agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Kullanıcı Hizmetleri > İçimizden Biri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Prev Önceki mesaj   Sonraki mesaj Next
Eski 18-10-2010, 12:08   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Zeki Yağlı

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

2007 yılında Google da arama yaparken rastladım. Geçmişte bitkilerle ilgili birçok yabancı siteye veya mailing listesine abone olmuştum. Türkçe bir site ve ilgilenen bu kadar meraklı bulunca çok sevindim. Ancak 2009 a kadar bir katkıda bulunamadım. 2009 Aralık ayında “İhtiyaç fazlası tohum paylaşımı” başlığını açtım. Nisan 20000 de 6.yıl toplantısına katıldım. Haziran ayında da “Bahçem” başlığını açtım.

Burada neler öğrendiniz?

Agaclar.net de hakikat çok bilgi var. İsteyen gerçekten çok şey bulabilir. Ama ben en çok bitkilerin ve tekniklerin Türkçe doğru adlarını öğrenmeye çalışıyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Benim ağaçlar.net deki hedefim bahçe ve bitki meraklılarına Türkiye’de, şimdilik, az bulunan/bulunamayan çok güzel bitkileri tanımalarına yardımcı olmak, onlardan tanıdıklarım hakkında bilgi aktarmak, bahçemde bulunanlardan ise bitki, tohum vererek bir an önce bu güzel bitkilerle tanışmalarına yardımcı olmak. Bu hedefimin daha başlangıcındayım.

Sizi tanıyalım

1947 yılında Denizli’nin Çivril kazasında doğdum. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra Paris’te önce Ecole Polytechnique, sonra Ecole Superieure d’Electricité okuyup 1972 yılında Elektronik Yüksek Mühendisi olarak Türkiye’ye döndüm. Bursa da Oyak Renault otomobil fabrikalarında işe başladım. 30 seneye yakın otomotiv ana ve yan sanayii firmalarında üst kademe yönetici olarak çalıştım. 2000 yılından beri de kendi Şirketimizi yönetiyorum.

Evliyim, 30 yaşında bir oğlum ve 27 yaşında bir kızım var.
15 yıldır Zekeriyaköy’deki evimin 500m2lik bahçesinde değişik ağaç, çalı, çok yıllık ve yıllık bitkiler yetiştiriyorum.

İngiltere’deki Royal Horticultural Society (www.rhs.org.uk) ve Amerika’daki North America Rock Garden Society (www.nargs.org) üyesiyim. İki üyelik için hiçbir merasime gerek yok, yalnız yıllık aidat var. RHS’e üyelik yıllık 49GBP. Karşılığında her ay muntazam çok güzel bir dergi ve yıllık 20 çeşit bedava tohum hakkı veriyor. NARGS’a üyelik yıllık 35$ karşılığında üç ayda bir dergi ve yıllık bedava 35 tohum seçme hakkı veriyor.

İngilizce bilenlere ve maddi durumu müsait olanlara tavsiye ederim.
15 yıl içinde çok yıllık bitkilerin yetiştirilmesi ve bakımı hakkında epey bilgi sahibi oldum. Şimdi bu birikimimi başkalarına aktarmaya çalışıyorum.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Bugünlere gelinceye kadar gerçekten çok zaman ayırdım. Hesabı zor ama hafta sonlarımın %50 ini diyelim. Şimdi biraz daha az ayırıyorum. Haydi ona da hafta sonlarımın %30 u diyelim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Bazen sohbet biraz fazla ön plana çıkıyor. Onun yerine daha çok bilgi alışverişi olsa ilerleme daha hızlı olur diye düşünüyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Bahçecilik/Bitki yetiştiriciliğinde, her işte olduğu gibi, mutluluk başarıdan geçiyor. Eğer bitkileriniz sağlıklı, çeşidiniz bol ve güzel, belli aralıklarla çeşitlerinizi yenilebiliyorsanız, bu insana mutluluk veriyor.
Bu sağlamak için ilk önemli koşul bilgi birikimini sağlamak. Başarısızlıklarımızın çok büyük kısmı bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Öğrenmek için sürekli okumak, araştırmak, sormak, sorgulamak, denemek gerekiyor. Internet ortamında bu artık çok daha kolay!

Yabancı dil bilmek mutlaka avantaj ama bilmeyenler için de “Google Çevir” ile artık çok yol alınabiliyor.

Ben bilmek ile sevmek arasında şöyle bir ilişki kurdum:
Bilmek = Sevmek = Bilmek = Sevmek = Bilmek = Sevmek = Bilmek...

Eğer insan bilirse daha çok seviyor, severse de daha çok bilmek istiyor.
Onun için önce biraz gayret edip öğrenmeye çalışmalıyız. Öğrendikçe, bildikçe daha çok seveceğimiz ve keyifle daha fazlasını öğrenmek isteyeceğimizi iddia ediyorum.

Yani benim formüle göre matematiği hiç sevmeyen çocuğa bile matematik sevdirilebilir. Yeter ki başlangıcında, birazcık zorla da olsa, biraz öğretelim.
Ne dersiniz çok mu iddialı oldu?

Çocuklara matematik öğretme konusunda bahse girmeyeyim ama bahçe ve bitki bilgisi edinmek konusunda hararetle denemenizi öneriyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bir tohum ekiyorsunuz en erken birkaç ay sonra çiçek olarak açıyor. Bir bitki dikiyorsunuz, aylar, yıllar süresince ne oldu, ne olacak diye izliyorsunuz.
Bence bir tohum ekmek, bir bitki dikmek yarından bir şey beklemek demek!
Bu da aktif, pozitif, heyecan verici ve hayata bağlayıcı bir eylem!
Bence mutluluğa götüren yollardan bir tanesi!
Sürekli özelliği olan, güzel yeni bitkiler araştırmak, bulmak, denemek beni mutlu ediyor.

Bunun hiç sonu yok. Yeter artık demek mümkün değil.
En çok çok yıllık otsu bitkilerle ilgileniyorum. Sonsuz çeşitleri, özellikleri, güzellikleri var.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Yurtdışında ağaçlar.net benzeri site ve derneklerin sayısından ve oradaki amatörlerin bilgi birikimlerinden ve bu birikimlerini paylaşma gayretlerinden çok etkileniyorum.
Bulunduğum bölgede amatörler için bir Yahoo Bahçe Grubu kurdum. Yeterli sayıda kişinin ilgisini çekemedim ve katılanlarda da gelişme sağlayamadım. Üzüldüm.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Şimdilik hayır.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

6.ıncı yıl toplantısına katıldım. Güzel bir dostluk buluşması idi.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Yararlandığım kitap çok ama hemen hepsi İngilizce.

İngilizceyi biraz bilen meraklılar için şu iki kitabı mutlaka tavsiye ediyorum:

Bitki bilgisi için bir ansiklopedi
(2 cilt 1136 sayfa)
The Royal Horticultural Society A-Z Encyclopedia of Garden Plants

Veya onun daha biraz daha az detaylısı (1 cilt 744 sayfa)
RHS Encyclopedia of Plants and Flowers **New Edition**

Bahçecilik bilgisi bir ansiklopedi
( 1 cilt 760 sayfa):
Royal Horticultural Society Encyclopedia OF Gardening 3rd Edition

Bu kitapları Remzi kitabevinde ve başka yabancı yayın satan kitapçılara bulmak mümkün olabiliyor.
Bu kitapların yalnız fotoğraflarına bakarak bile çok şeyler öğrenilebileceğini düşünüyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Tabii Sayın Hayrettin Karaca, Nihat Gökyiğit gibi kişilerin yaptıklarına gıpta ediyorum. Aynı şekilde Sayın malina ve birçok ağaçlar.net üyesinin bu site için yaptıkları özverili çalışmaları da çok takdir ediyorum.
Ama ben kendi halinde bir bahçe meraklısıyım. Bu konuda şimdiye kadar örnek aldığım kimse olmadı.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Sürekli takip ettiğim başka bir forum yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bir eğitime katılmadım, kendi kendime öğrendim. Şimdilik bir eğitim ayrıca bir eğitim ihtiyacı duymuyorum.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Tüm güne yakın çalışmaya devam ediyorum. Şimdilik hafta sonlarında bahçemden bilgiler verebiliyorum. O da haftada 5-6 saatimi alıyor.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Ben klasik müzik meraklısıyım. Seyahat etmeyi seviyorum. Sürekli olmasa da fotoğraf çekiyorum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Agaclar.net deki hedefime uygun olarak ilk açtığım başlık 2009 yılında İhtiyaç fazlası tohum paylaşımı idi.

Bahçemden topladığım tohumlardan başkaları da yararlansın diye heyecan açtım bu başlığı. Eşim Nilgün’ün de yardımı ile isteyen 50 den fazla kişiye 1000 pakete yakın üzerine adları yazılmış ve cömertçe doldurulmuş tohum zarflarını, yolda zarar görmesinler diye plastik balonlu zarflar içinde parası da tarafımdan verilmek üzere iadeli taahhütlü olarak gönderdim.

Tek beklentim, tohumları alanların çimlenen ve büyüttüklerini tohumların fotoğraflarını aynı başlığa koymaları idi. Amacım bu fotoğraflarla bir heyecan yaratıp başkalarını da bu işe bulaşmalarına teşvik etmek idi.
Elde ettiğim sonuç, 1000 paketten en çok 10 paketin fotoğrafı geldi. Yani %1 den az!

Son derece mutsuz oldum, üzüldüm.
Sebebini tam olarak teşhis edemedim. Ama kanaatim ağırlıklı olarak, heyecanla, tohum isteyenlerin çimlendirme hakkında yeterli bilgisi olmadığı yönünde. Onun için çoğunluk denedi ama başarılı olamadı.
Bir de tabii tohum dağıtımı duyunca “ben de, ben de” diyen atılan “koleksiyoncular” olduğunu tahmin ediyorum.
Ondan sonra da tohum dağıtım işini geçen sene yaptığım gibi yapmamaya karar verdim.

Tam olarak ne yapacağıma karar vermedim ama çimlendirmeyi bildiğine ve çimlendirmek için minimum malzemesi olduğuna inanmadığım kişilere tohum göndermeyeceğim.

Bu konuda sizlerden de öneriler görüşler bekliyorum

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Burada isim vermek doğru olmaz ama ağaçlar.net’in yaşamasına, gelişmesine katkıda bulunanlar, bilgi birikiminin oluşmasına katkıda bulunanlar, çok sınırlı imkanlarla başlayıp kendini sürekli geliştiren ve hızla ilerleyenlerden çok olumlu yönde etkileniyorum.
Bunların sayılarının da hızla artmasını diliyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Bölgemdeki Çağdaş Yaşam Derneği üyesiyim.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Hayır, aktif olarak katılmadım. Çoğu zaman protestoları, karşı çıkmayı ön plana çıkaran, “sorun” ile çözüm alternatifi üretmeyen, “isyancı gençlik” hareketi halinde geliştiğini görüyorum. Onun için de, çoğu zaman, haklı oldukları konularda bile, yeterli destek alamadıklarını düşünüyorum

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Hangi konular olduğunu almadım.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok önemli ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Toplumumuz hızlı şehirlileşme ile bahçeli evlerden, beton yığınlarına taşındı. Büyük şehirlerde bahçeli ev edinmek herkesin harcı değil. Onun için tüm Belediyeler bahçe meraklılarına önemli bir miktarda alanı hobi bahçelerine ayırmalı ve insanlara buralarda kendilerini geliştirmelerini desteklemek için altyapı oluşturmalı ve destek vermelidir. Bence bu çok önemli bir sosyal toplum projesidir.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

Hepsinden birer tane “en” seçmem imkansız. Onun için bu soruyu cevaplamamayı tercih ediyorum.
ağaç:
çiçek:
kitap:
şarkı:
müzik grubu/müzik sanatçısı:
ressam:
şair:
film:
web sitesi:

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024