agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri > Kaybettiklerimiz...
(https)

Beğeni Düzeni8229Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2009, 21:31   #721
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sn Jineop, Sizi yeniden aramızda görmek mutluluk verici.Tabi ki yalnız sizi değil,o güzelim bahçenizi,orjinal tasarımlarınızı ve pozitif yaklaşımınızı da unutmamak gerek.Sevgiler.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 21:38   #722
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
jineop, yanlış hatırlamıyorsam pazarda lisi satan çiçekçide iki tür vardı. Boylu ve bodur olanlar. Hatta aralarındai farkı çiçekçi anlatmıştı ama ben unuttum maalesef. Belki sizinkiler bodur cinsidir.

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:14   #723
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Jineop,
Çiçeklerinin hepsi'de birbirinden güzel. Ellerine sağlık içimiz açıldı

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 00:49   #724
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Sevgili Jineop;
Bir kaç saatdir buradayım ve enerjinize hayran kaldım.Harika bir bahçe oluşturmuşsunuz ve oluşturmaya devam ediyorsunuz.Umarım enerjiniz hiç tükenmez ve etrafınıza ışık saçmaya devam edersiniz.Biz de sizin o güzel ve yaratıcı fikirlerinizden yararlanırız.Sevgiyle...

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 01:21   #725
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Merhaba Sevgili jineop nasilsiniz? sizi gördügüme sevindim ben buralarda degilim görüsmek ümidiyle sevgiler.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 08:58   #726
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Günaydın. Kahvaltının peşinde dolaşıyorum. Güzel bir gün dilerim. Bahçenize zaten sözüm yok. Çok güzel bir bahçe gün gün daha da güzelleşiyor, sevgiler

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 10:27   #727
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Güzel Dostlarım yine yalnız bırakmamışlar,bizim pembe çiçeğe tohumdan deyip ya boşuna sahiplenmişim ya da biryerden tohumlarıma karışmış. Sevgili Sabah çiçeğin ne olduğunu yazınca nette bakın hakkında neler buldum

Aklar Otu
Lythrum salicaria
(Diğer adı: Hevhulma)
Aklarotugiller familyasının örnek bitkileridir. Anayurdu bilinmeyen Lythrum cinsi bitkilerin Anadolu’da yaygın şekilde yetişen iki doğal türü bulunmaktadır. Bunlardan kitabımızın konusunu ilgilendiren L.salicaria türünü örnek olarak alıyor ve bitkiyi kısaca Aklarotu diye adlandırıyouz. 50-100 cm. kadar boylanabilen aklarotu çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan halka dizilişli ve söğüt ağaçlarınınkine benzeyen oval biçimli, ucu sivri, karşılıklı yaprakları yeşil renklidir. Aklarotu bitkisinin tepesinde, hazirandan başlayıp eylüle kadar sürekli açık kalan küçük çiçeklerden oluşan çiçek salkımları pek güzeldir. Bu çiçeklerin minik taçyap-rakları pembe, şarabi, kızıl ya da mor-kırmızı renklerde olur. Doğal türleri nehir boylarında ve otlaklarda sıkça yetişen, halanlarının sıkça ziyaret ettiği aklarotu bitkisi, çiçek bahçelerinde özellikle karışık çiçeklerle meydana getirilen yüksekçe boylu bordürlerde hoş durur. Ayrıca gösterişli çiçek salkımları kesme çiçek olarak değerlendirilir.
İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ
Aklarotu bitkisi bol güneşli ya da yarıgölge ortamları; fazla bitek olmayan sıradan ama çok nemli ve balçık topraklan sever, ilk seferinde sonbaharda ekilen tohumuyla üretilen bitki, bir kez toprağına yerleşip uyum sağlayınca büyük bir hevesle gelişme gösterir. Kontrol altında tutulabilmesi için 3-4 yılda bir bitkinin kökünden bölünmesi gerekir. Böylece çoğaltılan aklarotu, üretimi kolay ve bakımı zahmetsiz olan bitkilerdendir

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 11:33   #728
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Hazerana benzeyen çiçeği ben de merak etmiştim, dalları daha güçlü hazerandan(defhinyum)dik durabilmesi çok güzel.
Bu bitkinin tohumunu gözden kaçırmamak gerek, çok yıllık oluşu da ayrı güzel tabi, solanumlarınıza bayıldım, tam güneşte iyice coşmuşlar, bende üç kök var, ikisi yarı gölgede, birine ağaç formu vermek istiyorum.
Her zamanki gibi her şey çok hoş sevgili Jineop, ellerinize sağlık.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 12:05   #729
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bahçelerin kraliçesine eniyi dileklerimle Hoş geldin.

Fermantasyon esasıyla mutfaklarımızın artıklarını gübreye dönüştürmek.

--------------------------------------------------------------------------------

Sevgili Jineop Fermantasyon esaslı gübre uygulamalarında lazım olan gereçlerden bahsederek örnekler ve resimlerle açıklamalarımı netliğe kavuşturmaya çalışacağım.

Uygulamalarda kulanacağımız kapaklı ve musluklu isteğe bağlı büyüklükte olabilir bidona ince delikli kumaştan torba yapılacak veya 10kg. un torbası,mutfak artıklarımızı küçülterek fermantasyon işlemini hızlandırmak için evdeki eski parçalayıcı robot veya kolu kıyma makinası,bu makina bir yere monte edilmeli artıklar öğütülüp torbaya konacak torba bidonun içine otutturulup fermantasyon için EM,Bionem veya b5a,mikro biyal gübre ile mayalanacak. Bu adları vermemin sebebi forumlarda bu gübreler hakkında geniş malumat edinip bulunduğunuz yere göre temin etmeniz bakımından.

Ben geliboluda ne şekilde yaptığımı aşağıdaki satırlarda belirtim.

Topladığım mutfak atıklarını küçültmek maksadıyla kollu kıyma makinasıdan geçiriyorm(ben bu işlemi solucanlarla kompost konusunu anlatırken resimlemiştim) küçültüğüm bu organik bileşikli mutfak atıklarını 50 kg. gübre çuvalına doldurup, çuvalıda 200 lt.lik kapaklı bir varile koyuyorum içine kuyu suyu ile dolduruyorum. Daha önce mayalamak için kendi bilgi birikimlerime göre oluşturduğum fermantasyon preparatında katıyorum, işlem bu kadar, fermantasyon işlemi 10-15 gün de tamamlanıyor ben bazen daha erkende içinde köpüklenme ve beyaz küflerin oluşması etkin mikro organizmaların varlığını gördüğümde bu sıvı gübreyi kullanmaya başlıyorum.

Fermantasyon preparatının hazırlanmasınıda anlatayımda konuyu bağlayayım, mutfakta çürümeye başlamış sebze ve meyveleri parçalayıp bir kapta çürüme tamamlanmaya yakın melas veya pekmez katıyorum ekşimiş yoğurt suyu ve hamur mayası ilevesiyle kapın kapağını kapatıp loş ılık bir ortamda preparatımı olgunlaşmaya bırakıyorum oluşum tamamlanınca buzdolabının alt gözlerinde saklıyorum ihtiyacımı alınca geri kalını bitene kadar dolapta saklıyorum.

Açıkladığım bilgiler tarafımdan organik bileşikli atıkların bertarafını sağlıyarak doğal yolla bitki besini araştımalarımın sonuçlarıdır, çalışmalarım hız kesmeden sürdürüyorum, şimdi sırada oluşturduğum sıvı gübreleri yapraktan uygulanabilir forma sokmak.

Bahçe işerinde mutlulğun devamını dilerim.Saygılarımla

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 12:22   #730
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Demek bu da arsızlardan, ne güzel. Hazirandan Eylüle kadar çiçekli kalması da güzel.

Biraz dolaştığım alışveriş sitelerinde çok güzel kompost varilleri gördüm. Çeşit çeşit, boy boylar. Bitki atıkları üstten çöp kovası gibi atılıyor. Belli süre sonra alttaki kapağı açıp torfunuzu alıyorsunuz. Çok beğendim

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 12:39   #731

jineop's Avatar

Sevgili Limon,
Sonbahar da tohumlarıyla mutlaka deneyelim derim. Gerçekten hoş bir çiçek ,arsız ,zahmetsiz nerdeyse tüm yaz çiçekli ... Daha ne olsunUmarım tohum almayı becerebilirim. Kolay çimlense gerek...

Eski 14-08-2009, 12:46   #732
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster

Hoş geldin!
Kesilmiş bir kol gibi
omuz başımızdaydı boşluğun...
Hoş geldin!

Tüm kalbimle katılıyorum.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 12:56   #733

jineop's Avatar

Sevgili Limon,
Aldesem de var sizin tarif ettiğiniz ama gerçekten pahalı.(500tl) Epsodynin ki hepimiz tarafından kolaylıkla uygulanabilir duruyor.
http://www.aldesem.com/5922-kompost-...komposter.html

Eski 18-08-2009, 13:11   #734

jineop's Avatar

Merhaba
Tohumdan yetiştirdiğim phlox vegas light ilk çiçeklerini açtı.

Eklenen Resimler

Eski 18-08-2009, 13:55   #735
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bahçelerin kraliçesi (Jineop)

Bahçelerin Kraliçesine merhaba (Jineop, forumdaki adın bence özel yaşamını çağrıştırıyor ) diyerek bahçende birkaç gündür yanlız gördüğümden gönül alma mabeyin de hatrını sormak vede bahçendeki bitkilerine mutfak atıklarıyla fermantasyon esaslı sıvı gübre yapma konusunda pratik yapma zamanın olupta neler yaptığını öğrenmek niyetiyle sohpet ederek bahçelerimizdeki çalışmalarımızın kritiğini yaparak bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmış oluruz, sizi bahçemde her zaman görmek varlığınızı hissetmek bana her zaman sonsuz mutluluk ve keyf vermiştir ilgilerin devamıyla tekrar görüşmek üzere, bahçenizde mutlluğunuz hiç eksilmesin dileklerimle sevgiyle kalın.Saygılarımla

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 15:05   #736

jineop's Avatar

Sevgili Epsody,
Merhaba,
Sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak sıvı besin için bir deneme yapmak istiyorum. Şu ana kadar genellikle yaptığım, bahçedeki 3 arka beton boşluğuna bahçeden topladığım ve mutfaktan( çay yaprakları gibi)gelen atıkları atmak ,hemen ordaki toprağı atıkla beraber kazıp ,toprağa gömüyor ve üzerine bir miktar toprak atıyordum. Yine bu bölgelere ormandan getirdiğim meşe ağacı yaprakları ve altındaki torfu da ekliyordum. Sulama yaparken bu bölgeyi özellikle sulamaya devam ediyor ve arada toprağı yine kazıyordum. Sonra ihtiyaç oldukça toprağın güzelleşen kısımlarından diğer yerlere aktarıyordum.
Sıvı besin kaynağı içinde acaba suyunu aldığımız ve fermentasyona bıraktığımız organik atıklara bir miktar salisilik asit (özellikle asitli toprak sevenlere),sirke ya da limon suyu ve uygulamadan hemen önce litreye 1cc h2o2 katsak ne olur diye düşünmeden edemiyorum. Ne dersiniz?

Eski 21-08-2009, 12:46   #737
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Siteye uzun zamandır giremedim, hem yoğun iş yüzünden epeydir seyahat halindeydim, hem de açıkçası biraz tadım kaçmıştı. Aramıza dönmüş olman çok sevindirici, hoşgeldin!

Hatmi muhteşem...

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 10:56   #738

jineop's Avatar

Bahçemden görüntüler,

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2009, 11:00   #739

jineop's Avatar

Devam
3.resim kamkat,4. hünnap

Eklenen Resimler

Düzenleyen jineop : 24-08-2009 saat 12:14
Eski 24-08-2009, 11:12   #740

jineop's Avatar

Kaya Bahçesini büyüttüm.

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2009, 11:18   #741

jineop's Avatar

Lalegül gerçekten çok güzel bir çiçek.

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2009, 11:23   #742

jineop's Avatar

Şimdilik bu kadar,

Eklenen Resimler

Eski 24-08-2009, 11:38   #743
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Bahçenizde ne kadar çok çeşit var sevgili Jineop. Bütün çiçekleriniz çok bakımlı ve çok güzel.

Ellerinize sağlık.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 11:39   #744
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Sevgili jineop ,
bahçeniz yine göz dolduruyor , 825 nolu mesajdaki 1 ve 2 'ci resimdeki bitkiler özellikle
dikkat çekici .Mor favorıi rengimdir de ...

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 12:16   #745

jineop's Avatar

Sevgili Arzu Kasapoğlu,
Çeşit çok gerçekten ama yer çok küçük. Bu şekilde tek tek görüntülenince az biraz hileli oluyor ama Affedin artık.

Eski 24-08-2009, 12:19   #746

jineop's Avatar

Sevgili Volare,
Şarmaşıkları çok sevdiğinizi biliyorum. Clematisler inatla açıyorlar. Yer yer dallarda hafif kurumalar olmakla beraber. Yine de açıyorlar. Bu morun aynısının küçük çiçeklisini size yollıyabilirim. Hem de çok isteyerek.Sevgiyle kalın.

Eski 24-08-2009, 12:20   #747
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sayfayı açınca bir renk cümbüşü ile karşılaştım hepsi çok güzeller Sevgili Jineop...

Kızılçanak ise daha bir güzel

Ellerinize emeklerinize sağlık, çok iyi bakmışsınız...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 12:30   #748
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Sevgili Arzu Kasapoğlu,
Çeşit çok gerçekten ama yer çok küçük. Bu şekilde tek tek görüntülenince az biraz hileli oluyor ama Affedin artık.
Aynı hileyi hepimiz yapıyoruz sevgili jineop

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 12:41   #749
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Sevgili Jineop, bahçeniz nefis. Sizin lalegüller ne güzel gelişmişler. Ben saksıya ekmiştim sadece mor ve beyaz açtı diğerleri kurudu. Ama çok cılızlar sizinkilerin maşallahı var hepsi çok güzel.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 12:44   #750
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Jineop kaya bahçeniz muhteşem görünüyor gerçi hepsi birbirinden güzel. Ellerine sağlık

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024