agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Meyve Ağaçları (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Meyve Ağaçlarında Budama (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1053)

Lilium 13-03-2009 23:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hlcuce (Mesaj 346066)
Chandler ceviz de çok kalitelidir.Bu cevizi de denemenizi tavsiye ederim.Gezdiğim bir bahçede bahçe sahibi ,ağaç meyvesini tutmakta zorlandığından ağacın dallarına dayak dayamış.Ağaç aşırı meyve yaptığından dolayı

Sayın hlcuce;

Chandler ben de ektim Anlattıklarınızı biliyorum, bilgim dahilinde, fakat yetişmiş ağaçlarını görmedim, sizden rica etsem yazın bu ağaçları fotoğraflayabilirmisin, ceviz yetiştiriçiliği bölümüne veya galeriye yüklermisin, bilgiye yönelik çok yararlı olur.

monser 14-03-2009 12:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k0900 (Mesaj 379438)
Elma için dölleyici (farklı bir elma cinsi) gerekir.
Uzayan dal (lider) uygun yükseklikte kesilmeliki yan dallar oluşsun.
Elma yetiştiriciliği ile ilgili bilgilere bakarsanız, daha rahat budama yaparsınız.

Peki bu yükseklik ne kadar olmalı sizce? çünkü o uzayıp giden dalda tomurcuk **** pek anlamam bağlantı yerleri var.saygılar

k0900 14-03-2009 12:59

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=951
3 nolu mesaja bakınız.

denizakvaryumu 16-03-2009 23:47

http://aricimetin.blogspot.com/2009/...-uygulama.html

msafak 17-03-2009 15:32

meyva bahçem var ancak oldukça az bilgiye sahibim. tekrar meyva bahçesi oluşturdum ve diğerlerinden ayrı olarak büyük meyva fidanları aldım boyları yaklaşık 3-4 mt cıvarında ancak bunlardan erik ağacının gövdesi yaklaşık 2. mt den sonra dallanmış.sanki süs ağacı gibi olmuş.

Bu ağacı dallanması için ( bodur meyva ağacı şek.) yaklaşık 2. mt kessem sonuç ne olur ?
teşekkürler

aslan_k 18-03-2009 16:58

Ben uzman değilim ama soruyu daha net hale getirmek için en iyi yöntem bence fotograf eklemektir.Kolay gelsin.

k0900 18-03-2009 17:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi msafak (Mesaj 381607)
Foruma yeni üye oldum usul eksikliklerim olabilir. soru şu, meyva bahçem var, amatör olarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum ,aslında soru bir hayli, ancak biri şu an yetecek sanırım.
Bir erik ağacım var. yeni dikildi, ancak boyu 3 mt kadar var . dalları ancak 2. mt den sonra oluşmuş bu ağacı 2. metreden budamak olur mu ? yoksa bu şekilde bu seneyi mi geçirmwek gerekir
teşekkürler.

Fotoğraflıyabilirmisiniz?

Trancey 04-05-2009 18:50

arkadaşlar bahçemde vişne agacım var her sene verimli bi şekilde faydalanıyordum sonbaharda budamıştım, şimdi hiçbir gelişme yok sebebi ne olabilir kurtarma şansımız varmıdır :)

aslan_k 05-05-2009 16:17

Sanırım Ağacınızı erken budamışsınız, Mart-Nisan aylarında budamak(yerine göre) daha doğru olacaktır.Bundan sonra yapacak tek şey beklemek ve görmek olacaktır diye düşünüyorum.Umarım tekrar kendine gelir ağacınız.

Trancey 02-06-2009 23:04

halen bekliyorum bir gelişme yok, yazık ettik canım ağaca.

denizakvaryumu 02-06-2009 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k0900 (Mesaj 366758)
ağacın budanan yerlerinden girebilecek hastalıklardan korumak için su bazlı plastık boya ( içine birmiktar fungusit ilave ederek ) firça ile sürülüyor.
Bunu kendi bahçemizdede denedik, aşı macununa göre çok pratik.

Bunu biraz daha açabilir miyiz?

Hangi marka su bazlı plastik boya?İçine seyreltmek için su karıştırdınız mı?

Hangi fungusiti kullandınız? Ne oranda fungusit, boyaya karışacak?

k0900 03-06-2009 21:37

Beyaz boya

Marka önemli değil, su bazlı beyaz plastik boya kullanıldı, içine seyreltmek için 1 e 1 su kullanıldı.

Captan fungusiti kullanıldı. oranı suda seyreltme oranının biraz üstünde (2 misli gibi hatırlıyorum )

3.000 yakın ağaç budandı, firça ile sürüldü. Kullanımı hem hızlı ve pratik hem hesaplı.

Budama yerlerinde hiç bir sorun, hastalığada rastlanmadı.

Boya bir müddet sonra yağmurlarla yok oldu gitti.

aslan_k 04-06-2009 08:34

Yani, 1 lt boya + 1 lt su + 2 lt Captan fungusiti .Doğrumudur Sn k0900 ? Bir de bu Captan fungusiti nerden buluruz?

k0900 04-06-2009 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k (Mesaj 437227)
Yani, 1 lt boya + 1 lt su + 2 lt Captan fungusiti .Doğrumudur Sn k0900 ? Bir de bu Captan fungusiti nerden buluruz?

1 lt boya + 1 lt su + 1 lt su için tüketilmesi gereken kadar Captan fungusiti olarak hatırlıyorum.

Captan'ı tüm ziraii ilaç satıcılarında bulabilirsiniz.

İSİSS 08-06-2009 09:19

Yeşil budama

iyi günler arkadaşlar,
ben yeni üye oldum bir sorum olacak yeri burası mı bilmiyorum sorum şu kayısı ve erik ağaçların da yeşil budama zamanı ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum. cevap veren olursa sevinirim

msafak 10-06-2009 12:02

uzun süredir foruma girmemiştim. Bazı arkadaşlar cevap vermişler onlara teşekkür ederim . Ancak öğrenmek istediğim konuyu soralı çok zaman geçmişti. Yine de ilgi için teşekkür ederim.

msafak 10-06-2009 12:11

Merhaba, cevap bulamadığım bir kaç sorum olacak

Bahçemde özellikle meyva ağaçlarıma musallat olan oldukça çok salyangoz var. bunlarla mücadele için köfte tabir ettikleri karışımdan suyla karışltırıp uygulama yapmıştım ancsak netice çok iyi olmamıştı. Bu sene de benzer durumda. Neler yapamak gerekir.

İlginç şekilde Domates salatalık ve fasülye bahçesi kurdum . Sanıyorum hevenk diyorlar sırıklar yerine ters üçgen şeklinde ve ipler ile oluşturulmuş ( resim ilave edeceğim) ysaklaşık 40 cm ara ile oluşturulmuş bir hevenk kurdum ve netice de aldım. Yertişen sevzeler ozellikle yer çekimi nedeniyle yaklaşık 30 derece açı ıle eğik durduğundan özellikle fasülyeler ilk bakışta görülüyor ve toplaması da çok kolay oluyor ( tavsiye ederim)

gurgenli şumnulu 18-06-2009 13:13

Merhabalar.
Arkadaşlar, üç yıl önce bahçeme dikmiş olduğum ağaçlardan birini 20 gün once inşaat işlerinden dolayı kepçe yardımı ile toprağını da alarak, sökmek zorunda kaldık. Üzerindeki meyveler ve yaprakları kurudu ve döküldü. Şu an yalnız bir alt dalında birkaç yeşil yaprağı kaldı. Sanıyorum onlar kalacak. Çok güzel meyvesi olan bir armut ağacı. Kurtarmak için her iki günde bir su veriyorum.
Başka neler yapmam gerekiyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

gurgenli şumnulu 24-06-2009 12:23

Merhabalar
Arkadaşlar, Gümüşyaka' ki bahçemde kivi yetiştirmek istiyorum. Fakat Marmara iklimi buna uygunmudur acaba? Bildiğim kadarı ile bol yağışlı yerlerde yetişiyor. Ama bunu da sık sulayarak telafi etmeye çalışırım. Ne dersiniz. Denemeye değer mi?

ay-ışığı 24-06-2009 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gurgenli şumnulu (Mesaj 451222)
Merhabalar
Arkadaşlar, Gümüşyaka' ki bahçemde kivi yetiştirmek istiyorum. Fakat Marmara iklimi buna uygunmudur acaba? Bildiğim kadarı ile bol yağışlı yerlerde yetişiyor. Ama bunu da sık sulayarak telafi etmeye çalışırım. Ne dersiniz. Denemeye değer mi?

Kivi sadece marmara ve karadenizde yetişiyor.Bol sulamak şartıyla yetiştirebilirsiniz

ay-ışığı 24-06-2009 13:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gurgenli şumnulu (Mesaj 447698)
Merhabalar.
Arkadaşlar, üç yıl önce bahçeme dikmiş olduğum ağaçlardan birini 20 gün once inşaat işlerinden dolayı kepçe yardımı ile toprağını da alarak, sökmek zorunda kaldık. Üzerindeki meyveler ve yaprakları kurudu ve döküldü. Şu an yalnız bir alt dalında birkaç yeşil yaprağı kaldı. Sanıyorum onlar kalacak. Çok güzel meyvesi olan bir armut ağacı. Kurtarmak için her iki günde bir su veriyorum.
Başka neler yapmam gerekiyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ağacın kök sistemi zarar gördüğü için bütün dallarını besleyemez.Bu nedenle AĞACI uygun bir şekilde budayarak,bakımını yapın.Gelecek yıl canlanacaktır.

ay-ışığı 24-06-2009 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İSİSS (Mesaj 440018)
iyi günler arkadaşlar,
ben yeni üye oldum bir sorum olacak yeri burası mı bilmiyorum sorum şu kayısı ve erik ağaçların da yeşil budama zamanı ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum. cevap veren olursa sevinirim

Yeni fidan ve genç ağaçlarda bu DÖNEMDE yapabilirsiniz.Tarif etmesi zor yeterli şekil budama bilgisine sahip olmanız gerekir.Gereksiz görülen dalların erken çıkarılması, hem ağacınızın beslenmesini kolaylaştırır, hem de diğer dal ve meyvelerin daha iyi gelişmesini sağlar.Kolay gelsin...

ay-ışığı 24-06-2009 13:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Trancey (Mesaj 413552)
arkadaşlar bahçemde vişne agacım var her sene verimli bi şekilde faydalanıyordum sonbaharda budamıştım, şimdi hiçbir gelişme yok sebebi ne olabilir kurtarma şansımız varmıdır :)

Aşırı sulama yapıyorsanız, vişnenizin kökleri havasızlıktan ölmüştür...veya diğer kök hastalıklarından etkilenmiştir.

ay-ışığı 24-06-2009 14:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi msafak (Mesaj 381602)
meyva bahçem var ancak oldukça az bilgiye sahibim. tekrar meyva bahçesi oluşturdum ve diğerlerinden ayrı olarak büyük meyva fidanları aldım boyları yaklaşık 3-4 mt cıvarında ancak bunlardan erik ağacının gövdesi yaklaşık 2. mt den sonra dallanmış.sanki süs ağacı gibi olmuş.

Bu ağacı dallanması için ( bodur meyva ağacı şek.) yaklaşık 2. mt kessem sonuç ne olur ?
teşekkürler

Biraz geç oldu ama,Hiçbir meyve 2 metreden dallandırılmaz.1 yaşında iken ortalama 90 cm den tepesi vurularak yan dalların teşekkülü sağlanır.Fidancılar da genelde görürsünüz fidan 3-4 metre boydadır.Müşteri alınca 1 metredem tepesini keser öyle verir.Fidan budanmadan ekilirse anlattığınız şekilde yüksek dallanır, o ağaçtan fayda göremezsiniz.Sert bir rüzgarda yıkılıverir.

ay-ışığı 24-06-2009 14:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k0900 (Mesaj 437012)
Beyaz boya

Marka önemli değil, su bazlı beyaz plastik boya kullanıldı, içine seyreltmek için 1 e 1 su kullanıldı.

Captan fungusiti kullanıldı. oranı suda seyreltme oranının biraz üstünde (2 misli gibi hatırlıyorum )

3.000 yakın ağaç budandı, firça ile sürüldü. Kullanımı hem hızlı ve pratik hem hesaplı.

Budama yerlerinde hiç bir sorun, hastalığada rastlanmadı.

Boya bir müddet sonra yağmurlarla yok oldu gitti.

Sayın k900; Bu bilgiyi alara' dan aldınız değil mi? bizde uygulayalım o zaman benim için önemli bir bilgi.

k0900 24-06-2009 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ay-ışığı (Mesaj 451295)
Sayın k900; Bu bilgiyi alara' dan aldınız değil mi? bizde uygulayalım o zaman benim için önemli bir bilgi.

Sn. ay-ışığı, 2008 sonbaharında Ankara Organize Sanayii Bölgesinde örnrk olması amacıyla OSB yönetiminin Alara fidancılık gözetiminde kurduğu 5 dönümlük bodur elma bahçesinde İl tarım Müdürlüğü uzmanlarınında katıldığı bir sunum yapıldı.

İlgili firmanin mühendisi budama ve terbiye sistemi ile ilğili uyğulamalı eğitim verdi. Bu eğitimde sorum üzerine bu öneride bulundu. Bizde 2009 ilkbahar budamasında bunu uyğuladık, kolaylığının dışında hiç bir sorunla karşılaşmadık:)

Nilgün Eran 28-07-2009 15:26

Budama ile ilgili yeni bilgi ve yazışma yok sanırım. Ben yeni üyeyim ve yeni de bahçe sahibi oldum. Fakat bilgim yeterli değil tabi, ilk defa da ağaç yetiştiriyorum. Bahçem de ben geldiğimde ağaçlar vardı. İki tane yeni dünya (muşmula)ve turunç ağacı var meyve ağacı olarak. Fakat komşularımın muşmulalarıda dahil bu sene hastalandılar ve meyveleri çıkar çıkmaz karardı ve yaprakları yapış yapış, turunç da benzer durumda. Budama yapayım diyorum, gerçi birkaç dalını budadım ama bilinçsiz. Bir de ben ilaçlama yapmak istemiyorum yani doğal ilaçlama istiyorum (hayvan sever olduğum ve kedilerim olduğu için) kaçırtma olabilir daha çok. Bazıları sıvı deterjana, sirkeye veya arap sabununa su karıştırarak püskürtme yapıyorlar, bana bu konularda bilgi verebilirmisiniz, ayrıca başka çiçeklerimde de yaprak zarının altından yürüyen böcekler var. Teşekkürler

aslan_k 29-07-2009 09:42

Sn Nilgün,
Öncelikle kendinizi ilgili bölümde tantırsanız sizi tanımış oluruz. Sorularınıza gelince, her soruyu ilgili forum konusunda sormanız uygun olacaktır, daha kolay ve çabuk cevap alırsınız.Önce isterseniz arama kısmından sorunuz ile ilgi anahtar kelimeyi aratarak başlayabilirsiniz. Ev yapımı ilaçlar konusu sanırım size cevap olacaktır

k0900 01-08-2009 21:25

Ekteki PDF dosya budama konusunda faydalı bilgiler içeriyor.

Kaynak : Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü

http://ebkae.gov.tr/belgeler/budama.pdf

msafak 23-09-2009 14:06

sn. Ay-ışığı ilginç ancak ben de sizin cevsbınızı yeni gördüm. Ancak sorumu tekrar okuduğumda tam olmadığını gördüm.
geçen kış erişkin yani oldukça büyük yaklaşık 5-6 mt boyunda ve büyük saksılarda getirilen erik ve bir kaç çesit daha meyva ağacı aldım. Bu yaz hepsi meyva verdi, ancak erik ağacının gövdesi yaklaşık 2 mt den sonra dallanıyor, bundan sonraki gövde ise yanlara doğru oldukça dar açı ile büyümüş.
soru şu ben bu ağacı bir kaç ay sonra 2 mt den sonra kessem yan dalların oluşmasına katkı sağlarmı?
ilginize teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024