Konu: Zeki Yağlı
View Single Post
Eski 18-10-2010, 18:20   #6
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Alıntı:
Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Agaclar.net deki hedefime uygun olarak ilk açtığım başlık 2009 yılında İhtiyaç fazlası tohum paylaşımı idi.

Bahçemden topladığım tohumlardan başkaları da yararlansın diye heyecan açtım bu başlığı. Eşim Nilgün’ün de yardımı ile isteyen 50 den fazla kişiye 1000 pakete yakın üzerine adları yazılmış ve cömertçe doldurulmuş tohum zarflarını, yolda zarar görmesinler diye plastik balonlu zarflar içinde parası da tarafımdan verilmek üzere iadeli taahhütlü olarak gönderdim.

Tek beklentim, tohumları alanların çimlenen ve büyüttüklerini tohumların fotoğraflarını aynı başlığa koymaları idi. Amacım bu fotoğraflarla bir heyecan yaratıp başkalarını da bu işe bulaşmalarına teşvik etmek idi.
Elde ettiğim sonuç, 1000 paketten en çok 10 paketin fotoğrafı geldi. Yani %1 den az!

Son derece mutsuz oldum, üzüldüm.
Sebebini tam olarak teşhis edemedim. Ama kanaatim ağırlıklı olarak, heyecanla, tohum isteyenlerin çimlendirme hakkında yeterli bilgisi olmadığı yönünde. Onun için çoğunluk denedi ama başarılı olamadı.
Bir de tabii tohum dağıtımı duyunca “ben de, ben de” diyen atılan “koleksiyoncular” olduğunu tahmin ediyorum.
Ondan sonra da tohum dağıtım işini geçen sene yaptığım gibi yapmamaya karar verdim.

Tam olarak ne yapacağıma karar vermedim ama çimlendirmeyi bildiğine ve çimlendirmek için minimum malzemesi olduğuna inanmadığım kişilere tohum göndermeyeceğim.

Bu konuda sizlerden de öneriler görüşler bekliyorum
Arkadaşlar, bu konudaki önerilerinizi de dile getirir misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön