agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2008, 13:22   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2008
Merhaba..
Öğrendiğim kadarıyla beyaz renkteki fidemin sorunu besin eksikliğiymiş.
ayrıca elimdeki tohumların boşlarını ayıklamak için suya koymuştum. Bunları güneşte kurutmak pek iyi bir fikir değilmiş, çoğu çatladı. Acaba bunları bu vaziyette saklasam bozulurlarmı??

gökhan-59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 20:21   #212
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
çam Tohumu Postayla Gönderilmez

"ağaçsever.Gözlerim yollarda bekliyorum daha gelmedi çam fideleri"

Merhaba,

Sayın ağaçsever2, gönderdiğiniz mesajı aldım. Ama sizin bilmediğiniz bir şey var. O da Fıstık Çamı tohumlarının posta veya başka bir yolla gönderilemeyeceği.

Sıcaktan etkilenirler ve bozulabilirler. Ama dikilmiş fide isterseniz onu da verebilirim. Ama o da yeni olduğundan kırılabilir. Gelip almanız lazım.

Ben size adresi vereyim. Altunizade de bulunan Capitol'un arka sokağından alın.

Selamlar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 17:36   #213
Yeni Üye

mrucaksavar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Yeni cimlenen cam tohumunu korumak amaciyla yapilmasi gereken onlem paketini yazabilir misiniz. Basligin butun yazilarini okudum ancak net cevap alamadim,
mantardan dolayi kayiplarin oldugunu biliyorum ancak mantar ilacinin evde kullanilmasinin bir zarari var midir, hangi ilaci tavsiye edersiniz, mantar harici ne gibi zararlilardan korumak gerekir ?

mrucaksavar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 13:46   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2008
selam

bende bu işe çok meraklıyım.Balkonumda 100 adet çam yetiştirmeye çalışıyorum.Öncelikle bir çok çeşitten tohum temin ettim.100 Adet plastik bardak alıp bunları diktim.En rahat fıstık çamı ve karaçam çıktı.Diğerlerinden çıkan olmadı.Bu 100 adet çamdan 35 inin çimlendirdim.Ama yaşayacaklarmı bilmiyorum.Sizden ricam bu çamları kuvvetlendirmek için ne yapabilirim?

cengizhanyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 14:53   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 1
öğrendiğim kadarıyla şubat ayında dikilen tohumlar çok iyi oranda ve sağlıklı çimleniyor. çimlenmeden sonra fazla su sevmiyor. damla damla sadace.
resimler için:

http://www.flickr.com/photos/28140505@N07/?saved=1

tamersoysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 15:04   #216
Yeni Üye

geçen yaza tatile çıkarken 2 hafta boyunca susuzluktan ölmesinler diye leğenin içindeki suya bıraktım pet şişeden yaptığım saksılardaki çimlenmiş olan fıstıklarımı, ama maalesef büyük hata yapmışım. fazla sudan hastalanıp çoğunu kaybettim. sanırım fazla sıcak ve su ile birlikte bir tür mantar hastalığı oluşuyor.

Eski 01-07-2008, 15:06   #217
Yeni Üye

bunları da bahçeye veya başka uygun biryere dikmenin en uygun zamanının şubat sonu veya mart başı olduğu söyleniyor

Eski 04-07-2008, 15:17   #218
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melnils Mesajı Göster
Bunlarda geçtiğimiz agustostaki halleri
süperler, çok şirinler...

sevgiler saygılar

Eski 04-07-2008, 15:30   #219
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogzhn Mesajı Göster
Yokmu?Fıstık çamı isteyen?

süper teklif. teşekkürler, tohum olarak alabilirim, ben bakırköy'de bir okulda ingilizce öğretmenliği yapıyorum ve tohum bulmakta çok zorlanıyorum.
şimdiden teşekkürler. Bir kaç gündür siteye üyeyim ve bayılıyorum...
Sanırım dünyadaki en anlamlı ve faydalı site budur.

Sevgiler, saygılar,

Tamer Soysal

Eski 10-08-2008, 12:09   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2008
saltiokka

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceratonia Mesajı Göster
mantar hastalıklarında önlem aşırı sulama ve sıcaklık ikisi bir araya gelivermesin dikkat edin olursada ilacı kullanın birşey olmaz(mantar ilacı
merhaba mantar ilacı olarak neyi kullanıyosrun ismini yazarmısın

saltiokka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 12:13   #221
Yeni Üye

merhaba ben çimlendirme yapıyorum ama sonra kuruyor bana yardımcı olursanız sevinirim.mantar için kullanılan ilacın adı ne

Eski 14-08-2008, 14:20   #222
Yeni Üye

munzurlum's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
balkonumda saksılarda çimlendirdiğim 10 a yakın fıstık çamım var.sulamada nelere dikkat etmeliyim.kaç günde bir sulasam yeterlidir.

munzurlum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2008, 14:45   #223
Yeni Üye

munzurlum's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
teşekkürler bu bilgi için balıkçı olamasam da bilmek güzel

munzurlum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 15:58   #224
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Çam Tohumu toplamak için en uygun günlerdeyiz.

Merhaba,

Çam Tohumu toplamak için en uygun günlerdeyiz.

Ben az önce iki avuç kadar topladım. Çamlıcanın, Bostancı ve Adalara bakan yamacında ki ağaçlardan iki avuç kadar toplayıp buzdolabına koydum.

Topladığım Fıstıkçamı (PinusPinea) tohumlarını Şubat ayının ortalarında muhtelif yerlere ekeceğim.

Saygılar.

Eski 27-08-2008, 18:28   #225
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2008
Mantar ilacı olarak Captan kullanabilirsiniz.Çelikler için de kullanımı uygun.Çimlendikten sonra yarı gölge bir yere almak ,aşırıya kaçmadan (yosunlanma vs sebep olmadan ) sulamasına dikkat etmek gerek.

fiona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 22:03   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
@Oğuz Karsan, İşe giderken baktığım fıstık çamı kozalakları daha yeşil, henüz kahverengi olmamış,
ayrıca belediyeye şikayet edebilirler daha olmamış kozalakları topluyorlar diye

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 22:10   #227
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Sn darkfriairs fıstık çamlarında genellikle 3 yıllık kozalak aynı anda üzerinde olur.sizin gördüğünüz kozalaklar kasım ayından önce toplanması uygun değil.Bu mevsimde toplanması gereken kozalaklar açılmış olan (içindeki tohumları düşme noktasında olan)kozaklardır

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 15:44   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
@enigma_6643 teşekkür ederim. Benim baktıklarım yeni kozalak veren ağaçlar idi, bu sebepten şaşırdım, sağol.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 19:54   #229
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Kozalak toplamanıza gerek yok.

Merhaba.

Sn. darkfriairs,

Her fıstık Çamı'nın altına bu mevsimde tohum düşer. Bazıları bir cm den biraz uzunca etrafı koruyucu olduğunu sandığım siyah bir toz ile kaplıdır. Kozalak toplamanıza gerek yok. Zaten yeşil renkli, zamanı gelmemiş kozalağı açamazsınız. Özel fırınlarda açılabilir. Ağacın altına düşenler size yetecektir.

enigma_6643 doğru söylemiş. Ayrıca Kozak Bölgesinden olduğu için bu konuda en doğru ve fazla bilgiyi kendisinden öğrenebileceğimize eminim.

Saygılar

Eski 06-09-2008, 00:12   #230
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Ben fıstık çamı konusunda bildiğim kadarıyla herkeze yardımcı olmaya hazırım.

Eski 13-09-2008, 14:33   #231
Yeni Üye

yardımcı olduğun için teşekkürler fiona

Eski 20-09-2008, 12:24   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2008
Fıstık çamının özellikleri nelerdir ?

Fıstık çamı; Akdeniz ikliminde yetişen, kazık kök sistemine sahip ve bol oksijen üretebilen en önemli çam çeşitleri arasındadır.. Dağılımları; ege bölgesi kıyı kesimler ağırlıklı olmakla beraber, Akdeniz iklimi sınırları çerçevesinde sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilirler.. Çok su istememesi ve bol oksijen üretebilmesi bakımından, günümüzün en önemli çevre tehtidi olan küresel ısınmaya karşı en iyi önlemlerden biri olarak fıstık çamı dikimi gösterilebilir.. Ortalama olarak 100-200 yıl ömürleri olan bu ağaçların en büyük dezavantajı ise yavaş büyümeleridir..
Fıstık çamı nasıl üretilir ?

Fıstık çamını üretebilmemiz için öncelikle bilmemiz gerekenler; bu ağacın suyu çok sevmemesi ve kazık köke sahip olmasıdır. Üretim işlemlerini şu şekilde maddeleyebiliriz:

1- Fıstık çamı, çam fıstığından filizleneceği için; ağustos-eylül aylarında fıstık çamlarının olgunlaşmış (ağaçtan yere düşmüş) fıstıklarına ihtiyacımız vardır.. Bu yüzden ideal olarak eylül ayı başlarında fıstık çamı ağaçlarının altlarından istenilen sayıda çam fıstığı toplanmalıdır..

2- Dikeceğimiz fıstıkların kolay filizlenebilmeleri için, dikmeden önce ya dış kabuğunu zımpara kağıdı ile inceltmemiz **** 3-5 saat suda bekletmemiz yeterli olacaktır..

3- Tohumların filizlenme yüzdesini arttırabilmek için, seçeceğimiz toprak ya yumuşak (verimli bir toprak) olmalı **** ilk dikim için seçeceğimiz kap **** poşeti 2’şer gün arayla yan yüzeylerinden parmaklarımızla sıkarak toprağın sertleşmesini önlemeliyiz..

4- Tohumlar, toprağın 0.5 cm altına yatay olarak yerleştirilmelidir..

5- Azar azar fakat sık su verilmeli ve tohum filizleninceye kadar toprağın devamlı nemli kalması gerektiği unutulmamalıdır.. Çok su verilmesiyle, daha filiz toprağın yüzeyine bile çıkmadan köklerinin çürüyebileceği göz önüne alınarak, su verimi çok titizlikle yapılmalıdır.. (Fısfıs ile toprağı nemli tutmanız tercihimizdir)

6- Hazırlanılan kap **** siyah fidan poşetleri güneş görmeyen, aydınlık bir ortamda muhafaza edilmelidir..

7- Tohumlar filizlendikten ve kullandığımız kabın yüksekliğinin yarısı kadar uzunluğa sahip olduktan sonra, fazla geciktirmeden daha büyük saksı **** bahçe toprağına dikilmelidir.. Ufak kaplarda uzun süre kalan fıstık çamının fide **** filizleri köklerinin kabın altına ulaşmasından bir süre sonra büyümeleri durur ve daha geniş bir toprağa alınmadıkları taktirde canlılıklarını yitirirler..

8- Büyümeye başlayan filizler çok su istememekle birlikte güneş gören yerlerde tutulmaları hızlı gelişimleri için önemlidir..

9- Filizleri yağmur görmeyen yerde muhafaza edecekseniz haftada yarım bardak su yeterli gelecektir..

10- Yağmur suyu en doğal su kaynağımız olduğundan, filizlere yağmur suyu vermek hatta yağmur gören yerlerde muhafaza etmek, gelişmekte oldukları sonbahar aylarında maximum miktarda gelişmeleri açısından çok önemlidir.. Devamlı yağmur gören yerlerde tutulmaları dahilinde yaz aylarına kadar harici olarak su verilmemesi gerekir..

(Yayına hazırlayan: Hakan Öztürk / Kureselfelaket.com editörü)

Alıntıdır...
Daha başka bilgiler de var elimde fırsat buldukça paylaşırım. İyi günler...

quasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 17:11   #233
Yeni Üye

Merak ettiğim bir birşey var. Malum yağmurlar başladı. Fıstık çamları da kalan tohumlarını yağmurla döktüler. Bu tohumları toplayacağım ancak yağmur yedikleri için tereddüte düştüm. Bunları Şubat gibi ekeceğim. Yağmur yedikleri için içine su alıp zarar görmüşler midir? Toplasam torbada çimlenmeye kalkarlar mı ya da su yedikleri için içi çürür mü? Şubatta bunları eksem başarılı olur mu?
Toplayacağım tohumlar yaklaşık 10 gündür aralıklı yağmur yediler ve neredeyse 1 haftadır nemli toprak üzerindeler.
Teşekkürler.

Eski 23-09-2008, 22:10   #234
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Evet quasar tohumlar zarar görmüşlerdir. Çok soğuk biyerde yaşamıyorsanız şimdi çimlendirin.

Eski 24-09-2008, 11:47   #235
Yeni Üye

Teşekkürler enigma_6643. Ancak hemen ekebilecek durumum yok. En erken Kasım ayı başında bunu yapabilirim. Yapamazsam şubata kalacak mecburen. O tarihte de ölü tohumlar sanırım kendini belli eder. Geçen seneden kalanlardan bazılarının kabuğu hafif çatlak (çimlenmeye çalışmış başaramamış sanırım) bazılarının da ağırlıkları diğerlerine göre daha azdı (İçi çürümüş herhalde). Sanırım şubatta ölü tohumları bu farklarıyla tespit edebileceğim. Başka yolu var mı? Tedbir olarak da bir torbaya 3 tohum ekmeyi düşündüm. Hayırlısı bakalım ne olacak.
Bir de elimdeki tohumları balkonda kuru bir yerde tutsam yeterli mi yoksa illaki soğutucuya mı koymalıyım.
Elinde bolca sağlam tohumu olup bana gönderebilecek olan var mı?

Eski 25-10-2008, 14:36   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2008
selamlar ben bu tohumu kendim çatlatarak
dikersem yine de çıkar mı

atc_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 22:13   #237
Ağaçsever

member şip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Tamamen kabugunu kır sivri uçları aşagı gelecek şekilde üst ucu toprakla aynı hizada ek tamamına yakını çıkar,çıktıktan sonra fazla sulama kökten çürür.

member şip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2008, 22:54   #238
Yeni Üye

mrucaksavar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
fazla sulalamak ne demektir
yani yeni cikan tohumlari ne siklikta ve ne kadar sulamak gerekir
haftada bir az midir mesela ?

mrucaksavar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 01:08   #239
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Nemi muhafaza edecek kadar sulayın, ne tohumu çürütecek kadar fazla ne de tohumu kurutacak kadar az.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 05:37   #240
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Doğal olarak doğada çimlenen fıstık çamı tohumları kuraklıktan etkilenmediğini gözlemledim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024