agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2012, 01:23   #1051
Yeni Üye

rainbow_girl's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Wink

çiçeğim serin gölge bir yerde duruyo suyunuda azalltım üzerinde küçük yapraklarıda var yeni çıkıyolar ama hala yaprak döküyo ne yapacağımı bilemedim valla

rainbow_girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 08:49   #1052
Yeni Üye

suatpelen's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2011
Bu yaz,bütün yılbaşı ve paskalya kaktüslerim öldüler.Dikiliden arkadaşım süper kocaman bir ,yılbaşı çiçeği hediye getirdi.20 gün içinde loblarını döktü ve oda öldü.Anladımki bu seneki sıcaklara çiçekler dayanamadı.Çok sevmeme rağmen,bir daha çiçek yetiştirmiyeceğim,çok üzüldüm çünki.Onca çiçeğim ziyan oldu gitti.

suatpelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 20:07   #1053
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suatpelen Mesajı Göster
Bu yaz,bütün yılbaşı ve paskalya kaktüslerim öldüler.Dikiliden arkadaşım süper kocaman bir ,yılbaşı çiçeği hediye getirdi.20 gün içinde loblarını döktü ve oda öldü.Anladımki bu seneki sıcaklara çiçekler dayanamadı.Çok sevmeme rağmen,bir daha çiçek yetiştirmiyeceğim,çok üzüldüm çünki.Onca çiçeğim ziyan oldu gitti.
Sn.suatpelen kıyamam size sıcaklardan ölen bir tek sizin çiçekleriniz değil bir çok arkadaşımız aynı dertten muzdarip ama bu küstürmesin sizi çiçeklere bu seneki sıcaklara biz koca insanlar dayanamadık o minicik gariplerim napsınlar elimizden geldiği kadar serin yerde muhafaza etmeye çalışıyoruz .Ama lütfen siz küsmeyin çiçeklere yine devam edin onlarda istemiyorlardır sıcakta kavrulmayı. Gaziantepten selamlar saygılar

GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2012, 08:37   #1054
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suatpelen Mesajı Göster
Değerli çiçeksever arkadaşım benim de yılbaşı çiçeğimin biri öldü tane tane döküldü ama benim de bir çok menekşem vardı üstünde tohum kesesi olanları çiçek sapından kendiliğinden yaprak vermiş olanları vardı mantar yapıyor dediler arkadaşlar bir kaç tane kaldı balkona çıkardım balkona gölge olsun diye gölgeleme filesi gerdim ben de bir karar aldım menekşe beslememeye ya da mümkün olduğunca az menekşe sahibi olmaya inanın benim de içim acıyor aklıma geldikçe en iyisi kaktüs ve atlas çiçeklerinin çeşitlerini beslemeye yazın sıcağa dayanır kışın soğuğa yıllarca dayanır ölmez benim 15 yıllık kaktüsüm var 7 yıllık bile aslında daha eskileri de vardı ama üniversiteyi dışarda okumam bizimkilerin ev değiştirmesi sebebiyle yok oldular şimdi yeniden eski çiçeklerimin cinslerini buluyorum.Üstünde yapay çiçeği olan kaktüslerim gerçekten çiçek açıyor ve bir gün değil bir kaç gün dayanıyor çok mutlu oluyorum.Aslında daha şnslıyız her yerde avmler yapı marketler var internet var....Zamanla şuna karar verdim aynı cins çiçeklerden fazla yetiştirmemek değişik çiçeklere yönelmek.Sağlıcakla kalın şimdiden bayramınız kutlu olsun.

GÜLSEN_ ve Maviş beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2012, 07:22   #1055
Yeni Üye

suatpelen's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2011
Çiçeksever arkadaşlar,paskalyamın dökülen bütün loplarını diktim,hiç birisi tutmadı.Önceden diktiğim,her çiçek tutardı.buyıl neler oluyor anlıyamadım.12 yıllık yılbaşı çiçeğim bile döküle ,döküle bitti gitti.neyse yapabilecek birşey kalmadı,çünki çiçeğim kalmadı.Sağlık olsun,herkese iyi bayramlar.

GÜLSEN_ beğendi.
suatpelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 12:20   #1056
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Arkadaşlar, üç tane yılbaşı çiçeğim var.Beyaz, pembe ve kırmızı .Hepsi tomurcuklanmış.Erken mi yoksa zamanı mı ?Çiçeklense de bir kaç dal ayırıp başka saksıya dikebilir miyim?Zamansız mı olur?

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 12:40   #1057
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Şimdi tam çiçek zamanı Ayseldeniz hanım. Çiçeklerini dökmemesi için çok sulamayın ve saksıyı yerinden hareket ettirmeyin lütfen.

Ayırıp başka saksıya diktikleriniz tutar ama tomurcuklar dökülür, karar sizin...

selis ve Maviş beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 13:18   #1058
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Sevgili sakdag çok sağolun.Beklerken çiçekleri döktürür müyüm.Zamanı gelince ayırırım.Dün farkettim tomurcukları dünyalar benim oldu.Selamlar.

Eski 03-11-2012, 13:24   #1059
Ağaç Dostu

Bu gün koçtaştan yeni gelen yılbaşı çiçeklerinden aldım zira elimde şeker pembesine benzeyen bir renk yoktu açık kırmızı ve içlere doğru beyazlayan renklere sahip .Daha önceleri de aldıklarım yavaş yavaş çiçeklerini döküyor ve neyse yerini değiştirince küsmüştür diye düşünüyorum ama sonra açmasını ümit ettiğim tohumları da buruşuyordu bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor bilen arkadaşlar yardım ederlerse çok sevinirim.Neyseki geçen sene aldıklarım bu sene tekrar tomurcuklanmaya başladı tek tesellim o ...Geçenlerde sarısını aldım tomurcuklarını döktü şimdi de küçük tomurcukları buruşuyor ne yapacağımı bilemiyorum.ACİL YARDIIIM BEKLİYORUM!!!!!!

Eski 03-11-2012, 13:30   #1060
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sayın Mmanager üzülürek söylüyorum ki, çaresi yok bunun. Ama bir süre sonra, çiçeğiniz yeni ortamına adapte olduktan sonra; yeni tomurcuklar belirecek, merak etmeyin.

Eski 03-11-2012, 13:40   #1061
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseldeniz Mesajı Göster
Arkadaşlar, üç tane yılbaşı çiçeğim var.Beyaz, pembe ve kırmızı .Hepsi tomurcuklanmış.Erken mi yoksa zamanı mı ?Çiçeklense de bir kaç dal ayırıp başka saksıya dikebilir miyim?Zamansız mı olur?
İyi günler yılbaşı çiçeği sayfasının başlarında todor adlı arkadaş yılbaşı çiçeği kısa gün çieğidir diye yazmış yani günler kısalıyor geceler de uzuyor ya o sebeple karanlıkta olanlar çiçeğe dönüyorlar yani 12 saat karanlıkta kalınca açıyorlarmış mesela şu anda çiçekli satılanlar var onları erken karanlığa alarak çiçek açtırıyorlarmış hava kararmadan bulunduğu mekanı karartıyorlar ve böylece çiçeği kandırıyorlar.....Aralık ocağa kadar tomurcukarlar büyüyüp ancak çiçek açacaktır ...Saygılar...

arapsabunu beğendi.
Eski 03-11-2012, 13:58   #1062
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Gözlemlerime göre 2 tür yılbaşı var. Birincisinin yaprak tırtıkları yuvarlağımsı olan, bu çiçekçilerde satılmayan, daha ince yapraklı, klasik pembe açan, kök çürüklüğüne diğerine göre daha dayanıklı olan tür.(soldaki resim) Bu tür ocak ayında tomurcuklanıp şubatta açıyor, bazı kişilerin şubat çiçeği demesinin nedeni bu olsa gerek.

2. tür yılbaşı ise çiçekçilerden satın aldığımız, yaprak tırtıkları sivri olan, daha etli,değişik renklerini bulabildiğimiz tür. O da bu mevsimde çiçekleniyor. Geçen yıl çiçekçilerden aldığım yılbaşılardan geriye bir kaç yaprak kaldı, ona rağmen tomurcuklanma başladı..

Name:  DSC08518.jpg
Views: 6787
Size:  16.8 KBName:  DSC08524.jpg
Views: 6686
Size:  27.9 KB

selenn, Tura, Asiye ve 2 kişi beğendi.
Eski 03-11-2012, 20:24   #1063
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Benim bu iki bitkiden anladigim tomurcuklari iyice iri olanini almak gerekir, onlar yer degisirse bile yinede aciyor...

Resimdeki pembeli olani 30 agustos da aldigim ( yilbasi icin biraz erken oldu biraz ama ), aldigimda tomurcuklari oldukca irilerdi eve getirdigimde de birkac ufak harici dökülmedi, cokda güzel acti...

Name:  1.jpg
Views: 8791
Size:  61.5 KB Name:  2.jpg
Views: 6775
Size:  61.5 KB

ve cicekleri döküldükten sonra yeniden yaprak cikardi ve insallah yilbasina kadar tekrardan ciceklenir

Name:  3.jpg
Views: 7615
Size:  27.0 KB

Bu sari cicekliyi de 2 hafta önce bir seradan yine oldukca iri tomurcuklu aldim ve hic biri dükülmeden oldukca güzel acti... ( ama yilbasina yinede biraz erken oldu)...

Name:  6.jpg
Views: 9180
Size:  59.1 KB Name:  7.jpg
Views: 7750
Size:  29.4 KB

Sanirim bu bitkinin yerini degistirmek icin veya bir yerden alirken mutlaka iri tomurcluklu olursa kesinlikle aciyor...

incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 00:30   #1064
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Schlumbergera (Yılbaşı Kaktüsü) ve Rhipsalidopsis (Paskalya Kaktüsü) Arasındaki Fark

Forumda bu başlıkta zaman zaman bu iki türün birbirine benzerlikleri sebebiyle etiketleme ile ilgili sorular gelebiliyor.

Schlumbergera (Yılbaşı Kaktüsü) ve Rhipsalidopsis (Paskalya Kaktüsü) birbirlerine çok benzer iki tür olsalar da yaprak ve çiçek formlarında bazı farklılıklara sahipler.
Bu farklılıkları maddelersek sanırım etiketlemede yaşadığımız sıkıntı ortadan kalkacak.

Schlumbergera (Yılbaşı Kaktüsü):

- Yaprak uçlarında sivri, diş benzeri çıkıntıları vardır.
- Çiçeklenme Kasım ayı ile birlikte başlar.
- Çiçek renklerinde açıklı-koyulu renk geçişleri mevcuttur.
- Çiçekleri boru şeklindedir.

Schlumbergera turuncata

Name:  schlumbergera turuncata.jpg
Views: 20459
Size:  60.3 KB

Name:  schlumbergera şema.gif
Views: 6943
Size:  5.5 KB

Rhipsalidopsis (Paskalya Kaktüsü):

- Yaprak kenarlarında sivri, diş benzeri çıkıntılar yoktur. Yaprak 3-4 boğumdan oluşan girintili bir forma sahiptir.
- Yaprağın en üst boğumunda kahverengi ince tüyler göze çarpar.
- Çiçeklenme en sık Mart ve Mayıs arasında gerçekleşir.
- Çiçekleri tek renkli ve genelde pembe, kırmızı, turuncudur. Renk geçişleri yoktur.
- Çiçekleri yıldız şeklindedir.

Rhipsalidopsis yaprağındaki boğumlar ve kahverengi tüyler

Name:  Rhipsalidopsis 1.jpg
Views: 6876
Size:  9.6 KB

Rhipsalidopsis gaertneri

Name:  Rhipsalidopsis_Gaertneri.jpg
Views: 7580
Size:  32.6 KB

Name:  rhipsalidopsis şema.gif
Views: 7065
Size:  8.2 KB

Şemaların Kaynağı: Dalhousie Cacti and Other Succulents

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 13:54   #1065
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Boya nedeniyle yerlerinden almak zorunda kaldım.Altı gün oldu tomurcuklarda birşey yok.Daha serin bir yerdeler.İnşallah olmaz.Olursa bildiririm.Selamlar

incii beğendi.
Eski 05-11-2012, 16:32   #1066
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Ben bu sene ilk kez çiçek yetiştiriyorum, yılbaşı çiçeği de acemiliğime rağmen yetiştirmeyi başarabildiğim çiçeklerden olacak sanırım. Bu hafta TOMURCUKLARINI gördüğümde o kadar sevindim ki, tomurcuklu hali bu kadar güzelse açınca ne olacak merak ediyorum. Çoğaltılması için şimdi bir şey yapmamalıyım galiba, forumun ilk sayfasını okuyabildim ve bir dalını kırıp toprağa daldırınca tuttuğunu öğrendim; bunu yapmak için herhalde çiçeklerinin geçmesini beklemeliyim...

Name:  Fotoğraf1160.jpg
Views: 12839
Size:  48.2 KB

Düzenleyen arapsabunu : 06-11-2012 saat 15:32
arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2012, 08:27   #1067
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar yılbaşı çiçeklerimin geçen hafta tomurcuklanmaya başladığını söylemiştim.Balkonda bulundukları için içeri almak için tomurcuklarının iyice büyümesini beklemem gerekir mi hava sıcaklığı daha bugün yağmurun yağmasıyla 16 dereceye düştü ama gündüz 20 -25 derece arası olacaktır.Yerinden kımıldatmaya bile korkuyorum küsecek diye .Tomurcuklanırken hala su vermiyorum acaba doğru mu yapıyorum bu konuda tavsiyelerinizi merka ediyorum herkese bol çiçekli günler dilerim....

Eski 14-11-2012, 10:26   #1068
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Sûz-i Dilârâ sayesinde 2 kök bitkim olmuştu..
Bir tanesini yazın çok sulayınca kaybettim.. Diğerinin durumu da pek hoş değildi..
Bu sabah tomurcuklandığını gördüm.. Tam 11 tane
Name:  100_8909.jpg
Views: 6350
Size:  23.4 KB

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 16:01   #1069
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Selis; keşke saymasaydınız, eksilir derler )

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 16:58   #1070
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Resimdeki 2 tomurcuğa dokunduğu için ikisi eksilecek büyük ihtimal...

Eski 15-11-2012, 17:13   #1071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Eşimin gözü gibi baktığı vardı. Devasa bir şey.

Onun sahip olduğu tek çiçekti.

Bir şey biliyorum sanarak, saksısını değiştirmem için bana verdi.

Ellemez olaydım.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 17:22   #1072
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın Tura aynı hataya bende düştüm

Tura beğendi.
nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 17:48   #1073
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Eşimin gözü gibi baktığı vardı. Devasa bir şey.

Onun sahip olduğu tek çiçekti.

Bir şey biliyorum sanarak, saksısını değiştirmem için bana verdi.

Ellemez olaydım.
Öldü mü?

Tura ve selis beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:18   #1074
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Resimdeki 2 tomurcuğa dokunduğu için ikisi eksilecek büyük ihtimal...
Yok artık.. İyi de; ben hepsine dokundum

Tura ve Ayşe Derin beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:23   #1075
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Nedense çiçekçiden aldığım yılbaşılar bir türlü yaşamıyor. Ama çelik olarak diktiğimiz iki yılbaşı çok güzel gelişimini sürdürüyor.

Cizmeli Kedi ve sakdag beğendi.
resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:24   #1076
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Ben sevincimden her gün dokunup duruyorum bir şey olmuyor merak etmeyin.

Tura ve selis beğendi.
vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:31   #1077
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi resul22 Mesajı Göster
Nedense çiçekçiden aldığım yılbaşılar bir türlü yaşamıyor. Ama çelik olarak diktiğimiz iki yılbaşı çok güzel gelişimini sürdürüyor.
Sera ortamında ve besinlerle yetiştirildikleri için biraz hassas oluyorlar
Eve getirince direk balkona koymayın, alışana kadar içeride güneş gören cam önüne koyarsanız yaşayacağını düşünüyorum.

resul22 beğendi.
vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:41   #1078
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehibe Mesajı Göster
Sera ortamında ve besinlerle yetiştirildikleri için biraz hassas oluyorlar
Eve getirince direk balkona koymayın, alışana kadar içeride güneş gören cam önüne koyarsanız yaşayacağını düşünüyorum.
Hassas olan çiçekleri balkona koymuyorum zaten sayın vehibe. Zaten artık satın almaktan da vazgeçtim. Çelikten yetiştirmeyi tercih ediyorum.

Tura beğendi.
resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 13:20   #1079
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Geçen hafta sonu ben de aldım kırmızı kırmızı açan bu güzelim çiçeklerden, eve gelir gelmez bazı tomurcukları döküldü, çiçekleri soldu, acaba doğru yolda mıyım diye kendimi sorgulamaya başladım.. Ne olursa olsun, çok güzel çiçekler

Druppel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2012, 15:36   #1080
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Geçen hafta E.şehir Koçtaştaydım.Sayım var diye çiçek getirtmemişler.2-3 saksı yılbaşı vardı.Her saksıda 2 kök değişik renk vardı.Biri sarı-pembe,biri de pembe-kırmızıydı.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024