agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen bitkicicocuk

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2007, 02:10   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 30
Kaktüs dikenlerinin alerjik etkisi var mıdır?

Dün foruma kaktüslerle ilgili bir kaç fotoğraf çekmek amacıyla komşumuzun kaktüslerinin yanına gittim. Fotoğraflar temiz ve güzel olsun diye bakımsız olan kaktüsleri yıkamak istedim. Toprak üstünde biriken pislikleri çıkarmak amacıyla kaktüsü hafifçe devirmek istedim ve onu kolumla destekledim. Bu arada dikenleri koluma battı ve tenim hafif bir alerjik reaksiyon gösterdi. Konuya daha bir açıklık kazandırmak amacıyla aşağıdaki fotoğrafı foruma yapıştırıyorum. Bu vesileyle bir de soru sormak istiyorum.
Kaktüs dikenlerinin alerjik etkisi var mıdır? Benzer olayları yaşayanlar tecrübelerini ifade ederlerse memnum olurum.
Name:  dscf0786uj5.jpg
Views: 66744
Size:  27.6 KB

Düzenleyen Todor : 05-07-2007 saat 06:38 Neden: resim boyutu
ferahzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 09:46   #2
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Ferahzade,

Hiç kaktüsle ilgili alerji duymadım. Ama diken battığında böyle bir kızarma oluşur ve bir-iki gün içinde geçer.

Resimlerinizi gördüm, kaktüs ve sukulent koleksiyonu yapmaya başlamışsınız. Hayırlısı olsun. Yalnız anlayamadığım bir şey var. Mesajınızda da böyle yazmışsınız çünki. Kaktüsler sizin mi? Komşunuzun mu?

''Dün foruma kaktüslerle ilgili bir kaç fotoğraf çekmek amacıyla komşumuzun kaktüslerinin yanına gittim.''

Aşağıda gönderdiğiniz resimlerden sanırım birincisinin dikenleri batmış size.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5009

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 14:50   #3
Ağaç Dostu

Selamlar,

Fotoğrafını çektiğim kaktüslerden ve sukulentlerden birer ikişer kök aldım. Fideleri dondurma kaplarına ekmiştim. Koleksiyon gibi iddialı bir girişi bu dondurma kaplarındaki fidelerle göstermek istemedim. Sonuçta fideler ilk ekildiklerinde; daha sonra kendilerinde var olacak olan gösterimi yapmıyorlar.

Bu durumu fotoğrafları değiştirerek telafi edeyim.

Eski 05-07-2007, 15:11   #4
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Kaktüs dikenleri açıkta duran şeylerdir ve çevre şartlarında her türlü alergenlerle kontamine olmuş olabilirler. sonuçta bu dikenler subcutan bir (deri altı) yere batıncada bu alergenleri de deri altına sokar ve derinin bu alergenlere alerjik bir tepki vermesi çok doğal, bu alerjik reaksyonları kaktüs dikenlerine mal etmek yanlış olur.
steril olmıyan bir iğnenin deride alerjilere sebep olması gibi bir durum.
fazla derine girip nekrozlara da sebep olabilir.
bazı ağaçların dikenleri bir tür zehir sekresyonu yaparken kaktüslerd bende bu tarz spesifik bir zehir salgılıyanını duymadım.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 16:18   #5
Ağaç Dostu

Ben zaten alerjik bir bünyeye sahip biriyim. Askerdeyken arı sokmuştu. Alerjik bir bünyeye sahip olduğumu doktorlar o zaman ifade etmişlerdi. Yaz, kış mütemadiyen bir burun akıntısı mevcutttur. Yanımda arı sokmalarına karşı adrenalin ve antihistaminik ampuller taşıyorum. Kaktüs dikenleri fazlaca tahriş etmemesine rağmen belki ilerde daha tehlikeli durumlara gebe olabilir diye düşündüm. Ne de olsa konu hakkında tecrübeli arkadaşların bulunduğu bir yerdeyim.

Eski 14-09-2008, 01:37   #6
Ağaçsever

amalia's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferahzade Mesajı Göster
Ben zaten alerjik bir bünyeye sahip biriyim. Askerdeyken arı sokmuştu. Alerjik bir bünyeye sahip olduğumu doktorlar o zaman ifade etmişlerdi. Yaz, kış mütemadiyen bir burun akıntısı mevcutttur. Yanımda arı sokmalarına karşı adrenalin ve antihistaminik ampuller taşıyorum. Kaktüs dikenleri fazlaca tahriş etmemesine rağmen belki ilerde daha tehlikeli durumlara gebe olabilir diye düşündüm. Ne de olsa konu hakkında tecrübeli arkadaşların bulunduğu bir yerdeyim.
sevgili ferahzade ,eger sonradan edinilmiş bir alerjik bünyeyese eger (yani benim gibi 30 yas sonrasında kendini gösterdiyse )sizinkide olmadık şeyler alerji yapabiliyor.Bende saksı degişimi sırasında çok ince ve minicik dikenleri olan bir kaktusum tarafından resmen sabote edildim.Ellerimin üstünde minik kırmızı sigil tarzı şeyler oluştu,bunlar kaşındı sulandı ,kabardıkça kabardı ve çok canımı yaktı yani.Dr. ****** bu durumu görünce benim alerjik biri oldugumu hatırlatı.Burdan çıkarılan sonuç ise yapabilecegi yönündedir ve tecrübeyle sabittir.Her ihtimale karşı antihistaminiklerinizi alın bence.

Düzenleyen amalia : 14-09-2008 saat 01:38 Neden: eksik kalması
amalia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 02:27   #7
Ağaç Dostu

cybel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
Galeri: 34
Bende sürekli kaktüslerimle uğraşırken diken batmasına maruz kalıyorum ama ağrı dışında birşey olmuyor. Bence Praecox arkadaşımız durumu çok net açıklamış. Korkucak birşey yok. Kaktüsü seven dikenine katlanır Bir keresinde frenk inciri denilen kaktüse elimle dokunma gafletinde bulundum. Bir hafta boyunca parmaklarımdan diken çıkardım. Çok acımıştı ama alerjik bir tepki vermedi bünyem.

cybel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 21:50   #8
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Ben de sık sık kaktüslerle haşır neşir olan biri olarak allerjik olmasa da kaşındıran bir durum söz konusu sanırım. Ben her kaktüs sefasından sonra deli gibi kaşınıyorum. Bazen duş almam bile gerekebiliyor. Sanki her yerime binlerce minicik iğne batıp kaşındırıyormuş gibi oluyorum. Korkunç bir işkence, hele sıcaklarda! Ama kaktüslerden vazgeçebiliyor musun diye soracak olursanız, size en güzel cevabı, baş parmağım ile işaret parmağım arasında, yerini henüz tam olarak tespit edemediğim ama beni delirten minik kaktüs dikeni verecektir sanırım

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2010, 23:50   #9
Ağaçsever

mico's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Kaktüs dikenleri açıkta duran şeylerdir ve çevre şartlarında her türlü alergenlerle kontamine olmuş olabilirler. sonuçta bu dikenler subcutan bir (deri altı) yere batıncada bu alergenleri de deri altına sokar ve derinin bu alergenlere alerjik bir tepki vermesi çok doğal, bu alerjik reaksyonları kaktüs dikenlerine mal etmek yanlış olur.
steril olmıyan bir iğnenin deride alerjilere sebep olması gibi bir durum.
fazla derine girip nekrozlara da sebep olabilir.
bazı ağaçların dikenleri bir tür zehir sekresyonu yaparken kaktüslerd bende bu tarz spesifik bir zehir salgılıyanını duymadım.
Alerji, kişiye ve alerjiye neden olan maddeye göre oldukça çeşitlilik gösterir. İnsan vücudu aklınıza gelebilecek herşeye karşı alerji geliştirebilir(suya karşı bile olabilir), bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur, şu madde alerji yapar, şu yapmaz gibi şeyler söylemek çok doğru olmaz, hele de kaktüs gibi binlerce çeşit molekülü bünyesinde barındıran bir canlı için alerji yapmaz demek kesinlikle gerçeği yansıtmaz. Her maddeye karşı alerji gelişebileceğini söyledik ama pek tabi bazı maddelerin allerji yapma özellikleri diğerlerine göre çok daha fazladır, hatta bazı maddeler neredeyse bütün insanlarda alerji yapar, bazıları nisbeten az sayıda (bu maddeler genelde alerjiye yatkın kişilerde alerjiye neden olmakla beraber bazen hiç yatkın olmayan bir vücutta da gerçekleştirebilirler), bazıları ise milyarda bir rastlanan( artık şansa kalmış bir durum) alerji vakalarına neden olur. Ferahzade'nin bahsettiği olayda neyin alerjiye neden olduğunu söylemek tahminden öteye gitmez, bunu anlamanın en kolay ve kesin yolu alerji testi yapmaktır. Pek tabi kaktüs dikeni de neden olmuş olabilir, dikene bulaşmış diğer maddeler de.

mico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 22:30   #10
/

Giriş Tarihi: 07-04-2019
çok iyi hatırlıyorum. küçükken anneannemden 11lik saksıda kaktüslerden almış geliyordum. merdivende bir düştü bacağıma. ertesi gün bacağımda minik minik benekler vardı kaşınıyordu. ertesi günün akşamı su toplamıştı. sabah geçmişti. şuan hiç böyle bir şey olmuyor

Mesut Temiz beğendi.
bitkicicocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2022, 20:49   #11
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Her kaktüste aynı semptomlar olmaz. Bazı kaktüslerin dikenlerinde alerjiye neden olacak maddeler mevcut. 400 çeşitten fazla tür mevcut sadece 2 tanesinin dikeni battığında balon oluyor battığı yer .

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2022, 20:51   #12
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Kaktüsler kendilerini koruyabilsin diye dikenleri battıklarında genel olarak oldukça acı veriyor ve iltihaba yol açabiliyor... Ancak bu etki kaktüsün türüne ve dikenlerin battığı kişiye göre çok değişiklik gösterebiliyor... En sorunlu olanları opuntia microdasys'teki gibi çok ince ve çok sayıda topluca bulunan dikenler... Tek ve uzun dikenler daha sorunsuz, çünkü temizlemesi kolay... Bir de dikenler aynı büyüklükte bir iğnenin batmasından çok daha faza acı veriyor... Bu amaca yönelik maddeler içerdikleri çok açık...

Ben çocukluktan beri kaktüs yetiştirdiğim ve çok sık diken batmasına maruz kaldığım için artık pek acıya ve kaşıntıya yol açmıyorlar, ama tanıdıklarımdan biliyorum, aynı dikenler onlara battığında ciddi tahriş ve iltihaplanma oluşuyor... Yani, vücudun buna da zamanla alışması mümkün...

Bu durumda iki yol var: ya dikenlere maruz kala kala alışacaksınız ya da kaktüsleri çok dikkatli, eldivenle falan tutacaksınız...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024