agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2012, 20:00   #1021
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Ne olmuş ki? Görünürde bir şey yok.. Bitkiniz gayet parlak ve sağlıklı..

Kökünü pek göremedim ama; kök çürümesi varsa toprağı kurumadan sulamayın ve suyu az verin..
Tam olarak kökünde değil bitkinin başladığı yerde yara var.

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 10:46   #1022
Yeni Üye

suatpelen's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2011
Demircool,çiçeğiniz çok sağlıklı görünüyor,köküde sağlammış,o yaralı yerini biraz temizleyip geri dikeceksiniz galiba.

suatpelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 13:50   #1023
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demircool Mesajı Göster
2 gündür çiçeğimin etrafında minik siyah sinekler uçuyordu ve bugün çoğalmışlardı.Bende açıp bakıyim toprağını değiştireyim dedim ama çiçeğime nolmuş böyle bilemedim.Ne yapmam gerekiyor bilen varmı?Bıraktım öyle duruyor şimdi...

sevgili demircool sanırım çiçeğin içerde havasızlıktan böyle olmuş biraz dışarı çıkarıp havalandırırsanız geçer bence çok ciddi bi durum yok çiçeğinizde zaten saksıdan çıkarıp toprağını havalandırmışsınız birazda dışarda kalırsa düzelicektir emin olun

GÜLSEN_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 19:51   #1024
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Çiçeğimi o fazla bozuk olan yerden kırdım beklettim orayı ayrı dikeyim artık çünkü dün napıcama karar veremedim ve öyle karar verdim bir anda..İnşallah sıkıntı olmaz.

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 20:57   #1025
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Sayın Gülsen hanım ,mesajınız için çok teşekkür ederim beğendiğinize sevindim,

Bu arada elimde bulunan ve su içinde kök salmış olan paskalya kaktüsü çeliklerini de ufak saksılara diktim ve biraz suladım zira artık o kadar çoğaldılar ki her tarafpaskalya kaktüsü çiçekleri ile doldu yarın biraz büyük oval iki saksı alacağım ve beyaz ve kırmızı olanlarla arajman olacak şekilde toplıyarak hepsini iki veya üç büyük saksıda toplıyacağım ,böylece sulamave gübreleme işlevlerini daha net takip edebilirim .Köklerine hiç dokunmıyacağım için umarım bir olumsuzluk olmaz ve çiçeklerini dökmezler.

İyi akşamlar diliyorum.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 16:56   #1026
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Bir ay önce pazardan aldığım yılbaşı çiçeğim ne renk bilmiyorum kırmızı paskalyam var birde çingene pembesi var iki tanede minik yılbaşım var daha açmadılar renkler benim içinde sürpriz olacak..

Eklenen Resimler

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 12:16   #1027
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 Mesajı Göster
Sayın Gülsen hanım ,mesajınız için çok teşekkür ederim beğendiğinize sevindim,

Bu arada elimde bulunan ve su içinde kök salmış olan paskalya kaktüsü çeliklerini de ufak saksılara diktim ve biraz suladım zira artık o kadar çoğaldılar ki her tarafpaskalya kaktüsü çiçekleri ile doldu yarın biraz büyük oval iki saksı alacağım ve beyaz ve kırmızı olanlarla arajman olacak şekilde toplıyarak hepsini iki veya üç büyük saksıda toplıyacağım ,böylece sulamave gübreleme işlevlerini daha net takip edebilirim .Köklerine hiç dokunmıyacağım için umarım bir olumsuzluk olmaz ve çiçeklerini dökmezler.

İyi akşamlar diliyorum.
iyi günler selçuk bey bana göndermiş olduğunuz paskalyalar için tekrar çok teşekkür ediyorum size ve geldiklerinde oldukça harab olmuş olan paskalyalarımı kurtarabilme çabalarım umarım işe yarar size resimlerini yükledim görün diye. yeni saksılarında yeni bir hayata başlıycaklar umarım benden hoşnut kalırlar

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2012, 12:57   #1028
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Arkadaşlar;
Paskalya başlığı açtık.Bunla ilgili yazışmaları o konudan yapalım.
Bu da benim 2 ay sonra tekrar açmaya karar veren yılbaşım

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 11:25   #1029
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Yılbaşı çiçeğimin saksısını değiştirmem gerekiyor, ilkbaharda mı değiştirilir, sonbaharda mı?

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 11:36   #1030
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Manolya hanım, şimdi tam zamanı değiştirebilirsiniz.

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 14:20   #1031
Yeni Üye

elifsena's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2011
Talking

bunlarda benim güzellerim.pembe gibiydi tomurcuklar ama kızmızı açtı.

Eklenen Resimler

elifsena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 13:11   #1032
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Yılbaşı ve atlas çiçekleri arasında bir fark göremedim. Bilen biri bana izah edebilir mi?

Elimde iki tane çelik var, biri pembe çiçek açıyormuş, diğerini okuldan aldım yeni ektim ne cinsini ne de ne renk açtığını biliyorum. Ama dediğim gibi yılbaşı mı atlas mı olduklarını bilmiyorum.

Bu geçenlerde okuldan aldığım çelik.
Name:  yılbaşı.jpg
Views: 2549
Size:  63.6 KB

Bu geçen sene aldığım çelik.
Name:  yılbaşı-çiçegi.jpg
Views: 5890
Size:  60.4 KB

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 13:34   #1033
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Yılbaşı ve atlas çiçekleri arasında bir fark göremedim. Bilen biri bana izah edebilir mi?

Elimde iki tane çelik var, biri pembe çiçek açıyormuş, diğerini okuldan aldım yeni ektim ne cinsini ne de ne renk açtığını biliyorum. Ama dediğim gibi yılbaşı mı atlas mı olduklarını bilmiyorum.
yilbasi celigi kisa,kisa ve tren vagonu gibi ince olur.atlas celigi ise kalin,biraz daha genis ve yaprak boyuda daha uzun olur.kolay gelsin.ama resimde gördügüm kadariyla ikiside atlas celigi.

Düzenleyen yesilgiresun : 12-05-2012 saat 13:37 Neden: ek bilgi
yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 13:47   #1034
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
birde geri sayfalara bakarsaniz ,cok resim var.karsilastirmak daha kolay olur

yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 13:46   #1035
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Yaklaşık 3 ay önce daha önce resmini yüklediğim dev yılbaşının sahibinden eşim bir dal isteyerek aldı.Bunu 2 parçaya bölerek birini toprağa birini suya diktim.Topraktaki tuttu.Sudaki de kök yaparak küçük bir yaprak çıkardı.1.resimde yanda gözüken yaprak.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 19:21   #1036
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
arkadaşlar merhaba
ben de geçen gün çöpe atılmış bir yılbaşı çiçeği buldum güneşin altında yaprakları kahverengiye dönmüş.aldım apartmana koydum ve hergün yapraklarına su fısfıslıyorum.yeşile dönmeye başladı yaprakları ve etlendiler.toprağı biraz kötü gibi geldi bana ne yapmalıyım bu mevsimde saksı değiştirilir mi ki tam da çiçek kendine gelmişken tekrar mahvetmek istemiyorum.yardım ederseniz sevinirim

halefirdevs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 10:11   #1037
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Canlanmaya başlamış, kurtulmuş anlaşılan. Ellerinize sağlık. Bence şimdilik toprak değişimiyle bitkiyi riske atmayın.

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 10:53   #1038
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
çöpe mi atmışlar? Ben çiçekçiden bir çiçek almıştım ama neydi şimdi hatırlamıyorum, saksısına bir dilim yılbaşı düşmüş, benim saksıda öylece yatıyor, dedimki neden yaşama şansı vermeyeyim ki, kaderinde varsa kurtulacaktır, kıyamadım eğer canlıysa çöpe atmaya, veee evet şu an iki kulağı var, ne olur bilmem ama elimden geleni yapıyorum, hani hayvan severler sokakta buldukları hayvanları büyük bir özenle tedavi ediyorlar ya, bizim ki de buna benzer mi bilmem ama, bitki sevmek her bitkiyi sevmektir, her canlı bitkiye saygı duymak en azından sevemesek bile.

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 14:04   #1039
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

çöpün yanına bırakıvermişler öylece.saksısını değiştirmedim özenle sabahları yapraklarına su püskürttüm ve dün sabah bi baktım ki 3 4 yerinden tomurcuk vermiş.nasıl sevindim anlatamam.çok teşekkürler arkadaşlar

Eski 08-06-2012, 14:12   #1040
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halefirdevs Mesajı Göster
çöpün yanına bırakıvermişler öylece.saksısını değiştirmedim özenle sabahları yapraklarına su püskürttüm ve dün sabah bi baktım ki 3 4 yerinden tomurcuk vermiş.nasıl sevindim anlatamam.çok teşekkürler arkadaşlar
fotoğrafını yüklemeye çalıştım ama umarım başarabilmişimdir

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2012, 14:19   #1041
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Gölgede keyfimiz yerinde....

Eklenen Resimler

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 12:01   #1042
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
yılabaşı çiçeğinde yaprak dökülmesi

Geçenlerde 15 gün önce yılbaşı çiçeğimin saksısını değiştirdim büyük saksıyı sevdiğini düşünerek büyük bir saksıya diktim kumla karışık bir toprağı seçtim su tutmayan bir toprak olması açısından 1 hafta önce de az miktarda da olsa şeker gübresi verdim acaba ondanmı bilmiyorum yapraklarını dökmeye başladı şeker gübresinde azot bulunurmuş acaba azot yaktı mı .Sonradan öğrendim kaktüs ve sukkulentler potasyum gübrelerini severlermiş ....Bu konuda aydınlatıcı bilgileri olan arkadaşlar var mı paylaşırlarsa çok teşekkür ederim saygılar....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 11:48   #1043
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Geçenlerde 15 gün önce yılbaşı çiçeğimin saksısını değiştirdim büyük saksıyı sevdiğini düşünerek büyük bir saksıya diktim kumla karışık bir toprağı seçtim su tutmayan bir toprak olması açısından 1 hafta önce de az miktarda da olsa şeker gübresi verdim acaba ondanmı bilmiyorum yapraklarını dökmeye başladı şeker gübresinde azot bulunurmuş acaba azot yaktı mı .Sonradan öğrendim kaktüs ve sukkulentler potasyum gübrelerini severlermiş ....Bu konuda aydınlatıcı bilgileri olan arkadaşlar var mı paylaşırlarsa çok teşekkür ederim saygılar....
sn.mmanager saksı değişimini akşam serinliğinde yapsaydınız ama keşke bu dönem hiç yapmasaydınız daha iyi olurdu, ayrıca şeker güberisini araştırıp öyle verseydiniz. Ben kaktüs ve sukulentlerimi dere kumuyla karışık bahçe toprağı ve az bişeyde torf ve doğal gübre katıyorum haftada 10 günde 1 defada kaktüsler için sıvı gübre var suya katıp verdiğimizden ondan veriyorum yerleride istedikleri gibi çok yakıcı sıcak **** güneşde değil gayet keyifleri yerinde MAAŞALLAH.Umarım düzelir en kısa zamanda

Eski 24-07-2012, 09:17   #1044
Ağaç Dostu

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler değiştirdiğim saksıdan daha küçük bir saksıya aldım kullandığım toprağı değiştirdim sanki çıkarılan küçük saksı kadar toprağı varmış yani hiç kök salmamış .Değişik yerlerden karışım yaptığım bir toprağa diktim ceviz çam ağacı kırmızı toprak köpük kum vs karışımlı havadar süzek bir topraktı bu sonra yerini de değiştirdim güneş almayan ışıklı bir yere koydum...Dökülen loblarını da yanına diktim bir de ne göreyim tohum keseleri de varmış uçlarında...Çok sevindim....Saygılar dilerim....

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 24-07-2012, 12:10   #1045
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Hayırlı olsun tutar inşallah. Tohum kesesi dediğiniz nedir?

GÜLSEN_ ve Byabanoglu beğendi.
Eski 25-07-2012, 17:51   #1046
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler değiştirdiğim saksıdan daha küçük bir saksıya aldım kullandığım toprağı değiştirdim sanki çıkarılan küçük saksı kadar toprağı varmış yani hiç kök salmamış .Değişik yerlerden karışım yaptığım bir toprağa diktim ceviz çam ağacı kırmızı toprak köpük kum vs karışımlı havadar süzek bir topraktı bu sonra yerini de değiştirdim güneş almayan ışıklı bir yere koydum...Dökülen loblarını da yanına diktim bir de ne göreyim tohum keseleri de varmış uçlarında...Çok sevindim....Saygılar dilerim....
Rica ederim sn. mmanager burda hepimiz birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz nacizane bilgilerimiz doğrultusunda. Dökülen lobları suda da köklendirip ekebilirdiniz daha kolay kökleniyorlar, tabi siz toprakla buluşturmuşsunuz ellerinize sağlık umarım hepside köklenirler ama keşke resimlerini ekleseydinizde görseydik tohum keselerini benimde paskalya kaktüsümde oluştu bir tohum keseciği gidip gelip bakıyorum inşallah tam olgunlaşır. Sizinde ellerinize emeğinize sağlık umarım resimlerinide paylaşırsınız bizlerde görebiliriz... SAYGILAR

Eski 26-07-2012, 08:58   #1047
Ağaç Dostu

Tohum kesesi yılbaşı çiçeklerinin çiçeklerinin birbiriyle tozlaşması sonucu verdiği nohut büyüklüğünde içinde tohum olan kesecikmiş ben de daha yeni öğrendim.Atlas çiçeğinde de böyle bir şey söz konusu afrika menekşelerinde de .Hatta atlas çiçeğinin tohum bulunan meyvesi pitaya gibi yenilebiliyormuş.Ağaçlar net bizlere neler öğretti neler....Yani buradaki arkadaşlar tabi ki.İsterseniz you tube de videosu bile var epiphyllum seeds yazın izleyin çok ilginç...Saygılar.......

Eski 27-07-2012, 17:29   #1048
Yeni Üye

rainbow_girl's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2012
benim yılbaşı çiçeğimin yaprakları dökülüyor neden olduğunu anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

rainbow_girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 10:22   #1049
Ağaç Dostu

GÜLSEN_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainbow_girl Mesajı Göster
benim yılbaşı çiçeğimin yaprakları dökülüyor neden olduğunu anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim
sn.rainbow_girl ya aşırı sulamadandır **** aşırı suzuzluktandır havalar malum aşırı sıcak olduğundan bitkilere suyu dayıyoruz etkilenmesin diye ama malesef bitkilerimizde kök çürümelerine sebep oluyoruz. Birde güneş altında durmasın gölge bir yere alın eğer güneşteyse suyunuda toprağı iyice kurudukça verin bir bakalım inşallah kurtulur

Eski 02-08-2012, 07:23   #1050
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Ben açık balkonda serin ve gölge bir yer bulup oraya taşıdım. Hemen minik yaprakçıklar belirdi. Umarım sizinki de kurtulur.

GÜLSEN_ beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024