agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen avarbey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2013, 14:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2007
Galeri: 5
Sivas 1600 - 1700 rakımda hangi ağaç/meyveler yetişir?

Merhabalar. Sivas merkeze 120 km mesafe 1600 küsür rakımdaki köyümüzde bulunan bahçemize ağaç dikmek istiyorum. Uzun zamandır aklımdaydı. Sivasta olmadığımdan bir türlü nasip olmadı. Şimdi işim gereği Sivastayım. Ve bahar geldi. 5-10 sene sonra "önceden ekseydim şimdi meyvesini yerdim" demek istemediğimden bu sene biraz meyve ağacı ekmek istiyorum. Aslında bir tarlayı meyve bahçesi yapma düşüncesindeyim. Ama bunun için önceden biraz hazılık gerekli. Bu sene bahçeyle yetineceğiz. İkişer üçer adet dikebileceğim Sivasın soğuğuna ayazına dayanıklı bitkiler nelerdir? Likapa, pawpaw, goji berry, kapari, elma ile listesini yaptım. Çok yıllık çiçekli bitki olarak zambak düşünüyorum. Listeme neler ekleyebilirim. Bir de bahçeme geçici olarak çit yapsamda bitkisel çit yapmak istiyorum. Soğuğa dayanıklı çit olarak kullanabileceğim hangi türü önerirsiniz? Saygılarımla.

arslanbenzer beğendi.
avarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 18:09   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Sivasta tropik yetişmez meyve zor fıstık çamı ekerek geleceğe yatırım yap.
Tabi yorum genel bulunduğun yerin iklim özel şartlarını açıklamamışsın.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 09:25   #3
Yeni Üye

sn. miralay cevap için teşekkürler. Goji bery zaten Sivasta ekiliyor. Pawpaw, likapa, kapari soğuklara dayanıklıdır diye biliyorum. Pawpawın -30 dereceler kadar dayanabildiğini okumuştum. Sivas iklimine gelince bol ayaz var. Malum karasal iklim, yazları sıcak kurak, kışları soğuk, soğuk, ... Tabii bizim köyümüz 1600 rakımda kurulu. Eskiden yayla imiş. Bunla birlikte yazlarıda serin geçiyor. Hatta temmuz- hazitan aylarında bazı akşamlar mont giyeriz. Yani gece ve gündüz ısısı çok faklı. Kışları çok olmasada -20 ler görülebiliyor.

Eski 06-03-2013, 18:50   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
En son geçtiğimde -35di tren seferleri ertelendi diye haber yapıyorlardı o derece.
Gürün diye bir ilçeniz var bakın orada adam eksen yaşar ekim yapacağın yeri islah etmekle işe başla şimdiden hızlı büyüdüğünden servi çevir etrafını ki ayazı kessin it ayazı diyolar adamı öldürür o ayaza maruz kaldım ben.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 19:32   #5
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
istanbul doğumlu bi sivas'lıyım ben. anne-baba hafik'ten gelme. ilk ve son kez 7 yaşındayken hafik'e gittigimde hatırladığım şunlar; haziran geceleri serinn kurbağalıı ve çok az ağaçlı bir yerdi

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 13:57   #6
Yeni Üye

gülağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2010
ayva,ceviz,kuşburnu ,alıç ,armut,kayısı,gileboru sivas şarkışla da çok güzel yetişiyor mesela.

gülağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 16:30   #7
Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Elime geçen fidanı ekeceğim artık hangisi tutarsa..

Eski 28-05-2013, 17:38   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Maraş 18 cevizi de 700 ile 1700 arasında yetişmektedir. tozlayıcısı ise sütyemez 1 dir.

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 18:53   #9
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Bolgenizde ne yetisir ne yetismez diye arastirirken cevrenize bakmaniz yeterli. Bolgenizdeki ureticilerle konusun. Tarim il ve ilce mudurluklerinden de bilgi alabilirsiniz. Satacaksaniz para getirecek urunler secin. Sulama teskliati mutlaka bulunmali. Fidanlari dikerken bolgeye hakim ruzgarlarin yonunu ve cepheyi iyice tetkik edin. Sayin miralay'in da dedigi gibi bitkilerden olusan dogal bariyerler isinize yarar. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 09:54   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Altuni taflan Sivas ta yetişir mi?

smmmurat58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 14:24   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
yetişir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 20:09   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2014
Bahçe çiti olarak rüzgarı kessin diye ardıç ağacı, mezarlık servileri, leylandi türü çam ağaçları, iğde, sarı çam, sedir çamı, meşe türü ağaçlar dikebilirsiniz bu saydığım ağaçlar hem rüzgarı olumsuz neviinden etkilerini önler hem de doğal bozkırda yeşil bir vaha olur araziniz Ayrıca çalı türü karasal iklime dayanıklı kuşburnu, alıç ta dikebilirsiniz

GreenTree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 11:10   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2015
Merhabalar Saygıdeğer forum Kullanıcıları. Ben bir apartman yöneticisiydim ve Sivas'ta ikamet etmekteyim. Site şeklinde yönetilen apartmanlarımız ayrıldılar ve apartman Yönetimi'ne geçtiler. Hal böyle olunca bazı seyler zorlaştı.

Sitemiz içerisindeki yeşil alanımıza kendi bahçemizin sınırlarını belirlemek istiyoruz. Bunu yaparkenki Demirdograma **** bahçe çiti kullanarak , diğer apartmanlardan tepki çekmek istemiyorum. Bu nedenle bahçemizi doğal yöntemlerle yani çıt icin kullanılabilecek ve en az 50 cm genişliğinde 1 metre yüksekliğinde olacak şekilde Dikdörtgen biçme haline uygun olacak bir bitki türüne ihtiyacım var. Bu turun hem Sivas koşullarına uygun olması bende iki ay içerisinde kendisini göstermesi gerekli.

Acil olarak gerekli olan doğal çit haricinde bahçemiz icin yaklaşık 4 adet ağaç dikimi icin yeterli alanımız var, bu alanlar icin memleketimi nedeni ile Ladin Turu çam Ağaçları oldu, fakat gösterişli ve memleket koşullarına uygun tavsiye edebileceğiniz ağaçlar var ise , ufkumu genişletmenizi rica ediyorum.

Hepinize saygılar sunuyor , değerli cevaplarınız icin şimdiden teşekkür ediyorum...

MrGrey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2017, 22:47   #14
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
ayva,elma,armut,kiraz,vişne,sibirya kivisi ,likapa,kestane,kavak,muşmula,.üzüm,kavak çok iyi yetişir

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024