agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Kuşlarımız (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=372)
-   -   Muhabbet Kuşu (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5671)

Faruk 30-10-2009 18:30

Sayın Umut muhabbet kuşunuz konuşturmak için uygun yaşta. Erkek olması da gayet iyi. Sanırım eşi de yok. Bence konuşturma çabalarına başlayınız. Bunun için yapmanız gerekenler internette muhabbet kuşu sitelerin de çok iyi anlatılmış. Muhabbet kuşları değişik sesleri çıkarmaya meyilli kuşlardır. Bu yüzden hasta olmadığı sürece muhabbet kuşunuzun değişik ses çıkarması gayet normal bence...

55umut55 30-10-2009 18:34

peki değişik sesler çıkarmasında konuşma belirtisi yokmu

55umut55 30-10-2009 18:45

birde sesimi kaydetiğ tekrarlamaya devam etsemmi onu dinlettikten sonra deişik sesler çıkardıına gör konuşur diye düşünüyorum bu şekilde

Faruk 30-10-2009 18:49

Sayın Umut muhabbet kuşlarının çıkardığı her sese konuşma belirtisi gözüyle bakamayız. Gerçi siz yakınında olan birisi olarak bu seslerin konuşma sesi olup olmadığını daha yi anlarsınız. Ben çocukluğumdan beri muhabbet kuşu beslerim ve halen de besliyorum fakat hiçbirisini konuşturamadım. İnşallah siz başarılı olursunuz...

55umut55 30-10-2009 18:54

peki o taktikle devam ediyimmi bilgisayara ses kaydı

55umut55 30-10-2009 18:54

ile

cazgır 31-10-2009 09:58

Benim kuşum ishal ama keyfi çok yerinde hasta olmasına rağmen.Ben bir ara çok üzülmüştüm ölür diye ama artık üzülmüyorum.Ama veterinerin verdiği ilacı aksatmadan veriyorum vitamin takviyeli olarakda ama hala iyileşmedi.yemini de düzgün olarak yiyor bu iyleşmeme nedeni sizce nedir?

eticin 31-10-2009 13:31

sevgili müge ve faruk yorumlarınız için teşekkürler, kuşumun keyfi yerinde, yemesinde, dışkısında ve ötüşünde bir sorun yok ama hala tüyleri kabarık. aynı kafeste dişi kuş var ve dişi çiftleşme döneminden çıktı. sanırım stresten olabilir.

cazgır 31-10-2009 16:07

soruma yanıt lütfen!!!

cazgır 10-11-2009 11:38

arkadaşlar kuşumun göz çevresinde ve başının üstünde ki tüyleri koparıyor hep yarın yarım tüyler kalmış göz çevresindede olduğu için gözüne zarar vereceğinden korkuyorum bunun için ne yapabilirim? acil yanıt!!!:S

güvercin01 17-11-2009 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cazgır (Mesaj 530564)
arkadaşlar kuşumun göz çevresinde ve başının üstünde ki tüyleri koparıyor hep yarın yarım tüyler kalmış göz çevresindede olduğu için gözüne zarar vereceğinden korkuyorum bunun için ne yapabilirim? acil yanıt!!!:S

Öncelikle merhaba beslediğin kuşun durumunu buradan bilemeyiz ama kuş tüy değiştiriyor olabilir ya da verilen bir ilacın yan etkisi veya hastalıktan olabilir. Kafeste başka kuhabbet varsa dövüyor olabilir. Veya kuş bitlenebilir. Bir kuş satıcısına veya tanıdık bir veterinere göstermeniz önerilir.SEVGİYLE KALINIZ

güvercin01 17-11-2009 20:32

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi cazgır

Öncelikle merhaba beslediğin kuşun durumunu buradan bilemeyiz. Ama kuş tüy değiştiriyor olabilir ya da verilen bir ilacın yan etkisi veya hastalıktan olabilir. Kafeste başka muhabbet varsa dövüyor olabilir. Veya kuş bitlenebilir. Bir kuş satıcısına veya tanıdık bir veterinere göstermeniz önerilir.SEVGİYLE KALINIZ...

cazgır 19-11-2009 12:05

saol kardeş.kuşu yıkıyacam bi temizlensin o da olmazsa ğütürürüm :D

cazgır 29-11-2009 07:30

arkadaşlar tüy dökme dönemi ne zaman başlıyor kuşlarda bilen var mı?

güvercin01 30-11-2009 18:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cazgır (Mesaj 538586)
arkadaşlar tüy dökme dönemi ne zaman başlıyor kuşlarda bilen var mı?

Normal şartlarda temmuz-ağustos-eylül ayları tüy değiştirme zamanıdır kuşlarda.Ama önce ve sonra da olduğu görülebilir.Yavruluktan çıkan kuş yavruları, genelde tüy değiştirir.Erişkinlerde senede bir kez tüy değiştirir.Bu dönemde muhabbetleri fazla örselemeyin ve bakımını iyi yapınız.Temizlik şart.Taze salatalık ve çimlenmiş buğday gibi vb. gıdalar verilebilir.Aşırı değil.SEVGİYLE KALINIZ...

cazgır 01-12-2009 17:37

Saol kardeş.Benim kuşumun tüylerinin dökülmesi bitti.Biz onu haziran ayında aldık şuan 6 aylık ve benim size sormak istediğim çok önemli bir konu var .Ben kuşumu alırken bize erkek olduğunu söylediler.Sonra kuşumun burnu mavi olmaya başladı erkeklerde zaten mavi olurmuş.Ama 1 ay sonra yani 5 aylıkken birden kahverengi olmaya başladı.Korkuyorum bişey oldu diye.Ben bir sitede okudum dişilerin burnu pembe veya kahverengi olurmuş onlar birazda hırçın olurlarmış.Bizim kuşda da aynen öyle dedikleri gibi.Sizce benim kuşumun burnu neden maviyken kahverengiye dönüştü?

emilia 01-12-2009 18:09

arkadaşlar benım ıkı tane kuşum vardı bırını 1 ay once falan malesef öldü ona çok alışmıştım ölümünden çok etkılendım hala alışamadım diğer kuşumda hasta yem falan yıyo ama hep kabarık ve uyukluyor hapşırıyor napıcam veterınere goturdum vıtaform verdı kullanıyorum ama durumunda degısıklık yok lutfen yardım edın napıcam:(

cazgır 02-12-2009 12:28

Saol kardeş.Benim kuşumun tüylerinin dökülmesi bitti.Biz onu haziran ayında aldık şuan 6 aylık ve benim size sormak istediğim çok önemli bir konu var .Ben kuşumu alırken bize erkek olduğunu söylediler.Sonra kuşumun burnu mavi olmaya başladı erkeklerde zaten mavi olurmuş.Ama 1 ay sonra yani 5 aylıkken birden kahverengi olmaya başladı.Korkuyorum bişey oldu diye.Ben bir sitede okudum dişilerin burnu pembe veya kahverengi olurmuş onlar birazda hırçın olurlarmış.Bizim kuşda da aynen öyle dedikleri gibi.Sizce benim kuşumun burnu neden maviyken kahverengiye dönüştü?

güvercin01 03-12-2009 20:06

Üzgün

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emilia (Mesaj 539336)
arkadaşlar benım ıkı tane kuşum vardı bırını 1 ay once falan malesef öldü ona çok alışmıştım ölümünden çok etkılendım hala alışamadım diğer kuşumda hasta yem falan yıyo ama hep kabarık ve uyukluyor hapşırıyor napıcam veterınere goturdum vıtaform verdı kullanıyorum ama durumunda degısıklık yok lutfen yardım edın napıcam:(

Öncelikle muhabbetinizin ölümüne üzüldüm.Diğer kalan kuşunuzu soğuk bir ortamda mı tuttunuz. Bilemiyorum ama aşırı soğuk aşırı sıcak ortamlar güneş altı veya ani ve yüksek ısı değişikliği olan ortamlar muhabbete zarar verebilir.Buradan yorum yapmak zor ama kuşun temizliğine besinlere ısısına vücudunda olabilecek parazitlere dikkat ve de örselemeyelim, çok sıkı tutmayalım, vitaforum kümes ve kafes hayvanlarında kullanılan bir ilaç ama kuşunuza faydası olurmu inanın buradan yorum uygun olmuyor dilerim hastalık çok ileri boyutta değildir.:( SEVGİYLE KALINIZ...

güvercin01 03-12-2009 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cazgır (Mesaj 539684)

CİNSİYET TAYİNİ :

Tüylenme her iki cinsiyette de aynıdır.
Cere rengi erkeklerde koyu mavi olup dişilerin cere
rengi solgun mavi pembemsi mavi **** kahverengidir.
Cere rengi 100% cinsiyet tespiti sağlamasa da
genellikle bu şekilde tespit edilir. Henüz olgunlaşmamış
muhabbet kuşlarında cere rengi tam belirgin
olmadığından cinsiyetin belirlenmesi çok zordur.CERE : Burun deliklerinin olduğu bölge gaganın
baş kısmı ile birleştiği bölgedeki yumuşak çıplak
renkli deri dokusu.
Eğer kuşu yalnız besliyorsanız biraz sabırlı olun zamanla burun rengi netleşir ara sıra yanına gittiğinizde tek kelimelik güzel sözler söyleyin kuş erkekse zamanla bu kelimeleri öğrenir. Örneğin aşkım,cicim gibi kelimeleri kolay öğrenir. Zavallıyı bıktıracak kadar da olmasın.Biraz sabırlı olalım lütfen ama.SEVGİYLE KALINIZ...:)

güvercin01 03-12-2009 20:26

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi cazgır

CİNSİYET TAYİNİ :

Tüylenme her iki cinsiyette de aynıdır.
Cere rengi erkeklerde koyu mavi olup dişilerin cere
rengi solgun mavi pembemsi mavi ya da kahverengidir.
Cere rengi 100% cinsiyet tespiti sağlamasa da
genellikle bu şekilde tespit edilir. Henüz olgunlaşmamış
muhabbet kuşlarında cere rengi tam belirgin
olmadığından cinsiyetin belirlenmesi çok zordur.CERE : Burun deliklerinin olduğu bölge gaganın
baş kısmı ile birleştiği bölgedeki yumuşak çıplak
renkli deri dokusu.
Eğer kuşu yalnız besliyorsanız biraz sabırlı olun zamanla burun rengi netleşir ara sıra yanına gittiğinizde tek kelimelik güzel sözler söyleyin kuş erkekse zamanla bu kelimeleri öğrenir. Örneğin aşkım,cicim gibi kelimeleri kolay öğrenir. Zavallıyı bıktıracak kadar da olmasın.Biraz sabırlı olalım lütfen ama.SEVGİYLE KALINIZ...

cazgır 04-12-2009 11:57

Benim kuşum 7 aylık oldu.Ve şu 1 ay içinde baktım ki kahverengi bütün ceresini kaplamış.Galiba artık kuşum için yapabileceğim bir şey yok.Benim zavallı kuşumda ne yazık ki sorunlar hiç bitmiyor,kuşumun ayakların da topcuklar oluşmuş.Ona gayet iyi bakıyorum fazla olmasada yumurta,vitamin,patates gibi besinlerden az veriyorum.En önemlisi kalsiyumunu eksik etmiyorum.Kaç kere petshopa gittim,veterinere gittim hep ilaç hep ilaç. Kuşum için artık üzülmeye başladım doğrusu.Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

güvercin01 04-12-2009 21:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cazgır (Mesaj 540772)
Benim kuşum 7 aylık oldu.Ve şu 1 ay içinde baktım ki kahverengi bütün ceresini kaplamış.Galiba artık kuşum için yapabileceğim bir şey yok.Benim zavallı kuşumda ne yazık ki sorunlar hiç bitmiyor,kuşumun ayakların da topcuklar oluşmuş.Ona gayet iyi bakıyorum fazla olmasada yumurta,vitamin,patates gibi besinlerden az veriyorum.En önemlisi kalsiyumunu eksik etmiyorum.Kaç kere petshopa gittim,veterinere gittim hep ilaç hep ilaç. Kuşum için artık üzülmeye başladım doğrusu.Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Sürekli rastgele verilen ilaçlar canlının vücut kimyasını bozar.Kuşu her söyleyenin ilacını kullanarak kobay a döndürmeyelim. Sürekli üst üste fazla oranda ve değişik ilaçlar vermeyelim lütfen.Kuş aldığınızda da hastalıklı olabilir.Kendinizi fazla suçlamayın. Kuşu çok sevdiğinize ve iyi bakmak istediğinize eminim.Ama bazı beceriler zamanla kazanılır.SEVGİYLE KALINIZ...:)

cazgır 05-12-2009 12:18

Ben kuşa sadece vitamin ve ishal ilacı dışında hiçbir şey vermedim.Ama genede insan korkuyor.Ben kuşumu ikinci defa kaybedemem bu beni çok sarsar o yüzden üstüne çok düşüyorum.Bilgiler için teşekkürler.

güvercin01 06-12-2009 12:51

Sevgili CAZGIR- Mümkünse vitamin ilacı ve ishal ilacı yerine de doğal gıdalarla dengeyi sağlamaya çalışalım eminim daha iyi olur.Selamlar...

cazgır 06-12-2009 14:35

1 hafta sizin dediğiniz gibi besleyeceğim inşallah olur .Teşekkürler:)

güvercin01 08-12-2009 18:37

sevgili cazgır- Bol şans.Gelişmelerden haberdar olalım.Dilerim muhabbetin iyi olur.SEVGİYLE KALINIZ...

güvercin01 08-12-2009 18:39

Sevgili cazgır-Aşırı sıcak ve soğuk ortamda kalmasın muhabbet.Bol şans.

cazgır 09-12-2009 11:27

Bilgiler için teşekkürler.Bir gelişme olursa sizi haberdar ederim.

neoxi 20-12-2009 21:48

Muhabbet Kuşunun Arka Kısmındaki Ur Sorunu

Benimde muhabbet kuşumun arka kısmında 1 aydan fazladır bir şişlik mevcuttu. Birkaç yıl öncede bir kuşumu o yüzden kaybetmiştim. Son zamanlarda kuşumun neşesi kaçmıştı ve hiç hareket etmediği gibi yoğun ishal mevcuttu. Yemde yemiyordu tabi ki. Kuşa avisol isimli vitaminden vermeye başladım. Ardından yeminin içine takviye olarak kuş kumu eklemeye başladım. Öğrendiğim kadarıyla kuş kumu muhabbet kuşlarında sindirimi düzenleyici bir etken. İshal şuanda durmuş durumda. Ayrıca daha önce kuşumun karnının ortasındaki şişlik kayarak dışkı kısmına kadar hareket ederek geldi. Maalesef şişliğin geçeceği gibi bir durum söz konusu değil. Ancak kuşun neşesi eski günlerine geri dönmüş durumda. Islık çalıp kendince ben daha ölmedim demekte. :)

cazgır 21-12-2009 16:37

Güvercin01 verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgileri 2 hafta uyguladım ve kuşumun neşesi yerinde.Ama uçururken farkettim bir yere konduktan sonra sol kanadı düşüyor.Ama o engelleyen bir durum yok.Sizce bunun nedeni nedir?Şimdiden teşekkürler...

güvercin01 23-12-2009 19:07

Selamlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cazgır (Mesaj 550073)
Güvercin01 verdiğiniz bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgileri 2 hafta uyguladım ve kuşumun neşesi yerinde.Ama uçururken farkettim bir yere konduktan sonra sol kanadı düşüyor.Ama o engelleyen bir durum yok.Sizce bunun nedeni nedir?Şimdiden teşekkürler...

Öncelikle sevindim muhabbetinizin iyi olduğuna.Uzun süre kafeslerde kalan kuşlar uçmadıkları için kol kasları biraz hamlamış olabilir ve uçarken zorlanabilirler.Ya da tüy değiştiriyor olabilir. Ayrıca herkes kuş cağızı tutarken farkında olmadan fazlaca sıkıp incitebilir. Yalpalayarak uçmuyorsa dinlenerek ve beslenerek zamanla canlanır düzelir korkmayın.Eve alıştı deyip kapı pencere açıkken evin içine bırakmayın dışarı uçarsa evi bulamayabilir.Şayet dışarı falan kaçarsa göreceği yere bir kuşlu kafes veya yoksa boş kafes götürüp gösterin büyük ihtimalle gelip boş kafese girer.Başka kuş varsa kafesin ağzı kapalı olsun ******.SEVGİYLE KAL,GENÇ ARKADAŞ...

güvercin01 23-12-2009 19:14

Selamlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi neoxi (Mesaj 549787)
Benimde muhabbet kuşumun arka kısmında 1 aydan fazladır bir şişlik mevcuttu. Birkaç yıl öncede bir kuşumu o yüzden kaybetmiştim. Son zamanlarda kuşumun neşesi kaçmıştı ve hiç hareket etmediği gibi yoğun ishal mevcuttu. Yemde yemiyordu tabi ki. Kuşa avisol isimli vitaminden vermeye başladım. Ardından yeminin içine takviye olarak kuş kumu eklemeye başladım. Öğrendiğim kadarıyla kuş kumu muhabbet kuşlarında sindirimi düzenleyici bir etken. İshal şuanda durmuş durumda. Ayrıca daha önce kuşumun karnının ortasındaki şişlik kayarak dışkı kısmına kadar hareket ederek geldi. Maalesef şişliğin geçeceği gibi bir durum söz konusu değil. Ancak kuşun neşesi eski günlerine geri dönmüş durumda. Islık çalıp kendince ben daha ölmedim demekte. :)

Bu tür sorunlar hassas sorunlar lütfen imkan varsa bir veterinere veya muhabbetlerden iyi anlayan satıcı veya bakıcıya gitmeniz önerilir.Başka bir sorun da olabilir. Geçmiş olsun.SEVGİYLE KALINIZ...

cazgır 24-12-2009 13:01

Teşekkür Ederim Bilgiler İçin:::)

cello 24-12-2009 13:19

Her tür kuş için değişmeyen kural; İshal varsa => Yeşillik verilmez, kum ve m.balığı kemiği kafesde yoksa eklenir ve kuşun ana menüsü verilir. (Kanarya, saka, melez => kuş yemi + kenevir, Muhabbet kuşu => Kuş yemi + darı) Düzeldikten sonrada ıslak ve soğuk yeşillik, niteliği bozulmuş, içi çürüşmüş yemler verilmez. (açık alınan yemlerin içi belli bir süre sonra küflenip bozulur) Kum ve mürekkep balığı kemiği eksik edilmez.

lecterss 12-01-2010 02:06

İyi geceler butun konusmaları okudum ancak benımkıne benzer bır sorun hıc yok 9 yasında çapkın adında cok guzl bir kusum var bu gune kadar hıc hastalanmadan sorunsuz getirdik ancak 3 gun once bi anda durgunlastı ve ciddi bi hastalık belirtisi gostermeye basladı belirtilerine baktıgımda sorunu

SOLUNUM YOLLARI BOZUKLUĞU :

Hayvan boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

TEDAVİSİ : İçme sularına tedavi süresince vitamin konur ve her gün ağza 1-2 damla %2,5 Baytril 5 gün süre ile damlatılır

bu uygulamayı bu gun yapmaya basladım agzına 2 damla seklınde ancak 3 gundurde aviastım die bi ilac kullanıorum suyuna karıstırarak sorun su kı su ıcıyor ancak hıc yem yemiyor 3 gundur yem yemeyince direnci iyicene kırldı hala ucabiliyor ama zorlana bu gun kafesn altnda durmaya basladı kı bu cok kotu bi durum ayrıca gogus kısmında kemık gıbı bısey oldu dokunmadan bellı olmuyor ancak dokundugumda dikkat ettigimde farkedebiliyorum yem yemesi icin ne yapabilirim benim icin ne kadar degerlı oldugunu anlatamam ise yarar bi fikri olan paylassın lutfen
kullandıgım yem kabuklu yem kabuklsuz yem almayı dusundum ama oncedn kullanmıstık yemiyo ..... yardm edn lutfen

lecterss 12-01-2010 02:07

muhabbet kusunda solunum yolları hastalıgı

su yazımın aynısı muhabbet kusları baslıgında var ancak 12 sayfa konslmus gorulebiliceginden emin olamadım yasak olan bısey yapıyorsam kusuruma bakmayın

İyi geceler butun konusmaları okudum ancak benımkıne benzer bır sorun hıc yok 9 yasında çapkın adında cok guzl bir kusum var bu gune kadar hıc hastalanmadan sorunsuz getirdik ancak 3 gun once bi anda durgunlastı ve ciddi bi hastalık belirtisi gostermeye basladı belirtilerine baktıgımda sorunu

SOLUNUM YOLLARI BOZUKLUĞU :

Hayvan boğazına bir şeyler takılmış gibi ağzını açıp kapatır; kuyruğundan nefes alıyormuş gibi kuyruğunu sallar.

TEDAVİSİ : İçme sularına tedavi süresince vitamin konur ve her gün ağza 1-2 damla %2,5 Baytril 5 gün süre ile damlatılır

bu uygulamayı bu gun yapmaya basladım agzına 2 damla seklınde ancak 3 gundurde aviastım die bi ilac kullanıorum suyuna karıstırarak sorun su kı su ıcıyor ancak hıc yem yemiyor 3 gundur yem yemeyince direnci iyicene kırldı hala ucabiliyor ama zorlana bu gun kafesn altnda durmaya basladı kı bu cok kotu bi durum ayrıca gogus kısmında kemık gıbı bısey oldu dokunmadan bellı olmuyor ancak dokundugumda dikkat ettigimde farkedebiliyorum yem yemesi icin ne yapabilirim benim icin ne kadar degerlı oldugunu anlatamam ise yarar bi fikri olan paylassın lutfen
kullandıgım yem kabuklu yem kabuklsuz yem almayı dusundum ama oncedn kullanmıstık yemiyo ..... yardm edn lutfen

memet 12-01-2010 07:17

Sıcak tutmak için kafesin zeminnine bir örtü örtün. kafesi de bir örtüyle kapatın, içine bir lamba koyun ısıtması için. Ara sıra havalanma için bir miktar açın.

lecterss 12-01-2010 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 561903)
Sıcak tutmak için kafesin zeminnine bir örtü örtün. kafesi de bir örtüyle kapatın, içine bir lamba koyun ısıtması için. Ara sıra havalanma için bir miktar açın.

yem yemesıne ne gibi bir faydası olucakkı bunun ben yer ısıtcsyla duznlı olrk odayıda kusuda sıcakta tutuyorum ancak hala yem yemiyor 4 gundur ne oluyo ne duzeliyo cok kotu durumda yasasın die dua ederken olsun die dua edicem nerdeyse...

lecterss 13-01-2010 00:35

tekrar merhaba burda bı cok insan fikrini iletio bır bırıne yardımcı olmaya calısıyo (her nekadar bana kımse olmasada ) ama ben sunu anladımkı bi kus hastalandımı duzelmiyo zaten hayatın bitmesi icin biseylerin sebp olması gerekıo benimkinede bu sebep oldu galiba ama acı olan su kı elinizi ısrdgnda kızdnz kusnzn elinizi ısrması icn goznn icine bakmak cok tuhaf omzunuzda saatlerce durunca rahtsz ednz kusnzn omznzdan hıc ınmemesini istemekte o sekilde 9 sene aynı koltkta otrsan koltuguna baglanırsın kı bu can her kapı acıldıgnda geldigini hissedip ona bakmadan baska bi odaya gecmene izn vermeyen bi can ama o can elnzden kayp gittiginizde keski hic sevmeseydim keski hic buyutmeseydim dio insan yuzlerce anım varken tek bir tanesini hatırlıycam son gununde omzuma konmak isteyip ucmaya cesaret edemedigini ve benim onu almamı istedigini hatrlycm hayvan sevmeyen çapkına sahip olmayan ne demek istedigimi anlıyamaz.... Tek tesellim kusların günahı olmaz.. seni cok ozliycem capkın

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024