini dikmeniz daha iyolur.çünkü çok gecikmişsiniz.
AĞAÇLARIMIZI NASIL KORURUZ. bu zararlıdan korunmak için temmus ve ağustos aylarında HEKTAVİN 85 kullana bilirsiniz eğer sulamada sorun yoksa ,ağaçlar suyunu aldığından o ağaçları tercih etmeyen bir zararlıdır.bahçenize uğramadan diğer bahçelerdeki direnci zayıf olan ağaçları tercih edecektir.

kiraz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 14:04   #13
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Çok tesekkur ederim, dediklerinizi yapmaya çalışacagım.

Eski 23-11-2008, 14:12   #14
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
ağaçlarda zamklanma, sakızlanma

Bahçemizdeki nektarin ve erik ağaçlarının gövdesinde tutkal benzeri maddeler oluştu. Gören bir arkadaş "bunlar sakızlanmış" dedi. Eşime sakızları tek tek toplamasını önerdi. "Tekrar oluşurlarsa ağaç kuruyabilir "dedi.

Şu anda bütün tutkalsı oluşumları tek tek topladık ama yine de merak ediyoruz. Bunlar neden oluyor? Ağaçlarımız kuruyacak veya ölecek mi?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 19:09   #15
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar; bu mesaj umarım konunun uzmanı arkadaşların dikkatini çeker de sorunuma bir çare bulabiliriz. Oldukça meraktayım. Ağaçların durumu kötü gibi...

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 00:11   #16
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın Buket Aknar, erik ve nektarin ağaçlarınızdaki zamklanmayla ilgili bir kaynak buldum, kaynakta hastalığın bakteri etkisiyle oluştuğu belirtiliyor ve bordo bulamacı ile ilaçlanması öneriliyor.

http://www.kkgm.gov.tr/birim/bitkiko...yel_kanser.pdf

Ayrıca açıköğretim tarım kitabında yazanlardan hatırladığım kadarıyla erik, şeftali ve kirazda, arazideki taban suyunun yüksek olması da sakız oluşumuna sebep oluyor.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 01:02   #17
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Buket Aknar.
Sayın Nariel teshiş i tam olarak belirlemiş. Oradaki link'i incelerseniz vakayı anlayacaksınız. Bize söylenecekl söz kalmamış. Teşekkürler Nariel.
Sizede kolay gelsin.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 10:16   #18
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Sevgili arkadaşlar
Daha önce resimlerini göndermiş olduğum ağaçlarıma tüm dediklerinizi uyguladım, son resimlerini gönderiyorum. Sanırım sökmekten başka çare kalmadı. Herhalde siz de öyle düşünüyorsunuz değilmi? İlgileriniz için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2009, 12:49   #19
Ağaçsever

Mevlüt36's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2008
SAGNOPE,
Ben ümidini kesme derim..Bitkiler gerçekten bizleri şaşırtabiliyorlar...Sökmek çarre değil sonuçta.., hiç olmazsa ( en kötü ihtimal) gelecek için deneyim kazanmak adına çalışmalar yap...Mesela ben olsam , bir tanesini sert bir şekilde budardım sadece iki üç göz kalacak şekilde..Diğerleriyle kıyaslayabilmek amacıyla..
Bu yıl vişne ağacıma Kök kurtları musallat oldu, farkettim kurdu fakat kocaman bir yara..Önce ameliyat eder gibi bütün çürük kısmı temizledim , aşı macunuyla kapladım , üzerine poşet sardım..Ağaç sallanmaya başlamıştı , o kadar perişan ... Sonra sallanmasını engellemek için destek yaptım sağından solundan; bir an önce kök gelişimi hızlansın düşüncesiyle...Yazı çıkardık..Bu baharı iple çekiyorum bakalım
Özetle! bir şey yap , tamamıyle kurumadan önce..Hiç olmazsa deneyimlerin karın olsun..

Mevlüt36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 15:58   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
hasta kirazlar

Yoğun tedavi ve budama sonrası iyileşirse çok sevineceğiz, düzelme olmazise diger ağaçlara zarar vermemesi için sökülecek ve 2 yıl kaybımız olacak.

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 12:26   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2009
Sayın Buket AKNAR resimden anladım kadarıyla meyve ağacı bakteriyel kanser hastalığına yakalanmış(Zamk) gözler uyanmadan ilk baharda % 1 lik ile sonbaharda ağaç yapraklarının % 75 ini dökünce % 3 lük bordo bulamacı kullamanız yerinde olur kanatimce . kolay gelsin

Düzenleyen Bayram KAPTAN : 23-02-2009 saat 12:38 Neden: isim yalnışlığı
Bayram KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 12:48   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Selam Sayın Bayram Kaptan
Bizim bahçemizde de erik ağacı aynı k0900 ün kiraz ağacı gibi oldu.Heryerinden reçine fışkırıyo.
Ben de bordo bulamacı aldım.İstanbul da bazı ağaçların dalları minik minik tomurcuklandı.
Acaba bu haftasonu bordo bulamacını yapabilir miyiz?
Yoksa gözler uaynmış mı demek?
Teşekkürler

Pitos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 19:27   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn.pitos,

Tarım il md. web sayfasından:

Bordo bulamacı çok sayıda fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda (yaprakların ¾’ü **** tamamı döküldüğünde) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan önce) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.
Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Ahu_E beğendi.
k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:36   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Teşekkürler K0900
Ben bu konularda çok tecrübesiz olduğum için hata yapmak ve ağaca zarar vermek istemiyorum.
Eriğin üzerinde çiçek tomurcukları oluşmuş her an patlayıp çiçek açacak gibi.3 ana daldan sadece birinde .Diğer ikisi kurumuş gibi duruyor.
Yani bu halde iken ilacı yapabilirmiyim
**** yapsam ne olur ,onu bilemedim.
Ağacı tümden öldürmeyeyim de...
İlacı yapmışken vişne ve hurma fidanlarım da var yanında onlarıda ilaçlayayım diyorum.
Geçkaldımsa sonbaharı mı bekleyeyim.Ağaç tümden ölmesin
Teşekkürler

Pitos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:53   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2009
Sayın Pitos mesajınızı yeni gördüm.Geç cevap verdiğim için özür diliyorum.Eğer tomurcuklar uyandı ise bordo bulamacı yapmanız tehlikeli.Bence biraz geç kalmışsınız.yapmamanız yerinde olacaktır.Gözler uyanmadan önce yapmanız gerekirdi.Kolay gelsin.

Bayram KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 19:07   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Bordo bulamacı

Sevgili pitos bordo bulamacı için malesef geç kaldınız...Ancak çiçeklerin %80 i döküldükten sonra bakırlı fungisitlerle ilaçlamanızı öneririm...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 18:49   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Sevgili pitos bordo bulamacı için malesef geç kaldınız...Ancak çiçeklerin %80 i döküldükten sonra bakırlı fungisitlerle ilaçlamanızı öneririm...
Geçtiğimiz sene 39 adet ayva ağacımın çiçekleri üzerinde kurudu. Hiç meyve alamadım. Bu sene gözler kabarmadan önce 1.5 luk bordo bulamacı attım imdi ayvalar çiçek açtı elimde karbendazol 50 vt mantar ilacı ve supracide 40 cc böcek ilacı var. bunları karıştırıp birlikte çiçeklere atabilirmiyim. Yardımcı olmak isteyenlere teşekkürler.

serpilcix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 15:46   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2009
kayısı agacı

Bir kayısı fidanı alıp bahceme ektim.yaklasık 1 ay gecti.dalları yesillenmeye basladı fakat govdesinde bal kıvamında birsey var.bu nedir bilgi verirmisiniz lutfen.

Eklenen Resimler

kkardes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 14:36   #29
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Aynısı benim kayısılarımda oldu oraları bir güzel temizleyip yaktım
daha sonra aşı macunuyla acılan yerleri kapattım.
İnşallah bu sene tekrar etmez.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 22:00   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Kök kanseri

2009 yılı sonbaharında kayısı ağacımda sakızlanma ve gövdede mantar oluşumları gözleyip buradaki Kayısı başlığında 91 numaralı topik ile bilenlere sormuştum. Sağolsunlar bilenler hastalığın kök kanseri olduğunu ve bir ihtimal tedavi edilebileceğini söyleyip bazı ilaçlar tavsiye etmişlerdi. Söylediklerini aynen uygulayıp, ayrıca bordo bulamacı uygulamasını titizlikle uygun zamanlarda yapıp sonucu dikkatle takip ettim. Çünkü çok lezzetli ve verimli 8-9 yıllık ağaçtı.

Altta ilk resim 2009 yılı sonbaharında çekilmiş. Diğer 3 resim bu hafta çekilmiştir. Tam sağlığına kavuşmamış olsada düzelme olduğunu düşünüyor ve umuyorum.

Bilen arkadaşlar önerilerini yazarlar ise memnun olurum.

Eklenen Resimler

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024